Jump to content

Νοσταλγία για τα παλιά Nokia


Phoenix701
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, απο το πισω μερος. Μην ξεχνας στο σβιιιιιιιιιιιιιν :p

 

Τωρα κατι αλλα ηλεκτρονικα που ακουγονται, ειναι απο το pc, γιατι το μικροφωνο ηταν boostαρισμενο +30db, και μετα την ηχογραφηση την εκανα +10db, και καπακι +20db. Απο το κινητο ακους μονο τα κλικ.

 

Προβληματα οχι πολλα, πολλοι ελεγαν οτι τα φτυνει μετα απο 3-4 χρονια, αλλα το δικο μου still going strong.

Βεβαια το δικο μου ειχε καλο ιστορικο αν κρινω απο τα αρχικα 'ατσαλια':p (πως λεμε πλαστικα:p) γιατι δεν ειχαν βαθουλωματα κτλ. Και υπο την δικη μου κατοχη εχει πεσει ελαχιστες φορες. Οποτε δεν ξερω αν ειχε πιο καφρο ιδιοκτητη τι θα γινοταν. Αλλα ο σκληρος ηταν σχεδιασμενος να αντεχει, εχει accelerometer ή κατι, και αν 'δει' οτι πεφτει κλεινει αυτοματα. Σε ενα συγκριτικο με ενα hdd ipod, νομιζω αντεξε περιπου 100 φορες σε πτωση? Κατι τετοιο.

 

Με την μπαταρια δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα. Δεν λειτουργει μονιμα. Αν εχω καταλαβει καλα, διαβαζει ολοκληρο το κομματι που θες να παιξεις, το κραταει προσωρινα στην μνημη, και ο σκληρος σταματει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

και εγω και στα δυο Ν91 που ειχα, κανενα προβλημα με τον σκληρο.

αν ομως εισαι απροσεκτος και σου πεφτει συχνα πυκνα τοτε λογικο ειναι να βγαζει προβληματα.

 

*architekt, το ξερω πως το Ν8 εχει καλυτερη καμερα. οχι επειδη το "λεει και η ιδια η Νοκια" αλλα επειδη ετσι ειναι. Το Ν9 ομως στα πολυ πολυ κοντινα μακρο ειναι καλυτερο. Μπορει να εστιασει απο παρα πολυ κοντινη αποσταση και το κανει τελεια. Τοσο κοντα που το Ν8 δεν μπορει. πρεπει να το πας πιο πισω για να εστιασει.

 

**Το Ν91 αρχικα στις pre-release photos ειχε κανονικοτατα αισθητηρα φωτος. Κατι που στη συνεχεια οπως ξερουμε (για καποιο λογο) αφαιρεθηκε.

 

Δες εδω:

 

http://www.kappoutel.gr/images/nokiaN91.jpg

Link to comment
Share on other sites

οχι, το Ν9 λεει οτι εχει καλυτερα οπτικα.. εγω δεν ξερω, δεν εχω δει ποτε την καμερα του Ν9, μονο του Ν8..

 

το slide του Ν91 ειναι υποβοηθουμενο ή 'βουτηρο' σαν του 7650?

Link to comment
Share on other sites

Α, εγω διαβασα λαθος το ποστ σου!

Εχει πει η Νοκια τετοιο πραγμα?

 

η επισημη σελιδα του Ν8 παντως λεει "the second best camera phone in the world". Με πρωτο φυσικα το 808 για το οποιο δινει λινκ απο κατω.

Anyway, δεν συγκρινονται οι καμερες των 2. Μονο στα macro υπαρχει ανταγωνισμος. Σε ολα τα αλλα το Ν8 απλα το διαλυει το Ν9.

 

Anyway, το 7650 δεν εχει πορτακι οπως το Ν91. Γλυστραει ολη η συσκευη σε αντιθεση με το Ν91. Ειναι παντως και τα δυο μη υποβοηθουμενα.

Επειδη ομως στο Ν91 ειναι απλα ενα μικρο "πορτακι" , περιπου σαν το πραγματικο του προγονο (κατ'εμε) το 7110, κατεβαινει με πολυ πολυ ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Τρομακτικά άψογα και τα 3 Ν91. Αυτό είναι μαγεία. Πραγματικά μπράβο σας ;) Αν ακούσετε για κανά Ν93i τέτοιας κατάστασης, πείτε μου !

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μπήκε 1ο το 8850!!! Για καμιά ώρα βέβαια, αλλά δεν έχει σημασία! :D

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Αν τα ακουστικα σου κοστιζουν >100 ευρω και ειναι απο μαρκα εξειδικευμενη σε audio, θα σου ελεγα να το δοκιμασεις.

Αν οχι, τζαμπα κοπος.

