Jump to content

Microsoft Windows Vista


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

mplip^, φυσικά και την 32bit θα βάλεις. Πολύ πιο ομαλή λειτουργία, κι όχι τόσο πολλές ασυμβατότητες όπως συμβαίνει με την 64bit (παρόλο που έχεις τέτοιον επεξεργαστή).

 

σε ευχαριστω

αυτο ηθελα να ακουσω

:X
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μήπως γνωρίζει κάποιος αν υπάρχουν drivers για Promise SATA378 IDE Controller;

 

Στο notebook (Clevo D900T) έχω δυο δίσκους πάνω σ' αυτόν τον controller. Μετά από αρκετό ψάξιμο, δεν κατάφερα να βρω κάτι. Μόνο μια (όχι και τόσο έγκυρη) πληροφορία, ότι "κάνει" ο driver των XP.

 

φιλε μου πρεπει να πας στο site της clevo και να κατεβασεις τους RAID drivers για το D900T!Εγω στο D870P με τους ιδιους drivers το εκανα!

Link to comment
Share on other sites

Eχω ενα φορητο vaio VGN-FS315B και θελω να ρωτησω τι ακριβως πρεπει να κανω για να τα εγκαταστησω, τι drivers ειναι απαραιτητοι για την εγκατασταση? υπαρχει καποιος αλλος που εχει βαλει τα vista στον φορητο του?
Link to comment
Share on other sites

Eχω ενα φορητο vaio VGN-FS315B και θελω να ρωτησω τι ακριβως πρεπει να κανω για να τα εγκαταστησω, τι drivers ειναι απαραιτητοι για την εγκατασταση? υπαρχει καποιος αλλος που εχει βαλει τα vista στον φορητο του?

 

α) θα πρέπει να αγοράσεις τα Vista

β) Θα κοιτάξεις στο site της εταιρείας σου για να δείς αν έχουν βγει drivers για Vista

γ) Πάρα πολλοί

Link to comment
Share on other sites

και για να γελάσουμε λίγο

Vista means

 

Viruses

Intruders

Spyware

Trojans

Adware

 

:lol:

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έκανα τη μετάβαση σε vUltimate. Drivers βρήκα για όλες τις εσωτερικές και εξωτερικές συσκευές:

Nvidia 5600

Scanner Cannon Lite 500F

Printers: Samsung CLP -510, HP Deskejet 3940.

Κάρτες ήχου, δικτύου τα βρήκε φέτα

 

Με 1 GB που έχω τώρα, το μηχάνημα σέρνεται (σε σχέση με τα ΧΡ, Alexkass έχεις απόλυτο δίκιο). Η διαγραφή και μεταφορά των αρχείων είμαι πραγματικά απογοητευτικά αργή.

Πάρτε και το λινκ της MS για τα προγράμματα που δουλεύουν ή όχι, πριν πάθετε καμία ζημιά

Η βλακεία των προγραμματιστών της Ms είναι τέτοια ώστε άμα θές να σβήσεις shortcuts από το dektop σου ζητάει admin previleges (Έλεος)

To User Account Control είναι απίστευτη πατάτα, αντί να βρούν ένα τρόπο να κόψουν ιούς και trojan το αφήνουν στην επιλογή του χρήστη. Παράδειγμα: μετά από μία μέρα που έφαγα για εγκατάσταση προγραμμάτων, είχα βαρεθεί το allow, yes κλπ. και εγκατέστησα και ένα trojan (ευτυχώς χτύπησε αμέσως το antivirus). Ποιος τους είπε ότι θα προστατεύσουν το χρήστη με κάτι που 99% θα σε ρωτάει για κάτι που πραγματικά χρειάζεσαι και το 1% που θα είναι απειλή δεν θα του δώσεις σημασία γιατί έχεις βαρεθεί τα προηγούμενα 300 κλικς! :blink:. Οπότε User Account Control disabled.

Πίστευα ότι το search θα έκανε δουλειά αντίστοιχη με αυτή του spotlight. Αμ δε! Έχει βελτιωθεί κατά πολύ από τα ΧΡ που δεν έβρισκες τίποτα αλλά δεν ψάχνει σε meta δεδομένα, παρά μονο αν το αρχείο έχει tags. Δηλαδή να πας να βάλεις keywords σε όλα τα αρχεία του word, δεν είμαστε καλά!!!

