Jump to content

Sony Ericsson K550


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά αξίζει να το πάρω..?Θέλω ένα απλό κινητό που να μην εμφανίζει προβλήματα..! Αν μου κάνει κολλήματα θα του δώσω μία και θα πάει από εκεί που ήρθε..! Έχω ένα Nokia 6288 και με έχει τρελάνει..!:mad: Α και κάτι άλλο..! Παίρνει flash θέματα..?

 

Εγώ σου μιλάω υπεύθυνα, απο χθες που το έχω και το δοκίμασα σε ΟΛΑ (ακόμα και σε αυτό με τις αναπάντητες) δεν παρουσιάζει κανένα απολύτως πρόβλημα! Οι μόνες παρατηρήσεις (και όχι προβλήματα) είναι: 1) Αργεί περισσότερο στη διαγραφή λίστας κλήσεων απο το προηγούμενο K750i μου.

2)Η οθόνη δεν έχει την ίδια ευκρίνεια (είναι πολύ καλή όμως) με το παραπάνω.

3)Πάνω απο 640x480 στην ανάλυση κάμερας, δεν κάνει ζουμ (!) ... ενώ το άλλο αν δεν απατόμαι έκανε και στα 2 Mpixels.

 

Κατα τα άλλα, είναι πολύ καλή (και χρήσιμη) η επιλογή flight mode (το αντίστοιχο των walkman, μόνο που έχεις ΟΛΕΣ τις λειτουργίες του κινητού χωρίς απλά να εκπέμπει) και μου άρεσε ο media player που είναι ίδιος (!!) με walkman κινητό :cool::D Αν με τα ίδια χρήματα δε βρεις καλύτερο σε άλλη εταιρία, στο προτείνω ανεπιφύλακτα :happy:

:)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 420
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά, 2ΜP κάμερα (όπως λέει κιόλας) δεν έχει αυτό το κινητό? Οι φωτογραφίες γιατί βγαίνουν τόσο.......ότι να'ναι? Ειδικά σε φωτισμό δωματίου είναι απελπιστικές! Ίδιες βγάζει το κινητό της αδερφής μου, με VGA κάμερα!!!!! Επίσης όταν τραβάω σε σκοτεινό σχετικά περιβάλλον φωτογραφία, αλλιώς είναι πριν την αποθήκευση και μετά την αποθήκευση τα χρώματα αλλάζουν (!) και "χαλάνε" να το πω απλά... Την έχω σε 1MP ανάλυση (δοκίμασα και στα 2, αλλά το ίδιο), με τη ρύθμιση λευκού στο αυτόματο, και τις ρυθμίσεις στο αυτόματο(όπου αλλού έχει) και κανονικά ΥΨΗΛΗ ανάλυση ποιότητας, αλλά η φώτο βγαίνουν χάλια! Την ημέρα να είμαι ειλικρινείς βγαίνουν ΤΕΛΕΙΕΣ. Τι φταίει? Σας μιλάω σε φωτισμό δωματίου με 140 κεριά συνολικά(κεριά της ηλεκτρικής λάμπας εννοείται) που όλο το δωμάτιο "πνίγεται" στο φως αλλά το κινητό βγάζει θαμπά! Να το αναβαθμίσω? Δεν παρουσιάζει ΚΑΝΕΝΑ άλλο πρόβλημα και για να είμαι απόλυτα ειλικρινείς, θα το είχα ήδη αναβαθμίσει αλλά φοβάμαι απ'ολα αυτά που διαβάζω εδώ γι'αυτό το κινητό και φοβάμαι η νέα έκδοση μήπως έχει "κουσούρια" και άντε να βρεις αυτήν που έχω πάλι... Σε σύγκριση με το Κ750i η διαφορά είναι μέρα με νύχτα, την νύχτα. Τα είχα δίπλα-δίπλα τώρα, και τράβηξα τα λουλούδια στο τραπέζι ΧΩΡΙΣ φλας και νυχτερινή λήψη και στα 2 και το 750 την έβγαλε τέλεια, ενώ το 550 θαμπή και με αλιωμένα χρώματα....... η καμερά του είναι τόσο χάλια? Το πήρα με την προυπόθεση οτι είναι καλύτερο απο το 750 (και είναι καλύτερο, καλύτερος internet explorer που σου δείχνει μέχρι και σελίδες .mht ΠΟΛΥ πιο γρήγορη java, περισσότερη εσωτερική μνήμη και και και......πολλά καλούδια) αλλά στην κάμερα είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2 φορές χειρότερο:mad::!:
:)
Link to comment
Share on other sites

οι φωτογραφίες με έχουν απογοητεύσει, όπως και εσένα

 

τουλάχιστο για 2MP ανάλυση, είναι απαράδεκτες

 

