Jump to content

Microsoft Windows Vista


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η ενεργοποίηση μετά την εγκατάσταση μπορεί να γίνει μέσα σε τριάντα μέρες.

Μπορείς και αμέσως έχει οδηγίες κατά την εγκατάσταση.

Μετά την εγκατάσταση μπορείς να εγκαταστήσεις όποια εφαρμογή είναι συμβατή με τα vista δεν έχει σχέση με την ενεργοποίηση ούτε χρειάζεται μετά από μια εγκατάσταση προγράμματος να κάνεις ενεργοποίηση.

Στον ίδιο υπολογιστή βάλτα και βγάλτα όσες φορές θέλεις αλλά εάν θες να δείς πως θα πάνε μην τα ενεργοποιήσεις αμέσως άστα μέχρι τριάντα μέρες και ενεργοποιησέτα μετά και να περάσουν οι τριάντα μέρες δεν σβήνουν ούτε δεν δουλεύουν απλά δεν θα μπορείς να κάνεις τα update.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η ενεργοποίηση μετά την εγκατάσταση μπορεί να γίνει μέσα σε τριάντα μέρες.

Μπορείς και αμέσως έχει οδηγίες κατά την εγκατάσταση.

Μετά την εγκατάσταση μπορείς να εγκαταστήσεις όποια εφαρμογή είναι συμβατή με τα vista δεν έχει σχέση με την ενεργοποίηση ούτε χρειάζεται μετά από μια εγκατάσταση προγράμματος να κάνεις ενεργοποίηση.

Στον ίδιο υπολογιστή βάλτα και βγάλτα όσες φορές θέλεις αλλά εάν θες να δείς πως θα πάνε μην τα ενεργοποιήσεις αμέσως άστα μέχρι τριάντα μέρες και ενεργοποιησέτα μετά και να περάσουν οι τριάντα μέρες δεν σβήνουν ούτε δεν δουλεύουν απλά δεν θα μπορείς να κάνεις τα update.

 

όχι ρε συ, τι του λες του ανθρώπου? Ας τα ενεργοποιήσει, δεν υπάρχει πρόβλημα. Σιγά μην περιμένει 30 μέρες... και σιγα μην ανεχετε τα μηνύματα περι ενεργοποίησης.

Φιλε, μπορείς να κάνεις όσες φορές θέλεις εγκατάσταση στον ίδιο υπολογιστή. Αν υποθέσουμε οτι θές να κάνεις αναβάθμιση στην κάρτα γραφικών, στην μητρική, στη μνήμη, ακόμα κ στον επεξεργαστή, στην ουσία αλλάζεις pc. Ακόμα και τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Μεσω ειδικής διαδικασίας μέσω τηλεφώνου με την microsoft hellas, μεταφέρεις τα δικαιώματα των συγκεκριμένων σειριακών σε έναν αλλον υπολογιστή. Είτε δλδ αν έχεις αγοράσει άλλον, ειτε σε αυτόν που έχεις αν του έχεις "αλλάξει τα φώτα". Στο λέω γιατι το έχω κάνει πρόσφατα όταν άλλαξα λάπτοπ γιατ κάηκε το πρώτο που είχα.

ερώτηση : Μα καλά αγόρασες DSP πακέτο? Τα Ultimate ΟΕΜ έχουν 190 ευρώ!!! Και έιναι ακριβώς τα ίδια!! αυτά έχω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, τα ultimate δεν τα σηκώνουν το pc μου είμαι ευχαριστημένος με τα premium,αλλά αναρωτιόμουν κατά ποσό υποστηρίζει η microsoft τις dsp εκδόσεις. Η ειδική διαδικασία μέσω τηλεφώνου με την microsoft ποια είναι?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, τα ultimate δεν τα σηκώνουν το pc μου είμαι ευχαριστημένος με τα premium,αλλά αναρωτιόμουν κατά ποσό υποστηρίζει η microsoft τις dsp εκδόσεις. Η ειδική διαδικασία μέσω τηλεφώνου με την microsoft ποια είναι?

την έχω κάμει αρκετές φορές. αν κάμεις αναζήτηση στο θέμα θα βρεις απάντηση.

