Jump to content

Νοσταλγία για τα παλιά Nokia


Phoenix701
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

:rolleyes: - με γεια σου,πανεμορφο (!) το ειχα δουλεψει λιγακι απο εναν φιλο μου,δυστυχως ειχα θεμα με τα πληκτρα για sms αλλα ηταν ''πολυτελες" για την εποχη του

Ανταλλακτικα βρισκεις στην Ελλαδα αρκετα.

 

Σε ευχαριστώ πολύ, να είσαι καλά;) Πανέμορφο και "πολυτελές" ακόμα και στη σημερινή εποχή πιστεύω, η ποιότητα κατασκευής του είναι πάρα πολύ καλή:D Τι θέμα είχες με τα πλήκτρα;

 

----- προσθήκη μηνύματος 108 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χω πάρει κι εγώ ένα άψογο 8800 Scirocco πριν περίπου 3-4 έτη

Το έχω για δεύτερη συσκευή και το θαυμάζω

 

Το έχω σε dummy το Sirocco, πολύ ωραίο και αυτό;)

IPHONE X,NOKIA 8800,BLACKBERRY P9983,IPHONE 8 PLUS,NOKIA 808 PV,HTC 10,IPHONE 6S,SONY Z5 PREMIUM,NOKIA 8800 CARBON ARTE,SONY Z5, SAMSUNG NOTE 5, SAMSUNG NOTE 3,HTC ONE M9,SONY Z2,NOKIA LUMIA 930,IPHONE 5S,BLACKBERRY Q10,HTC ONE M7,BLACKBERRY Z30,BLACKBERRY Z10,SONY XPERIA Z1,NOKIA LUMIA 925,NOKIA N9,NOKIA E7, NOKIA N96,NOKIA 5250, SAMSUNG M3510, NOKIA N900, :)
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ, να είσαι καλά. Πανέμορφο και "πολυτελές" ακόμα και στη σημερινή εποχή πιστεύω, η ποιότητα κατασκευής του είναι πάρα πολύ καλή. Τι θέμα είχες με τα πλήκτρα;

 

:rolleyes: - τοτε σαν νεος ημουν ''μηνυματακιας" και μου γλυστραγαν καμια φορα τα πληκτρα ομως ''μπρος στα καλλη τι ειναι ο πονος"

 

2088d1f33f9c84ba5d41b41834d00b17.jpg

 

:blink: - ''εχω και Gucci θες να σου κανω μια κληση; " (δεν ειναι δικο μου απλα μου αρεσε)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα N70 που εχει θεμα με την οθονη..δειχνει λευκο με το που ανοιγει..απλα σκεφτομαι να το φτιαξω για τη συλλογη..καμια ιδεα ποσο παει το κοστος οθονης??
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα N70 που εχει θεμα με την οθονη..δειχνει λευκο με το που ανοιγει..απλα σκεφτομαι να το φτιαξω για τη συλλογη..καμια ιδεα ποσο παει το κοστος οθονης??

 

 

10 ευρώ κοστίζουν

αν κανείς μια αναζήτησή στο google θα το βρεις

δεν είναι όμως γνήσια αν σε ενδιαφέρει

:)
Link to comment
Share on other sites

Είχα αλλάξει οθόνη σε ένα 6630 που είχε το ίδιο πρόβλημα και τελικά δεν έφταιγε η οθόνη αλλά το λειτουργικό. Η οθόνη που άλλαξα ήταν λειτουργική καθώς την έβγαλα από άλλο λειτουργικό μοντέλο που είχε κάποιο άλλο πρόβλημα. Οπότε δεν αξίζει να το επισκευάσεις. Με δέκα είκοσι ευρώ βρίσκεις καινούριο n70 μεταχειρισμένο, δεν είναι σπάνιο μοντέλο..
Link to comment
Share on other sites

Είχα αλλάξει οθόνη σε ένα 6630 που είχε το ίδιο πρόβλημα και τελικά δεν έφταιγε η οθόνη αλλά το λειτουργικό. Η οθόνη που άλλαξα ήταν λειτουργική καθώς την έβγαλα από άλλο λειτουργικό μοντέλο που είχε κάποιο άλλο πρόβλημα. Οπότε δεν αξίζει να το επισκευάσεις. Με δέκα είκοσι ευρώ βρίσκεις καινούριο n70 μεταχειρισμένο, δεν είναι σπάνιο μοντέλο..

 

οταν το αναβω δειχνει σαν να εχει σπασει απο μεσα η lcd

Link to comment
Share on other sites

Mobira-Cityman-100-a.jpg

 

e5cb68d58e710d082dd633f15b0fb89f.jpg

 

Nokia Cityman, απο το 1990

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχει το 6610 και θα παρει το 800 ενας φιλος πιστος στα κουμπακια

Θα μπορεσει να περσαει τις επαφες απο το παλιο στο νεο ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Εχει το 6610 και θα παρει το 800 ενας φιλος πιστος στα κουμπακια

Θα μπορεσει να περσαει τις επαφες απο το παλιο στο νεο ?

 

 

μέσω αντιγραφής στη sim σίγουρα.

μπορεί όμως να χάσει κάποιες πληροφορίες

:)
Link to comment
Share on other sites

μέσω αντιγραφής στη sim σίγουρα.

μπορεί όμως να χάσει κάποιες πληροφορίες

 

Ευχαριστω.Απλα ονοματα και τηλεφωνα θελει

Η sim ομως τπυ 6610 θα κανει στο 800?

