Jump to content

Νοσταλγία για τα παλιά Nokia


Phoenix701
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετα απο 6 χρονια συνεχους χρησης το αγαπημενο μου 6700 classic τα παιξε και κανει επανακινησεις μετα το λογκο της νοκια το πηγα για servise και ξανα τα ιδια να φανταστεις το λειτουργουσα ευλαβικα μονο τηλεφωνα και sms αλλα με προδωσε και το αγαπουσα ...

Όντως πολύ σικάτη συσκευή!!!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μετα απο 6 χρονια συνεχους χρησης το αγαπημενο μου 6700 classic τα παιξε και κανει επανακινησεις μετα το λογκο της νοκια το πηγα για servise και ξανα τα ιδια να φανταστεις το λειτουργουσα ευλαβικα μονο τηλεφωνα και sms αλλα με προδωσε και το αγαπουσα ...

 

Σε πολλές περιπτώσεις, οι επανεκκινήσεις οφείλονται σε αδύναμη μπαταρία. Αν μπορείς να την αλλάξεις, ίσως γίνει όπως ήταν.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Σ' αυτό έχει δίκιο ο Mivas. Συμβαίνει και σε μένα με τη συσκευή που έχω τώρα τελευταία.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να πω την αλήθεια, το να συμβιώνεις με S60v3 το 2018 είναι πλέον... άθλος!

 

Είπα να ξαναβάλω μπρος το E71. Με την ευκαιρία, να του κάνω και μερικά συμμαζέματα που θέλει. Πέρα από κλήσεις/sms όμως, δεν βλέπω να μπορεί πλέον ούτε τα βασικά (mail client πχ, η μαμά εφαρμογή δεν θέλει να δουλέψει). Φυσικά δεν θέλω κάτι παραπάνω από αυτό, κλήσεις/sms/mail/συγχρονισμό των επαφών μου από το Xiaomi.

 

Κι όλα αυτά, για να μη μπω στο τρυπάκι να πάρω 3310 κι επειδή με έπιασε πάλι το μεράκι με το 71. Οι έρωτες δεν κρύβονται... :lol:

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι μεγάλη αλήθεια

Έχουν αναβαθμιστεί κατά πολύ τα πάντα και έχουν βγάλει εκτός τα πάντα από τα παλιά,για λόγους ασφαλείας και άλλα.

Εγώ μερικές φορές τα κοιτάω και λέω πάλι καλά που μπορούν να κάνουν κλήσεις

Έχω τώρα μπροστά μου το 8810 το οποίο έχει γενέθλια στις 26/11 και κλείνει τα 20 έτη,τι να λέμε,αλλά και τα άλλα που έχουν 10-12ετια πχ 8800 8600 πάλι κλήσεις και αναμνήσεις τίποτα άλλο

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αλήθεια, το να συμβιώνεις με S60v3 το 2018 είναι πλέον... άθλος!

 

Είπα να ξαναβάλω μπρος το E71. Με την ευκαιρία, να του κάνω και μερικά συμμαζέματα που θέλει. Πέρα από κλήσεις/sms όμως, δεν βλέπω να μπορεί πλέον ούτε τα βασικά (mail client πχ, η μαμά εφαρμογή δεν θέλει να δουλέψει). Φυσικά δεν θέλω κάτι παραπάνω από αυτό, κλήσεις/sms/mail/συγχρονισμό των επαφών μου από το Xiaomi.

 

Κι όλα αυτά, για να μη μπω στο τρυπάκι να πάρω 3310 κι επειδή με έπιασε πάλι το μεράκι με το 71. Οι έρωτες δεν κρύβονται... :lol:

 

Πάντως μέχρι πριν κάποιους μήνες, μπορούσα κάλλιστα να λειτουργήσω email, να κατεβάσω χάρτες, να σερφαρω στο ίντερνετ, youtube, facebook κλπ στο Ν86 8ΜP. Κάποια στιγμή θα το ξανακοιτάξω, να κάνω κι εγώ ό,τι συμμαζέματα χρειάζονται, να μπορεί να ανταπεξέλθει κάπως και στο σήμερα ;)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι!!!

(Δεν μου ανεβάζει την φωτό)

Edited by mamalos0789
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μετα απο 6 χρονια συνεχους χρησης το αγαπημενο μου 6700 classic τα παιξε και κανει επανακινησεις μετα το λογκο της νοκια το πηγα για servise και ξανα τα ιδια να φανταστεις το λειτουργουσα ευλαβικα μονο τηλεφωνα και sms αλλα με προδωσε και το αγαπουσα ...

