Jump to content

Νοσταλγία για τα παλιά Nokia


Phoenix701
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τον ρώτησα επανηλημενα και μου ελεγε για αναφορα αναγνωσης. Οχι παραδοσης. Αν και πιστευω οτι κατι δεν θυμαται καλά.

Στα mms έχουν πολλά τηλεφωνα, αναφορα αναγνωσης.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το αναγνωσης ειναι too much για sms. Θα πρεπει ο παροχος να ξερει ανα πασα στιγμη τι γινεται μεσα στο κινητο σου για να ξερει αν το διαβασες. Και επισης ειναι γνωστο οτι τα κινητα δεν στελνουν βεβαιωση (ή οποιοδηποτε αλλο δεδομενο) πισω στον παροχο αν μιλαμε για sms.

 

Για αλλες υπηρεσιες που πηγαινοερχονται δεδομενα both ways οκ, ειναι εφικτο (οπως και για τα MMS οπως διαβαζω) αλλα για τα sms... Μονο μεχρι παραδοσης, γιατι μεχρι εκει φτανει το χερι του παροχου.

Edited by Enema
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ασχετο:

Εχετε παρατηρησει σιγουρα μερικες φορες στις αγγελιες, κυριως του αγγελιοπολις και χρυσης ευκαιριας, να δινουν κινητα για ανταλακτικα.

Πχ, δινεται το ταδε κινητο για ανταλλακτικα, xωρις μπαταρια και πισω καπακι.

 

Το πισω καπακι τι το κρατανε και δεν το δινουν; Δεν ειναι μια, ουτε δυο οι αγγελιες. Ειναι καποια παιδια που ανεβαζουν συνεχεια κινητα χαλασμενα σε αγγελιες, και συνεχως το ιδιο τροπαρι.. "χωρις πισω καπακι".

 

Αξιζουν τοσο πολυ τα πισω καπακια ωστε να τα κραταμε;

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο:

Εχετε παρατηρησει σιγουρα μερικες φορες στις αγγελιες, κυριως του αγγελιοπολις και χρυσης ευκαιριας, να δινουν κινητα για ανταλακτικα.

Πχ, δινεται το ταδε κινητο για ανταλλακτικα, xωρις μπαταρια και πισω καπακι.

 

Το πισω καπακι τι το κρατανε και δεν το δινουν; Δεν ειναι μια, ουτε δυο οι αγγελιες. Ειναι καποια παιδια που ανεβαζουν συνεχεια κινητα χαλασμενα σε αγγελιες, και συνεχως το ιδιο τροπαρι.. "χωρις πισω καπακι".

 

Αξιζουν τοσο πολυ τα πισω καπακια ωστε να τα κραταμε;

 

Μάλλον πήραν χαμπάρι ότι ενδιαφέρεται ο κόσμος για μεταχειρισμένα κινητά και θέλουν να "βγάλουν απ' τη μύγα ξίγκι"... Ακόμα και από τα καπάκια...

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια το ΑΚΟΥΣΤΙΚΟ του n gage που στο καλο ειναι?

Οπως βλεπετε την φωτο στα αριστερα στο πλαι ειναι το μικροφωνο, πανω δεξια στο πλαι παλι, ειναι το μεγαφωνο. Το ακουστικο δεν μπορω να το βρω. Πως το κρατουσαν αυτο το τηλεφωνο δηλαδη για να μιλησουν με ποιο τροπο ακουγαν τον συνομιλητη;

http://www.filesaveas.com/images/nokiangage2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια το ΑΚΟΥΣΤΙΚΟ του n gage που στο καλο ειναι?

Οπως βλεπετε την φωτο στα αριστερα στο πλαι ειναι το μικροφωνο, πανω δεξια στο πλαι παλι, ειναι το μεγαφωνο. Το ακουστικο δεν μπορω να το βρω. Πως το κρατουσαν αυτο το τηλεφωνο δηλαδη για να μιλησουν με ποιο τροπο ακουγαν τον συνομιλητη;

 

Αν θυμάμαι καλά είναι και αυτο στο πλάι.

http://i16.photobucket.com/albums/b12/al_oasis1/ngagephone.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση...