Ποσες επαφες ομως θα χωραει η sim αφου εχει εκατονταδες ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.Απλα ονοματα και τηλεφωνα θελει

Η sim ομως τπυ 6610 θα κανει στο 800?

Ποσες επαφες ομως θα χωραει η sim αφου εχει εκατονταδες ?

 

 

με ένα κόφτη για sim θα μπορέσει να βάλει την sim για να τα μεταφέρει.

Αν έχει πάνω εκατοντάδες ,δυστυχώς δεν θα κάνει δουλειά .

:)
Link to comment
Share on other sites

με ένα κόφτη για sim θα μπορέσει να βάλει την sim για να τα μεταφέρει.

Αν έχει πάνω εκατοντάδες ,δυστυχώς δεν θα κάνει δουλειά .

Σε ευχαριστω.Μου ειπε για καπου 400 επαφες.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω.Μου ειπε για καπου 400 επαφες.
Δυστυχώς δεν γίνεται.
:)
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω.Μου ειπε για καπου 400 επαφες.

 

Νομίζω το όριο είναι 200. Μπορείς να αντιγράψεις τις μισές επαφές από το τηλέφωνο στη SIM, μετά μεταφορά από SIM στο καινούργιο και επανάληψη της διαδικασίας για τις υπόλοιπες.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το όριο είναι 200. Μπορείς να αντιγράψεις τις μισές επαφές από το τηλέφωνο στη SIM, μετά μεταφορά από SIM στο καινούργιο και επανάληψη της διαδικασίας για τις υπόλοιπες.

 

 

Αν κάποιο όνομα έχει 2 τηλέφωνα κάνει 2 καταχωρήσεις.άρα μειώνεται ο αριθμός

ίσως με την διαδικασίας που αναφέρεις μπορέσει να κάνει δουλειά.

:)
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω.Θα του το πω .

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε με κι εμένα στην ομάδα στο Facebook παιδιά.

 

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλει 200 επαφες στην sim και την κοψει να τις περασει στο νεο πως θα την ξαναβαλει στο παλιο να παρει και τις αλλες ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλει 200 επαφες στην sim και την κοψει να τις περασει στο νεο πως θα την ξαναβαλει στο παλιο να παρει και τις αλλες ?
Με ανταπτορα
:)
Link to comment
Share on other sites

Με τίποτα παλιές εκδόσεις Nokia PC Suite κλπ μήπως γίνεται να μεταφέρει επαφές στο pc και από εκεί να τις στείλει στο καινούργιο κινητό;

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Με τίποτα παλιές εκδόσεις Nokia PC Suite κλπ μήπως γίνεται να μεταφέρει επαφές στο pc και από εκεί να τις στείλει στο καινούργιο κινητό;

 

 

Είναι εύκολο να βρεθεί η σουίτα;Και αν βρεθεί ,το καλώδιο δεδομένων πως θα το βρει;

:)
Link to comment
Share on other sites

Είναι εύκολο να βρεθεί η σουίτα;Και αν βρεθεί ,το καλώδιο δεδομένων πως θα το βρει;

 

Στο telegram στην ομάδα του Symbian έχουμε διάφορα προγράμματα, υποθέτω κάποιο θα είναι συμβατό με τόσο παλιά τηλέφωνα. Αλλά χρειάζεται καλώδιο δεδομένων ή συσκευή υπερύθρων εναλλακτικά (bluetooth δεν είχαν εκείνες οι συσκευές αν δεν κάνω λάθος)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώντας κάποιες τιμές από αγγελίες διαπίστωσα πως πλέον μπορείς να βρεις κάποια ψιλοσπάνια μοντέλα με 10-20 ευρώ. Πιστεύετε πως αξίζει πια να δαπανήσεις χρήματα για κινητά που σε λίγο καιρό ούτε τηλέφωνο δεν θα παίρνουν με την κατάργηση του 2G/3G ;;

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώντας κάποιες τιμές από αγγελίες διαπίστωσα πως πλέον μπορείς να βρεις κάποια ψιλοσπάνια μοντέλα με 10-20 ευρώ. Πιστεύετε πως αξίζει πια να δαπανήσεις χρήματα για κινητά που σε λίγο καιρό ούτε τηλέφωνο δεν θα παίρνουν με την κατάργηση του 2G/3G ;;

 

Το 2g δεν θα καταργηθεί

Όπως είπες 10-20€ αξία

Για ποια επένδυση;

Δύο ποτά αξία δεν το λες επένδυση

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώντας κάποιες τιμές από αγγελίες διαπίστωσα πως πλέον μπορείς να βρεις κάποια ψιλοσπάνια μοντέλα με 10-20 ευρώ. Πιστεύετε πως αξίζει πια να δαπανήσεις χρήματα για κινητά που σε λίγο καιρό ούτε τηλέφωνο δεν θα παίρνουν με την κατάργηση του 2G/3G ;;
Αξίζει και με το παραπάνω αν ασχολείσαι.

Αν τα θες μόνο για να τα βλέπεις δεν υπάρχει λόγος.

Βέβαια πλέον υπάρχει ένα θέμα με τις μπαταρίες πλέον, και δεν μπορείς να βρεις σωστή από άποψη Χωρητικότητας.

 

Για ποια τηλέφωνα ψιλό σπάνια έχεις ψάξει και έχεις βρει τιμές

:)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...