Έλα ρε φίλε και νόμιζα ότι είμαι ο μόνος που το λειτουργεί ακόμα.

Από την μέρα που βγήκε συνεχίζω με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά,

 

Θα ήθελα την βοήθειά σας. Έχω τα δύο αυτά τηλέφωνα Νοκια 9300i και Ε90 τα οποία όμως δεν έχουν Ελληνικά. Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος από εσάς το προγραμματάκι για να τους περάσω Ελληνικά (νομίζω το έλεγαν Psiloc Crystal Localization και το ένα τηλέφωνο έχει Symbian 7.0s Series 80 και το άλλο Symbian 9.2 S60) ή αν γνωρίζετε να μπορώ να πάω πουθενά σε κάποιο κατάστημα στην Αθήνα (αν υπάρχουν ακόμη) για να αλλάξω το firmware.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Θα ήθελα την βοήθειά σας. Έχω τα δύο αυτά τηλέφωνα Νοκια 9300i και Ε90 τα οποία όμως δεν έχουν Ελληνικά. Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος από εσάς το προγραμματάκι για να τους περάσω Ελληνικά (νομίζω το έλεγαν Psiloc Crystal Localization και το ένα τηλέφωνο έχει Symbian 7.0s Series 80 και το άλλο Symbian 9.2 S60) ή αν γνωρίζετε να μπορώ να πάω πουθενά σε κάποιο κατάστημα στην Αθήνα (αν υπάρχουν ακόμη) για να αλλάξω το firmware.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

 

Αν και δεν γνωρίζω το συγκεκριμένο πρόγραμμα, υπάρχουν διάφορα για να περαστούν τα αρχεία. Π.χ. με τον Φοίνικα πέρασα firmware και σε αφής αλλά και σε Ν86 8MP, ενδεχομένως να λειτουργεί και στα δικά σου.

 

Το πιο σημαντικό όμως είναι να βρεις τα αρχεία με τα ελληνικά. Ίσως κάποιος από Αθήνα να γνωρίζει κάποιο πρώην Nokia Care που να έχει εμπειρία με firmware?

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

θα με ενδιέφερε και εμένα αν μπορούμε να περάσουμε ελληνικά σε 6700 classic, μιας και μέσω ebay βρίσκεις από κίνα μεριά και γερμανία
Link to comment
Share on other sites

Μέσω Navifirm μπορούσες παλιά να βρεις τα firmwares από όλα τα παλιά Nokia και να τα περάσεις στη συσκευή σου. Βέβαια το πρόγραμμα πλέον δεν έχει πρόσβαση σε κάποια βάση δεδομένων, οπότε πας σε κάποιο παλιό Nokia Care μήηηπως και... :worry:

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Μέσω Navifirm μπορούσες παλιά να βρεις τα firmwares από όλα τα παλιά Nokia και να τα περάσεις στη συσκευή σου. Βέβαια το πρόγραμμα πλέον δεν έχει πρόσβαση σε κάποια βάση δεδομένων, οπότε πας σε κάποιο παλιό Nokia Care μήηηπως και... :worry:

 

Έτσι ακριβώς... Αν υπάρχει τύχη σε κανένα Nokia Care ή αν τα έχει κρατήσει κάποιος συμφορουμίτης. Όλες οι άλλες πηγές κατέβηκαν έπειτα από πιέσεις Microsoft... Μόνο τα capacitive αφής firmware νομίζω λειτουργούν ακόμη από επίσημα και μη προγράμματα (808, Ν8 κλπ). Προσωπικά έχω κρατήσει του Ν86 που πήρα από συμφορουμίτη αν το θέλει κάποιος.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Γκουγκλαρεις για Greek firmware και εφόσον το βρεις κατεβάζεις Nokia care suite με Nokia package manager,ρίχνεις το ελληνικό πακέτο στο σωστό φάκελο και ξεκινάς..έχει λίγη διαδικασία..μισή μέρα
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κατι που ανακαλυψα προσφατα..

Υπαρχει επιλογη για κατακορυφη λειτουργία!

20190122-104329.jpg

Δεν δουλευει σε ολα τα 7710..

Link to comment
Share on other sites

Έστω και σε τέτοια μορφή, η Nokia ήταν μπροστά από την εποχή της... Το iphone έκανε mainstream τα touch screens, αλλά η Nokia ήταν από τους πρώτους ;)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο:

Τηλεφωνο + καμερα + οθονη αφης

= sony ericsson p800, 2002.

2 χρονακια πριν το 7710 ή 1 χρονο πριν το 7700.