Σαν να εχεις φερραρι και τελειωμενα λαστιχα. Αμα δεν εχεις προσφυση... οσα αλογα και να εχεις, δεν θα βγουν.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τα ακουστικά μου κοστίζουν 5.90 € :lol:

 

απλά το γουσταρα πάντα σα συσκευή και θα το χρησιμοποιώ σαν mp3 player περισσοτερο ;)

 

τέλος πάντων, μετα το καλοκαίρι θα το ψάξω

Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms. Γράφετε με ολόκληρες λέξεις.
Link to comment
Share on other sites

αστα σε μας τους audiophiles τοτε :p. το ασχημο με αυτο το μοντέλο είναι ότι όσο περνάνε τα χρόνια τόσο λιγότερο καλά θα είναι ο δίσκος. Οπότε ... Edited by zerow

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα, δισκο που δεν εφαγε γερη τουμπα δεν εχω δει να τα φτυνει. Μετα απο χρονια ετσι?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Noμιζω πως αλλες κατασκευαστικες αντοχες έχει ένας 3.5άρης πχ που στεκεται σε σταθερό και δεν κουνιεται βήμα ή ελάχιστα από έναν 1.8 (κανω λαθος ; ) ο οποιος είναι σε φορητή συσκευη. Δηλαδή και που παίζει εξ αρχής για μένα επίτευγμα είναι. Πραγματικά θα ήθελα να ακουσω τον ήχο του.

 

Αν δε με απατά η μνημη πολυ ποιοτικό ήχο (και τσιπ ; ) είχε και το samsung i450 αλλά ούτε με αυτό έτυχε να συμβιώσω.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Noμιζω πως αλλες κατασκευαστικες αντοχες έχει ένας 3.5άρης πχ που στεκεται σε σταθερό και δεν κουνιεται βήμα ή ελάχιστα από έναν 1.8 (κανω λαθος ; ) ο οποιος είναι σε φορητή συσκευη. Δηλαδή και που παίζει εξ αρχής για μένα επίτευγμα είναι. Πραγματικά θα ήθελα να ακουσω τον ήχο του.

 

Αν δε με απατά η μνημη πολυ ποιοτικό ήχο (και τσιπ ; ) είχε και το samsung i450 αλλά ούτε με αυτό έτυχε να συμβιώσω.

 

O ηχος ειναι ολα τα λεφτα:p εχω ενα παλιοτερο mp3 της iaudio με σκληρο 20γιγα. Και αυτο τους ιδιους ηχους κανει. Αλλα παιδια, αργος ο δισκος, για τα σημερινα δεδομενα παντα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τι μένει ; Ενα 6700 μένει. Και θα σαρώσει εκεί που χωλαίνει το 8800. Ποιότητα συνομιλίας !

Απιστευτο κινητο το 6700 classic και απο ποιοτητα κατασκευης/υλικων αλλα και απο ποιοτητα συνομιλιας.

Ισως ενα απο τα καλυτερα κινητα που εχω παρει.

Δεν το αλλαζω με τιποτα και εχω και 2:happy:

Link to comment
Share on other sites

O ηχος ειναι ολα τα λεφτα:p εχω ενα παλιοτερο mp3 της iaudio με σκληρο 20γιγα. Και αυτο τους ιδιους ηχους κανει. Αλλα παιδια, αργος ο δισκος, για τα σημερινα δεδομενα παντα.

 

εννοειται. ειδικα εκεινος ο σκληρος τεχνολογιας 2005.

για να αρχισει να παιζει το τραγουδι θελει ενα δευτερο οπως και κανα δυο δευτερολεπτα ακομα μεταξυ των κομματιων.

 

*Για να σαρωσει δε την gallery με τις φωτο και βιντεο (αν εχεις πολλα)....ασ'το...

Link to comment
Share on other sites

Και το προβλημα του δεν ειναι μονο η ταχυτητα αναγνωσης-εγγραφης, ειναι το seek time που επειδη ο δισκος ενεργοποιειται/απενεργοποιειται συνεχεια, μετριεται οχι με ρολοι, αλλα με ημερολογιο.

 

Noμιζω πως αλλες κατασκευαστικες αντοχες έχει ένας 3.5άρης πχ που στεκεται σε σταθερό και δεν κουνιεται βήμα ή ελάχιστα από έναν 1.8 (κανω λαθος ; ) ο οποιος είναι σε φορητή συσκευη. Δηλαδή και που παίζει εξ αρχής για μένα επίτευγμα είναι. Πραγματικά θα ήθελα να ακουσω τον ήχο του.

 

Αν δε με απατά η μνημη πολυ ποιοτικό ήχο (και τσιπ ; ) είχε και το samsung i450 αλλά ούτε με αυτό έτυχε να συμβιώσω.

