Jump to content

Microsoft Windows Vista


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω ένα Omnius BT dongle και Vista OS. έχω φάει τον κόσμο να βρω drivers αλλά μάταια. Οι μόνοι που έχω βρει είναι της Toshiba και το Bluesoleil οι οποίοι όμως έχουν περιορισμούς... οι οποίοι και δεν λύνονται....( το πιάσατε το υπονοούμενο έτσι...)

 

Αν έχει κάνεις να προτείνει καποια λύση θα με βοηθούσε...

 

Thanx in advance

AT

The city never sleeps...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπον μπενω στο ψητο.

Χαθηκε το aero απο τα vista.

Φυσικα το pc το υποστιρηζει και παλια το ειχα αλλα τωρα δεν υπαρχει ουτε στα Εφε ουτε στα θεματα πουθενα.Αμα το εχει καποιος ας το ανεβασει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μπενω στο ψητο.

Χαθηκε το aero απο τα vista.

Φυσικα το pc το υποστιρηζει και παλια το ειχα αλλα τωρα δεν υπαρχει ουτε στα Εφε ουτε στα θεματα πουθενα.Αμα το εχει καποιος ας το ανεβασει.

Δες αυτό το video (

) μήπως και μπορέσεις να ξαναενεργοποιήσεις το aero στα Vista σου.Μπορεί το βίντεο να απευθύνεται στα Vista Basic αλλά δεν έχεις τίποτα να χάσεις.:)
Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει ένα ασύρματο δίκτυο να συνδέεται αυτόματα μόλις ανοίγω το WifFi, τώρα θέλω να το απενεργοποιήσω, όσο και αν έψαξα δεν μπόρεσα να βρω πως γίνεται, ξέρεις κάποιος πως γίνεται;
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

sorry gia ta greeklish, alla exo provlima...

 

Exo ena laptop edo kai 6 mines akrivos. Eixe proegkatestimena ta vista, kai akrivos stous 3 mines, ta Vista xathikan! Mou eixan dosei ena CD, ekana ksana tin egkatastasi ki ola ok.

Simera, 3 mines meta apo afto, egine kai pali to idio! Tin proigoumeni fora itan stis 19 Dekemvriou kai tora egine stis 18 Martiou. Antistoixa eixe ginei kai tin proigoumeni fora. Einai tixaio i kati ekanan kai pathainoun kati stous 3 mines? Na perimeno ta idia?

Link to comment
Share on other sites

1)Στον φακελο resources εχει μεσα κανονικα το aero και παλι το pc δεν το διαβαζει

2)Δοκιμασα ολα τα video και δεν εγινε τιποτα.

3)Δεν υπαρχουν καινουργιοι drivers θα δοκιμασω να τους βγαλω και να τους ξαναβαλω.

Έχω βάλει ένα ασύρματο δίκτυο να συνδέεται αυτόματα μόλις ανοίγω το WifFi, τώρα θέλω να το απενεργοποιήσω, όσο και αν έψαξα δεν μπόρεσα να βρω πως γίνεται, ξέρεις κάποιος πως γίνεται;

Λοιπον θα πας κατω στο εικονιδιακι του internet και θα πατησεις ενα αριστερο κλικ.

Θα ανοιξει ενα μενου μικρο με 2 επιλογες εσυ πατας το 1 που λεει συνδεση ή αποσύνδεση ή συνδεση σε δικτυο(αν δεν εισαι συνδεδεμενος καπου).Μολις ανοιξει αν το ασυρματο εκπεμπει τοτε θα κανεις δεξι κλικ πανω του θα πατησεις ιδιοτητες και στις καρτελες πανω θα διαλεξεις συνδεση και θα ξε-checkαρεις το πρωτο.

Μετα δεν θα κανει συνδεση αυτοματα.

Τωρα αν δεν εκπεμπει παμε παλι κατω στο σηματακι του internet(στο tray) και παταμε ενα αριστερο κλικ μετα στο μενου που θα ανοιξει παταμε κεντρο δικτυου και κοινης χρησης.Μολις ανοιξει το παραθυρο στα αριστερα εχει καποιες κατηγοριες εμεις παταμε διαχειριση ασύρματων δικτύων.Εκει θα δεις ασυρματα δικτυα που εχεις μπει και εχεις αποθηκευσει.Βρησκεις αυτο που θες κανεις δεξι κλικ ιδιοτητες και μετα απλα ξε-checkαρεις το πρωτο.