 

συνοπτικά: πας να τα ενεργοποιήσεις και σου λένε ότι δε γίνεται και σου βγάζουν επιλογή μέσω τηλεφώνου. παίρνεις το τηλέφωνο 800-... (δωρεάν) και ακολουθείς της μαγνητοφωνημένες οδηγίες (πρέπει είσαι συνδεδεμένος στο νετ), πληκτρολογείς με τον τρόπο που σου ζητάει τον αριθμό (αρκετά ψηφία) που σου έχει πετάξει στην οθόνη ο υπολογιστής και μετά σε συνδέει με ένα τυπά που σου δίνει έναν κωδικό, τον βάζεις, πατάς activate και όλα οκ.

 

Υ.Γ. κάπου μέσα στη διαδικασία θα σου λέει σε πόσα πισί την έχεις βάλει αυτή την άδεια. θα πεις σε ένα :)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Εχω vista και οταν παω να κανω αναζητηση για update δεν μπορουν....Γιατι αραγε ???

 

 

 

Τελευταια ενημερωση ειναι στις 14/12 .

 

 

 

Γυρισα πισω τον υπολογιστη με ghost στις 11/9 μηπως κατι ειχε συμβει αλλα και παλι δεν μπορει να ελεγξει για update. Αν εχει σημασια εχω ελληνικα vista home premium original.

 

Η microsoft hellas εχει καποιο helpdesk ???

 

 

 

Ευχαριστω.

 

 

 

http://www.imageshack.gr/files/2gritoyy9ynd176e3idj_thumb.jpg

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

δες αν είναι activated.

 

μου ακούγεται για πρόβλημα του ghost...

 

αν γυρνούσες με το complete backup @ vista bus, ult ή με acronis true image 11 δε θα είχες πρόβλημα.

 

το ghost δεν το έχω δοκιμάσει.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

δες αν είναι activated.

 

μου ακούγεται για πρόβλημα του ghost...

 

αν γυρνούσες με το complete backup @ vista bus, ult ή με acronis true image 11 δε θα είχες πρόβλημα.

 

το ghost δεν το έχω δοκιμάσει.

 

 

 

Ναι ειναι activate απο τον Πινακα ελεγχου -Συστημα.

 

Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Εχω vista και οταν παω να κανω αναζητηση για update δεν μπορουν....Γιατι αραγε ???

 

Η microsoft hellas εχει καποιο helpdesk ???

 

Για δες αυτό.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για δες αυτό.

 

Το εκανα αλλα τιποτα.....Κατεβασα και vista rc sp1 αλλα δεν ξεκιναει η εγκατασταση του sp1

 

Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

είχες διαγράψει κάτι hidden φακέλους ή κάμω λάθος? :worry:

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

είχες διαγράψει κάτι hidden φακέλους ή κάμω λάθος? :worry:

 

Ναι ειχα διαγραψει αλλα ειχα επιλογη να μην υπαρχουν κρυφα αρχεια απο την αρχη στα windows.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

τότε θα πρέπει να ξαναπεράσεις τα vista.

 

αν το image είναι μετά της διαγραφής τότε απλά έχεις ένα λειτουργικό έτοιμο για κατάρρευση.

 

συμπέρασμα. δε σβήνουμε ΤΙΠΟΤΑ στα windows πέρα από αρχεία που τα έχουμε βάλει εμείς: εικόνες, κείμενα, βίντεο κλπ κλπ.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

τότε θα πρέπει να ξαναπεράσεις τα vista.

 

αν το image είναι μετά της διαγραφής τότε απλά έχεις ένα λειτουργικό έτοιμο για κατάρρευση.

 

συμπέρασμα. δε σβήνουμε ΤΙΠΟΤΑ στα windows πέρα από αρχεία που τα έχουμε βάλει εμείς: εικόνες, κείμενα, βίντεο κλπ κλπ.

 

 

 

Το image ειναι 2+ μηνες πριν την διαγραφη και απο οσο εχω διαπιστωσει το ghost κανει κατα καποιο τροπο format οταν επεναφερει το image και φερνει το pc ακριβως οπως ηταν την ημερα που πηραμε το image.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

169.25 βερσιον,μπορειτε να τουs κατεβασετε απο εδωhttp://www.nvidia.com/Download/index.aspx?lang=en-us
Link to comment
Share on other sites

Το image ειναι 2+ μηνες πριν την διαγραφη και απο οσο εχω διαπιστωσει το ghost κανει κατα καποιο τροπο format οταν επεναφερει το image και φερνει το pc ακριβως οπως ηταν την ημερα που πηραμε το image.

α εντάξει τότε.

 

νόμισα ότι το Image είναι μετά τη διαγραφεί.