ειδικά όπως είπες σε εσωτερικούς χώρους υπάρχει αυξημένος θόρυβος σε κάθε λήψη που έχω κάνει

 

σε εξωτερικούς χώρους τα καταφέρνει καλύτερα

-iPhone 6s

-iPad Air 2

Link to comment
Share on other sites

οπως σας ειπα και παραπανω ειναι απαραδεκτες οι φωτογτραφιες.καλυτερα καποιος να αγορασει το w810i παρα το κ550ι που ειναι στα ιδια λεφτα.:)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι, τελικά δοκιμάζοντας όλες τις ρυθμίσεις δεν έφτασα σε "καλό" αποτέλεσμα. Μόνο τη μέρα βγάζει καλά. Εκτός αν βάλεις φλας και την φωτεινότητα στο 2.0 ... Ενώ στο 750i ακόμα και με τη φωτεινότητα στο 0 και με φλας την έβγαζε πιο φωτεινή και πιο καθαρή. Ειλικρινά όμως, σε σύγκριση με το 750, είναι ΠΟΛΥ καλύτερο, γιατί ένα κινητό το συγκρίνεις συνολικά και όχι συγκεκριμένα. Συνολικά...συνουσιάζει! :p Το w810i για να είμαι ειλικρινής το έχουν 2 στην παρέα μου, αλλά δεν με ξετρελένουν οι φώτο... το 750 δεν το αγγίζουν με τίποτα.. σίγουρα είναι καλύτερες όμως απο αυτό. Παιδιά ίσως σε κάποια επόμενη -μετά απο 4-5 αναβαθμίσεις- αναβάθμιση, να διορθωθεί γιατί μην ξεχνάτε οτι έχει 2MPixels κάμερα, έτσι? Πολύυυυυυ παλιότερα στο T610 οι φώτο που τραβούσες όταν πρωτοκυκλοφόρησε (τότε που το αγόρασα 380 ευρώ) και μετά απο περίπου 1.5 χρόνο, μέρα με νύχτα! Και το μέγεθος των φωτογραφιών (σε bytes) μειώθηκε και τα πιξελάκια χάθηκαν. Άρα..:D
:)
Link to comment
Share on other sites

καταρχήν να πώ ένα γιά στο forum.....:)

και δεύτερον να μου λύσετε μια απορία......αποφάσισα να αλλάξω το παλιό πλέον S700i πήρα το Κ550im....το κινητό για μένα είναι αστέρι σαν σύνολο καθώς έψαχνα για ένα κινητό που να τα έχει όλα σε μικρό μέγεθος και φυσικά έψαχνα μόνο για SE.......!

Oμως πριν 1 ώρα και μετά απο ψάξιμο....διαπίστωσα το εξής και ξενέρωσα την ζωή μου...... πάω να στείλω αρχειάκια java στο κινητό μέσω υπερύθρων και μου λέει access denied.....παρόλα αυτά στέλνω άλλου τύπου αρχεία μέσω υπερύθρων στο κινητό και τα δέχεται κανονικά......τώρα υποψιάζομαι κανενα κλείδωμα της cosmote και του imode και αν είναι έτσι θα πάω να τους χτυπάω το κινητό στο κεφάλι...!

Αν έχει βρει κανένας λύση πως να περάσεις java αρχεία στο Κ550im please να μου πεί πώς....γιατι δέν είναι οτι τα θέλω για παιχνίδια....αλλα για εφαρμόγες που μου είναι πολύ χρήσιμες....έως και απαραίτητες!

Link to comment
Share on other sites

τελικά όπως δίαβαζα της σελίδες μάλλον πήδηξα την προιγούμενη....ξενέρωσα.....!!!!!!κολοcosmote και κolovodafone.....ναι μεν τα πληρώνεις παραπάνω για της παπαρ**ς σας ναι μεν.....δεν λένε τπτ τα imode kai vodafone lιve.....και στο τέλος ξαναπληρώνεις για να τα ξηλώσεις...!!!

p.s.......σίγουρα θα ξεκλειδώνει και αυτό....και με το s700i με το kolovodafone live πάλι λέγανε ότι δεν γίνετε....αλλα έγινε και παραέγινε....μλκίες.....

κολοεταιρίες......:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:

 

Επίσης αυτό δεν είναι παράνομο...?το έγραφε πουθενά?φυσικά και όχι!!!απο που και ως πού με βάζουν να πληρώσω μια συσκευή που έχει java ενω στην ουσία είναι κλειδωμένη.....κολοαπαταιώνες άλλη μια φορά........

Link to comment
Share on other sites

dokimases meso blue tooth?

ta evales sto fakelo allos meso kalodiou na ta eggatastiseis xeirokinita?

