Jump to content

GPS: Πλοήγηση στο αυτοκίνητο (PNAs)


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

προσανατολίζομαι και γω στην αγορά gps και έχω καταλήξει στην αγορά ενός vector 390 europe με λογισμικό πλοήγησης papago12. Από οτί διάβασα στο forum η συσκευή υποστηρίζει και destinator αλλά η μπαταρία της συσκευής? ακόμα συνδέεται εύκολα με τα ηχεία του αυτοκινήτου?

sorry για τις ερωτήσεις αλλά είμαι πρωτάρης στο ζήτημα ακόμα.

 

Χωρις να ξερω τα vector δεν νομιζω pna συσκευες να συνδεονται με τα ηχεια του αυτοκινητου.Εχουν δικο τους ηχειακι.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 626
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

σε ευχαριστώ για την άμεση σου απάντηση. μήπως έχεις υπόψη σου κάτι για τη μπαταρία του?

 

Δεν ξερω αλλα και στο δικο μου το Tibo (http://www.elasyn.gr) που θεωρειται απο τα πιο καλα δεν κραταει πανω απο 90-120 λεπτα και ετσι εγω του εχω δωσει ρευμα συνεχομενο απο το αυτοκινητο και ειμαι μια χαρα.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα στo vector 590 και στο MLS

PNA Destinator V743 ποιο είναι καλύτερο???? οι χαρτες του δευτερου είναι πιο πλήρεις???

 

προσανατολίζομαι και γω στην αγορά gps και έχω καταλήξει στην αγορά ενός vector 390 europe με λογισμικό πλοήγησης papago12. Από οτί διάβασα στο forum η συσκευή υποστηρίζει και destinator αλλά η μπαταρία της συσκευής? ακόμα συνδέεται εύκολα με τα ηχεία του αυτοκινήτου?

sorry για τις ερωτήσεις αλλά είμαι πρωτάρης στο ζήτημα ακόμα.

 

Χωρις να ξερω τα vector δεν νομιζω pna συσκευες να συνδεονται με τα ηχεια του αυτοκινητου.Εχουν δικο τους ηχειακι.

 

Aν δεν έχεις υψηλές απαιτήσεις για καλό ήχο, συνδέεται μέσω της εξόδου για ακουστικά. Πρέπει βέβαια να έχει και το ηχοσύστημα του αυτοκινήτου σου γραμμή :line-in. Η ποιότητα ήχου δεν θα έλεγα ότι είναι πάρα πολύ καλή. Η προσπάθεια σύνδεσης αξίζει μόνο αν το ηχοσύστημά σου δεν παίζει απο μόνο του ΜΡ3 και εσύ είσαι παθιασμένος να ακούς κάποια συγκεκριμένα τραγούδια όπως και νάχει.

Τώρα για την μπαταρία του, αν είναι πλήρως φπρτισμένη κρατάει 3-4 ώρες χωρίς φορτιστή. Το 390 όμως όπως και το 380 συνοδεύεται από φορτιστή αυτοκινήτου, όπτε θα έχει πάντα ρεύμα μέσα στο αυτοκίνητο.

σε ευχαριστώ για την άμεση σου απάντηση. μήπως έχεις υπόψη σου κάτι για τη μπαταρία του?

 

Δεν ξερω αλλα και στο δικο μου το Tibo (http://www.elasyn.gr) που θεωρειται απο τα πιο καλα δεν κραταει πανω απο 90-120 λεπτα και ετσι εγω του εχω δωσει ρευμα συνεχομενο απο το αυτοκινητο και ειμαι μια χαρα.

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα στo vector 590 και στο MLS

PNA Destinator V743 ποιο είναι καλύτερο???? το ρώτησα και πριν αλλα επειδή δεν πήρα απάντηση είπα να ξαναρωτήσω... απλά θέλω μέχρι την ερχόμενη δευτέρα να πάρω ενα και εχω μπερδευτεί ΄πάρα πολύ. η διαφορα τιμής που υπάρχει ανάμεσα στα δυο μοντέλα που προανέφερα αξίζει;;; 189 το vector 339 το mls v743.... :worry::worry:

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω ένα GPS για το αμάξι αλλά οι επιλογές που υπάρχουν είναι πολλές και είναι δύσκολο να καταλάβει κανείς τι πραγματικά πρέπει να προσέξει.

