Jump to content

Είστε καπνιστές, πρώην καπνιστές ή άκαπνοι;


ecep
 Κοινοποίηση

Είστε καπνιστές, πρώην καπνιστές ή άκαπνοι?  

475 members have voted

  1. 1. Είστε καπνιστές, πρώην καπνιστές ή άκαπνοι?

    • Δεν καπνίζω
      280
    • Καπνίζω
      145
    • Το έκοψα
      50


Recommended Posts

Δεν καπνίζω
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 402
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ο πατερας μου καπνιζει απο τα 16. τωρα ειναι 45 κ εχει μια χαρα μαλλι. ελπιζω να σε καλυψα...
κι εγω ξερω μια τυπισσα που κανει σεξ με πολλους και διαφορους αντρες χωρις προφυλαξη και δεν εχει κολλησει τπτ,ουτε εχει μεινει εγκυος.

 

οπως καταλαβες το επιχειρημα σου δεν αποτελει κανονα.:)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Καπνιζα πιο μικρη αλλα βλεποντας κατι τρομαξα κι το κοψα.σε φιλικο προσωπο μου φανατικο καπνιστη νεο ακομη για πλακα του πηρα τα χερια κι γελοντας για ενα λεπτο απλα του τα ανεβοκατεβαζα χωρις πολυ δυναμη λαχανιασε κοτζαμ αντρας σαν να ηταν να παθει κατι...Καποια στιγμη εκανε εξετασεις κι το κοψε το καπνισμα κι τωρα σε 1 2 μηνες δδεν εχει τετοιο προβλημα..Αρα το τσιγαρο προκαλει μεγαλο προβλημα..Αφου δεν επαθε κι τπτ απο μια πλακα παλι καλα.
Link to comment
Share on other sites

Καπνιζα πιο μικρη αλλα βλεποντας κατι τρομαξα κι το κοψα.σε φιλικο προσωπο μου φανατικο καπνιστη νεο ακομη για πλακα του πηρα τα χερια κι γελοντας για ενα λεπτο απλα του τα ανεβοκατεβαζα χωρις πολυ δυναμη λαχανιασε κοτζαμ αντρας σαν να ηταν να παθει κατι...Καποια στιγμη εκανε εξετασεις κι το κοψε το καπνισμα κι τωρα σε 1 2 μηνες δδεν εχει τετοιο προβλημα..Αρα το τσιγαρο προκαλει μεγαλο προβλημα..Αφου δεν επαθε κι τπτ απο μια πλακα παλι καλα.

 

ε δε χρειάζεται και πείραμα αυτό φένεται σχεδόν σε όλες τις κινήσεις ενώς καπνιστή!!!;):)

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

με εκπλησει το γεγονος του πως βγαζετε τα συμπερασματα σας

παραδειγμα τα 3 τελευταια ποστ:

1.ο μπαμπας μου καπνιζει απο τα 16 του και εχει πυκνο μαλλι.ΑΡΑ το καπνισμα δε προκαλει τριχοπτωση.

2.αν παρεις τα χερια ενος καπνιστη και τα κανεις πανω-κατω,αυτος λαχανιαζει.αν κοψει το καπνισμα σε 1-2 μηνες(!) γινεται περδικι.ΑΡΑ το καπνισμα κανει κακο,αλλα αν το κοψεις επανερχεσαι στην αρχικη σου κατασταση

3.ο καπνιστης "φαινεται" απ τις κινησεις του.

 

 

:X:blink::wacko::wacko:

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Τι λαχανιασε βρε freak μου.Στον τοπο πηγε να μεινει..δεν λαχανιασε απλως..Αφου μου το ειπαν μην του κανεις τετοιες πλακες θα μεινει..Βασικα δεν σταματησε μονο το καπνισμα τωρα πηρε κι χαπια για την καρδια του..Κι του το κοψαν το καπνισμα υποχρεωτικα κι τωρα δεν εχει την αδυναμια που ειχε..Προφανως δεν ηταν ενας καπνιστης αλλα ενας καπνιστης που εχει αποκτησει προβλημα με καρδια νεοτατος..
Link to comment
Share on other sites

με εκπλησει το γεγονος του πως βγαζετε τα συμπερασματα σας

παραδειγμα τα 3 τελευταια ποστ:

1.ο μπαμπας μου καπνιζει απο τα 16 του και εχει πυκνο μαλλι.ΑΡΑ το καπνισμα δε προκαλει τριχοπτωση.