Αλλα το σχεδιο του 7710, δυσκολευομαι να βρω αλλα κινητα ( χωρις qwerty πληκτρολογιο) που να ηταν παρομοια. Οπως τα 5510, 3300, 7600, ngage, που απαιτουσαν δυο χερια για να τα χρησιμοποιησεις. Ισως σε landscape mode λειτουργια καποια αφης κινητα, να υπηρξαν.

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο:

Τηλεφωνο + καμερα + οθονη αφης

= sony ericsson p800, 2002.

2 χρονακια πριν το 7710 ή 1 χρονο πριν το 7700.

Αλλα το σχεδιο του 7710, δυσκολευομαι να βρω αλλα κινητα ( χωρις qwerty πληκτρολογιο) που να ηταν παρομοια. Οπως τα 5510, 3300, 7600, ngage, που απαιτουσαν δυο χερια για να τα χρησιμοποιησεις. Ισως σε landscape mode λειτουργια καποια αφης κινητα, να υπηρξαν.

Νομίζω και το p800 είχε πενάκι!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο πενάκι νομίζω το είδα στα τότε Qtek ή πως γράφεται δεν θυμάμαι. Η τωρινή HTC. Nokia δεν θυμάμαι κανένα να έχω δει.

https://m.gsmarena.com/nokia_6708-1518.php

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το 7710 εχει πενακι παντως. Εννουσα πιο πριν , το στυλ , κουμπια και στις δυο πλευρες πχ, οπως το Siemens sx1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 2 weeks later...

Λοιπόν παίδες..όπως άφησα να εννοηθεί με το teaser πιο πάνω, όντως κάτι ετόιμασα..

Και επειδή έρχεται..."σεντόνι", προειδοποιώ οι ενδιαφερόμενοι αναγνώστες ΦΤΙΑΞΤΕ ΚΑΦΕ και συνεχίζετε μετά!! :lol::lol:

Εκεί που καθόμουνα λοιπόν στριφογύριζε στο μυαλό μου το lumia με τη σπασμένη οθόνη στο βάθος ενός συρταριού..ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ! Δε δεχόμουν πλέον να φύγει έτσι άδοξα ένα από τα αγαπημένα μου κινητά, εξάλλου όλα τα παλιά μου τα διατηρώ σε άριστη κατάσταση.

Εφαγα τον τόπο λοιπόν να βρω οθόνη και τσιμπάω από το ebay αυτό:

ebaylumia.jpg

Χρώμα ροζ με καλή οθόνη και περιγραφή ότι δεν ανοίγει, μένει κολλημένη η οθόνη στο "nokia"..γκουγκλάρω το θέμα και όντως υπήρχαν απειρα 800άρια που είχαν θέμα στο bootάρισμα..Με όλους τους συνδυασμούς κουμπιών για soft/hard reset τίποτα..Βάλε βγάλε φορτιστή, τίποτα..Και στο τέλος δεν άναβε καν η οθόνη, έκανε μία δόνηση ανα 32'' και τίποτα άλλο..

ΟΚ....Είπα να παίξω λίγο και να θυμηθώ παλιές καλές εποχές nokia care suite και ξεκινάμε!!

lumia2.jpg

Ακόμα και μπρικαρισμένο το τηλέφωνο η εγκατάσταση λογισμικού ολοκληρώθηκε με επιτυχία..Πάω να το ανοίξω,τίποτα..Δοκιμάζω πάλι τα πάντα όλα, τίποτα.Βάζω παλιότερο λογισμικό 7.5 αντί 7.8 (κάποιοι είχαν αναφέρει ότι από την αναβάθμιση και μετά το κινητό κόλλησε) και πάλι τίποτα, γιοκ.

Και κάπως έτσι πήραμε τον αρχικό μας δρόμο, να γίνει δηλαδή το κινητό ένας καλός δότης οθόνης (και ίσως μπαταρίας) για το λευκό μου lumia...:)

IMG-20190705-202045.jpg IMG-20190705-202212.jpg

Κουμπώνω τη νέα οθόνη, κουμπώνω φορτιστή και φτάνουμε στο κρίσιμο σημείο του bootαρίσματος...Εικονίδιο χαμηλής μπαταρίας, Nokia logo και......................