 

κατά 99% φταίει το ghost. δεν αξίζει τα λεφτά του (πια). όπως σου είπα, ακόμα και το complete backup των vista bus, ult είναι καλύτερο (πιο αξιόπιστο, τα άλλα δε με ενδιαφέρουν)

 

 

δες αυτό :)

 

είναι ίσως το πρόβλημά σου.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Πηρα pc προ μηνως,και για κακη μου τυχη ειχε τα vista(svista).

παιχνιδια του 2005-06 τα τρεχει οπως του κατεβει.

Αλλο δεν ξεκιναει,αλλο παιζει σε εντονο λευκο και δεν βλεπεις και πολλα,αλλο κολαει.

εχω core duo sta 2.33GHz, 1 gb μνημη και καρτα γραφικων nvidia

8.400GS στα 256mb(παει μεχρι 512mb).

Για να περασω τα XP profesional που εχω απο το προην pc,πως μπορω να το κανω?

Η υπαρχει ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ?

AEKαρα ole ole ole ole ole!!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα αλλα τιποτα.....Κατεβασα και vista rc sp1 αλλα δεν ξεκιναει η εγκατασταση του sp1

 

Ευχαριστω.

 

 

 

Τελικα με ενα format-ακι εφτιαξαν τα πραγματα !!!

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα με ενα format-ακι εφτιαξαν τα πραγματα !!!

 

Sorry αλλά αν δεν φτιάχνουν ούτε με φορμάτ τα προβλήματα,τότε η στραβός είναι ο γυαλός ή μπάζει το καράβι:p

Link to comment
Share on other sites

Πηρα pc προ μηνως,και για κακη μου τυχη ειχε τα vista(svista).

παιχνιδια του 2005-06 τα τρεχει οπως του κατεβει.

Αλλο δεν ξεκιναει,αλλο παιζει σε εντονο λευκο και δεν βλεπεις και πολλα,αλλο κολαει.

εχω core duo sta 2.33GHz, 1 gb μνημη και καρτα γραφικων nvidia

8.400GS στα 256mb(παει μεχρι 512mb).

Για να περασω τα XP profesional που εχω απο το προην pc,πως μπορω να το κανω?

Η υπαρχει ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ?

 

 

το προβλημα στον υπολογιστη σου ειναι η μνημη.

 

βγαλε το superfetch και το aero και βαλε 1 gb μνημης ακομη για να δεις ασπρη μερα

Link to comment
Share on other sites

θα του έλεγα να μην πειράξει το superfetch. είναι το μαγικό χαρτί του νέου OS.

 

απλά να βάλει άλλο ένα GB μνήμη και να βγάλει (εγώ δεν θα το έκανα) το αέρο μιας και η κάρτα του δεν είναι και πολύ δυνατή (για παιχνίδια και aero μαζί).

 

όντως τα vista έχουν κάποια προβλήματα με παλιά παιχνίδια (όχι όλα βέβαια). κοίταξε στο net για patches.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

μια που το έφερε η κουβέντα από τα παλιά παιχνίδια που ήταν με τα xp που γνωρίζουμε εάν κάνουν με τα vista με δοκιμή;:worry:

αν υπάρχει κάποιο παρόμοιο πόστ για πείτε μου να δώ για να μην σας ζαλίζω:)

Link to comment
Share on other sites

θα του έλεγα να μην πειράξει το superfetch. είναι το μαγικό χαρτί του νέου OS.

 

απλά να βάλει άλλο ένα GB μνήμη και να βγάλει (εγώ δεν θα το έκανα) το αέρο μιας και η κάρτα του δεν είναι και πολύ δυνατή (για παιχνίδια και aero μαζί).

 

όντως τα vista έχουν κάποια προβλήματα με παλιά παιχνίδια (όχι όλα βέβαια). κοίταξε στο net για patches.

 

 

τι μαγικο χαρτι μου λες τωρα....

 

εδω πλεον μετα και απο ενα μερικης εκτασης tweeking φωρτωνω 650 ΜΒ στο start up των vista

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας διαβάσει όσο πιο πίσω γίνεται το συγκεκριμένο θέμα και μη βρίσκοντας κάτι σχετικό με το πρόβλημά μου, θα ήθελα να παρακαλέσω όποιον ξέρει να με βοηθήσει

 

Συγκεκριμένα έχω αγοράσει πριν 2 μέρες το laptop HP Pavilion dv6650ev με Windows Vista Home Premium 32-bit

 

Εχω σετάρει ένα LAN με το speedtouch 585(v6) στο οποίο έχω 2 PC (ένα τρέχει XP ENG ένα XP Media Center ENG ως server και μέσω wifi το laptop με Vista.)

