Jump to content

Νοσταλγία για τα παλιά Nokia


Phoenix701
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ βλέπω διαφορά. Σε αυτά τα μεγέθη δεν είναι αμελητέα. Έχεις δει από κοντά 2.6 με 2.8;

Δες έστω μια φωτο εδω:

 

http://nokian.typepad.com/photos/uncategorized/2007/12/24/pc240130.jpg

 

Bέβαια γούστα ειναι αυτα. Παιρνεις ό,τι θελεις εννοειται.

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Σίγουρα η 2.8 είναι πιο χρήσιμη, αλλά δεν είναι σε άλλη κατηγορία. Πχ αν δεις ταινία και στις δύο θα είναι κουραστικό.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω διαφορά. Σε αυτά τα μεγέθη δεν είναι αμελητέα. Έχεις δει από κοντά 2.6 με 2.8;

Δες έστω μια φωτο εδω:

 

http://nokian.typepad.com/photos/uncategorized/2007/12/24/pc240130.jpg

 

Bέβαια γούστα ειναι αυτα. Παιρνεις ό,τι θελεις εννοειται.

Το μαύρο το είχε η αδελφή μου τότε κι εγώ είχα το ασημένιο. Τα βάλαμε έτσι δίπλα όπως εσύ τώρα, και ήταν μέρα με τη νύχτα.

Ακόμα και οι φωτογραφίες στο μαύρο φαινόντουσαν πιο εντυπωσιακές λες και είχε άλλη καλύτερη κάμερα το μαύρο! Όπως και στα βίντεο που τραβούσε.

Στο N86 πάλι νόμιζες οτι είχε πιό μικρή οθόνη από 2,6". Του N95 πιό μεγάλη έδειχνε κι ας είχε τις ίδιες ίντσες!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, χρόνια πολλά :D

Κατά δεύτερον, εύκολα θα είχα για 2ο το 71, αν υποστήριζε ακόμα whats app, viber και google συγχρονισμό.

Αλλά χωρίς αυτά δεν μπορώ πλέον. Να μου στέλει πελάτης μήνυμα και να το βλέπω 2 μέρες μετά επειδή το κινητό δεν έχει whats app δεν γίνεται....

 

Ευχαριστώωω!!! :) (έστω και λίγο αργά!)

 

Βασικά το Google sync είναι μεγάλο πρόβλημα και για εμένα. Από κει και πέρα, καλοέμαθα μάλλον με το Mi 5 και δεν μπορώ να ξεκολλήσω... :p

Uncommon Shooters Blogspot - Smartphone Photography on its best!

 

>>> https://uncommonshooters.blogspot.com <<<

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώωω!!! :) (έστω και λίγο αργά!)

 

Βασικά το Google sync είναι μεγάλο πρόβλημα και για εμένα. Από κει και πέρα, καλοέμαθα μάλλον με το Mi 5 και δεν μπορώ να ξεκολλήσω... :p

Και καλα κανεις.

Πλεον μονο συναισθηματικη αξια εχουν τα νοκια της περασμενης δεκαετιας.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Και καλα κανεις.

Πλεον μονο συναισθηματικη αξια εχουν τα νοκια της περασμενης δεκαετιας.

 

Πραγματικά όμως... Όσο και να δοκιμάζω να τα προσθέσω στην καθημερινή χρήση που κάνω (έστω και μόνο σαν απλά τηλέφωνα), ε δεεεεεν...

 

P.S: Hellozzz again!

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Aς υπήρχε ένα, ΕΝΑ, instant messaging app που να δούλευε σωστά και θα χρησιμοποιούσα άνετα Symbian τηλέφωνα.

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για Symbian χωρίς αφή με βύσμα 3.5 και φακό (πχ. E5, E52/55, E72) καμία ιδέα;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Το σκέφτομαι και για Ν86/Ν96 να πάρω κάποιο.

 

Μόλις τώρα βρήκα από το νήμα και ως φίλος της παλιάς (και με επιφύλαξη της νέας) Νόκια έχω να πω πως το καλύτερο μη αφής, με αλφαριθμητικό πληκτρολόγιο τηλέφωνο που κατασκεύασε ποτέ η Νόκια ήταν ένα... ακυκλοφόρητο! Το Ν87. Εμφανισιακά κοντά στο Ν86, αλλά ανώτερο σε όλα. Φλας ξένου, μεγαλύτερη οθόνη, 12άρα κάμερα και πολλά άλλα καλούδια. Σαν να έχεις το Ν8 σε μη αφής. Αλλά αν δεν είσαι συλλέκτης Ινδός με παλάτια, από Qatar, Ρώσος μεγιστάνας κλπ, πάνε κατευθείαν στο Ν86 που είναι το καλύτερο all-around κινητό μη αφής με αριθμούς της Νόκια και ένα από τα 2-3 καλύτερα που κατασκευάστηκαν γενικά ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Προσωπικά, πέρα από το 6230i που το είχα ως πρώτο ή 2ο για μια 8ετία, το Ν86 είναι το μόνο μη αφής που κράτησα ως συλλεκτικό. ;)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ήθελα να κρατήσω το N86, αλλά έκαψε πλακέτα και το... έδιωξα!
Ο Montoya πουλάει ένα με λειτουργική πλακέτα, μπορείς να το κάνεις μεταμόσχευση στο δικό σου ;)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Ο Montoya πουλάει ένα με λειτουργική πλακέτα, μπορείς να το κάνεις μεταμόσχευση στο δικό σου ;)

Δεν το έχω εδώ και καιρό! Πάνω από χρόνο.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα,θα ήθελα να παρακαλέσω αν μπορεί κάποιος να με καλέσει στη αντίστοιχη ομάδα στο facebook " Έλληνες νοσταλγοί nokia και παλιών κινητών"

Το προφίλ μου στο facebook (Gerasimos Klwnaris)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

εγω θελω το 6600, το ν91 και καποιο communicator σε επανεκδοσεις..

