Jump to content

Microsoft Windows Vista


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια υπαρχει περιπτωση ενα γνησιο αντιγραφο Vista να παιξει σε 2 pc?Πηρα ενα laptop και ειχε τα Vista γνησια και θα ηθελα να τα βαλω και στο pc.Αν δεν μπορει καποιος να απαντησει εδω ας στειλε ενα pm..:)
ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια εχω μια απορια. Παω να εγκαταστησω τα Vista στο δευτερο δισκο που εχω (maxtor ata 133 και δεν εχω βαλει ποτε λειτουργικο σε αυτον) και μολις τελειωνει η εγκατασταση και κανει επανεκκινηση, με σταματαει και μου λεει οτι το αρχειο /windows/system32/winload.exe is missing or corrupt. Εν τω μεταξυ κατα την εγκατασταση οταν διαλεγα το συγκεκριμενο δισκο απο κατω μου εγραφε το εξης: "This computer's hardware may not support booting to this disk. Ensure that the disk's controller is enabled in the computer's BIOS menu." Θελω να πιστευω πως υπαρχει αρκετα ευκολη λυση αλλα κολλησα πολυ ασχημα! Καμια ιδεα; Ο δισκος ata απλο ειναι,δε χρειαζεται drivers!
Link to comment
Share on other sites

Μέσω του site της moduslink οπου πάω να κάνω αίτηση για upgrade σε windows vista (για υπολογιστή toshiba με windows xp home edition),

επιλέγοντας την αγγλική έκδοση έχει τις ακόλουθες τιμές για αναβάθμιση σε:

 

* Windows Vista Home Basic 32-bit DVD EUR 54,28

* Windows Vista Home Premium 32-bit DVD EUR 79,15

 

 

Γιατι τόσο ακριβά? :mad: Έχει δοκιμάσει κανεις να κάνει upgrade σε αγγλική έκδοση για να το επιβεβαιώσει?

 

 

Στη συνέχεια, αν κοιτάξω την αντίστοιχη αναβάθμιση για την ελληνική έκδοση είναι:

 

* Windows Vista Home Basic 32-bit DVD EUR 54,28

* Windows Vista Home Premium 32-bit DVD EUR 16,97

 

 

Δλδ για την ελληνική έκδοση Premium να υπολογίζω κανα 30αρι ευρώ με έξοδα αποστολής?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω μια απορια. Παω να εγκαταστησω τα Vista στο δευτερο δισκο που εχω (maxtor ata 133 και δεν εχω βαλει ποτε λειτουργικο σε αυτον) και μολις τελειωνει η εγκατασταση και κανει επανεκκινηση, με σταματαει και μου λεει οτι το αρχειο /windows/system32/winload.exe is missing or corrupt. Εν τω μεταξυ κατα την εγκατασταση οταν διαλεγα το συγκεκριμενο δισκο απο κατω μου εγραφε το εξης: "This computer's hardware may not support booting to this disk. Ensure that the disk's controller is enabled in the computer's BIOS menu." Θελω να πιστευω πως υπαρχει αρκετα ευκολη λυση αλλα κολλησα πολυ ασχημα! Καμια ιδεα; Ο δισκος ata απλο ειναι,δε χρειαζεται drivers!

 

Ειχα διαβασει για καποια προβληματα ασυμβατωτητας των Vista με ΑΤΑ σκληρους και τα ειχα δει κιολας με τις Beta εκδοσεις.Τωρα δεν ξερω τι γινεται με αυτα αλλα δωκιμασε να τα κανεις setup σε καποιον SATA σκληρο:)

iphone 3G & Nokia N82 owner
Link to comment
Share on other sites

Ειχα διαβασει για καποια προβληματα ασυμβατωτητας των Vista με ΑΤΑ σκληρους και τα ειχα δει κιολας με τις Beta εκδοσεις.Τωρα δεν ξερω τι γινεται με αυτα αλλα δωκιμασε να τα κανεις setup σε καποιον SATA σκληρο:)

