Jump to content

Νοσταλγία για τα παλιά Nokia


Phoenix701
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδια μιας και δεν παιζουν πλεον αγγελιες, που θα μπορουσα να βρω μεταχειρισμενα κανενα νοκια oldies δεκετιας 2005 -2015 ? Κανενα Ε7 θα ηθελα...

 

Αν δεν βρεις από Ελλάδα σε σάιτ αγγελιών (δεν ξέρω αν επιτρέπεται να γράψω σελίδες εδώ), από εξωτερικό, κλασικά ebay, μετά έχει και ομάδες στο fb από συλλέκτες που πωλούν/αγοράζουν κλπ.

 

Για το E7 να πάρεις είτε αμερικάνικο κατά προτίμηση (το ελληνικό QWERTY στηρίζεται σε US πληκτρολόγιο), είτε βρετανικό (UK QWERTY), ώστε να συμπίμπτουν τα πλήκτρα που βλέπεις με αυτά που γράφεις. Τα γαλλικά AZERTY, γερμανικά QWERTZ κλπ, άλλα θα πατάς και άλλα θα γράφεις. Το ίδιο ισχύει και για όλα τα κινητά με φυσικό πληκτρολόγιο. Τα full-touch, μπορείς να πάρεις από οπουδήποτε και να περάσεις ελληνικά ;)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βρεις από Ελλάδα σε σάιτ αγγελιών (δεν ξέρω αν επιτρέπεται να γράψω σελίδες εδώ), από εξωτερικό, κλασικά ebay, μετά έχει και ομάδες στο fb από συλλέκτες που πωλούν/αγοράζουν κλπ.

 

Για το E7 να πάρεις είτε αμερικάνικο κατά προτίμηση (το ελληνικό QWERTY στηρίζεται σε US πληκτρολόγιο), είτε βρετανικό (UK QWERTY), ώστε να συμπίμπτουν τα πλήκτρα που βλέπεις με αυτά που γράφεις. Τα γαλλικά AZERTY, γερμανικά QWERTZ κλπ, άλλα θα πατάς και άλλα θα γράφεις. Το ίδιο ισχύει και για όλα τα κινητά με φυσικό πληκτρολόγιο. Τα full-touch, μπορείς να πάρεις από οπουδήποτε και να περάσεις ελληνικά ;)

Ευχαριστω Miva, το ηξερα αυτο για το keyboard.

Θα κοιταξω σε ebay μερια.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μιας και δεν παιζουν πλεον αγγελιες, που θα μπορουσα να βρω μεταχειρισμενα κανενα νοκια oldies δεκετιας 2005 -2015 ? Κανενα Ε7 θα ηθελα...

 

Ρίξε μια ματιά στο ebay, παίζουν διάφορες δημοπρασίες σε καλές τιμές...

Το καλοκαίρι πήρα το δικό μου από Ευρώπη με 30€, άριστο κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, μια από τις αγαπημένες μου συσκευές που πρόσφατα απέκτησα σε κατάσταση καινούριου, Nokia N70!

 

:rolleyes: - καλοριζικο (!) ημουν να το παρω τοτε αλλα ειχα συνηθισει στις πιο απλες συσκευες και στην δοκιμη μου φανηκε πολυπλοκο τοτε κι ετσι δεν το αγορασα.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στο ebay, παίζουν διάφορες δημοπρασίες σε καλές τιμές...

Το καλοκαίρι πήρα το δικό μου από Ευρώπη με 30€, άριστο κιόλας...

Ναι, τα ειδα, καλη φαση το ebay

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Από τα παλιά έως τα καινούργια!!!

