Jump to content

Microsoft Windows Vista


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα!!!

Απο οταν εβαλα τα vista ultimate εχω παρατηρησει ενα προβλημα ή με τον σκληρο δισκο ή με τον επεξεργαστη.

Δηλαδη, εκει που το pc ειναι ανοιχτο και ακουω μονο μουσικη μολις παω να ανοιξω ενα προγραμμα ή καποιο αρχειο κατι αρχιζει να στροφαρει απο το κουτι και το pc παγωνει για περιπου 2-3 δευτερολεπτα.

Αυτο ειναι ιδιαιτερα ενοχλητικο που με τα xp δεν μου το εκανε!

 

Σημειωση: Εχω αυθεντικα τα vista με ολα τα updates.

@ Nokia 3230 - Nokia 6131 - Nokia E51 - Nokia 5530XM - HTC Desire - Motorola Defy+ - Nexus 5 - Xiaomi Redmi Note 4X - Xiaomi Mi 9T @

 

Intel i7 4770k/\Gigabyte GA-Z87X-UD4H/\G.SKILL Sniper 2x8GB DDR3/\nVidia GTX 970/\SSD Samsung 850 EVO 250GB/\Enermax Triathlor FC 650W/\DELL U2713HM

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα και απο μενα,

Μολις ολοκληρωσα το πρωτο μου φορματ και επανεγκατασταση των βιστα. Αρκετα πιο γρηγορο οφειλω να ομολογησω.

Ακουσα οτι μπορεισ να βαλεις ενα φλασακι και να το χρισιμοποιει ως εξτρα ραμ κατα την εκκινηση του λειτουργικου, αλιθευει? Αν ναι, πως γινετε?

Πόση ραμ έχεις?

 

αν έχεις 2GB και περισσότερο είναι άχρηστο το readyboost.

 

βασικά βοηθάει πάρα πολύ όταν έχεις 512MB ή και 1GB μνήμη. αλλά και πάλι δε συγκρίνεται με μια πραγματική ραμ.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Μετά από format σε laptop με Vista Home , τα αρχεια των υποτίτλων για ταινίες που κατεβάζω , μου τα δίχνει αλαμπουρνεζικα :) Τι πρέπει να κανω?

πήγαινε στο control panel-> regional and lang options-> Format: Greek, Location: Greece, Admin. System Local: Greek.

 

κάμε apply και μετά restart.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!!

Απο οταν εβαλα τα vista ultimate εχω παρατηρησει ενα προβλημα ή με τον σκληρο δισκο ή με τον επεξεργαστη.

Δηλαδη, εκει που το pc ειναι ανοιχτο και ακουω μονο μουσικη μολις παω να ανοιξω ενα προγραμμα ή καποιο αρχειο κατι αρχιζει να στροφαρει απο το κουτι και το pc παγωνει για περιπου 2-3 δευτερολεπτα.

Αυτο ειναι ιδιαιτερα ενοχλητικο που με τα xp δεν μου το εκανε!

 

Σημειωση: Εχω αυθεντικα τα vista με ολα τα updates.

τα έβαλες ως upgrade ή clean installation?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

τα έβαλες ως upgrade ή clean installation?

 

clean installation

@ Nokia 3230 - Nokia 6131 - Nokia E51 - Nokia 5530XM - HTC Desire - Motorola Defy+ - Nexus 5 - Xiaomi Redmi Note 4X - Xiaomi Mi 9T @

 

Intel i7 4770k/\Gigabyte GA-Z87X-UD4H/\G.SKILL Sniper 2x8GB DDR3/\nVidia GTX 970/\SSD Samsung 850 EVO 250GB/\Enermax Triathlor FC 650W/\DELL U2713HM

Link to comment
Share on other sites

πήγαινε στο control panel-> regional and lang options-> Format: Greek, Location: Greece, Admin. System Local: Greek.

 

κάμε apply και μετά restart.

Ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

geia xara , mia aporia ta arxeia video den paizoun me tpt afotou exw balei to sp1 ..m bgazei mia aspri o8oni enw o ixos paizei kanonika...plz help

Παρόμοιο πρόβλημα σε εμένα λύθηκε όταν πέρασα νέους Codecs. :) http://www.free-codecs.com/download/K_lite_codec_pack.htm

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους !!!

 

Είμαι ένας λίαν προσφάτως θιασώτης των VISTA Ultimate (x64, SP1) και έχω μία απορία...

 

Μόλις σήμερα, για λόγους καλύτερων ταχυτήτων σε p2p κλπ., προσπάθησα να αλλάξω την ποσότητα των max tcp/ip connections (δυστυχώς η MS τους έχει περιορισμένους σε 20 ή 50 δεν είμαι σίγουρος, όπως και στα ΧΡ sp2), αλλά λόγω της ιδιοτροπίας των x64 με τους signed drivers (ο tcp/ip.sys είναι ΔΥΣΤΥΧΩΣ και cernel και boot driver, με ό,τι αυτό συνεπάγεται για την έναρξη λειτουργίας του συστήματος) δεν τα κατάφερα....

 

Μήπως γνωρίζει κανείς πώς μπορώ να δω πόσες παράλληλες tcp/ip συνδέσεις έχω αυτή τη στιγμή στα vista ??? :O:O

 

To ζητάω γιατί μετά τα "πειράγματα" του tcpip.sys και την επαναφορά του συστήματος με repair (παρόλα αυτά η reg value “TcpNumConnections” υπάρχει όπως την πέρασα με τιμή 16777214), δεν ξέρω που βρίσκομαι.... :worry::worry:

 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά εκ των προτέρων.

 

Kάποιος βρε παιδιά που να γνωρίζει κάτι σχετικό ?? :worry::worry:

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Πόση ραμ έχεις?

