Jump to content

On Telecoms


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω εγινα συνδρομητης πριν ενα μηνα χωρις κανενα προβλημα. Πηρα την προσφορα που εχει στο ιντερνετ και για νεα αριθμοδοτηση εκαναν ακριβως 24 ημερολογιακες μερες να με συνδεσουν. Το ιντερνετ ειναι αψογο μεχρι στιγμης για 8αρα γραμμη, οσο για την τηλεφωνια δεν εχω καποιο προβλημα. Περιοχη Περιστερι.

 

Μ' αρέσει αυτό που βλέπω.. Ειδικά για 8άρα που γράφεις, γιατί κι εγώ 8άρα θέλω... :)

 

Όντως η εταιρία έχει μεγάλα οικονομικά προβλήματα και έχει απολυθεί αρκετό προσωπικό και το θέμα είναι ότι έχει μείνει στάσιμη και σε συνδρομητές όταν η cyta πχ που είναι νέα εταιρία ''δίνει ρέστα''.Δική σου επιλογή είναι πιο δίκτυο θα διαλέξεις.Εγώ προσωπικά με CYTA δεν έχω κανένα πρόβλημα.Επίσης και η WIND έχει on line προσφορές.

 

Αυτά είναι.... :X Και δεν έχει ακουστεί τίποτα παραπάνω, ε;... Τι να πείς... Η Cyta, όμως, είναι πιο ακριβή από την On και με μικρότερη ταχύτητα... Επίσης η Wind, δεν έχει στα 8mbps απεριόριστα σταθερά ( νομίζω μόνο στα 24 ) ή είναι πολύ πιο πάνω από την On στην τιμή... :worry: Μπλέξιμο...

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 267
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μ' αρέσει αυτό που βλέπω.. Ειδικά για 8άρα που γράφεις, γιατί κι εγώ 8άρα θέλω... :)

 

 

 

Αυτά είναι.... :X Και δεν έχει ακουστεί τίποτα παραπάνω, ε;... Τι να πείς... Η Cyta, όμως, είναι πιο ακριβή από την On και με μικρότερη ταχύτητα... Επίσης η Wind, δεν έχει στα 8mbps απεριόριστα σταθερά ( νομίζω μόνο στα 24 ) ή είναι πολύ πιο πάνω από την On στην τιμή... :worry: Μπλέξιμο...

 

Εγώ τη χρησιμοποιώ για 11 μήνες και είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος. Το 8άρι ίντερνετ με απεριόριστα σταθερά έχει πάγιο 26,76 ευρώ (28 στη cyta, η wind δίνει μόνο 24άρι με 34 ευρώ) αλλά το μειονέκτημα είναι ότι έχει ακριβότερο κόστος ενεργοποίησης με νέα αριθμοδότηση. Είναι στα 98 ευρώ, όταν η cyta είναι στα 50 και η wind στα 72. Αν όμως έχεις ήδη γραμμή και τη μεταφέρεις τότε είναι 36 ευρώ, όπως και σε wind. Επιπλέον είναι σημαντικό να θυμάσαι ότι είναι η μόνη εταιρία που χρεώνει τέλος αποσύνδεσης γύρω στα 20 ευρώ ενώ έχει λήξει η ετήσια δέσμευσή σου!

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τη χρησιμοποιώ για 11 μήνες και είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος. Το 8άρι ίντερνετ με απεριόριστα σταθερά έχει πάγιο 26,76 ευρώ (28 στη cyta, η wind δίνει μόνο 24άρι με 34 ευρώ) αλλά το μειονέκτημα είναι ότι έχει ακριβότερο κόστος ενεργοποίησης με νέα αριθμοδότηση. Είναι στα 98 ευρώ, όταν η cyta είναι στα 50 και η wind στα 72. Αν όμως έχεις ήδη γραμμή και τη μεταφέρεις τότε είναι 36 ευρώ, όπως και σε wind. Επιπλέον είναι σημαντικό να θυμάσαι ότι είναι η μόνη εταιρία που χρεώνει τέλος αποσύνδεσης γύρω στα 20 ευρώ ενώ έχει λήξει η ετήσια δέσμευσή σου!

