Jump to content

Microsoft Windows Vista


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για το πρώτο, θα τα μάθεις sooner or later να τα χρησιμοποιάς. δεν είναι και στροφή 180 μοιρών.. όσο αφορά τα προγράμματα που αναφέρεις ναι έχουν βγεί εδώ και καιρό συμβατές εκδόσεις :)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω τι έχει συμβεί στον mozilla τον τελευταίο καιρό (το λέω εδώ γιατί πιθανόν να χει σχέση με τα windows). Ούτε ο flash player λειτουργεί, ούτε ο java (αυτός δεν λειτουργεί ούτε στον internet explorer), ούτε ο quike time player (και αυτός επίσης στον άλλο browser). Υπόψιν τα χω κάνει και τα 3 επανεγκατάσταση 100 φορές, αλλά τίποτα. Και κάτι άλλο, έχω τα vista, αλλά αυτό το πρόβλημα παρουσιάστηκε πολύ μετά που τα βαλα. Τώρα δεν ξέρω τι στο καλό μπορεί να είναι. Please όποιος μπορεί να με βοηθήσει γιατί τα χρειάζομαι και τα 3 οπωσδήποτε

Otan kaneis apegkatastash to firefox sbhse mia kai ayta ta arxeia pou yparxoun sto profile tou firefox(diadromh : C:\Documents and Settings\*username*\Local Settings\Application Data\Mozilla\Firefox).Meta dokimase pali ena install.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να χρησιμοποιώ τα Windows Vista εφεξής. Ωστόσο, έχω κάποιους ενδοιασμούς.

Σχεδόν όλοι μου οι φίλοι λένε πως είναι δύσχρηστα σε σύγκριση με τα XP. Ισχύει κάτι τέτοιο; Επιπλέον, κυκλοφορούν συμβατές εκδόσεις κάποιων πολύ γνωστών προγραμμάτων, όπως το Realplayer,το Quicktime και το Divxplayer;

 

Είναι δύσχρηστα μέχρι να τα συνηθίσεις. Όπως είπε και ο Demis_CY, οι διαφορές δεν είναι και τόσο μεγάλες πια. Δεν είναι Linux. Οι περισσότερες επιλογές που είχες, είναι πάλι εκεί που τις ήξερες. Και είναι μια μετάβαση που θα την έκανες αργά ή γρήγορα.

Για τα προγράμματα αυτά δεν χρειάζεται καν συζήτηση. Αν και με ενημερωμένο τον windows media player (codecs) δεν θα σου χρειαστούν καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

το μεγάλο πρόβλημα είναι με τα AV που προκαλούν "κολλήματα" μιας και ο "πυρήνας" των windows έχει απίστευτα τείχη.

 

γιαυτό περιμένουμε το sp1 για να ρίξει κάποιες "μεσοτειχίες" ;)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Otan kaneis apegkatastash to firefox sbhse mia kai ayta ta arxeia pou yparxoun sto profile tou firefox(diadromh : C:\Documents and Settings\*username*\Local Settings\Application Data\Mozilla\Firefox).Meta dokimase pali ena install.

λολ για βιστα μιλάμε.

Δεν υφίσταται τέτοια διαδρομή.

kthnxbye

Link to comment
Share on other sites

Είναι δύσχρηστα μέχρι να τα συνηθίσεις. Όπως είπε και ο Demis_CY, οι διαφορές δεν είναι και τόσο μεγάλες πια. Δεν είναι Linux. Οι περισσότερες επιλογές που είχες, είναι πάλι εκεί που τις ήξερες. Και είναι μια μετάβαση που θα την έκανες αργά ή γρήγορα.

Για τα προγράμματα αυτά δεν χρειάζεται καν συζήτηση. Αν και με ενημερωμένο τον windows media player (codecs) δεν θα σου χρειαστούν καθόλου.