2.αν παρεις τα χερια ενος καπνιστη και τα κανεις πανω-κατω,αυτος λαχανιαζει.αν κοψει το καπνισμα σε 1-2 μηνες(!) γινεται περδικι.ΑΡΑ το καπνισμα κανει κακο,αλλα αν το κοψεις επανερχεσαι στην αρχικη σου κατασταση

3.ο καπνιστης "φαινεται" απ τις κινησεις του.

 

 

:X:blink::wacko::wacko:

sorry μπορείς να αποδείξεις το αντίθετο???:wacko:3.ο καπνιστης "φαινεται" απ τις κινησεις του.

εδώ δυο σκαλιά πάει να ανέβει και είναι έτοιμος να μείνει στο τόπο!!!:p

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

Το τσιγαρο απλα μετα απο χρονια χρηση πολυ μπορει να βλαψει την καρδια..Κι οταν καποιος ειναι καρδιακος καποιες φορες φαινεται απο λαχανιασματα κι τετοια..
Link to comment
Share on other sites

με εκπλησει το γεγονος του πως βγαζετε τα συμπερασματα σας

παραδειγμα τα 3 τελευταια ποστ:

1.ο μπαμπας μου καπνιζει απο τα 16 του και εχει πυκνο μαλλι.ΑΡΑ το καπνισμα δε προκαλει τριχοπτωση.

2.αν παρεις τα χερια ενος καπνιστη και τα κανεις πανω-κατω,αυτος λαχανιαζει.αν κοψει το καπνισμα σε 1-2 μηνες(!) γινεται περδικι.ΑΡΑ το καπνισμα κανει κακο,αλλα αν το κοψεις επανερχεσαι στην αρχικη σου κατασταση

3.ο καπνιστης "φαινεται" απ τις κινησεις του.

 

Τι λαχανιασε βρε freak μου.Στον τοπο πηγε να μεινει..δεν λαχανιασε απλως..Αφου μου το ειπαν μην του κανεις τετοιες πλακες θα μεινει..Βασικα δεν σταματησε μονο το καπνισμα τωρα πηρε κι χαπια για την καρδια του..Κι του το κοψαν το καπνισμα υποχρεωτικα κι τωρα δεν εχει την αδυναμια που ειχε..Προφανως δεν ηταν ενας καπνιστης αλλα ενας καπνιστης που εχει αποκτησει προβλημα με καρδια νεοτατος..

 

sorry μπορείς να αποδείξεις το αντίθετο???3.ο καπνιστης "φαινεται" απ τις κινησεις του.

εδώ δυο σκαλιά πάει να ανέβει και είναι έτοιμος να μείνει στο τόπο!!!

 

αντε τωρα μην μιλησω κ εγω για τα μαλλια!:p:p:lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

sorry μπορείς να αποδείξεις το αντίθετο???:wacko:3.ο καπνιστης "φαινεται" απ τις κινησεις του.

εδώ δυο σκαλιά πάει να ανέβει και είναι έτοιμος να μείνει στο τόπο!!!:p

den katalaba ti 8eleiw na peis..να σου αποδειξω τι;

 

Το τσιγαρο απλα μετα απο χρονια χρηση πολυ μπορει να βλαψει την καρδια..Κι οταν καποιος ειναι καρδιακος καποιες φορες φαινεται απο λαχανιασματα κι τετοια..
κανεις δεν ειπε πως το τσιγαρο ειναι ακινδυνο.τωρα για τα υπολοιπα που λες τα προσπερνω γιατι βαριεμαι να κανω αναλυσεις.:p

 

αντε τωρα μην μιλησω κ εγω για τα μαλλια!:p:p:lol:

λολ.....κανε κι εσυ τον γιατρο...μπορεις!!

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

με εκπλησει το γεγονος του πως βγαζετε τα συμπερασματα σας

παραδειγμα τα 3 τελευταια ποστ:

1.ο μπαμπας μου καπνιζει απο τα 16 του και εχει πυκνο μαλλι.ΑΡΑ το καπνισμα δε προκαλει τριχοπτωση.

2.αν παρεις τα χερια ενος καπνιστη και τα κανεις πανω-κατω,αυτος λαχανιαζει.αν κοψει το καπνισμα σε 1-2 μηνες(!) γινεται περδικι.ΑΡΑ το καπνισμα κανει κακο,αλλα αν το κοψεις επανερχεσαι στην αρχικη σου κατασταση

3.ο καπνιστης "φαινεται" απ τις κινησεις του.

 

 

:X:blink::wacko::wacko:

 

sorry to 3.αμφισβητείς τα λόγια μου ή την ορθογραφία μου???(αν την ορθογραφία μου sorry κατάλαβα λάθος!