 

Κάτι τέτοιο είχα δεί κι εγώ, όταν έψαχνα τον τιμοκατάλογό τους... :geek: Ώρες - ώρες ( για να μην πω συνέχεια ), δεν την παλεύουν οι Ελληνικές εταιρείες κάθε είδους..

 

P.S.: Ευχαριστώ όσους μου απάντησαν μέχρι τώρα! Με βοήθησαν πολύ οι απαντήσεις σας!! :D Το μόνο που θα ήθελα είναι να μου πει εντυπώσεις και κάποιος/α από Αθήνα.. :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά γεια

Για να μπω κατ´ευθειαν στο θέμα : έχω το modem Pirelli το άσπρο , αλλα

επειδή θα ήθελα να το κλεινω με εξωτερικό κουμπί και δεν

το έχει το pirelli ζήτησα και μου έστειλαν το zte w300 !

Όπως είδα όμως δεν έχει όλες τις υποδοχές του pirelli και ταυτόχρονα διάβασα ότι

δεν θεωρειται καλο συγκριτικά. Έχω triple play.

Ειδα και ένα άλλο zte h201 modem ? λέει τίποτα αυτο?

Για δώστε μου τα φώτα σας !

Link to comment
Share on other sites

Για μένα πάλι χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω σε σύγκριση με conx και cyta που έχω χρησιμοποιήσει είναι με διαφορά η χειρότερη.

Ελεεινές ταχύτητες και αποσυνδέσεις στο τηλέφωνο, οι οποίες τελευταία τουλάχιστον έχουν μειωθεί κάπως. Γενικότερα περιμένω να περάσει ο 1 χρόνος του συμβολαίου να την κάνω..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

6 χρονια στην βιβοντι και εκανα αιτηση στην on για μεγαλυτερη ταχυτητα.Μεχρι να υπογραψω ολοι ευγενεστατοι και πολυλογαδες."ενεργοποιηση σε 15 εργασιμες".

Αφου λοιπον υπεγραψα,8 μεγκαπιπιες και 4 ωρες δωρεαν αστικες,χωρις καμμια χρεωση αφου ημουνα στην βιβοντι,και περασανε οι μερες χθες εμαθα οτι "δεν ξερουν ποτε θα συνδεθω" "γιατι εχουνε φορτο αιτησεων" και οτι "κανεναν δεν πιεζουνε να κατσει"!

Αυτη ειναι η διαφορα μας απο τα ανεπτυγμενα κρατη,εκει εξυπηρετουν οσους πραγματικα μπορουνε.Εδω μονο η αρπαχτη τους νοιαζει.

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Λοιπόν τα νεύρα μου...

 

μετακόμισα από αρχές Αυγούστου και ακόμα να μου μεταφέρουν το νούμερο στη καινούργια διεύθυνση...

Έχουν λένε εσωτερικό πρόβλημα και μπορεί να ξεμπερδέψω τέλη Σεπτεμβρίου .... στη καλύτερη περίπτωση...

 

Ως εδώ ήταν.... θα φάνε διακοπή την ίδια μέρα.... αν είναι δυνατόν στη σήμερον εποχή να θες ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ !!!!!!!!!!!!!!

 

Αλητείαααααααααααα...............

:mad:

ZX - Spectrum 48K - Αtari 2600 .... και ξερό ψωμί ...

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Περιοχή που μετακόμισες;;;;

 

Από Ν. Σμύρνη... στη Ν. Σμύρνη...

 

Είχα διαβάσει πιο παλιά ότι έχουν πρόβλημα με τον ΟΤΕ που τους δίνει γραμμές (οικονομικές διαφορές)..... μου φαίνεται ότι πρέπει να αλλάξω φορέα asap γιατί ποιός ξέρει τι μπορεί να ξημερώσει στην ΟΝ !!!!!!!!!!!!!

ZX - Spectrum 48K - Αtari 2600 .... και ξερό ψωμί ...

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Και να σκεφτείς Νεα Σμύρνη θεωρούνται και καλά τα πράγματα. Σε νέα αριθμοδότηση γνωστής μου με WIND σε 15 μέρες είχε γραμμή.

Αν δεν σε πειράζει το νούμερο άλλαξε. Έχουν καλές προσφορές αρκετοί εναλλακτικοί !