IMG-20190705-205227.jpg IMG-20190705-205333.jpg

Ω ΤΟΥ ΘΑΥΜΑΤΟΣ το κινητό ανοίγει κανονικά και φορτίζει μετά από κάμποσα χρόνια στο συρτάρι!!!:up::dance::yahoo:

Αυτό ήταν!!Ενα κύμα νοσταλγίας έρχεται και με δροσίζει μέσα στον καύσωνα και μου έρχονται στιγμές από το παρελθόν..Φωτό, μηνύματα, στιγμές από διακοπές κτλ..Και όλα από ένα κινητό που δε κόλλησε ποτέ, με μπαταρία σταθερή από τον πρώτο μέχρι και τον τέταρτο χρόνο χρήσης πάντα πάνω μου στη δουλειά χωρίς τζαμάκι, ενίοτε με μία θήκη.Σκυλί κανονικό και αξιόπιστο και μετά την αναβάθμιση σε 7.8. Ακολουθεί mini review από το check που του έκανα με 2 μέρες χρήσης!

IMG-20190705-205423.jpg IMG-20190707-204651.jpg

Edited by Farsalinos
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες..όπως άφησα να εννοηθεί με το teaser πιο πάνω, όντως κάτι ετόιμασα..

Και επειδή έρχεται..."σεντόνι", προειδοποιώ οι ενδιαφερόμενοι αναγνώστες ΦΤΙΑΞΤΕ ΚΑΦΕ και συνεχίζετε μετά!! :lol::lol:

Εκεί που καθόμουνα λοιπόν στριφογύριζε στο μυαλό μου το lumia με τη σπασμένη οθόνη στο βάθος ενός συρταριού..ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ! Δε δεχόμουν πλέον να φύγει έτσι άδοξα ένα από τα αγαπημένα μου κινητά, εξάλλου όλα τα παλιά μου τα διατηρώ σε άριστη κατάσταση.

Εφαγα τον τόπο λοιπόν να βρω οθόνη και τσιμπάω από το ebay αυτό:

ebaylumia.jpg

Χρώμα ροζ με καλή οθόνη και περιγραφή ότι δεν ανοίγει, μένει κολλημένη η οθόνη στο "nokia"..γκουγκλάρω το θέμα και όντως υπήρχαν απειρα 800άρια που είχαν θέμα στο bootάρισμα..Με όλους τους συνδυασμούς κουμπιών για soft/hard reset τίποτα..Βάλε βγάλε φορτιστή, τίποτα..Και στο τέλος δεν άναβε καν η οθόνη, έκανε μία δόνηση ανα 32'' και τίποτα άλλο..

ΟΚ....Είπα να παίξω λίγο και να θυμηθώ παλιές καλές εποχές nokia care suite και ξεκινάμε!!

lumia2.jpg

Αυτό ήταν!!Ενα κύμα νοσταλγίας έρχεται και με δροσίζει μέσα στον καύσωνα και μου έρχονται στιγμές από το παρελθόν..Φωτό, μηνύματα, στιγμές από διακοπές κτλ..Και όλα από ένα κινητό που δε κόλλησε ποτέ, με μπαταρία σταθερή από τον πρώτο μέχρι και τον τέταρτο χρόνο χρήσης πάντα πάνω μου στη δουλειά χωρίς τζαμάκι, ενίοτε με μία θήκη.Σκυλί κανονικό και αξιόπιστο και μετά την αναβάθμιση σε 7.8. Ακολουθεί mini review από το check που του έκανα με 2 μέρες χρήσης!

Ακόμα και μπρικαρισμένο το τηλέφωνο η εγκατάσταση λογισμικού ολοκληρώθηκε με επιτυχία..Πάω να το ανοίξω,τίποτα..Δοκιμάζω πάλι τα πάντα όλα, τίποτα.Βάζω παλιότερο λογισμικό 7.5 αντί 7.8 (κάποιοι είχαν αναφέρει ότι από την αναβάθμιση και μετά το κινητό κόλλησε) και πάλι τίποτα, γιοκ.

Και κάπως έτσι πήραμε τον αρχικό μας δρόμο, να γίνει δηλαδή το κινητό ένας καλός δότης οθόνης (και ίσως μπαταρίας) για το λευκό μου lumia...:)

IMG-20190705-202045.jpg IMG-20190705-202212.jpg

Κουμπώνω τη νέα οθόνη, κουμπώνω φορτιστή και φτάνουμε στο κρίσιμο σημείο του bootαρίσματος...Εικονίδιο χαμηλής μπαταρίας, Nokia logo και......................

IMG-20190705-205227.jpg IMG-20190705-205333.jpg

Ω ΤΟΥ ΘΑΥΜΑΤΟΣ το κινητό ανοίγει κανονικά και φορτίζει μετά από κάμποσα χρόνια στο συρτάρι!!!:up::dance::yahoo:

IMG-20190705-205423.jpg IMG-20190707-204651.jpg

Το κινητό ανοίγει, αλλά οι εφαρμογές που δείχνει η εικόνα του κινητού που έχεις, λειτουργούν;

Ή μάλλον ποιές από αυτές λειτουργούν ακόμα;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζοντας λοιπόν θα ήθελα να σταθώ στα εξής σημεία, καλά και άσχημα..