Ξερει κανεις αν υπαρχει καποιο μοντελο Nokia το οποιο εχει αναφορα αναγνωσης σε SMS? Μου ελεγα ενας γνωστος οτι ειχε ενα Nokia παλια που ειχε αυτη την λειτουργια αλλα δεν θυμαται πιο ειναι. Δεν γνωριζω καποιο μοντελο να εχει και αναφορα αναγνωσης, πλην της παραδοσης, και ειπα να ρωτησω μπας και ξερει καποιος αλλος και εμενα μου εχει ξεφυγει. :)

 

Σχετικά με αυτό θα ήθελα να παραθέσω τις εξής πληροφορίες:

Όταν το φθινοπωρο του 1999 η Cosmote ενεργοποιήσε την υπηρεσία γραπτών μηνυμάτων (sms) στην καρτοκινητή της (τότε είχε μονο την cosmoκαρτα), στο κινητό μου τηλέφωνο Nokia 5130 όταν έστελνα μήνυμα μου ερχόντουσαν δύο μηνύματα από την cosmote. Το ένα έγραφα ''Αναφορά παράδοσης: Αναμονή'' και το άλλο ''Αναφορά παράδοσης: Παραδόθηκε''

 

Μετά από λίγο καιρό έμεινε μόνο το: ''Αναφορά παράδοσης: Παραδόθηκε''

 

Μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση γιατί ερχόντουσαν και τα δύο ενημερωτικά μηνύματα ταυτόχρονα.Ίσως ήταν κάποιο bug στο σύστημα τους.

 

Αυτά, ελπίζω να βοήθησα...

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με αυτό θα ήθελα να παραθέσω τις εξής πληροφορίες:

Όταν το φθινοπωρο του 1999 η Cosmote ενεργοποιήσε την υπηρεσία γραπτών μηνυμάτων (sms) στην καρτοκινητή της (τότε είχε μονο την cosmoκαρτα), στο κινητό μου τηλέφωνο Nokia 5130 όταν έστελνα μήνυμα μου ερχόντουσαν δύο μηνύματα από την cosmote. Το ένα έγραφα ''Αναφορά παράδοσης: Αναμονή'' και το άλλο ''Αναφορά παράδοσης: Παραδόθηκε''

 

Μετά από λίγο καιρό έμεινε μόνο το: ''Αναφορά παράδοσης: Παραδόθηκε''

 

Μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση γιατί ερχόντουσαν και τα δύο ενημερωτικά μηνύματα ταυτόχρονα.Ίσως ήταν κάποιο bug στο σύστημα τους.

 

Αυτά, ελπίζω να βοήθησα...

Κάτι χάνω;

Η Cosmote είχε SMS από την πρώτη μέρα λειτουργίας.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Κάτι χάνω;

Η Cosmote είχε SMS από την πρώτη μέρα λειτουργίας.

 

Αναφέρθηκα στην Comsoκαρτα. Η οποία σαν υπηρεσία παρουσιάστηκε την 1η Δεκεμβρίου του 1998.

Στις 18 του ίδιου μήνα, αγόρασα την Comsoκαρτα που έχω έως και σήμερα.

 

*και όχι στα συμβόλαια της Cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Ο κάτοχος της συσκευής θα μπορεί να επιλέξει ένα από τα 49 διαθέσιμα χρώματα των LED, για να... ρίξει άπλετο φως στο πληκτρολόγιο και όχι μόνο. Από το ανώτερο σημείο της συσκευής εκπέμπεται φως επιδεικνύοντας την ύπαρξη αναπάντητων κλήσεων και μη αναγνωσμένων μηνυμάτων.

http://www.phonesreview.co.uk/wp-content/phoneimages/2008/04/nokia-7900-prism-pic-12.jpg

 

Το εχει κανενας σας;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Σήμερα εκανα ενα συγκριτικο μεταξύ moto G 2014 και το πιστο μου Ν86 στον τομεα της φωτογραφιας.....:) Το n86 εχασε :cry:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

http://www.phonesreview.co.uk/wp-content/phoneimages/2008/04/nokia-7900-prism-pic-12.jpg

 

Το εχει κανενας σας;

 

Το είχε φίλος μου αλλά δεν ξερω αν το εχει ακόμη.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα εκανα ενα συγκριτικο μεταξύ moto G 2014 και το πιστο μου Ν86 στον τομεα της φωτογραφιας.....:) Το n86 εχασε :cry:

 

:(

Σε καταλαβαινω απολυτα...