Τι προβλήματα να έχουν με τους ATA δηλαδή; :confused: Με τους SATA παίζουν προβλήματα μερικές φορές, λόγω της έλλειψης drivers κτλ

 

dj_vts μήπως ο σκληρός σου δεν είναι σωστά partitioned; Δεξί κλικ στο my compyter, επέλεξε manage, μπες στο disk management από τα αριστερά και ρίξε μια ματιά αν το partition που θες να τα στήσεις είναι primary. Αν δεν ήταν βέβαια, μάλλον δε θα σε άφηνε να τα εγκαταστήσεις καν... :worry:

Link to comment
Share on other sites

Χμ. Εγώ μιλούσα για το checkbox στα properties του αρχείου.

Εσύ μάλλον λες για το δεξί κλικ->run as administrator, του οποίου τώρα ανακάλυψα την ύπαρξη. Όντως, εδω δε χρειάζεται να ανοίξεις το UAC.

:lol: Παρεξήγησις

 

Πάντως το properties μια χαρά μου παίζει και χωρίς να είναι ενεργοποιημένη η προστασία.

 

Αν θές να αποκτήσεις πλήρη δικαιώματα για κάποιο αρχείο πρέπει να οριστείς σαν ownher.

Link to comment
Share on other sites

Μέσω του site της moduslink οπου πάω να κάνω αίτηση για upgrade σε windows vista (για υπολογιστή toshiba με windows xp home edition),

επιλέγοντας την αγγλική έκδοση έχει τις ακόλουθες τιμές για αναβάθμιση σε:

 

* Windows Vista Home Basic 32-bit DVD EUR 54,28

* Windows Vista Home Premium 32-bit DVD EUR 79,15

 

 

Γιατι τόσο ακριβά? :mad: Έχει δοκιμάσει κανεις να κάνει upgrade σε αγγλική έκδοση για να το επιβεβαιώσει?

 

 

Στη συνέχεια, αν κοιτάξω την αντίστοιχη αναβάθμιση για την ελληνική έκδοση είναι:

 

* Windows Vista Home Basic 32-bit DVD EUR 54,28

* Windows Vista Home Premium 32-bit DVD EUR 16,97

 

 

Δλδ για την ελληνική έκδοση Premium να υπολογίζω κανα 30αρι ευρώ με έξοδα αποστολής?

δεν είναι κακές τιμές. η κάθε εταιρία έχει τις "δικές" της.

 

για το θέμα του upgrade μη σε ανυσηχεί μιας και με το upgrade media μπορείς (όπως έχω γράψει εδώ) να κάμεις και clean installation.

 

Υ.Γ. λίγες μέρες έλειψα και σφάχτηκε το θρεντ :lol:

 

Παιδια υπαρχει περιπτωση ενα γνησιο αντιγραφο Vista να παιξει σε 2 pc?Πηρα ενα laptop και ειχε τα Vista γνησια και θα ηθελα να τα βαλω και στο pc.Αν δεν μπορει καποιος να απαντησει εδω ας στειλε ενα pm..:)

αν διαβάσεις λίγες σελίδες πριν κάποιος έχει βρει έναν τρόπο για να σταματάει το activation. δεν ξέρω παραπάνω απλά μπορείς να τα έχεις και σε δύο πισί.

 

επίσης όπως κάποιος έγραψε εδώ, υπάρχει και τρόπος να αλλάξεις το αναγνωριστικό του πισί σου σε κάποιο άλλο (πχ acer, ibm etc) και να δει το Installation ως OEM active.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι. Εχει καποιος tv card που να λειτουργει με Vista Media Center?
Τελικα πρεπει να ειναι ωραια στον απαλο κοσμο του Souplin
Link to comment
Share on other sites

η κάρτα tv της hp για laptop δουλεύει οκ. απόσο ξέρω.