Link to comment
Share on other sites

Και να σκεφτείς Νεα Σμύρνη θεωρούνται και καλά τα πράγματα. Σε νέα αριθμοδότηση γνωστής μου με WIND σε 15 μέρες είχε γραμμή.

Αν δεν σε πειράζει το νούμερο άλλαξε. Έχουν καλές προσφορές αρκετοί εναλλακτικοί !

 

Αυτό ήθελα να κάνω.... αλλά θέλω να κρατήσω το νούμερο...

Όταν άλλαξα σπίτι δεν μπορούσα να πάω σε άλλο πάροχο γιατί θα άφηναν να ισχύει το νούμερο στο παλιό σπίτι..

Για να κοπεί το τηλέφωνο έπρεπε να είμαι στην ΟΝ....

Έτσι και αλλιώς είχα σκοπό να αλλάξω.... με το που θα μου βάλουν το τηλ. την ίδια μέρα θα αλλάξω .....

ZX - Spectrum 48K - Αtari 2600 .... και ξερό ψωμί ...

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα νεύρα μου...

 

μετακόμισα από αρχές Αυγούστου και ακόμα να μου μεταφέρουν το νούμερο στη καινούργια διεύθυνση...

Έχουν λένε εσωτερικό πρόβλημα και μπορεί να ξεμπερδέψω τέλη Σεπτεμβρίου .... στη καλύτερη περίπτωση...

 

Ως εδώ ήταν.... θα φάνε διακοπή την ίδια μέρα.... αν είναι δυνατόν στη σήμερον εποχή να θες ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ !!!!!!!!!!!!!!

 

Αλητείαααααααααααα...............

:mad:

 

Δυστυχώς σε εναλλακτικό πάροχο η μεταφορά γραμμής(κατασκευή βρόχου) θέλει περίπου 25μέρες. Και ως μαγείας στον ΟΤΕ 3μέρες.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας,

Εκανα πρόσφατα αίτηση φορητότητας απο wind σε on telecoms. Μου είπαν το κλασσικό , θα παραγματοποιηθεί σε 10 ημέρες. Με αυτά που διαβάζω όμως εδώ και σε άλλα φόρουμ ανησυχώ. Είναι η εταιρία όντως για κλείσιμο? Θα αργήσει να ολοκληρωθεί η φορητότητα? Βρισκομαι στη Θεσσαλονίκη και το κέντρο μου είναι απο το βαρδάρη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Εκανα πρόσφατα αίτηση φορητότητας απο wind σε on telecoms. Μου είπαν το κλασσικό , θα παραγματοποιηθεί σε 10 ημέρες. Με αυτά που διαβάζω όμως εδώ και σε άλλα φόρουμ ανησυχώ. Είναι η εταιρία όντως για κλείσιμο? Θα αργήσει να ολοκληρωθεί η φορητότητα? Βρισκομαι στη Θεσσαλονίκη και το κέντρο μου είναι απο το βαρδάρη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Εμένα φίλε μου το δράμα συνεχίζεται.... 3 μήνες χωρίς τηλέφωνο...

Ο ΟΤΕ δεν δίνει νέες γραμμές στην ΟΝ.... με αποτέλεσμα να μην μπορεί να κάνει νέες συνδέσεις...

 

Πήγα στην Forthnet οι οποίοι δέχτηκαν την αίτηση μου (τέλη Σεπτεμβρίου)..... όμως δεν με πήραν κανένα τηλ. και όταν τους κάλεσα μου είπαν ότι από την στιγμή που το τηλ. είναι κομμένο στη παλιά διεύθυνση, για να γίνει μεταφορά (το ίδιο νούμερο) πρέπει να το κάνει η ΟΝ ή ο ΟΤΕ... Η ΟΝ με την οποία ξαναμίλησα μου είπαν.... περίμενε. Έτσι πήγα στον ΟΤΕ την προηγούμενη εβδομάδα και ζήτησα να μου βάλουν μόνο τηλ. και αργότερα σκέφτομαι να πάω στη Forthnet....

 

Ούτε στην Ουγκάντα να είμαστε....

 

Εσύ μπορεί να μην έχεις πρόβλημα καθώς η γραμμή υπάρχει ήδη.... αν ήταν να άλλαζες διεύθυνση τότε... άστο καλύτερα...

ZX - Spectrum 48K - Αtari 2600 .... και ξερό ψωμί ...