 

Είναι συλλεκτικό αυτό το βίντεο! Το κατεβάζω αμέσως :)

 

Πάντως αλήθεια είναι αυτό που έγραψε κάποιος στα σχόλια, ότι του λείπουν οι εποχές που όλοι είχαν διαφορετικά τηλέφωνα... Ειδικά τέλη του 90 και οριακά μέχρι και αρχές της δεκαετίας 2010-2020, υπήρχε διαφοροποίηση, η τελευταία προσπάθεια ήταν τα πολύχρωμα unibody Lumia της Nokia (η Microsoft γύρισε σε πιο συνηθισμένο στυλ μετά). Όλα τα τωρινά είναι σχεδόν ίδια το ένα με το άλλο...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Είναι συλλεκτικό αυτό το βίντεο! Το κατεβάζω αμέσως :)

 

Πάντως αλήθεια είναι αυτό που έγραψε κάποιος στα σχόλια, ότι του λείπουν οι εποχές που όλοι είχαν διαφορετικά τηλέφωνα... Ειδικά τέλη του 90 και οριακά μέχρι και αρχές της δεκαετίας 2010-2020, υπήρχε διαφοροποίηση, η τελευταία προσπάθεια ήταν τα πολύχρωμα unibody Lumia της Nokia (η Microsoft γύρισε σε πιο συνηθισμένο στυλ μετά). Όλα τα τωρινά είναι σχεδόν ίδια το ένα με το άλλο...

Ήταν διαφορετικά διότι δεν είχαν σκέτη οθόνη μπροστά. Είχαν κανονικά πλήκτρα. Ήταν πιο παχιά τα κινητά τότε. Τα bezels ήταν άγνωστη λέξη τότε! (Bezels τι θα πει; Ούτε translate δεν γίνεται η λέξη :( ). Μπορούσες να διαφοροποιήσεις το σχήμα τους. Ήταν πιο παραμετροποιήσημο! ;)

Τώρα με μια οθόνη μπροστά τι να κάνεις; Είναι και τόσο λεπτά, που σε ορισμένες περιπτώσεις ούτε να τα πιάσεις δεν μπορείς! Αγγίζεις άθελά σου την οθόνη.

Πάντως τα πρώτα πρώτα που δείχνει το βίντεο ως αρχές του '90, έμπαιναν στα αυτοκίνητα μέσα και ήταν με καλώδιο νομίζω. Τα είχαν τα μεγάλα Mercedes, BMW κλπ.

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες..ρίχτε καμιά ιδέα σχετικά με στήσιμο κινητών σε ράφι κτλ...έχετε χρησιμοποιήσει ποτέ κάποιο σταντ όπως είχαν στα μαγαζιά ή κάτι τέτοιο για έκθεση της συλλογής;; Και καμιά φωτό αν υπάρχει;
Link to comment
Share on other sites

Πάντα είχα στο μυαλό μου γυάλινες βιτρίνες με ηλεκτρικές περιστρεφόμενες βάσεις.

Εκεί πάνω θα έβαζα 6-8 συσκευές με το αντίστοιχο ταμπελακι από κάτω που θα αναφέρει την ονομασία του καθενός. Φυσικά φωτιζόμενες κλπ

 

Τελικά ξέρεις/ξέρετε τι έκανα??? Τίποτε από όλα αυτά... Πέρασαν τα χρονια, χάθηκε το μεράκι, αλλαξαν προτεραιότητες και όσα έχω παραμένουν κλεισμενα σε κουτιά παπουτσιών.

Ελπίζω κάποια στιγμή στο μέλλον να πραγματοποιήσω το όνειρο μου(ακατόρθωτο αλλά δε παύει να είναι όνειρο)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 51 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για τις βάσεις που ψαχνεις, μπορείς να δεις σε jumbo ή Ali/eBay, απλές πλαστικές.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες..ρίχτε καμιά ιδέα σχετικά με στήσιμο κινητών σε ράφι κτλ...έχετε χρησιμοποιήσει ποτέ κάποιο σταντ όπως είχαν στα μαγαζιά ή κάτι τέτοιο για έκθεση της συλλογής;; Και καμιά φωτό αν υπάρχει;

 

Το ειχα ψαξει αλλά ειναι λιγο ακριβα.. οπότε αποφασισα να το κανω σε στυλ μακετας... 50 ευρω το τζαμι και αλλα 60 το γραφειο..

