Jump to content

Γυμναστήριο ή σχολή χορού


vickylsls
 Κοινοποίηση

Γυμναστήριο ή σχολή χορού  

80 members have voted

  1. 1. Γυμναστήριο ή σχολή χορού

    • Γυμναστήριο
      56
    • Σχολή χορού
      24


Recommended Posts

Εξαρταται τον ανθρωπο, εμενα για παραδειγμα δεν μαρεσει να γυμναζω το σωμα μου χρησιμοποιωντας οργανα γυμναστικης κ βρισκω το γυμναστηριο πολυ βαρετο. Με τον χορο εκτος απο την γυμναστικη που κανεις ειναι κ κατι πιο ευχαριστω κ δημιουργικο, εξαρταται βεβαια κ τι χορο θα επιλεξεις να κανεις...

 

 

ακριβως ..αν θες να φτιαξεις σωμα ή να διατηρησεια αυτο που εχεις , τοτε πας

 

γυμναστηριο !!! ο χορος πιστευω θελει περισσοτερο χρονο και περισσοτερα λεφτα !

 

αλλα εαν σου αρεσει , τοτε πραγματικα το χαιρεσαι .... τωρα, με το γυμναστηριο

 

χαιρεσαι μονο οταν φαινονται τα αποτελεσματα !! :lol::lol::lol::lol:

LG G2 32GB WHITE, 1+ 5T WHITE
Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...
  • Απαντήσεις 66
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για να μην ανοίγω τώρα άλλο τόπικ, ποιο είδος χορού θεωρείτε ότι είναι η καλύτερη γυμναστική για το σώμα; Ψάχνω να βρω τι να κάνω δεδομένου ότι βαριέμαι πολύ την όλη φάση του γυμναστηρίου, από την άλλη πρέπει να γυμναστώ με κάποιον τρόπο και ο χορός μου αρέσει πολύ :rolleyes:.
"The only people we can think of as normal are those we don't yet know very well." Alain de Botton
Link to comment
Share on other sites

Kολύμπι >>> χορός.

 

Χρειάζονται όμως ασκήσεις αντίστασης για να δυναμώσεις το μυϊκό ιστό, να συντηρήσεις οστική μάζα (ειδικά αν είσαι γυναίκα) και να μην διαλύσεις τους τένοντες (η υπερβολική εξάσκηση, συγκεκριμένα φάρμακα, η μη εξορθολογισμένη διατροφή επίσης μπορεί να τους βλάψουν).

Link to comment
Share on other sites

Kολύμπι >>> χορός.

 

Χρειάζονται όμως ασκήσεις αντίστασης για να δυναμώσεις το μυϊκό ιστό, να συντηρήσεις οστική μάζα (ειδικά αν είσαι γυναίκα) και να μην διαλύσεις τους τένοντες (η υπερβολική εξάσκηση, συγκεκριμένα φάρμακα, η μη εξορθολογισμένη διατροφή επίσης μπορεί να τους βλάψουν).

 

Το ξέρω ότι το κολύμπι είναι η καλύτερη γυμναστική όμως επειδή είμαι άνθρωπος που βαριέται εύκολα σκέφτηκα τρόπο άσκησης που δε θα μου προκαλεί βαρεμάρα, όπως είναι ο χορός ή κάτι σε παιχνίδι (όπως το τένις). Απλά ο χορός έχει πολλά είδη και δεν ξέρω ποιο θα ήταν το προτιμότερο. Επίσης το κολυμβητήριο του Πειραιά δεν είναι και τόσο κοντά στο σπίτι μου...

"The only people we can think of as normal are those we don't yet know very well." Alain de Botton
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • 3 months later...
Το γυμναστηριο ειναι μια καλη αρχη για να σε εχει σε φορμα αλλα ο χορος ειναι δημιουργια οποτε θα πηγαινα στο δευτερο.
Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές πήγα γυμναστήριο το μετανιώσω οικτρά.