 

Όλοι όσοι έχετε συνηθίσει τα Windows Vista, τα προτιμάτε πλέον από τα XP; Για ποιους λόγους;

Link to comment
Share on other sites

Όλοι όσοι έχετε συνηθίσει τα Windows Vista, τα προτιμάτε πλέον από τα XP; Για ποιους λόγους;

 

Ναι τα προτιμώ. Φαντάζομαι το ίδιο και οι περισσότεροι.

Παρόλο που έχω μόνιμα και partition με ΧΡ στους υπολογιστές μου (για μερικά πολύ ειδικά προγράμματα), σπάνια τα χρησιμοποιώ πλέον. Για τους λόγους έχουμε μιλήσει αρκετές φορές εδώ. Συνοπτικά θα σου πω ότι είναι πολύ πιο "έξυπνα", πιο ασφαλή, πιο σταθερά (ακόμα και τώρα πριν την κυκλοφορία του sp) και (αυτό είναι το πρώτο που θα προσέξεις) πολύ πιο όμορφα από τα ΧΡ.

Αν δεν βιάζεσαι πάντως, μπορείς να περιμένεις το SP1. Τα λίγα προβληματάκια που υπάρχουν τώρα θα έχουν σίγουρα λυθεί. Τα ΧΡ πριν το πρώτο service pack ήταν πολύ πιο ασταθή και προβληματικά από τα vista.

Link to comment
Share on other sites

Στους φορητούς υπολογιστές γίνονται εύκολα αναβαθμίσεις στα Vista;

αν εχει βγαλει drivers οι κατασκευαστρια ναι. και παλι για τα περιεργα εξαρτηματα του φορητου, οπως πληκτρα multimedia κλπ γιατι τα περισσοτερα τα βρισκει το λειτουργικο.

Link to comment
Share on other sites

Στους φορητούς υπολογιστές γίνονται εύκολα αναβαθμίσεις στα Vista;

 

Σε γενικές γραμμές, είτε βγάζουν οι κατασκευαστές drivers για Vista, είτε παίζουν κανονικά οι ίδιοι drivers με τα XP.

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Όλοι όσοι έχετε συνηθίσει τα Windows Vista, τα προτιμάτε πλέον από τα XP; Για ποιους λόγους;

1. ανοίγει το laptop μέσα σε 2 δεύτερα και κλείνει μέσα σε 5-6. το νέι sleep καταναλώνει ελάχιστη ενέργεια και είναι ΠΙΟ σταθερό ακόμα και από το shutdown :p

 

2. OTD search.

 

3. windows photo gallery (tagging rulz)

 

4. mobility suite for laptops

 

5. superfetch, readyboost (με 2.5GB είναι απλά αρκετά πιο γρήγορα από τα xp)

 

6. υπστηρίζει live content @ cd-rw dvd-rw :) (γράφει και dvd)

 

7. MCE (ειδικά σε συνεργασία με το xbox360 :up:)

 

8. άριστο backup (complete backup)

 

9. επιτέλους schedule @ defrag.

 

10. άριστο network center

 

11. άριστο νέο shell (stack by, groups etc etc, office thumbnails etc)

 

12. νέα γραφικά (προσωπικά με αφήνουν αδιάφορο, win2k theme rulz)

 

και

 

13. tablet pc δίχως vista απλά ΔΕΝ γίνεται (αλλά και 2+GB ram). τόσα χρόνια με τα xp ένιωθα καλυμένος... τώρα απλά είμαι αλλού ;)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

κατά 99% είναι. αν και σύμφωνα με το google υπάρχουν κάποια θέματα (όπως με το address book @ outlook).

 

Υ.Γ. υπάρχει εταιρία/οργανισμός/ιδιώτης που να τρέχει ακόμα τα 2000? :confused:

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολλοί έχουν ακόμα Οffice 2000,αλλά δεν βάζουν Vista...γιατί αν χρησιμοποιείς κάτι για την δουλειά σου δεν πειραματίζεσαι συνέχεια τι λειτουργεί ή όχι.
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν. μιας και είμαστε οφτόπικ το σταματώ εδώ.

 

απλά να ξέρεις ότι τα 2000 έχουν μεγάλες ασημβατότητες ως προς τα xp και τα 2003.