Τεσπα, είναι βελτιωμένο.

Ασυμβατότητες με προγράμματα διαπίστωσα στα Alcohol 120%, BSplayer (No big deal) αλλά και στα Autocad 2005-7 (big deal για μένα). Επίσης, τα προγράμματα που απαιτούν licence manager όπως ArcGIS και ERDAS τρέχουν μεν αλλά με πατέντα: για να τρέξει ο licence manager πρέπει να τρέξετε το παρακάτω σκριπτάκι:

@echo off

cmdow @ /hid

cd "c:\program files\esri\license\arcgis9x"

lmgrd -z -c license.lic

 

Παιχνίδια δεν πρόλαβα να βάλω για να δώ ταχύτητα αλλά απ' ότι διαβάζω δεν είναι και πρώτα σε ταχύτητα. Εν κατακλείδι, περίμενα περισσότερα από το νέο λειτουργικό, έχει αρκετές βελτιώσεις στο visual περιβάλλον, αλλά τίποτα το ιδιαίτερο. Όσο αφορά την ασφάλεια, αν το User Account Control είναι η καινοτομία του, ψωνίσαμε από σβέρκο!...:lol:

 

Edit 1:Πάρτε και το λινκ της MS για τα προγράμματα που δουλεύουν με τα βίστα

Edit 2: Μή βάλει κανείς x64 version (εξαιρούνται οι μπελαλήδες). Τα περισσότερα προγράμματα δεν τρέχουν σε 64. Αν κρίνω από την MS που δεν είχε μπει στον κόπο να βγάλει drivers για τα πληκτρολόγια και τα ποντίκια της στην 64μπιτη έκδοση των ΧΡ, καλύτερα να το αποφύγεται. Τα 32 παίζουν μια χαρά.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά ρε Hydro!!!!!!!!!!!!!

Δίκιο έχεις, σα γυναίκα είναι. Με το χέρι στην τσέπη συνέχεια :wacko: :lol: :p :rolleyes: :D

Τελευταίο pc που υπάρχει σπίτι, δεν του βάζω τίποτα (άντε λίγη μνήμη ακόμα). Όταν περάσουν τα χρόνια και δεν μπορεία να τρέχει τίποτα, θα πέσει φορμάτ - λίνουξ και θα γίνει ένα σερβεράκι πρώτης. Όχι θα κάθομαι να κάνω upgrade κάθε 3 και λίγο για να ικανοποιήσω της ανώμαλες ορέξεις του gates...

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά ρε Hydro!!!!!!!!!!!!!

Δίκιο έχεις, σα γυναίκα είναι. Με το χέρι στην τσέπη συνέχεια :wacko: :lol: :p :rolleyes: :D

Τελευταίο pc που υπάρχει σπίτι, δεν του βάζω τίποτα (άντε λίγη μνήμη ακόμα). Όταν περάσουν τα χρόνια και δεν μπορεία να τρέχει τίποτα, θα πέσει φορμάτ - λίνουξ και θα γίνει ένα σερβεράκι πρώτης. Όχι θα κάθομαι να κάνω upgrade κάθε 3 και λίγο για να ικανοποιήσω της ανώμαλες ορέξεις του gates...

 

κατσε σκεψου ποιος ειναι ο ανωμαλος εσυ η αυτος?:lol: :p

*φυσικα και εισαι εσυ καθως εσυ το πηρες και το εβαλες:p

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά ρε Hydro!!!!!!!!!!!!!

Δίκιο έχεις, σα γυναίκα είναι. Με το χέρι στην τσέπη συνέχεια :wacko: :lol: :p :rolleyes: :D

Τελευταίο pc που υπάρχει σπίτι, δεν του βάζω τίποτα (άντε λίγη μνήμη ακόμα). Όταν περάσουν τα χρόνια και δεν μπορεία να τρέχει τίποτα, θα πέσει φορμάτ - λίνουξ και θα γίνει ένα σερβεράκι πρώτης. Όχι θα κάθομαι να κάνω upgrade κάθε 3 και λίγο για να ικανοποιήσω της ανώμαλες ορέξεις του gates...