 

Δεν θέλω να πάρω κάτι και να το μετανιώσω μέσα στο μήνα γιατί έχει μάπα λογισμικό ή μπαταρία ή δεν ξέρω γω τι άλλο :confused:

 

Θα κοιταξεις να ειναι τεχνολογιας Sirf star III αυτο ειναι ποσο καλο σημα θα εχει και να φοραει ενα απο τα παρακατω λογισμικα

destinator

I Go

MioMap

ειναι τα καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά σορι για τις συνεχόμενες ερωτήσεις, αλλά βλέπω και τη συσκευή Mygiude 300 tis MLS και ήθελα να ρωτήσω τι παίζει με αυτή. Σε πολυκατάστημα δεν άκουσα και τα καλύτερα λόγια (σχετικό αυτό) και για αυτό το λόγο ρωτάω εδώ που το έχετε ψάξει καλύτερα. Γενικά είναι πολύφτηνό και έχει εγκατεστημένο το destinator. Έχω μπερδευτεί αρκετά γενικά. Δε ξέρω αν είναι σωστό αυτό που θα κάνω, αλλά μεταξύ του vectοr (papago) και my guide (destinator) εσείς τι θα προτιμούσατε?
Link to comment
Share on other sites

Παιδες προσανατολιζομαι γ' αυτο

 

CityNavi TiBO V4150

 

http://www.elasyn.gr/adetails.php?section=6&news=28

 

Γνώμες??

μια και ειμαι ασχετος

Link to comment
Share on other sites

Παιδες προσανατολιζομαι γ' αυτο

 

CityNavi TiBO V4150

 

http://www.elasyn.gr/adetails.php?section=6&news=28

 

Γνώμες??

μια και ειμαι ασχετος

 

 

 

Παρα πολυ καλο !!!! Η λεξη Tobo κια elasyn ειναι εγγυηση.

 

Εχω το S 1000 και ειναι αψογο.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Το πηρα

Καταπληκτική οθονη αλλα iphone ή psp αναλυση

 

Καλοριζικο !!!!Θα μεινεις ικανοποιημενος.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγω παιδια εχω καταληξει σε 2:

1. altec navi 400b 350 EYRO

2. mio c520 399 EYRO

 

Μηπως μπορει κανενας να με βοηθησει καποιος στο ποιο να διαλεξω?

 

Νομιζω η διαφορα τους ειναι στους χαρτες. Το ενα εχει destinator και το αλλο miomap.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια εχω καταληξει σε 2:

1. altec navi 400b 350 EYRO

2. mio c520 399 EYRO

 

Μηπως μπορει κανενας να με βοηθησει καποιος στο ποιο να διαλεξω?

 

Νομιζω η διαφορα τους ειναι στους χαρτες. Το ενα εχει destinator και το αλλο miomap.

 

Οποιο παρες να εχει το destinator.Μακραν καλυτερο για Ελλαδα τουλαχιστον.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι εχω καταλαβει το miomap εχει και Ελλαδος και Ευρωπης αλλα το destinator εχει πολυ καλυτερους χαρτες Ελλαδας (μονο Ελλαδας).

 

Αλλα σε τι υπερτερει το destinator απο το miomap?

Και απο οτι εχω διαβασει εχει βγαλει καινουργιο miomap καλυτερο απο το V3.3.

Το θεμα μου ειναι επισης αν καποιος ξερει ποια απο τις 2 συσκευες ειναι καλυτερη και αν σε περιπτωση που δεν ειμαι ευχαριστημενος απο τους χαρτες του ενος να τους αλλαξω με του αλλου?

 

Παντως σαν value αγορα απο οτι εχω ψαξει αυτα τα 2 ειναι που να εχουν και διαφορα καλουδια οπως bluetooth, mp3 player κ.τ.λ. σε λογικες τιμες.

 

Τελος το tmc για traffic παιζει στο mio ή δεν υποστηριζεται στην Ελλαδα.

 

Sorry για τις κουραστικες ερωτησεις μου.... ευχαριστω προκαταβολικα για την υπομονη σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους! :)

 

Είδα πριν λίγο σε διαφημιστικό ένθετο εφημερίδας μια καινούρια μάρκα PNAs, η οποία ονομάζεται RYE.