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

απο χτες το βράδυ έχω πρόβλημα με το youtube.

 

σέρνεται και είναι συνέχεια στο loading/buffering...

έχει κι άλλος κανείς το ίδιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Με πήρανε τηλέφωνο χθες από την HOL και τους είπα πως είμαι ήδη συνδρομητής στην ΟΝ. Άρχισαν μετά το ψηστήρι ότι η ΟΝ κλείνει και έχει χρέη στον ΟΤΕ κλπ. και τους είπα ότι εφόσον είμαι ευχαριστημένος δεν πρόκειται να αλλάξω εταιρία. Ελπίζω αν γίνει το κακό και χρεοκοπήσει η εταιρία τουλάχιστον να απορροφήσει τη βάση της καμία σοβαρή εταιρία...
Nokia 5210 -> Ericsson T20e -> Sony Ericsson K300i -> Sony Ericsson K750i -> Sony Ericsson W595 -> Sony Ericsson Elm -> Sony Ericsson Xperia X10 mini -> Samsung Galaxy S DUOS -> Sony Xperia SP -> Elephone P3000 -> Huawei P8 lite -> Huawei Honor 8 και συνεχίζουμε...
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν συνδομητής Vivodi και λόγω μετακόμισης παίρνω να τους ενημερώσω πως θέλω να μεταφέρω την γραμμή σε νέα διεύθυνση.

 

Η υπάλληλος της On Telecoms (αφού πλέον είναι ένα) μου λέει πως πλέον δεν γίνονται μεταφορές στην Vivodi αλλά τους μεταφέρουμε στην On Telecoms και πρέπει να κάνουμε νέα σύνδεση για μεταφορά του αριθμού χωρίς τέλος ενεργοποίησης και χωρίς πάγιες χρεώσεις όσο δεν παρέχονται υπηρεσίες.

 

Από 1 Οκτωβρίου έκανα αίτημα μεταφοράς του ενός αριθμού και από τις 12 Οκτωβρίου που έφυγα από το παλιό σπίτι έκανα αίτημα φραγής των υπηρεσιών της Vivodi όπου με ενημέρωσαν πως η φραγή υπηρεσιών σημαίνει και φραγή των πάγιων χρεώσεων αφού δεν θα έχω τηλ. και ίντερνετ αυτή την περίοδο.

 

Με μετέφεραν στο my on αλλά τα πάγια τρέχουν κανονικά και δεν έχουν τηλέφωνο και ίντερνετ! Το μόνο που μένει να δω είναι να μου χρεώσουν τέλη ενεργοποίησης! Μιλάμε για τόσο σοβαρή εταιρεία. Περαστικά σε όλους σας, εγώ αποχωρώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Είμαι συνδρομητής vivodi και αν και είμαι αρκετά ευχαριστημένος από αυτήν, αποφάσισα να πάω προς forthnet εκμεταλλευόμενος τη χριστουγεννιάτικη προσφορά της nova. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι τι γίνεται με το λογαριασμό email που έχω στη vivodi. Λογικά χάνεται αφού δεν θα είμαι πια πελάτης τους; Γνωρίζει κάποιος που ήταν στην on (που ουσιαστικά είναι ίδια εταιρεία πια με τη vivodi) και έφυγε;
Link to comment
Share on other sites

Είμαι συνδρομητής vivodi και αν και είμαι αρκετά ευχαριστημένος από αυτήν, αποφάσισα να πάω προς forthnet εκμεταλλευόμενος τη χριστουγεννιάτικη προσφορά της nova. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι τι γίνεται με το λογαριασμό email που έχω στη vivodi. Λογικά χάνεται αφού δεν θα είμαι πια πελάτης τους; Γνωρίζει κάποιος που ήταν στην on (που ουσιαστικά είναι ίδια εταιρεία πια με τη vivodi) και έφυγε;

 

Στους περισσοτερους παροχους το mail ειναι δεσμευμενο εως 6 μηνες μετα. Προσωπικη αποψη επειδη χρονια τωρα οι τηλεπικοινωνιες ειναι ανοιχτες στην αγορα, δεν υπαρχει νοημα ο client να δημιουργει και να βασιζεται για mail hosting στους παροχους.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Στους περισσοτερους παροχους το mail ειναι δεσμευμενο εως 6 μηνες μετα. Προσωπικη αποψη επειδη χρονια τωρα οι τηλεπικοινωνιες ειναι ανοιχτες στην αγορα, δεν υπαρχει νοημα ο client να δημιουργει και να βασιζεται για mail hosting στους παροχους.