 

94584790_10222905916180194_3477553608466104320_o.jpg?_nc_cat=100&_nc_sid=07e735&_nc_ohc=HVGAZUTUOIkAX-6TWzl&_nc_ht=scontent.fath6-1.fna&_nc_tp=6&oh=fa4efbde8d23e263498155250e9bed7c&oe=5EF49F47

Η απόλαυση ξεκινάει στις 6 ίντσες και εκτοξεύεται στις 6.99...

 🥰 Poco F3 🥰 + Redmi Note 10 pro
 Greek Xiaomi Lovers

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες..ρίχτε καμιά ιδέα σχετικά με στήσιμο κινητών σε ράφι κτλ...έχετε χρησιμοποιήσει ποτέ κάποιο σταντ όπως είχαν στα μαγαζιά ή κάτι τέτοιο για έκθεση της συλλογής;; Και καμιά φωτό αν υπάρχει;

 

:rolleyes: - μπορεις να βρεις επιπλα με ειδικα ραφια για μοντελισμο πχ αυτοκινητακια,εχει ξυλινα-τζαμενια

 

https://cdn-bb-eu1.insomnia.gr/file/insomnia-eu/monthly_2020_04/230573254_.jpg.310ab0f8ffa5702b84f3dcfa7f220bfa.jpg

 

https://www.e-kalfakis.gr//thumb/phpThumb.php?src=../images/products/46-519564.jpg&w=400&h=300&far=T&bg=c6e3f7&fltr

 

τα κινητα θα στεκονται ορθια αν και αυτο σημαινει πως σε τυχον ταρακουνημα θα πεφτουν αλλα με balsa τετραγωνη μικρη βεργα μπορεις να κανεις βαση και αν στεκονται υπο μικρη κλιση αλλα θα ειναι σκετο εκθεμα (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά..ωραίες ιδέες! Δεν είναι μεγάλη η συλλογή προς το παρόν, τουλάχιστον από χώρο είμαστε οκ!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ευχάριστα νέα για την κοινότητα του Symbian. Έρχεται οργανωμένη ομάδα στο Telegram με όλους τους σημαντικούς συνδέσμους σε ένα μέρος! Συνδιαχειριστές είναι κάποια μέλη των ομάδων WindowsPhone του Telegram, αλλά και ο Max ο δημιουργός του νέου Delight, του OVI site και συνδημιουργός SIStore!

 

Μαζί με την κοινότητα του facebook προσπαθεί να ενώσει τα μέλη του Symbian σε διεθνές επίπεδο! Έχει τα πάντα εκεί μέσα!

 

Ο δημιουργός έχει ξεκινήσει συλλογή εφαρμογών παλαιότερων Symbian πριν τα S^3/Anna/Belle

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η πρώτη Smartphone συσκευή που είχα!

https://techblog.gr/mobile/nokia-n95-to-smartphone-prin-ta-smartphones-throwback/

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πρέπει να ήταν το 6260

Τούμπανο το ν95, πάντα ήθελα το μαύρο (8gb) αλλά ποτέ δε το πήρα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πρέπει να ήταν το 6260

Τούμπανο το ν95, πάντα ήθελα το μαύρο (8gb) αλλά ποτέ δε το πήρα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φοβερό για την εποχή του...

https://www.gsmarena.com/nokia_6260-815.php

https://www.gsmarena.com/nokia_6260-pictures-815.php

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Και μετά από αυτό το τούβλο, πήγα στο επόμενο (3250)

Γενικά με άρεσαν οι περίεργες συσκευές (περιστρεφόμενες οθόνες, κάμερες σε περίεργα σημεία)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και μετά από αυτό το τούβλο, πήγα στο επόμενο (3250)

Γενικά με άρεσαν οι περίεργες συσκευές (περιστρεφόμενες οθόνες, κάμερες σε περίεργα σημεία)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το 3250 το κάτω μέρος περιστρέφεται απ' ότι είδα. Ή έτσι φαίνεται...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά περιστρέφεται. Δες βίντεο στο yt να δεις πως ειναι

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από τα κλασικά βγήκε ένα πρωτότυπο προς πώληση, Nokia Neo αν το θυμάται κανείς. Η τιμή είναι τρελή βέβαια...