Άμα δεν στα σηκώνει γιατί δεν χαμηλώνεις εντελώς τα οπτικά εφέ;

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειχα τρομερο προβλημα ! και δεν ειναι θεμα hardware μιας και εχω 2 GB ram sta 667 . αυτο που εκανα και το διορθοσα και τορα παιζει καλα (σε εμενα τουλαχιστον) ειναι που εγω ορισα το PAGE FILE το ποσο θα ειναι και οχι οπως εχει σαν προεπιλογη τα vista (αυτοματο) . παντος σε εμενα διορθοσε αυτο το προβλημα

με 1.5GB εδώ, κάνω complete backup (47GB) μέσα σε περίπου 0.5 (edit) ώρα ;)

 

καθόλου αργό ;) (βέβαια με το 1GB σέρνεται αλλά έστω και 512 παραπάνω να έχεις σκοτώνει).

 

χτες για πλάκα πήρα τηλ να αλλάξω το κλειδί, κάνενα πρόβλημα ;) στο αλλάζουν (τέρμα τα @@ δλδ ότι με τα OEM δεν μπορείς να αλλάξεις πισί)

 

ίσως έχεις κάμει κάποιο λάθος (στο στήσιμο) γιατί τα 2GB τρέχουν τα πάντα.

 

@ Murex: το UAC όντως είναι εκνευριστικό και αν είσαι admin καλύτερο είναι να το έχεις κλειστό. αλλά εγώ που στο άλλο πισί του έχω για να μπαίνει όλο το σπίτι (+2 accounts) με έχει βολέψει πολύ (δεν μπορείς να πειράξεις κάτι αν δεν έχεις τον κωδικό μου ή το αποτύπωμά μου) ;)

 

Υ.Γ. δοκίμασα το boot up με clean installation και είναι το ίδιο (σε speed) με τα ίδια προγράμματα απότι το upgrade :wacko:

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω οτι το έχουν κι άλλοι το πρόβλημα με τη μεταφορά αρχείων. Και νόμιζα πως φταίει η έλλειψη IDE drivers...

Στο δικό διορθώθηκε εν μέρει (λέω εν μέρει γιατί και τα 20 MB/s που πιάνω με το ζόρι, λίγα είναι) όταν έβγαλα το Superfetch. Τώρα το έχω πάλι ενεργοποιημένο και ευτυχώς δεν ξανάπεσαν οι ταχύτητες.

Θα δοκιμάσω να πειράξω και το page file. Στο πόσο πρέπει να το βάλω με 1,5 GB RAM;

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω να πειράξω και το page file. Στο πόσο πρέπει να το βάλω με 1,5 GB RAM;

 

συνήθως με τα xp Και τα 2000 το πειράζαμε, 1.5 φορές από το ποσό της Physical ram. αν πχ έχεις 1.0gb ram. τότε 2.5 θα είναι το PF

βέβαια σε μεγάλα ποσά μνήμης,το page file δεν είναι και τόσο απαραίτητο, τουλάχιστον στα xp. γιατί μπορεί να παίξει μονάχα με την μνήμη.

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, χτες μετέφερα περίπου 47GB στον εξωτερικό σκληρό (usb 2.0) με ταχύτητες 12-20. νομίζω ότι είναι μέτρια.

 

βέβαια δεν παρουσιάστηκε κανένα πρόβλημα (εκτός και να μεταφέρω από το winrar 3.2 στον εξωτερικό σκληρό μεγαλύτερα των 4GB αλλά με το winrar beta είναι οκ).

 

όμως όταν κάμω complete restore (από τον εξωτερικό hdd μέσω boot dvd) επαναφέρει τα 47GB σε λιγότερο από 30 λεπτά...

 

φαντάζομαι ότι το λειτουργικό τρώει αρκετή ταχύτητα με τα διάφορα που κάμει. εν καιρό θα φτιάξει.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

δοκιμάστε κάτι για το transfer rate.

 

Control Panel/program features

Turn windows features on and off

 

remote differential compression.

Κάντε το unclick Και δοκιμάστε πάλι μια μεταφορά αρχείου απο δίσκο σε δίσκο.

 

στο λαπτοπ μου,απο partition d στο c πέτυχα μέχρι 15.1mb/sec transfer rate Και τελείωσε σε λιγότερο απο 40'' μεταφορά αρχείου avi 700mb.