 

δες για κάρτες που δουλεύουν οκ με τα xp MCE και ψάξε στο νετ για αν υποστηρίζονται. λογικά ναι.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τελικα βρηκα τη λυση... Απλα, δεν υπαρχει λυση!!!

 

Εψαξα σε καποια φορουμ και ανακαλυψα οτι αυτο το προβλημα δεν το ειχα μονο εγω... Απλα τα vista δεν μπορουν να κανουν dual boot μαζι με τα XP, κατι τετοιο... Αυτο που εκανα ηταν ενα ωραιο backup του πρωτου δισκου που ειχα τα XP, εκανα φορματ και εβαλα τα Vista τα οποια λειτουργω αυτη τη στιγμη κανονικοτατα... Μαλλον γινεται ενα μπερδεμα εκει στον Vista Boot Manager με τα XP αν καταλαβα καλα απο τα ξενα φορουμ.

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας κ ελπιζω να εδωσα και γω απαντησεις σε οσους αντιμετωπιζουν ιδιο προβλημα με μενα!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά γίνεται το dual boot, απλά πρέπει να ρυθμίσεις σωστά τον bootloader των Vista. Δες τις πιο πίσω σελίδες για αναλυτικότερα.
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω dual boot με VISTA και XP απο το Νοεμβριο...

Δεν καταλαβαινω πιο ειναι το προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω dual boot με VISTA και XP απο το Νοεμβριο...

Δεν καταλαβαινω πιο ειναι το προβλημα...

 

Tα ΧΡ μπαινουν μετα τα Βιστα η πρεπει να γινει το αντιθετο?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι αρκετα εως πολυ ασχετος με το αντικειμενο μηπως υπαρχει καποιος οδηγος? Να υποθεσω οτι πρεπει να κανω ενα partition D: οπου θα βαλω τα ΧΡ?
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ναι, χρειάζεσαι κι άλλο ένα partition.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1804822#post1804822

για μένα το easy bcd 1.52 (δεν ξέρω αν υπάρχει νεώτερο) είναι το καλύτερο "πειραχτήρι" :)

 

είναι και δωρεάν.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Ασε Αλεξ, τα ειδα και ψαρωσα. Φοβαμαι μη κανω καμμια πατατα και μεινω χωρις laptop και αντε restore μετα κλπ. Θα κατσω στα αυγα μου και ευελπιστω οτι οι αχρηστοι θα κανουν συντομα τις εφαρμογες τους σε Βιστα. Παραδειγμα ολοκληρη Checkpoint και ακομα το ΖΑ δεν το εχει βγαλει για Βιστα.
Link to comment
Share on other sites

Ασε Αλεξ, τα ειδα και ψαρωσα. Φοβαμαι μη κανω καμμια πατατα και μεινω χωρις laptop και αντε restore μετα κλπ. Θα κατσω στα αυγα μου και ευελπιστω οτι οι αχρηστοι θα κανουν συντομα τις εφαρμογες τους σε Βιστα. Παραδειγμα ολοκληρη Checkpoint και ακομα το ΖΑ δεν το εχει βγαλει για Βιστα.

μην βάλεις το ZA. για μένα είναι too much. βάλε αυτό των vista και ένα firewall του router + windows defender.

 

όσο για την SE. το file transfer του ΔΕΝ δουλεύει. το networking δουλεύει. το sync δεν το προσπάθησα (φοβάμε μη τα διαλύσει όλα αν και στα xp πήγαινε ρολόι). λογικά θα βγάλουν αν θέλουν να σέβονται τον καταναλωτή.