 

Τα έχει δοκιμάσει κανείς; Η τιμή του φτηνού (3503 αν δεν κάνω λάθος είναι το μοντέλο) είναι αρκετά ελκυστική.

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους! :)

 

Είδα πριν λίγο σε διαφημιστικό ένθετο εφημερίδας μια καινούρια μάρκα PNAs, η οποία ονομάζεται RYE.

 

Τα έχει δοκιμάσει κανείς; Η τιμή του φτηνού (3503 αν δεν κάνω λάθος είναι το μοντέλο) είναι αρκετά ελκυστική.

 

Τί τιμή είχε?

http://www.signaturebar.com/uploads/images/33845.png
Link to comment
Share on other sites

Τί τιμή είχε?

 

στο κοτσωβολο το εχει 149 ευρω.εχει το προγραμμα sygic drive το οποιο εχει αρκετα καλους χαρτες.τωρα το προγραμμα δε με εχει εντυπωσιασει.

 

εγω θα αγοραζα το mio c220 με 199 ευρω το οποιο εχει το miomap v3.3 και υπαρχει τροπος αν ψαξεις λιγο να βαλεις οποιο προγραμμα θελεις

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την άμεσση απάντηση!!

Μιας κ απευθύνεται για δώρο σε Οδηγό ταξί σε ηλικία 50 ετών ( το λέω για την οθόνη!) δεν έχει νόημ ανα πάω σε PDA αλλά σε PNA για να είναι κ πιο γρήγορο κ πιο απλό στην χρήση..

Από που μπορώ να κατεβασω το NAvigator 6,7 ??καθώς κ αν έχει ενα PNA ήδη εγκατεστημένο οδηγό κ χάρτες ειναι εύκολο να διαλέγεις πιο θα χρησιμοποιείς?

 

Ποιο μου προτείνεται να πάρω? Γύρω στα 250 -300 ευρώ?

με μια γρήγορη αναζήτηση βρήκα αυτα εδώ

MLS PNA Destinator MyGuide 3100

 

MLS PNA Destinator V743 (Ελλάδα)

 

τονίζω ότι είναι η πρώτη φορά που ασχολού με Pda/Pna ..αρα αν εχω πει ασυναρτησίες διορθώστε με!

 

ευχαριστώ!

Να επεκτείνω και'γω λίγο την ερώτηση, γιατί ψάχνω για φτηνό PNA με χάρτες NGI. Ανάμεσα σε αυτά τα 3 καμία πρόταση; Το ότι το V743 έχει Windows CE 4.2 αντί για 5, παίζει κανένα (σημαντικό) ρόλο σε ένα PNA (και όχι PDA);

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Υπαρχει τρόπος αγοράζοντας το MIO C320B να εγκαταστήσεις destinator?

 

 

Φυσικα και υπαρχει !!!:):):)

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

destinator δαγκωτό, αν και δεν το καλύτερο Interface οι χάρτες του είναι πολύ μπροστά και μην πιστεύετε τίποτα για κανέναν άλλο χάρτη (τουλάχιστον προς το παρόν).

 

Όλοι οι άλλοι προσπαθούν με τους χάρτες τους αλλα εκεί που το Destinator βάζει ονόματα σε δρόμους χωριών, τα άλλα δεν τα έχουν καν στο χάρτη.

 

Και δεν μιλάω έτσι, έχω δοκιμάσει Mio Map, της Garmin (χάρτης Nuvi) και Magellan.

 

Εγώ είμαι της άποψης PDA με δυνατότητα να βάζεις εσύ ότι λογισμικό θες πάνω.

Link to comment
Share on other sites

εγώ με destinator πάω βόλτα με το χέρι (έχει λειτουργία πεζού) αλλά είναι θέμα συσκευής μετά γιατί η μπαταρία δεν μπορεί να σε βγάλει για πολύ (το δικό μου δεν κρατάει παρά 1,5 ώρα).

 

Θεσσαλονίκη έχουν σχεδόν όλοι οι χάρτες αναλυτικά, δεν θα έχεις πρόβλημα. Στο οδικό δίκτυο είναι οι διαφορές όπου προτείνω destinator γιατί ξεκίνησαν πρώτοι κι έχουν το προβάδισμα.

 

Έχουν γίνει αξιόλογες προσπάθειες από Garmin και Mio αλλά ακόμα δεν έχουν φτάσει τους χάρτες του Destinator.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...