 

βέβαια το rdc φαίνετε χρήσιμο για να ειναι απενεργοποιημένο.

http://msdn2.microsoft.com/en-us/library/aa372948.aspx

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά (λέμε). Βάζω το PC για ύπνο (sleep) και ενώ αρχίζει να κοιμάται σαν πουλάκι, παπ ξυπνάει!!! Σας συμβαίνει αυτό εσάς;

Βρυκόλακα PC έχω; :ninja:

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. δοκίμασα το boot up με clean installation και είναι το ίδιο (σε speed) με τα ίδια προγράμματα απότι το upgrade :wacko:

 

Δηλαδή, το να είμαστε σε περιβάλλον ΧΡ και να περάσουμε πάνω τους το setup των VISTA (ήτοι "upgrade") δεν κάνει ιδιαίτερη διαφορά σε ταχύτητα συστήματος από ένα formatted-clean installation, κατά τη γνώμη σου και την πείρα σου, φίλε Alexkass ?? :worry: :worry:

 

ΤΗΑΝΧ in advance ...

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να ξέρω μιας και το έκαμα μια φορά (δεν είναι καν πιστοποιημένο).

 

το λινκ που έδωσα δείχνει ότι πρέπει να υπάρχει μια διαφορά (από μικρή ως μεγάλη ανάλογα το μηχάνημα) αλλά εγώ δεν είδα κάτι τέτοιο. (βέβαια δεν έκαμα κάποιο benchmark απλά με το "ματι").

 

τελικά γύρισα πάλι στην upgrade εγκατασταση σήμερα μιας και η hp δεν έχει drivers για τον 6840 wifi/lan printer (μόνο αν τον έχεις με Usb αλλά χαίρω πολύ :!: ). ενώ στην upgrade έκδοση τον έχει ήδη κρατημένο μέσα και δουλεύει μια χαρά (βέβαια δεν δουλεύει το αυτόματο πίσω-μπρος τύπωμα).

 

τέλος κάτι που παρατήρησα: αφού έβαλα όλα τα προγράμματα στην καθαρή εγκατάσταση παρατήρησα πάλι το "φαινόμενο" των 20"... :( στο boot).

δεν μπορώ να καταλάβω αν κάτι φταίει και τι είναι αυτό. πάντως με τα xp δεν το έκαμε αυτό. δε με πολυενοχλεί μιας και δεν κάμω ποτέ restart τα vista (είναι άχρηστο), μόνο sleep.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια ,επιτελους τα εβαλα και εγω μολις τωρα τελιωσα την εγκατασταση ,αυτο που ηθελα να σας πω ειναι οτι περναω και τους drives απο το cd της motherboard? (einai kainoyrgio) και μετα της καρτας γραφικων ?
Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια !!! μολις περασα τους drivers απο την moderbord εκανε και καποιο update απο το ιντερνετ ,και μολις εκανα επανεκηνιση μου βγαζει πριν αποο το boot ενα μυνυμα ¨Welcome to asus motherboard make disk for DOS menu" KAI απο κατω μου δινει 4 επιλογες δηλ. απο το 1 μεχρι 4 να διαλεξω σας παρεθετω φοτο , παρακαλω βοηθηστε καποιος γιατι τα χασα :( :( :(
Link to comment
Share on other sites

Έχω το εξής πρόβλημα σε Vista Business.

 

Όταν κατεβάζω κάτι με τον Internet Explorer, μόλις τελειώσει το download και μου βγάλει το prompt για την μεταφορά του αρχείου στο folder προορισμού, καμία φορά κολλάει ο IE.

 

Καμία ιδέα;

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια υπαρχουν δηλαδη για τα vista τωρα προγγραμματα?Δηλαδη δεν λεω τα παντα τα βασικα ας πουμε να αντιγραφεις dvd οπως dvd shrink dvd clone κλπ?Και γενικα οτι εχω τωρα σε xp θα δουλευει στα vista?
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια υπαρχουν δηλαδη για τα vista τωρα προγγραμματα?Δηλαδη δεν λεω τα παντα τα βασικα ας πουμε να αντιγραφεις dvd οπως dvd shrink dvd clone κλπ?Και γενικα οτι εχω τωρα σε xp θα δουλευει στα vista?

τα περισσοτερα δουλευουν, αρκει να εχεις καποια απο τις τελευταιες εκδοσεις τους. δε θα εχεις προβλημα :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...