 

https://www.ebay.com/itm/Nokia-Neo-Prototype-Black-Pink/264865137998?hash=item3dab31454e:g:aKYAAOSwz~ZfX2SK

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Από τα κλασικά βγήκε ένα πρωτότυπο προς πώληση, Nokia Neo αν το θυμάται κανείς. Η τιμή είναι τρελή βέβαια...

 

https://www.ebay.com/itm/Nokia-Neo-Prototype-Black-Pink/264865137998?hash=item3dab31454e:g:aKYAAOSwz~ZfX2SK

Ήρθε εδώ αυτό το τηλέφωνο; Πρώτη φορά το βλέπω εγώ.

Όντως τρελή η τιμή!

https://www.pricepony.com.ph/blog/nokia-neo-prototype/

https://www.gsmarena.com/nokia_neo_rumours_unofficial_pictures-news-87.php

https://www.gsmarena.com/nokia_7280-884.php

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

το είχα ψάξει πολύ καιρό πριν, αν δεν κάνω λάθος είναι άλλο ένα ακυκλοφόρητο πρωτότυπο. Θα μπορούσε να βγει πάντως, η Νόκια πάντα τολμούσε με ιδιαίτερα σχέδια κλπ

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Νέο απόκτημα, Nokia 8800:cool:

dBoLrXj.jpg

BSYZlqy.jpg

pEaN0TB.jpg

Είναι η δεύτερη φορά που περνάει αυτό το κινητό από τα χέρια μου(είχα το Special Edition, το οποίο το έδωσα). Πιάνοντας το στα χέρια μου, θυμήθηκα την απίστευτη ποιότητα κατασκευής του και το πόσο όμορφο είναι. Μόνο το Iphone X που έχω τώρα ως κύριο, το φτάνει ίσως, 12-13 χρόνια μετά από τη κυκλοφορία αυτού του κινητου. Έχει θέμα με την μπαταρία πιθανώς, γιατί ενώ δείχνει φορτισμένη, με το που πας να πάρεις τηλέφωνο, βγάζει μήνυμα ότι εξαντλείται, αγόρασα μια καινούρια, η οποία ελπίζω να μου έρθει αύριο με το καλό:)

 

Δεν ξέρω αν έχει συζητηθεί αυτή η σκηνή από το John Wick 2, όπου το 8800 κάνει την εμφάνιση του;)

Nokia-8800-1.jpg

IPHONE X,NOKIA 8800,BLACKBERRY P9983,IPHONE 8 PLUS,NOKIA 808 PV,HTC 10,IPHONE 6S,SONY Z5 PREMIUM,NOKIA 8800 CARBON ARTE,SONY Z5, SAMSUNG NOTE 5, SAMSUNG NOTE 3,HTC ONE M9,SONY Z2,NOKIA LUMIA 930,IPHONE 5S,BLACKBERRY Q10,HTC ONE M7,BLACKBERRY Z30,BLACKBERRY Z10,SONY XPERIA Z1,NOKIA LUMIA 925,NOKIA N9,NOKIA E7, NOKIA N96,NOKIA 5250, SAMSUNG M3510, NOKIA N900, :)
Link to comment
Share on other sites

Το είδα και στην ομάδα στο fb. Αυτή η σειρά premium ήταν όντως αθάνατη, καμία σχέση με τις πλαστικούρες που ξέρουμε... Τα πλήκτρα ήταν το αρνητικό πιστεύω, έπρεπε να είναι μεγαλύτερα και πιο άνετα, αλλά ναι όντως δυνατές συσκευές

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...