Να ξεθαβεις θεματα, και ο επομενος που απανταει μετα απο σενα, να αναφερεται σε αλλον που ειχε ρωτησει κατι παλιοτερα, χαχα

:lol:

 

Το n86 ναι, το 7610 για δες λιγο... Επισης το n95, η αν εχει καποιο αλλο νοκια.

 

Ελπιζω να ΜΗΝ εννοεις φωτογραφιες με φλας.. Το να τραβας φωτογραφιες με φλας ειναι για μενα ακυρο συγκριτικο, γιατι δεν βλεπεις ποση ευαισθησια εχει ο φακος στο φωτισμο του περιβαλλοντος.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις φλας. Το moto G (2014) ειχε καλυτερη λεπτομερεια, λιγοτερο θορυβο και ο φακος ειναι ελαφρως πιο ευρυγωνιος.

 

100% crops

 

Moto G - N86

gCkC0a1.pngLeEBCVG.png

T33KuG2.jpgqHbzUcZ.jpg

wzEP5OU.jpgEqqCNt3.jpg

 

To 2o σετ βγηκε υπερβολικα σκοτεινο στο G, δεν ξερω γιατι. Το 3ο σετ νομιζω δειχνει καλυτερα την διαφορα στην λεπτομερεια που εχουν. Αυτη η διαφορα υπαρχει σε καθε φωτογραφια που εβγαλα με τα κινητα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ασχετο, οι φωτο που έβγαλες ειναι στις σερρες?

 

Νομίζω πως ναι....

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Κάθε μεσημέρι είμαι εκεί. Η κανω τόσο λάθος, ή σίγουρα έπεσα μέσα...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Χωρις φλας. Το moto G (2014) ειχε καλυτερη λεπτομερεια, λιγοτερο θορυβο και ο φακος ειναι ελαφρως πιο ευρυγωνιος.

 

100% crops

 

Moto G - N86

gCkC0a1.pngLeEBCVG.png

T33KuG2.jpgqHbzUcZ.jpg

wzEP5OU.jpgEqqCNt3.jpg

 

To 2o σετ βγηκε υπερβολικα σκοτεινο στο G, δεν ξερω γιατι. Το 3ο σετ νομιζω δειχνει καλυτερα την διαφορα στην λεπτομερεια που εχουν. Αυτη η διαφορα υπαρχει σε καθε φωτογραφια που εβγαλα με τα κινητα.

 

Εγώ βλέπω στις δυο πρώτες να υπερτερεί ελαφρώς το Ν86 ενω αντιστρέφονται τα πράγματα στην τρίτη.

Στις Σέρρες είναι οι φωτογραφίες????...:lol:

 

Σε καταλαβαινω απολυτα...

Να ξεθαβεις θεματα, και ο επομενος που απανταει μετα απο σενα, να αναφερεται σε αλλον που ειχε ρωτησει κατι παλιοτερα, χαχα

 

 

Το n86 ναι, το 7610 για δες λιγο... Επισης το n95, η αν εχει καποιο αλλο νοκια.

 

Ελπιζω να ΜΗΝ εννοεις φωτογραφιες με φλας.. Το να τραβας φωτογραφιες με φλας ειναι για μενα ακυρο συγκριτικο, γιατι δεν βλεπεις ποση ευαισθησια εχει ο φακος στο φωτισμο του περιβαλλοντος.

 

Άκυρο συγκριτικό για τις ικανότητες του φακού αλλα απαραίτητο συγκριτικό για τις ικανότητες του κινητού....;)

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω στις δυο πρώτες να υπερτερεί ελαφρώς το Ν86 ενω αντιστρέφονται τα πράγματα στην τρίτη.

Στις Σέρρες είναι οι φωτογραφίες????...:lol:

 

Nαι :p

Υπ'οψιν, πανω ειναι του G κατω του Ν86. Στην τελευταια αριστερα το G, δεξια το Ν86.

 

 

Γενικα το Ν86 εχει πολυ κοκκο και θορυβο ακομα και σε τελειες συνθηκες φωτισμου. (το ISO ειναι 115)

EY2DoXr.png

W0rm47C.jpg

 

 

Το φλας παντως ειναι καλο για φακο. Dual led ρε :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεσα να αντισταθω. Ηθελα να την ανεβασω να υπαρχει η φωτογραφια.

 

Εσεις βαζατε θεματακια menu στα symbian τηλεφωνακια σας ή τα ειχατε με αυτα που ειχαν προεγκατεστημενα;

http://s27.postimg.org/628w2bec3/6630.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...