 

Δεν κατάφερα να μεταφέρω αρχεία από και προς το laptop με καμμία δύναμη. Εχω δοκιμάσει με κλειστά firewall, με dynamic - static IP, με κλειστό encryption, με νέους φακέλους που έχουν πρόσβαση ακόμα και μωρά αλλά τίποτα. Εχω δοκιμάσει ακόμα και τχτ αρχείο για την περίπτωση "ασυμβατότητας" των EXE αλλά πάλι τίποτα

 

Το σύμπτωμα είναι ότι όταν μεταφέρω μέσω XP στα VISTA δημιουργεί το συγκεκριμένο αρχείο αλλά αποτυγχάνει στην τελική εγγραφή, αφήνοντάς με με ένα αρχείο κενό και με το ίδιο μέγεθος (όπως συμβαίνει αν έχετε προσέξει πχ στο Azureus μεχρι να ολοκληρωθει το download του αρχείου)

 

Όταν τραβάω αρχεία από τα XP μέσω VISTA, μένει με τις ώρες στο calculating transfer time και τελικά παίρνω τα @@ μου

 

Επίσης δεν γίνεται ενημέρωση του antivirus μέσω LAN από τον server όπως γίνεται απο το 2ο PC που τρέχει τα XP

 

Δεν έχω πρόβλημα να του χώσω ένα γερό format και να στείλω τα sVISTA από εκεί που ήρθαν αλλά είπα μιας και τα έχω αγοράσει να προσπαθήσω να βρω μια λύση.

Ποτε δεν με έχει νικήσει μηχάνημα ή λειτουργικό αλλά πιέζομαι πάρα πολύ απο έλλειψη χρόνου για να ασχοληθώ περαιτέρω μαζί του. Το laptop πάρθηκε για συγκεκριμένη χρήση.

 

Περιμένω απο όποιον φίλο το έχει αντιμετωπίσει να με βοηθήσει μπας και σώσω τα sVISTA

 

ευχαριστώ προκαταβολικά και...

 

Καλές γιορτές σε όλους σας

 

EDIT 23/12/07

 

Το πρόβλημα λύθηκε... Ευχαριστώ

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

@mpekas24:

 

εσύ.

 

εγώ, όπως και πάρα πολύ άλλοι χρήστες vista ανά τον κόσμο μια χαρά το βρίσκουν το superfetch.

 

απλά cachάρει αυτά που χρειάζεσαι/ται και πάει σφαίρα.

 

μόλις 1 λεπτό από cold boot (με 90 διεργασίες να τρέχουν ;)) και ούτε 2" να ανοίξει το outlook 2007 με μισό GB pst αρχείο.

 

το λες κακό αυτό? :whistle:

 

για να το δεις να δουλεύει όμως θέλεις τουλάχιστον 2GB ram. (με τα 2.5 στο tablet είμαι μια χαρά ;))

 

Υ.Γ. μην προσπαθείς να συγκρίνεις τη χρήση μνήμης στα vista σε σχέση με τα xp κλπ κλπ. άλλη φιλοσοφία και τρόπος λειτουργίας. απλά θέλεις τουλάχιστον 2GB ram και έχεις ένα σύστημα αρκετά πιο γρήγορο απότι με xp.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω απολυτα με τον Αλεξη. Το memory management στα vista ειναι αρκετα διαφορετικο απο τα XP. Το superfetch ειναι ενα τρυκ για να μπορει το συστημα ν'αποδιδει καλυτερα, το μονο που κανει ουσιαστικα ειναι να "γεμιζει" την ελευθερη μνημη που θα βρει με προγραμματα που βλεπει οτι χρησιμοποιεις συχνα. Φυσικα η μνημη αυτη ειναι ανα πασα στιγμη διαθεσιμη για αλλα προγραμματα αν αυτο ζητηθει. Συνεπως, μονο κακο δεν κανει, ισα-ισα μαλιστα. Το μονο που πρεπει να προσεξει καποιος ειναι οτι η δουλεια του superfetch "φαινεται" σε συστηματα >= 2GB ram.

 

Στο επερχομενο SP1 των Vista, το superfetch εχει γινει ακομα καλυτερο και δεν βλεπω (ακομα και σημερα) το λογο να το κανει καποιος disable.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...