 

όλα σχεδόν τα πισί στην αγορά φοράνε τα vista. είναι σα να αγοράζεις αμάξι με αμόλυβδη το '92 και να μη βρίσκεις βενζινάδικο με unleaded :lol:

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω μια απορια. Παω να εγκαταστησω τα Vista στο δευτερο δισκο που εχω (maxtor ata 133 και δεν εχω βαλει ποτε λειτουργικο σε αυτον) και μολις τελειωνει η εγκατασταση και κανει επανεκκινηση, με σταματαει και μου λεει οτι το αρχειο /windows/system32/winload.exe is missing or corrupt. Εν τω μεταξυ κατα την εγκατασταση οταν διαλεγα το συγκεκριμενο δισκο απο κατω μου εγραφε το εξης: "This computer's hardware may not support booting to this disk. Ensure that the disk's controller is enabled in the computer's BIOS menu." Θελω να πιστευω πως υπαρχει αρκετα ευκολη λυση αλλα κολλησα πολυ ασχημα! Καμια ιδεα; Ο δισκος ata απλο ειναι,δε χρειαζεται drivers!

 

Μια χαζη ερωτηση (αν και πολλες φορες σε αυτα τα θεματα πολλες "χαζες" ερβτησεις ειναι χρησιμες!): Ο δισκος εχει NTFS ετσι; :O

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

μην βάλεις το ZA. για μένα είναι too much. βάλε αυτό των vista και ένα firewall του router + windows defender.

 

όσο για την SE. το file transfer του ΔΕΝ δουλεύει. το networking δουλεύει. το sync δεν το προσπάθησα (φοβάμε μη τα διαλύσει όλα αν και στα xp πήγαινε ρολόι). λογικά θα βγάλουν αν θέλουν να σέβονται τον καταναλωτή.

 

όλα σχεδόν τα πισί στην αγορά φοράνε τα vista. είναι σα να αγοράζεις αμάξι με αμόλυβδη το '92 και να μη βρίσκεις βενζινάδικο με unleaded :lol:

 

Ναι, ναι, δεν βαζω ΖΑ, σαν παραδειγμα το εφερα που ειναι εταιρεια με τρελλο cash και κερδοφορια. Αν αυτοι ξυνονται, τι να περιμενεις απο κατι φουκαραδες με freeware η μικρες εταιρειες? Η ΣΕ δεν ντρεπεται? Πουλαει 400 ευρω κινητα και δεν μπορει ο αλλος να περασει τις επαφες του απο το outlook?

Link to comment
Share on other sites

redcon δεν είναι τίποτα το dual boot. Δουλειά της πλάκας αν διαβάσεις προσεκτικά τις οδηγίες :)

 

Μέχρι κι ο PMNDEM το έκανε, εσύ θα κολώσεις; :p

Link to comment
Share on other sites

redcon δεν είναι τίποτα το dual boot. Δουλειά της πλάκας αν διαβάσεις προσεκτικά τις οδηγίες :)

 

Μέχρι κι ο PMNDEM το έκανε, εσύ θα κολώσεις; :p

 

Eυχαριστω που μου δινεις θαρρος. Θα δοκιμασω το απογευμα.

Το C: shrink δεν μπορω να το κανω με τον disk manager των vista? Πρεπει να κανω οτι λεει εκει με CL?

Link to comment
Share on other sites

μία μία και από το myphoneexplorer :lol:

 

επιτέλους εδώ και λίγες μέρες βγήκε το content pack για το dreamscene και βάλαμε και κάτι άλλο. αν και ακόμα ΔΕΝ βρήσκω καλά video... και δε μιλάω για HD video 8000kbps... (που ανεβάζουν κάποιοι "ξύπνιοι" στο εξωτερικό) γιατί αυτά για να τα παίξει θες 4ις cpu :p

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά έχει τύχει σε κανέναν να δούλευε το BT και το flash drive και μετά από καιρό να μην δουλεύουν;

Τελικά με εγκατάσταση drivers της Toshiba δούλεψε το ΒΤ το Flash drive δέν δουλεύει :( μόνο μια φορά με επανεκκίνηση το αναγνώρισε αλλά όταν το έβγαλα και το ξανά έβαλα δεν το έβρισκε,κάνει όλη την προσπάθεια να βρει drivers αλλά δεν βρίσκει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...