 

και φυσικά τα 2007.

 

οι περισσότεροι δουλεύουν τα xp γιατί τα πήραν μαζί με το laptop/pc (εταιρίες) ή τα 2003 γιατί τα πήραν μαζί με το laptop/pc που φορούσε τα windows xp sp2.

 

αυτά.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Τα Vista είναι τελικώς εξαιρετικά. Δεν έχω κανένα πρόβλημα στη χρησιμοποίησή τους. Είναι πιο λειτουργικά από τα XP και σαφώς πιο μοντέρνα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω κατα ποσο ειχε κανεις το παρακατω προβλημα, μιας και ειδα οτι στο νετ το εχουν συναντησει πολλοι, αλλα θα εκτιμουσα καθε βοηθεια:

 

Ο windows media player σταματησε να λειτουργει, καθως εμφανιζεται οτι ενα dll δεν εχει την αναμενομενη εκδοση. Αρχικα προσπαθησα να γυρισω σε ενα παλαιοτερο restore point, αλλα δεν ειχα κανενα χρησιμο. Στη συνεχεια βρηκα το καταλληλο dll, και αντικατεστησα αυτο που μου λεει οτι ειναι λαθος με το σωστο. Κατι που δεν βοηθησε, μιας και τωρα μου λεει οτι ειναι λαθος η εκδοση του exe του player (:rolleyes:)

 

Η επανεγκατασταση του δεν ειναι δυνατη, μιας και στο ιντερνετ η Microsoft (γελοιωδως κατα την αποψη μου) εχει εκδοσεις του μονο παλαιοτερες απο αυτες των Vista, και ετσι αρνουνται να εγκαταστηθουν. Ακομα, η εφαρμογη θεωρειται οτι ειναι core μερος του λειτουργικου, και ετσι δεν υπαρχει η δυνατοτητα απεγκαταστασης της (μεσω του Add/Remove).

 

Εχει μηπως κανεις καμια λυση;

 

Κατα δευτερον, διαβασα καπου σε ενα φορουμ οτι προταθηκε απο τεχνικο της Microsoft η επανεγκατασταση των Vista στο ιδιο partiton, το οποιο λεει οτι δεν θα διαγραψει ουτε αρχεια, ουτε εφαρμογες, εκτος ισως απο καποιους drivers. Ισχυει; Προσοχη! Μιλαμε για επανεγκατασταση και οχι για απλο repair! :!:

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

1. δες αν έχεις βάλει κάποιο Plugin στον wmp και τον κολλάει.

 

2. ποιο dll είναι? το dllhost.exe ή δεν σου πετάει καν μήνυμα για το .exe?

 

αν είναι αυτό είναι θέμα codec.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

λολ για βιστα μιλάμε.

Δεν υφίσταται τέτοια διαδρομή.

kthnxbye

 

Start -> Run -> Write: %AppData% -> Delete completely the folder called "Mozilla"

;)

From the child and from the fool, one learns the truth. :lol:
Link to comment
Share on other sites

1. δες αν έχεις βάλει κάποιο Plugin στον wmp και τον κολλάει.

 

2. ποιο dll είναι? το dllhost.exe ή δεν σου πετάει καν μήνυμα για το .exe?

 

αν είναι αυτό είναι θέμα codec.

 

1. Δεν ανοιγει καν ο Media player ωστε να το ελεγξω, αλλα ουτως ή αλλως δεν εχω βαλει καποιο Plugin, ενω παραλληλα ξερω τι το προκαλεσε. ;) Αρχικα δεν γινοταν με τιποτα απεγκατασταση ενος προγραμματος οποτε το εσβησα manually και καθαρισα την registry (:X:wacko:) οποτε μετα δημιουργηθηκαν αρκετα προβληματα, τα οποια ελυσα ανατρεχοντας σε ενα προηγουμενο backup της registry που ειχα. Καποια στιγμη μεσα σε ολα αυτα, σταματησε να λειτουργει.