 

Nαι αλλα μην ξεχνας οτι ενας 1,8 εχει και πολυ μικροτερα κινουμενα μερη -> μικροτερη αδρανεια -> μεγαλυτερες ανοχες.

Επιπλεον, προφανως αυτοι οι σκληροι ειναι κατασκευασμενοι εξαρχης για φορητες συσκευες οπου οι δονησεις και οι πτωσεις θεωρουνται δεδομενες. Οποτε αλλες δικλειδες ασφαλειας και προδιαγραφες θα εχουν αυτοι, και αλλες οι κανονικοι 3,5 σκληροι.

 

Tον ηχο τον ποσταρα πιο πριν :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ακουγεται τοσο δυνατα οσο και στο αρχειο η επειδη εχωσες μεσα το μικροφωνο? :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Oχι, υπο φυσιολογικες συνθηκες δεν ακουγεται καθολου.

Και με το μικροφωνο ηταν πολυ δυσκολο να το ηχογραφησω. Σκεψου οτι ο ηχος ειναι boostαρισμενος 60db! :wacko:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

α οκ τοτε :p νομιζα ακουγεται καπως εστω... φαντασου το σβιιιν :lol: δεν ακουγεται καθολου...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Aν κολλησεις το αυτι σου στο πισω μερος και εχει ησυχια τοτε τα ακους ολα.:)

Προφανως δεν προκειται να το ακουσεις ενω το κρατας στο χερι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

νταξει, αυτο με νοιαζει γιατι σκεφτομαι να το τσιμπησω :p για μουσικουλα νομιζω ειναι ιδανικο :) ποσο παει ενα σε καλη κατασταση?

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ιδεα.

 

Σκεψου το καλα. Για μουσικη οχι, δεν ειναι ιδανικο. Ειναι παναργο, θα κανεις 1 μερα να γεμισεις τον δισκο (που ειναι και μικρος συν τοις αλλοις), καθε μεταβαση σε τραγουδι θα περνει 2-3 δευτερολεπτα, θα πρεπει να τα περνας 1-1 γιατι προσωπικα οταν τα περναω ολα μαζι κολλαει το συμπαν -> ρεσταρτ -> ο σκληρος γινεται χαλια -> φορματ.

 

Αν δεν εχεις καλα ακουστικα (δηλαδη : ακριβα και μαρκας) δεν εχει καμια διαφορα απο ενα απλο mp3 player. Προσωπικα με κατι philips των 20 ευρω που εχω χρονια, περασα απο w910 σε n91 και δεν καταλαβα καμια διαφορα στον ηχο. Θελει εξοπλισμο για να δειξει τα προσοντα του. Αποψη μου: αν ενδιαφερεσαι για μουσικη, επενδυσε τα λεφτα σε ενα ζευγαρι καλα ΙΕΜs (ή κατι αλλο αν δεν γουσταρεις in ear), παρα σε πηγη. Ενα ζευγαρι καλα ακουστικα μπορει να απογειωσει (αν εισαι τυχερος) μια μετρια πηγη, ενα ζευγαρι κακα ακουστικα μπορει να χαντακωσει και την καλυτερη. Ολα μετρανε το ιδιο στην αλυσιδα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

απο ακουστικα παραπονο δεν εχω :p για εκτος σπιτιου αυτου που ειχε το Ν8 μεσα, δεν εχω παραπονο απο ποιοτητα...

 

απλα εχω και τον Βασιλη να μας πρηζει (:p) σε καθε θεμα για την ποιοτητα, ε, και ψηθηκα.... μαρεσει και σαν κινητο...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

απο ακουστικα παραπονο δεν εχω :p για εκτος σπιτιου αυτου που ειχε το Ν8 μεσα, δεν εχω παραπονο απο ποιοτητα...

 

απλα εχω και τον Βασιλη να μας πρηζει (:p) σε καθε θεμα για την ποιοτητα, ε, και ψηθηκα.... μαρεσει και σαν κινητο...

 

Kυριολεκτικα ο ηχος (ιδιαιτερα δε με καλα headphones, οπως αυτα του Ν8 μας) του Ν91 ...ειναι αχτυπητος. Δεν το περναει καμια συσκευη. Οπως το λεω, καμια.

 

hearing is believing

Link to comment
Share on other sites

απο ακουστικα παραπονο δεν εχω :p για εκτος σπιτιου αυτου που ειχε το Ν8 μεσα, δεν εχω παραπονο απο ποιοτητα...

 

απλα εχω και τον Βασιλη να μας πρηζει (:p) σε καθε θεμα για την ποιοτητα, ε, και ψηθηκα.... μαρεσει και σαν κινητο...

 

Aρχηγο σε βρισκω, αν ψηνεσαι και το σηκωνει η τσεπη σου... τι να σου πω, go for it :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...