Πολυκοσμία(είτε μεγαλης αλυσίδας είτε συνοικιακό), αποδυτήρια χαλια, προγράμματα της πλάκας, αναμονή σε όργανα.

 

Ποδηλατακι, βολτουλα (κυρίως παραλία) και όλα καλά. Μόνο η βροχή μας τα χαλάει αλλά δε πειράζει.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται τι θελεις και τι μπορεις.ο χορος ειναι το τελειο γιατι συνδυαζει ευλυγυσια ,δυναμη και εγκεφαλικη λειτουργια για συνχρονισμο,δημιουργια και συγκεντρωση.το γυμναστηριο θα ελεγα ειναι απλα ενδυναμωση αλλα βαρετο.μπασκετ επαιζα και βαρη τα σιχενομουνα.το ποδηλατο ειναι το καλυτερο για οσους εχουν θεματα με τα γονατα.το περπατημα με μεση ενταση στο βαδισμα.καλα ειναι και τα μικρα σπριντακια σε συνδυασμο.και φυσικα ολα τα ομαδικα σπορ.

καλο ειναι να κανετε ομαδικα με παρεα οτι αποφασισετε.η γυμναστικη τοτε εχει διπλασια αποτελεσματα και λιγοτερη σωματικη κουραση και μεγαλυτερη ψυχικη αναταση.

ψηφιζω χορο αλλα οχι μονο ενα ειδος και συνεχεια να δοκιμαζετε ολο και πιοο δυσκολα επιπεδα.τοτε εχει νοημα.:)

Link to comment
Share on other sites

Οι σχολες χορου κανουν μονο για οσους γουσταρουν τον χορο.Αν εγω π.χ. που ο χορος δεν μου κανει καμια απολυτως εντυπωση πηγαινα σε σχολη χορου μονο και μονο για να γυμναστω,το πιθανοτερο ηταν μετα απο 2-3 μαθηματα να το παρατουσα.Αντιθετα το γυμναστηριο ειναι για ολους. Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο για τον χορο αλλα εχεις αδικο για το γυμναστηριο.το γυμναστηριο δεν ειναι για ολους,παρα πολλοι το βαριουνται,οπως εγω.αλλα οταν μιλαμε πλεον για γυμναστηριο αυτην την εποχη δεν ενοουμε μονο τα βαρη.εχει και πιλατες.γιογκα,κροσφιτ,εννουμε ολο τον χωρο του γυμναστηριου γυμναστικες ειναι και αυτες.
Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο για τον χορο αλλα εχεις αδικο για το γυμναστηριο.το γυμναστηριο δεν ειναι για ολους,παρα πολλοι το βαριουνται,οπως εγω.αλλα οταν μιλαμε πλεον για γυμναστηριο αυτην την εποχη δεν ενοουμε μονο τα βαρη.εχει και πιλατες.γιογκα,κροσφιτ,εννουμε ολο τον χωρο του γυμναστηριου γυμναστικες ειναι και αυτες.

 

Aυτο εννοω,οτι το γυμναστηριο περα απο τα κλασσικα οργανα(διαδρομος,βαρη,ποδηλατο κτλ.) προσφερει και αλλα εναλλακτικα ειδη ασκησης,ετσι ο καθενας μπορει να βρει κατι που του ταιριαζει.

Link to comment
Share on other sites

εχει και χορο ομως με μορφη γυμναστικης το γυμναστηριο.το θεμα ειναι ομως οτι η ερωτηση εγινε τι ειναι καλυτερο για γυμναστικη,ο χορος η' το γυμναστηριο.αυτο σημαινει οτι ειναι στις προτιμησεις του ερωτωμενου ο χορος σαν ασκηση.σαυτο το διλημα απαντησα.και ειπα οτι ο χορος ειναι πιο πληρης γυμναστικη απο ολες τις αποψεις.παιρνω δλδ. σαν δεδομενο οτι γουσταρει τον χορο.επειτα χορος δεν μονο οι ελληνικοι κ.λπ. ειναι και το ελευθερο στυλ,το χιπ-χοπ,κ.α
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...