Πάντως για άλλη μια φορά αν είναι για την ορθογραφία μου έχω δισλεξεία:(

)

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

δεν αμφισβητω τπτ..απλα δεν καταλαβα τι θελεις να πεις.
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

δεν αμφισβητω τπτ..απλα δεν καταλαβα τι θελεις να πεις.

 

εδώ δυο σκαλιά πάει να ανέβει και είναι έτοιμος να μείνει στο τόπο!!!:p

 

ok τότε αυτό σε καλύπτει!!!;):)

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

ναι,παμε τωρα κανονικα.

οταν καποιος καπνιζει αυτο δεν σημαινει αυτοματα και απαραιτητα ουτε πως εχει προβληματα υγειας,ουτε πως δε μπορει να ανεβει δυο σκαλοπατια ή να κανει και οτι ενας μη καπνιστης.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

ναι,παμε τωρα κανονικα.

οταν καποιος καπνιζει αυτο δεν σημαινει αυτοματα και απαραιτητα ουτε πως εχει προβληματα υγειας,ουτε πως δε μπορει να ανεβει δυο σκαλοπατια ή να κανει και οτι ενας μη καπνιστης.

 

ναι σίγουρα αλλά παρόλα αυτά το κάπνισμα βλάπτει την υγεία (πράγμα γνωστό βέβαια)συνήθως το κάπνισμα επηρεάζει πάρα πολύ σε θέματα αντοχής!π.χ. ένας θείος μου που δε προλαβαίνει να σβήσει το πρώτο και έχει αρχίσει το δεύτερο το έκοψε για 3 μήνες και ήδη αντέχει και 3 ώρες παραπάνω τρέξιμο με τη καραμπίνα από πριν!!!τώρα που το ξανάρχισε ήδη άρχισε ξανά να μην αντέχει τόσο!!!;)

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

Ε αμα ο άλλος είναι τελείως αγύμναστος και κάνει 3 πακέτα τη μέρα λογικό δεν είναι να κουράζεται πολύ εύκολα;

Υπάρχουν καπνιστές αθλητές σε υψηλό επίπεδο που κάνουν χιλιόμετρα καθε μερα. Δεν είναι κανόνας ούτε το ένα ούτε το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευτυχως δεν καπνιζω,αλλα δυστυχως καπνιζει η γυναικα μου.

Ειναι πολη ασχημο οταν δεν καπνιζεις εσυ,να εισαι παθητικος καπνιστης.:worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ναι,παμε τωρα κανονικα.

οταν καποιος καπνιζει αυτο δεν σημαινει αυτοματα και απαραιτητα ουτε πως εχει προβληματα υγειας,ουτε πως δε μπορει να ανεβει δυο σκαλοπατια ή να κανει και οτι ενας μη καπνιστης.

 

Παιζει σημαντικο ρολο στις αντοχες το καπνισμα απλα εχει σχεση με τον ανθρωπο καποιοι δεν το αντεχουν και καποιοι το αντεχουν, σε σχεση με τις αντοχες το τσιγαρο!!

 

Ευτυχως δεν καπνιζω,αλλα δυστυχως καπνιζει η γυναικα μου.

Ειναι πολη ασχημο οταν δεν καπνιζεις εσυ,να εισαι παθητικος καπνιστης.:worry:

 

Δεν μπορεις να της ζητησεις να το κόψει??Ειναι οτι χειροτερο αυτο που κανει..

Nokia 5610[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καπνιζα πριν 5 χρονια 1 πακετο την ημερα περιπου αλλα καποια στιγμη το σιχαθηκα και το εκοψα δε το γουσταρω καθολου πλεον
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ ΑΝΕΞΕΡΑΙΤΩΣ!!!

Το η μονη διαφορα ειναι οτι σε αλλους οργανισμους τα προβληματα εμφανιζονται νωριτερα και σε αλλους αργοτερα,αλλοι εχουνε λιγα συμπτωματα και αλλοι πολλα....εξαρταται τον οργανισμο, του καθε ενος μας!...

ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

Παιζει σημαντικο ρολο στις αντοχες το καπνισμα απλα εχει σχεση με τον ανθρωπο καποιοι δεν το αντεχουν και καποιοι το αντεχουν, σε σχεση με τις αντοχες το τσιγαρο!!