Nokia 3210, 6510

Sonyericsson Z1010, W850 , τώρα X8 με 4.1.2 Jeallybean @748Mhz!!!! + 4.4 kitkat Launcher

Sharp 703SH LG Arena

SONY XPERIA M4 AQUA

Link to comment
Share on other sites

dokimases meso blue tooth?

ta evales sto fakelo allos meso kalodiou na ta eggatastiseis xeirokinita?

Ολα τα k550i imode ειναι κλειδωμενα.δεν υπαρχει τροπος να στειλεις (java) αν δεν απαλλαγεις απο το μενου αυτο :cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα μέσω κάρτας μνήμης,καλωδίου και υπερύθρων.....!τπτ.....πραγματικά ηλίθια επιλογή να κλειδώσεις την java......δηλαδή πιος ο λόγος?για να τα κατεβάσω μέσω imode...!και εντάξει πες δεν γ@μ@@ται....να τα κατεβάσω....αλλά σιγά μην έχουν oi ηλίθιοι αυτά που θέλω εγώ......ούτε ένα ηλίθιο converter μονάδων δεν βρήκα....!!!!!

αύριο κιόλας αν μπορέσω θα πάει για ξήλωμα το menu.....15 euro βέβαια....αλλά.....τουλάχιστον δεν θα έχω το imode....και θα μπορώ να κάνω την δουλειά μου.

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα μέσω κάρτας μνήμης,καλωδίου και υπερύθρων.....!τπτ.....πραγματικά ηλίθια επιλογή να κλειδώσεις την java......δηλαδή πιος ο λόγος?για να τα κατεβάσω μέσω imode...!και εντάξει πες δεν γ@μ@@ται....να τα κατεβάσω....αλλά σιγά μην έχουν oi ηλίθιοι αυτά που θέλω εγώ......ούτε ένα ηλίθιο converter μονάδων δεν βρήκα....!!!!!

αύριο κιόλας αν μπορέσω θα πάει για ξήλωμα το menu.....15 euro βέβαια....αλλά.....τουλάχιστον δεν θα έχω το imode....και θα μπορώ να κάνω την δουλειά μου.

και βεβαια δεν θα εχεις και εγγυηση.βγαζωντας το imode ,αυτοματως χανεις και την 2ετη εγγυηση! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κοίταξε 4 ericsson εχω αλλάξει όλα αστέρι μοu βγήκαν.....ειδικά το s700i βγήκε ο μπογιάς του κινητού απο τα χτυπήματα.....μιλάμε για εκατοντάδες χτύπους......και ακόμα δηλάδη το χρησιμοποιώ σε άλλο αριθμό.

τώρα αν βγεί αυτό μάπα τι να πώ......

αλλα και πάλι έχω και τα κονέ μου στις επισκευές....:)

δυστηχώς η java μου είναι αναγκαία......αν ήταν για παιχνίδια δεν με ένοιαζε....αλλά.....έχει να κάνει με εφαρμογές....

Link to comment
Share on other sites

κοίταξε 4 ericsson εχω αλλάξει όλα αστέρι μοu βγήκαν.....ειδικά το s700i βγήκε ο μπογιάς του κινητού απο τα χτυπήματα.....μιλάμε για εκατοντάδες χτύπους......και ακόμα δηλάδη το χρησιμοποιώ σε άλλο αριθμό.

τώρα αν βγεί αυτό μάπα τι να πώ......

αλλα και πάλι έχω και τα κονέ μου στις επισκευές....:)

δυστηχώς η java μου είναι αναγκαία......αν ήταν για παιχνίδια δεν με ένοιαζε....αλλά.....έχει να κάνει με εφαρμογές....

Αμα εχεις τα "κονε" τοτε πεταξε'το το ***imode :heat:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

geia sas paidia,shmera phra to k550 kai pera apo thn poiothta ths foto tha hthela na rothso exei flash?h prepei na exo energopoihmeno ton fotismo panta gia na vgalei me flash.shmeiosh to thlefono einai i-mode an paizei kapoio rolo.
Link to comment
Share on other sites

geia sas paidia,shmera phra to k550 kai pera apo thn poiothta ths foto tha hthela na rothso exei flash?h prepei na exo energopoihmeno ton fotismo panta gia na vgalei me flash.shmeiosh to thlefono einai i-mode an paizei kapoio rolo.