ΤΕΛΟΣ

PS:Ενταξει ξερω οτι τα εγραψα n00bika αλλα τι να κανω θελω να βοηθαω τον αλλο ειτε ειναι expert ειτε οχι.

Link to comment
Share on other sites

sorry gia ta greeklish, alla exo provlima...

 

Exo ena laptop edo kai 6 mines akrivos. Eixe proegkatestimena ta vista, kai akrivos stous 3 mines, ta Vista xathikan! Mou eixan dosei ena CD, ekana ksana tin egkatastasi ki ola ok.

Simera, 3 mines meta apo afto, egine kai pali to idio! Tin proigoumeni fora itan stis 19 Dekemvriou kai tora egine stis 18 Martiou. Antistoixa eixe ginei kai tin proigoumeni fora. Einai tixaio i kati ekanan kai pathainoun kati stous 3 mines? Na perimeno ta idia?

τι εννοείς χάθηκαν?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι άνοιγε ο υπολογιστής κανονικά, εμφανιζόταν το logo των vista αλλά δε φόρτωναν ποτέ, και μετά από ένα 5λεπτο αναβόσβηνε η οθόνη. Δεν μπορούσα ούτε να τον κλείσω, έλεγε ότι δεν υπάρχουν παράθυρα διαλόγου, ούτε γραμμές εντολών.
Link to comment
Share on other sites

1)Στον φακελο resources εχει μεσα κανονικα το aero και παλι το pc δεν το διαβαζει

2)Δοκιμασα ολα τα video και δεν εγινε τιποτα.

3)Δεν υπαρχουν καινουργιοι drivers θα δοκιμασω να τους βγαλω και να τους ξαναβαλω.

 

Λοιπον θα πας κατω στο εικονιδιακι του internet και θα πατησεις ενα αριστερο κλικ.

Θα ανοιξει ενα μενου μικρο με 2 επιλογες εσυ πατας το 1 που λεει συνδεση ή αποσύνδεση ή συνδεση σε δικτυο(αν δεν εισαι συνδεδεμενος καπου).Μολις ανοιξει αν το ασυρματο εκπεμπει τοτε θα κανεις δεξι κλικ πανω του θα πατησεις ιδιοτητες και στις καρτελες πανω θα διαλεξεις συνδεση και θα ξε-checkαρεις το πρωτο.

Μετα δεν θα κανει συνδεση αυτοματα.

Τωρα αν δεν εκπεμπει παμε παλι κατω στο σηματακι του internet(στο tray) και παταμε ενα αριστερο κλικ μετα στο μενου που θα ανοιξει παταμε κεντρο δικτυου και κοινης χρησης.Μολις ανοιξει το παραθυρο στα αριστερα εχει καποιες κατηγοριες εμεις παταμε διαχειριση ασύρματων δικτύων.Εκει θα δεις ασυρματα δικτυα που εχεις μπει και εχεις αποθηκευσει.Βρησκεις αυτο που θες κανεις δεξι κλικ ιδιοτητες και μετα απλα ξε-checkαρεις το πρωτο.

ΤΕΛΟΣ

PS:Ενταξει ξερω οτι τα εγραψα n00bika αλλα τι να κανω θελω να βοηθαω τον αλλο ειτε ειναι expert ειτε οχι.

 

aromeo σε ευχαριστώ πολύ!

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σαν να μην εφτανε το aero να και αλλο προβλημα.

Κατεβασα ενα παιχνιδι και μου λεει ολη την ωρα στο ***** Can't Get Windows Product ID.

Τι να ειναι???Ενω το ιδιο παιχνιδι παιζει σε αλλο pc με vista αψογα...

Λέτε να κάνω clean install?

Δεν ξερω αλλα το pc εχει της acer λειτουργικο και μετα απο format μεσω recovery βγηκαν τα προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σαν να μην εφτανε το aero να και αλλο προβλημα.

Κατεβασα ενα παιχνιδι και μου λεει ολη την ωρα στο ***** Can't Get Windows Product ID.