 

2. Το dll ειναι το wmploc.dll, ενω τωρα το προβλημα δειχνει να εμφανιζεται στο wmplayer.exe. Η εκδοση που ειχαν τοσο το dll οσο και το exe ειναι η 11.0.6000.6336, ενω η αναμενομενη ειναι η 11.0.6000.6324.

 

Υ.Γ: Για την επανεγκατασταση των Vista ξερουμε κατι;

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Εχω τα vista γνησια,μετά απο αλλαγή σκληρού που έκανα μου ζητάει να ενεργοποιήσω πάλι τα windows (φυσικό είναι) όταν όμως συνδέεται με την microsoft μου λέει οτι το κλειδί χρησιμοποιείται ήδη!!! Τι να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Εχω τα vista γνησια,μετά απο αλλαγή σκληρού που έκανα μου ζητάει να ενεργοποιήσω πάλι τα windows (φυσικό είναι) όταν όμως συνδέεται με την microsoft μου λέει οτι το κλειδί χρησιμοποιείται ήδη!!! Τι να κάνω;

 

πάρε ενα τηλ στην microsoft που το λεει στο παράθυρο ενεργοποίησης και πες του οτι εκανες format κ θα σου ζητήσουν στοιχεία και έπειτα θα σου δώσουν ενα new serial!;)

Link to comment
Share on other sites

πάρε ενα τηλ στην microsoft που το λεει στο παράθυρο ενεργοποίησης και πες του οτι εκανες format κ θα σου ζητήσουν στοιχεία και έπειτα θα σου δώσουν ενα new serial!;)

το τηλέφωνο είναι δωρεάν και ΔΕΝ θα σου ζητήσουν στοιχεία.

 

απλά σε πόσα πισί το έβαλες το αντίτυπο (θα πεις 1) και πόσες φορές (θα πεις περισσότερες της μίας).

 

ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΣΤΟΙΧΕΙΑ. ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΓΡΑΨΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ.

 

1. Δεν ανοιγει καν ο Media player ωστε να το ελεγξω, αλλα ουτως ή αλλως δεν εχω βαλει καποιο Plugin, ενω παραλληλα ξερω τι το προκαλεσε. ;) Αρχικα δεν γινοταν με τιποτα απεγκατασταση ενος προγραμματος οποτε το εσβησα manually και καθαρισα την registry (:X:wacko:) οποτε μετα δημιουργηθηκαν αρκετα προβληματα, τα οποια ελυσα ανατρεχοντας σε ενα προηγουμενο backup της registry που ειχα. Καποια στιγμη μεσα σε ολα αυτα, σταματησε να λειτουργει.

 

2. Το dll ειναι το wmploc.dll, ενω τωρα το προβλημα δειχνει να εμφανιζεται στο wmplayer.exe. Η εκδοση που ειχαν τοσο το dll οσο και το exe ειναι η 11.0.6000.6336, ενω η αναμενομενη ειναι η 11.0.6000.6324.

 

Υ.Γ: Για την επανεγκατασταση των Vista ξερουμε κατι;

ξαναπέρασε τα vista (θα πρέπει να κάμεις ό,τι έγραψε ο φίλος παρπάνω με το κλειδί) ως clean installation (τα αρχεία σου θα τα πάει στο Windows.old folder) και όλα θα είναι οκ :)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Να υπενθυμίσω ότι όταν θέλετε να κάνετε πολλαπλές παραθέσεις, πρέπει να χρησιμοποιείτε το http://www.myphone.gr/forum/images/buttons3/multiquote_off.gif
Link to comment
Share on other sites

το τηλέφωνο είναι δωρεάν και ΔΕΝ θα σου ζητήσουν στοιχεία.

 

απλά σε πόσα πισί το έβαλες το αντίτυπο (θα πεις 1) και πόσες φορές (θα πεις περισσότερες της μίας).

 

ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΣΤΟΙΧΕΙΑ. ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΓΡΑΨΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ.

 

σωστά το λες! απλά δεν τα έκανα λιανά!;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...