Η απόλαυση ξεκινάει στις 6 ίντσες και εκτοξεύεται στις 6.99...

 🥰 Poco F3 🥰 + Redmi Note 10 pro
 Greek Xiaomi Lovers

Link to comment
Share on other sites

Το 6600 το έχω ακόμα,λειτουργει μια χαρά, το θέμα είναι ότι μου φούσκωσε η μπαταρία... Είδα στο Skroutz,best price, eBay,αλλά δεν ξέρω αν είναι καλές... Έχει να προτείνει κανείς μαγαζί για μπαταρία;;;

Και φυσικά θα ήθελα και το 7650,να το ξαναβγαλουν..Και αυτό το έχω, και είναι απίστευτο,μετα από τόσα χρόνια και δουλεύει...

Link to comment
Share on other sites

Όντως, το 8210 είχε βραβευτεί για τον σχεδιασμό του, μικρό κομψό κι εύχρηστο. Το 7650 ήταν καινοτόμο, το πρώτο με κάμερα αν δεν κάνω λαθος και ιδιαίρετο slide σχεδιασμό. Τα transformer τύπου Ν90 ήταν πολύ ωραία clamshell με περιστρεφόμενη οθόνη και κάμερα. Επίσης κάποιο από τα λαστιχένια, για αυξημένη ανθεκτικότητα θα ήταν χρήσιμο σε σύγχρονο feature phone. Τέλος, μια σύγχρονη έκδοση του ακυκλοφόρητου double slide Ν87 θα ήταν όλα τα λεφτά.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Το 6600 το έχω ακόμα,λειτουργει μια χαρά, το θέμα είναι ότι μου φούσκωσε η μπαταρία... Είδα στο Skroutz,best price, eBay,αλλά δεν ξέρω αν είναι καλές... Έχει να προτείνει κανείς μαγαζί για μπαταρία;;;

Και φυσικά θα ήθελα και το 7650,να το ξαναβγαλουν..Και αυτό το έχω, και είναι απίστευτο,μετα από τόσα χρόνια και δουλεύει...

2018 New 100% BL-5C Original Mobile Phone Battery For Nokia BL 5C 1100 6600 6230 1108 1112 1200 n70 n91 Replacement Battery

https://s.click.aliexpress.com/e/9UlBPfa

Μην το σκέφτεσαι γιατί θα σου την κάνω δώρο!!!

Link to comment
Share on other sites

Α, ξέχασα και την σειρά του 6800. Άνοιγε στα δύο και από μέσα είχε πλήρες QWERTY. Θα βοηθούσε κάτι τέτοιο νομίζω. Αλλιώς σε μπάρα ήταν τα τύπου NGAGE, αλλά ήταν μόνιμα μεγάλα, οπότε δεν ήταν ιδιαίτερα συμμαζεμένα...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Πάντως καλά κανουν

Και πουλάνε υπάρχει ανταπόκριση

Εντάξει όχι όπως apple κτλ

Αλλά αυτό που έκανε η nokia παλιά που έβγαζε λέω φουλ συσκευές με παραλλαγές και ουσιαστικά λίγες αλλαγές το κάνουν τώρα και άλλες εταιρείες,βλ.xiaomi:)

Link to comment
Share on other sites

Aς υπήρχε ένα, ΕΝΑ, instant messaging app που να δούλευε σωστά και θα χρησιμοποιούσα άνετα Symbian τηλέφωνα.
Το Viber και το Skype από τα μεγάλα, δεν λειτουργούν πια?

 

Μετά είχε κάτι άλλα τύπου WeChat (διάσημο στην Κίνα), Nimbuzz κλπ, αλλά δεν είναι τόσο δημοφιλή σε μας...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

 

Πςςςς..διαβάζοντας μου ήρθαν στο μυαλό οι μέρες του λυκείου και ο πανικός που γινόταν με το 8210..το χαζεύαμε όλοι στις βιτρίνες και όποιος το έπαιρνε λέγαμε "ωωω ρε φίλε πήρε το 8210"..πολλή τρέλα τότε..

Με βλέπουν παλιοί φίλοι τώρα με το 8 και μου λένε "πάλι νοκια ρε;δε ξεκολάς εσυ.." χαχα

ε πως να ξεκολλήσεις όταν τα πρώτα μου μηνύματα τα έστελνα με 3210..όταν έχω περάσει απο s30,s40,s60,όταν έκλαιγα που άφησα τον bro να δώσει το communicator..άντε να καταλάβει ο άλλος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...