 

αν έχεις 2GB και περισσότερο είναι άχρηστο το readyboost.

 

βασικά βοηθάει πάρα πολύ όταν έχεις 512MB ή και 1GB μνήμη. αλλά και πάλι δε συγκρίνεται με μια πραγματική ραμ.

Στο ενα εχω 2,5 και στο αλλο 1, οποτε θα ηταν χρησιμο για το 2ο πισι. Μπορεις να μου εξηγισεις τι γινετε?

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Στο ενα εχω 2,5 και στο αλλο 1, οποτε θα ηταν χρησιμο για το 2ο πισι. Μπορεις να μου εξηγισεις τι γινετε?

δες στο http://www.microsoft.com/vista

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση στα γρηγορα....Συγνωμη αν εχει απαντηθει παλι....αλλα "καιγομαι" και δεν εχω χρονο να ψαξω....

Εχω χωρισει τον σκληρο σε 2 partition και εχω στο ενα xp και στο αλλο vista.Θελω να κανω format και να περασω μονο τα xp,αλλα οταν του λεω να bootari απο το dvd για να περασω τα xp δεν με αφηνει ο bootloader και μου φορτωνει παλι τα vista.....

Tι κανω σε αυτη την περιπτωση?......

Πως βγαζω τον bootloader.....και πως κανω format και στα 2 partition? :O:O

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση στα γρηγορα....Συγνωμη αν εχει απαντηθει παλι....αλλα "καιγομαι" και δεν εχω χρονο να ψαξω....

Εχω χωρισει τον σκληρο σε 2 partition και εχω στο ενα xp και στο αλλο vista.Θελω να κανω format και να περασω μονο τα xp,αλλα οταν του λεω να bootari απο το dvd για να περασω τα xp δεν με αφηνει ο bootloader και μου φορτωνει παλι τα vista.....

Tι κανω σε αυτη την περιπτωση?......

Πως βγαζω τον bootloader.....και πως κανω format και στα 2 partition? :O:O

 

Κάτι λάθος θα κάνεις. Οταν λέμε "bootarei απο cd/dvd" εννούμε οτι το drive διαβάζει το δισκάκι και βγάζει ο υπολογιστής το μήνυμα "Press any key to boot from CD". Αν ΔΕΝ σου βγάζε αυτό το πρόβλημα, τότε τσέκαρε στα boot options στο bios σου οτι έχεις βάλει πρώτα το DVD, μετά το HD, και εφόσον είναι σωστά δές (εφόσον έχεις 2 dvd-rom) να βάλεις το dvd σου στην άλλη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι λάθος θα κάνεις. Οταν λέμε "bootarei απο cd/dvd" εννούμε οτι το drive διαβάζει το δισκάκι και βγάζει ο υπολογιστής το μήνυμα "Press any key to boot from CD". Αν ΔΕΝ σου βγάζε αυτό το πρόβλημα, τότε τσέκαρε στα boot options στο bios σου οτι έχεις βάλει πρώτα το DVD, μετά το HD, και εφόσον είναι σωστά δές (εφόσον έχεις 2 dvd-rom) να βάλεις το dvd σου στην άλλη συσκευή.

 

Το εχω τσεκαρει στα boot options να ξεκινα απο το dvd αλλα.....τιποτα

Εκει που γραφει "booting from dvd" μενει 3-4 δευτερα και μετα φορτωνει κανονικα απο σκληρο!!

Εχω ενα drive.

Εχεις υποψιν σου πως θα κανω φορματ και στα 2 partition? και πως μπορω να το κανω παλι ενα?

Ευχαριστώ για τον χρονο σου....

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

Διαγραφή partitions και δημιουργία νέων μπορείς να κάνεις από το setup. Θα πρέπει όμως να εκκινήσεις από το dvd drive. Αν δεν μπορείς να το κάνεις αυτό, τότε ίσως έχει κάποιο πρόβλημα το δισκάκι.
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν υπαρχει προγραμα η registry hack που να μας επιτρεπει να αλλαζουμε το opacity ton windows opos sto Linux? Λογικα οπως γινεται στο sidebar δε θα μπορουσε να γινει ευκολα και σε ολα τα windows η κανω λαθος?
Link to comment
Share on other sites

Ο Windows Media Player 11 δεν μου ανοίγει καθόλου στα Vista. Έψαξα σε διάφορες ιστοσελίδες για το πρόβλημα και είδα ότι το έχουν κι άλλοι. Μήπως έχετε ακουστά κάποια λύση; :confused:

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν υπαρχει προγραμα η registry hack που να μας επιτρεπει να αλλαζουμε το opacity ton windows opos sto Linux? Λογικα οπως γινεται στο sidebar δε θα μπορουσε να γινει ευκολα και σε ολα τα windows η κανω λαθος?

υπάρχει στις ρυθμίσεις του aero.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Διαγραφή partitions και δημιουργία νέων μπορείς να κάνεις από το setup. Θα πρέπει όμως να εκκινήσεις από το dvd drive. Αν δεν μπορείς να το κάνεις αυτό, τότε ίσως έχει κάποιο πρόβλημα το δισκάκι.

 

Οντως είχε καποιο προβλημα το δισκακι...

Ολα καλα τωρα!!

Ευχαριστώ

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους μετα απο ενα χρονο με τα vista(εργοστασιακα γνησια)ηρθε η ωρα του format απο τοτε καθε 5 λεπτα μου πεταει συνεχεια να κανω δηλωση προιοντος στην hp!πως σταματαει αυτη η καταρα??

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

κάνε τη δήλωση...:O :p (just kidding..)
αυτο ειναι το θεμα την εχω κανει..

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...