Τι να ειναι???Ενω το ιδιο παιχνιδι παιζει σε αλλο pc με vista αψογα...

Λέτε να κάνω clean install?

Δεν ξερω αλλα το pc εχει της acer λειτουργικο και μετα απο format μεσω recovery βγηκαν τα προβληματα.

Αν προβλήματα συνεχίζονται κάνε "Καθαρή Εγκατάσταση".:)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι και εγω?

Μου εδωσαν απο την δουλεια εναν acer extensa 5236 με vista αλλα θέλω να του βαλω xp

Ποια ειναι η διαδικασια που πρεπει να ακολουθήσω?

Drivers απο οτι ειδα στο site της acer υπαρχουν.

Παντως οταν βαζω το cd απο τα xp (γνησιο) και bootαρω απο εκει ,ξεκινα η διαδικασια και μολις φορτωσει καποια αρχεια μετα μου πεταει μια μπλε οθονη με "κινεζικα":(

 

Καμια συμβουλή?

 

Γινετε να κρατησω και τα vista και να βαλω και τα xp και να φορτωνο οποιο λειτουργικο θελω?

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

εδώ είναι θέμα για vista.

 

υπάρχει αντίστοιχο θέμα για xp και για downgrade.

 

τέλος υπάρχουν δεκάδες λόγοι για να ΜΗΝ το κάνεις: ασφάλεια, σταθερότητα, ταχύτητα.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

εδώ είναι θέμα για vista.

 

υπάρχει αντίστοιχο θέμα για xp και για downgrade.

 

τέλος υπάρχουν δεκάδες λόγοι για να ΜΗΝ το κάνεις: ασφάλεια, σταθερότητα, ταχύτητα.

 

 

Οκ sorry για το off ....αλλα "πρεπει" να γινει γιατι με vista εχω προβληματα στο δικτυο της εταιρειας....:mad:

thanks

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

Οκ sorry για το off ....αλλα "πρεπει" να γινει γιατι με vista εχω προβληματα στο δικτυο της εταιρειας....:mad:

thanks

δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το IPv6.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το IPv6.

 

Εγκατεστησα τα xp...και ειμαι ΟΚ.

Ευχαριστώ

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

Έχω windows vista και το κεντρο ασφαλείας είναι απενεργοποιημένο, όταν πάω να το ενεργοποιήσω μου λέει ότι δεν είναι δυνατή η εκκίνηση της λειτουργίας. Ξέρει κανείς γιατί?
Link to comment
Share on other sites

θα πας στις επιλογές φακέλων και θα κάνεις apply to all folders.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Μια απορια . εχω win vista , τους φακελους τους εχω με προβολη "λεπτομεριες" αλλα επειδη δεν με βολευει παταω και τους κανω "λιστα" , οταν ομως κλεισω και αναψω το pc ειναι παλι "λεπτομερεις " οτι και να κανω δεν μενει σαν default το "λιστα" , και ρωταω μηπως υπαρχει κατι που να γινετε? κανα πειραγμα στην registry???

 

Αν δεν κάνω λάθος τα vista "θυμούνται" τις ρυθμίσεις 400 φακέλων. Υπάρχει κάποιο registry tweak που ανεβάζει το όριο στους 1000. Goggle it!

Link to comment
Share on other sites

Γινεται σε Vista να εχεις ενεργοποιημενο το UAC αλλα να μην σε πρηζει καθε τρεις και λιγο τουλαχιστον στο admin account;

Και επειδη ακουγεται λιγο κουφο : Θελω να ειναι ανοιχτο γιατι το χρειαζομαι σε limited accounts ωστε να βαζω κωδικο admin και να διαχειριζομαι καποια πραγματα, αλλα δεν θελω οταν ειμαι admin να μου πεταει ηλιθια μηνυματα στυλ "need permissions to open this file, press OK / Cancel" κλπ.

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος τα vista "θυμούνται" τις ρυθμίσεις 400 φακέλων. Υπάρχει κάποιο registry tweak που ανεβάζει το όριο στους 1000. Goggle it!

 

αν δεν κάνω λάθος είναι bug που φτιάχνεται με το SP2.

βασικά δεν θυμάται πώς του είπες να δείχνει ένα συγκεκριμένο folder

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...