 

Πιο πολύ από περιέργεια ρωτάω, δεν βασιζόμουν ποτέ σε αυτό το email.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τον προηγουμενο μηνα απο αμελεια δεν πληρωσα το λογαριασμο της ΟΝ, μετα απο 3 χρονια που ποτε δεν ειχα αφησει λογαριασμο απληρωτο.

 

Στις 10 μερες μετα την ληξη της προθεσμιας με πηραν τηλεφωνο απο ΕΙΣΠΡΑΚΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ και μου ζητησαν να

εξοφλησω το χρεος μου στην ΟΝ!!!

Θεωρω απαραδεκτο το γεγονος οτι η εταιρια της οποιας ειμαι πελατης χρησιμοποιησε αυτη τη μεθοδο

για να ζητησει το τεραστιο ποσο των 36 ευρω που ειχα καθυστερησει, και θα ηθελα να ενημερωσω και

την κοινοτητα του Myphone.

Σκεφτομουνα ετσι και αλλιως να φυγω, αλλα πια δεν με κραταει τπτ στην ΟΝ. Απλα εχασαν εναν

καλο πελατη.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ αδιανόητο να έχει και μετά το τέλος του 12μηνου τέλος απενεργοποίησης περίπου 20 ευρώ. Αν είναι δυνατόν !!!

Δηλαδή ακόμα και στην προσφορά άλλης εταιρίας να ήθελα να πάω που θα πλήρωνα 5 ευρώ λιγότερα το χρόνο, με αυτό το τέλος συν το τέλος ενεργοποίησης της άλλης εταιρίας δεν αξίζει να αλλάξω. Υπάρχει περίπτωση να αποφύγω αυτό το 20ευρω;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εγώ θεωρώ αδιανόητο να έχει και μετά το τέλος του 12μηνου τέλος απενεργοποίησης περίπου 20 ευρώ. Αν είναι δυνατόν !!!

Δηλαδή ακόμα και στην προσφορά άλλης εταιρίας να ήθελα να πάω που θα πλήρωνα 5 ευρώ λιγότερα το χρόνο, με αυτό το τέλος συν το τέλος ενεργοποίησης της άλλης εταιρίας δεν αξίζει να αλλάξω. Υπάρχει περίπτωση να αποφύγω αυτό το 20ευρω;

 

Αυτό το τέλος απενεργοποίησης υπάρχει και για όσους ήταν στη vivodi;

Link to comment
Share on other sites

Ο εξοπλισμός στην ΟΝ (όπως και στη cyta και παλιότερα στη hol) δίνεται με χρησιδάνειο. Όταν διακόψεις, τον επιστρέφεις.

 

Ti παει να πει χρησιδανειο?Εγω τους πληρωνα 4 χρονια και ποτε χωρις να καθυστερησω και αντιμετωπιζα συνεχεια προβληματα με το τηλ.και το ιντερνετ,τους εχω παρει ισα με 30 φορες και χρεονωμουν καθε φορα.Περσι εφυγα και μετα απο 8 μηνες λενε θελουν τον εξοπλισμο τους ειδαλως να τον πληρωσω.1ον τον εχω πεταξει,2ον μου ειχαν πει πως ειναι δωρεαν μονο εφοσον εσπαγα το συμβολαιο πριν τον χρονο θα τον επεστρεφα,3ον δεν χρωσταω κανενα λογαριασμο τους ξοφλησα ολους παρολο που ηδη ειχα κανει αιτηση σε αλλο παροχο.ΟΠΟΙΟΣ ΕΡΘΕΙ θα παρει τα τετοια μου προκειτε για αλητεια.

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για να μη παίρνω τηλ. στην εξυπηρέτηση... Για να αλλάξω το εργοστασιακό ρούτερ που δίνει η ON και να βάλω ένα δικό μου, ξέρετε μήπως ποιές ρυθμίσεις πρέπει να πειράξω στο καινούργιο ρούτερ;

 

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...