 

 

 

δλδ θελεις να μου πεις πως υπαρχει καπνιστης ο οποιος να ειναι απολυτα υγιης ενω καπνιζει σαν φουγαρο;μονο και μονο επειδη το αντεχει ο οργανισμος του;;

και πως γινεται "να το αντεχει " ο οργανισμος καποιου;εκ γεννετης εχει την ιδιοτητα αυτη,ειναι επικτητη και πως το καταλαβαινει καποιο αν "το ΄χει"

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δυσάρεστη πρωτιά για τους έλληνες μαθητές, οι οποίοι εμφανίζονται να ξεκινούν τη βλαβερή συνήθεια του καπνίσματος από μικρή ηλικία, σε καθόλου ευκαταφρόνητο ποσοστό.

Συγκεκριμένα, σύμφωνα στατιστικά στοιχεία της Eurostat, που δημοσίευσε η εφημερίδα "Το Πρώτο Θέμα", ένας στους τρεις ανήλικους στην ηλικία των 17 καπνίζει, ενώ το 55% από αυτούς κάνει πάνω από δέκα τσιγάρα ημερησίως. Μάλιστα το 15% των εφήβων καπνιστών ξεκίνησε τη βλαβερή συνήθεια μόλις σε ηλικία δέκα χρόνων, ενώ στα 14 χρόνια ξεκινά το κάπνισμα το 45% του συνόλου των ανήλικων καπνιστών.

 

Συγχρόνως, σύμφωνα με μελέτες, η συντριπτική πλειονότητα των εφήβων δηλώνει ενήμερη για τις επιβλαβείς συνέπειες του καπνίσματος, παρόλα αυτά δεν δείχνει να ανησυχεί. Όσο για την πρώτη φορά της επαφής με το τσιγάρο, αυτή γίνεται στο σχολείο με την παρότρυνση κάποιου συμμαθητή.

 

Σχέδιο Νόμου

 

Η Ελληνική κυβέρνηση σε συνεργασία με το υπουργείο Υγείας προτίθεται να καταθέσει σχέδιο νόμου στη βουλή, στις αρχές του νέου έτους, το οποίο θα περιλαμβάνει, μεταξύ άλλων, την απαγόρευση πώλησης τσιγάρων σε άτομα κάτω των 18 αιτών, την απαγόρευση διαφημίσεων που διευκολύνουν την πρόσβαση ανηλίκων σε προϊόντα καπνού, την απαγόρευση διάθεσης τσιγάρων σε συσκευασία μικρότερη των 20 τεμαχίων, αλλά και τη σύσταση ειδικού τμήματος επιθεωρητών που θα εποπτεύει την εφαρμογή των μέτρων.

 

Μεγάλο βάρος θα πέσει και σε αυτούς που πουλάνε αυτά τα προϊόντα, δηλαδή περίπτερα και ψιλικατζίδικα, τα οποία θα υποχρεούνται να κάνουν έναν ιδιότυπο έλεγχο στο αγοραστικό κοινό που θα θέλει να αγοράσει τα συγκεκριμένα προϊόντα.

 

«Θεσπίζουμε την υποχρέωση των πωλητών προϊόντων καπνού να αρνούνται την πώληση σε πελάτες κάτω των 18 χρόνων», ορίζεται ρητά στη νέα ρύθμιση. Το υπουργείο ακολουθώντας την πετυχημένη συνταγή άλλων ευρωπαϊκών χωρών προσανατολίζεται στη θέσπιση του μέτρου της επίδειξης αστυνομικής ταυτότητας η άλλου εγγράφου από το οποίο προκύπτει η ηλικία του αγοραστή.

 

Οι περιπτερούχοι από τη πλευρά τους είναι κατηγορηματικοί ότι το μέτρο θα αποτύχει, λέγοντας ότι δεν μπορούν να κάνουν τους χωροφύλακες και προαναγγέλλουν κινητοποιήσεις εφόσον θιγούν κεκτημένα τους, καθώς το 70% του τζίρου τους γίνετε από την πώληση τσιγάρων.

 

Τέλος, το δεύτερο μέτρο είναι η απαγόρευση κάθε διαφημιστικής πρακτικής που διευκολύνει την πρόσβαση ανηλίκων σε αυτά τα προϊόντα , όπως «λανσάρισμα, δοκιμή και δωρεάν διάθεση σε καφετέριες και μπαρ».

 

Το υπουργείο Υγείας εφαρμόζει για πρώτη φορά μια τόσο σύγχρονη πολιτική πρόληψης και προστασίας της δημόσιας υγείας, ιδίως σε ό,τι αφορά ένα τόσο λεπτό ζήτημα, όπως είναι το πρόβλημα με το κάπνισμα των ανηλίκων.

 

 

 

 

cosmo.gr

 

 

το ποσταρα εδω γιατι ολα τα σχετικα θεματα εχουν ηδη κλειδωθει

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...