Δεν εχει flash αλλα led.το μονο προβλημα που θα εχεις με i-mode ειναι οτι δεν θα μπορεις να βαλεις δικες σου java εφαρμογες.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να το πας στη sonyericsson ή σε κανένα Γερμανό της περιοχής σου. Πάντως πρέπει να ήταν γερή πτώση...
scos :innocent:
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ μετά από 2 μήνες που το έχω μπορώ να πω ότι μου βγήκε αστέρι. Έχω φορτώσει τα πάντα, η μπαταρία με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο. Το έιχα 4 ώρες (χωρίς να είναι πλήρως φορτισμένο)να παίζει μουσική σε ανοιχτή ακρόαση και δούλεψα και τα led σαν φακό γιατί μου χρειάστηκε και δεν έσβησε. Όσο για τα βιντεάκια τα μετατρέπω σε MP4 (όπως το διαφημιστικό του τηλ που έχει μέσα) και έχω καλύτερη εικόνα και ήχο. Και χωρίς κολλήματα!:)
scos :innocent:
Link to comment
Share on other sites

1) Έχει παρατηρήσει κανείς στην τελευταία έκδοση που κυκλοφορεί, πως όταν το φορτίζεις κλειστό, αν πατήσεις αστερίσκο αντί για οποιοδήποτε άλλο πλήκτρο για να δεις πόσο φόρτισε, ξαφνικά κάτω αριστερά εμφανίζει το "μενού" κλήσεις και δεξιά λέει μενού, εμφανίζει μια κλεψύδρα και μετά κλείνει? :blink: Κι αν δεν αφαιρέσεις το καλώδιο ξανανοίγει και κάνει την ίδια διαδικασία μόνο του συνέχεια χωρίς σταματημό!!!!!!!!!!!!!! Τόσο τρανταχτό bug της έκδοσης είναι, ή το κινητό μου έχει πρόβλημα? Μετά απο κάτι τέτοιο ΜΟΝΟ αν αφαιρέσεις την μπαταρία (και πάλι να μην την βάλεις αμέσως...άλλο κουλό αυτό!) και την ξαναβάλεις αρχίζει η φόρτιση κανονικά... Εννοείται πως στην φόρτιση με το κινητό ανοιχτό δεν έχει πρόβλημα.. Δοκιμάστε και πείτε μου λίγο γιατί....:scared:

 

2) Επειδή είναι το 1ο SE απο αυτά που έχω πάρει ως τώρα που έχει ΟΤΑ update μέσω GPRS θέλω να ρωτήσω τα εξής: Κατεβάζει κανονικά ΧΩΡΙΣ χρήση υπολογιστή το νέο λογισμικό, το περνάει μόνο του και σου κάνει επανεκίνηση χωρίς να το πειράξεις καθόλου? Αν χαθεί το σήμα στο τέλος του κατεβάσματος σου χαλάει τίποτα, ή ΑΦΟΥ έρθει όλο το λογισμικό μετά αρχίζει και κάνει την διαδικασία? Επίσης η έκδοση που περνάει είναι η ίδια με το να το κάνεις με το SEUS απο τον υπολογιστή ή είναι πιο παλιά επειδή κατεβάζει απο αλλού?? Και τελευταίο και κυριότερο, είναι ασφαλή αυτή η διαδικασία αναβάθμισης ή μπορει να στο κάνει ^%$#$&^& και μετά να μην ανοίγει καν? Γιατί ειλικρινά θα μου άρεσε πολύ να μπορώ να κάνω update τόσο εύκολα, όπου κι αν βρίσκομαι, έστω κι αν κάνει 20 λεπτά να κατεβάσει το λογισμικό ή και περισσότερο. :O

:)
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα παιδια!

Ξερει κανεις που μπορω να βρω τo firmware με Ελληνικη γλωσσα για να μετατρεψω το K550im σε K550i?

Επισης μηπως κυκλοφορει και το firmware του i-mode της Cosmote ωστε αν θελησω να μπορω να το επαναφερω. Σε αλλες γλωσσες ξερω οτι υπαρχουν.

Ευχαριστω προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

Στο wotanserver θα τα βρεις και τα δύο που ψάχνεις. Δεν είναι όμως τζαπέ.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω για το wotanserver, ομως εψαχνα αν υπηρχε κατι σε τζαμπε. Τεσπα, αν δεν υπαρχει ακομη, οπου να'ναι θα βγει...ελπιζω!
Link to comment
Share on other sites

mou xalase to akoystiko toy w610i . Pou na to pao gia ftiaksimo; skeftome na to pao se Omnitek. Ine kali epilogi;

Πηγαινε'το για αλλαγη.αλλιως παρε καινουργιο καλυτερα.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το κινητο το εχω 3,5 μηνες περιπου και μου αρεσει αρκετα μπορω να πω.ΤΟ αδυνατο σημειο του ειναι η ληψη φωτογραφιων το βραδυ...Εγω εχω σταματησει πια να τραβαω τη νυχτα,γιατι αποκλειεται να τις δω !Ειναι χαλια.Τελως παντων.

Κατα τα αλλα ενταξει ,μου εχει πεσει και δυο φορες κατω ,αλλα ολα οκ!

Θα ηθελα απλα να ρωτησω,επειδη δεν εχω ασχοληθει με το θεμα,τι εφαρμογες jawa υπαρχουν για το κινητο και που μπορω να βρω μερικες?Περιμενω προτασεις!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K550

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...