+Ομορφιά (αν και υποκειμενικό).. ε ναι ρε φίλε ήταν ένα πανέμορφο κινητό

+Στιβαρότητα..νιώθεις ότι κρατάς ένα μικρό τούβλο..το πλαστικό του τρομερά σκληρό

+Η σύνδεση σε wifi..παιδιά εν έτη 2011 δεν υπήρχε άλλο κινητό που να μπαίνει τόσο γρήγορα, πραγματικά αξιοσημείωτο μέχρι και σήμερα!

+Ο browser! Ναι καλά διαβάσατε!Ο explorer παραμένει γρήγορος ακόμα και σήμερα,παρόλο που κάποιες σελίδες "δε τον δέχονται".Στην εποχή του δε, όταν το είχε πιάσει στα χέρια του φίλος με android έπαθε πλάκα και είχε να το λέει!!

+Ποιότητα κλήσης..πάντα άκουγα και με ακούγαν πεντακάθαρα

+Αξιοπιστία.Εμένα τουλάχιστον δε μου δημιούργησε το παραμικρό πρόβλημα.Ποτέ!

+Smoothness..το μεγάλο ατού των wp ακόμα και σήμερα προκαλεί εντύπωση..εκείνη την εποχή ήταν απλά άπιαστο όνειρο για τους άλλους.

+Η όμορφη και αν μη τι άλλο χαρούμενη Start Screen!!Το βλέπετε και στις φωτό, σου φτιάχνει τη μέρα!!

+Η κάμερα αξιοπρεπής, έντονη η έλλειψη βέβαια της μπροστινής :worry:

+Η amoled αν και low res αξιοπρεπέστατη και πεντακάθαρη

-Η διαφήμησή του σαν audiophile κινητό..Δεν ήταν ποτέ.Ο ήχος μέτριος και η ένταση απαράδεκτα χαμηλή.

-Τα πολυσυζητημένα "κουσούρια" των wp7..φτώχεια, bluetooth και άλλα πράγματα σου κάναν τη ζωή λίγο πιο δύσκολη..Τα έχουμε πει πολλές πολλές φορές εδώ και δε θα ήθελα να αναλωθούμε εκεί.

Τωρα τι γίνεται με τις εφαρμογές;;Πάμε:

Facebook: Γιοκ, τέλος

Facebook integration: Γιοκ

Weatherview για καιρό: Δουλεύει άψογα

Εφαρμογή google: Γιοκ!!!!

Fhotoroom: Εχουν ανακοινώσει το κλείσιμό τους γενικά, η εφαρμογή στο απλό editing ψιλοδουλεύει

Εbay: Δουλεύει

Shazam: Γιοκ, τέλος!!!

Skype: Τέλος εδώ και καιρό

Endomondo: Δουλεύει

Photofunia: Δουλεύει κανονικά

TuneIn: Δουλεύει κανονικά

Χάρτες: Φαίνεται να δουλεύουν χωρίς να το τσεκάρω στο δρόμο

IMG-20190707-204625.jpg IMG-20190708-151744.jpg

Και φτάνουμε σε ένα πολύ σημαντικό θέμα που ακούει στο όνομα Marketplace!

Η εφαρμογή ανοίγει κανονικά, μπορείς να σερφάρεις και να δεις λεπτομέρειες για όλα τα apps (και άλλα κύματα νοσταλγίας :lol: ) αλλά τι γίνεται όταν θέλεις να εγκαταστήσεις κάποια;; Ξενερώνεις και μένεις με το σφάλμα d000f001!!! Η microsoft "έκλεισε" το marketplace για τα wp7 κάπου στο 2017 αν διάβασα καλά οπότε είναι αδύνατη η εγκατάσταση εφαρμογών!! :angry::down:

IMG-20190708-151036.jpg IMG-20190708-151415.jpg

Αυτά λοιπόν από αυτό το ταξίδι στο παρελθόν, δηλώνω χαρούμενος που πάω για καφέ και έχω "τον παλιό" μαζί μου και πάνω απ'ολα που τον ανέστησα για βρίσκεται σε μια αξιοπρεπή κατάσταση όπως του αρμόζει άλλωστε!!

Συγνώμη αν σας κούρασα, δε μπορούσα να κρατήσω τη χαρά μου μόνο για μένα!! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...