Jump to content

Asus P526 (Pegasus)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 113
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Twra problima! :O

 

Pes mou me poio pliktrologio sou bgazei to problima kai ti alla pliktrologia exeis egkatestimena sti syskevi sou.

Τι εννοείς? Γράφω με Τ9 από το συμβατικό, αλλά και με το πληκτρολόγιο της οθόνης πάλι το ίδιο συμβαίνει. Πάντως ένα sms που ήταν πάνω από 70 χαρακτήρες,

ενώ μου έγραψε 2ο sms, η άλλη συσκευή το πήρε σαν ένα. Τώρα τι χρέωση είχε μόνο η cosmote ξέρει...

scos :innocent:
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τι εννοείς? Γράφω με Τ9 από το συμβατικό, αλλά και με το πληκτρολόγιο της οθόνης πάλι το ίδιο συμβαίνει. Πάντως ένα sms που ήταν πάνω από 70 χαρακτήρες,

ενώ μου έγραψε 2ο sms, η άλλη συσκευή το πήρε σαν ένα. Τώρα τι χρέωση είχε μόνο η cosmote ξέρει...

 

H alli syskevi ypostirizei ti leitourgia tou multisms kai ta diabazei san ena alla esy mallon dyo sms xrewthikes.

 

Se rwtisa prin gia na dw ean exeis egkatastisei kapoio pliktrologio diaforetiko apo afta pou eixe proegkatestimena i syskevi. Eisai me ta official pliktrologia, den exeis egkatastisei extra pliktrologio (px Resco h' PocketCM) kai exeis elliniki ROM?

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Έτσι ακριβώς!

 

Gia na min mplekseis me tin egkatastasi extra pliktrologiwn... systinw na xrisimopoieis endiamesa to SendGreekSMS.ARMV4.CAB gia na grafeis ellinika sms me 160 ellinikous xaraktires.

 

Einai boliko, panalafro kai apotelesmatikotato.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπορεί να μου πει κάποιος πως μπορώ να ρυθμίσω την χειμερινή ώρα στο Asus P526; Σήμερα το πρωί, βρήκα μήμυμα ό,τι έχει ρυθμιστεί η θερινή ώρα και αντί να δείχνει την τρέχουσα 12:33, δείχνει 11:33.

Δεν νομίζω η μόνη λύση, να είναι η ρύθμιση της ώρας χειροκίνητα.

 

Ps. Επειδή υπήρχε σε άλλα sites, θέμα με πρόβλημα αλλαγής της ώρας ενώ έτρεχαν το destinator, εμένα δεν μου είχε παρουσιαστεί τέτοιο πρόβλημα.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Gia na min mplekseis me tin egkatastasi extra pliktrologiwn... systinw na xrisimopoieis endiamesa to SendGreekSMS.ARMV4.CAB gia na grafeis ellinika sms me 160 ellinikous xaraktires.

 

Einai boliko, panalafro kai apotelesmatikotato.

 

Κι εγώ δεν μπορούσα να στείλω μηνύματα με 160 χαρακτήρες. Μετά τα πρώτα γράμματα, άλλαζε σε 70!!

Ευχαριστώ για το .cab

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

εμενα δεν τη αλλαξε... ουτε μυνημα εβγαλε... την αλλαξα μονος μου και ησυχασα
HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Μία eρώτηση για τα μηνύματα: Τα εισερχόμενα έρχονται με σύμβολο έναν κλειστό φάκελο και όταν τα διαβάσεις, αυτός μένει ανοιχτός.

Έχει τύχει να μου έρθουν και κάποια μηνύματα, τα οποία δεν έχουν τον φάκελο, αλλά ένα περίεργο σύμβολο (δεν μπορώ να καταλάβω τί είναι, μοιάζει με καρτούλα sim ή κάτι τέτοιο). Το χειρότερο είναι ότι μπορεί να μου στείλει κάποιος και να το παραλάβω αφού κάνω επανεκκίνηση το κινητό.

Γνωρίζεις κανείς τί είναι αυτά τα μηνύματα με το περίεργο σύμβολο και γιατί δεν έρχονται στην ώρα τους;

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν μου έχει τύχει κάτι τέτοιο. Ίσως πρέπει να κάνεις ένα Hard Reset.

Τώρα να ενημερώσω ότι ένα πρόβλημα που υπήρχε με τις κάρτες micro SD HDSC

που δεν τις αναγνώριζε η κάμερα, διορθώθηκε με το καινούριο patch που έβγαλε η Asus στην ιστοσελίδα της.

scos :innocent:
Link to comment
Share on other sites

Ίσως μπορέσει να βοηθήσει το screenshot που επισυνάπτω. Η εικόνα δεν είναι η καλύτερη δυνατή, αφού πρόκειται για φωτογραφία από οθόνη.

Τα μηνύματα στα οποία αναφέρομαι είναι τα 3 πρώτα.

 

Ps. Παρόμοιο πρόβλημα έχει και κάποιος φίλος μου, σε κινητό που του έδωσαν από την εταιρία στην οποία εργάζεται και δεν βρίσκει ούτε αυτός, περί τίνος πρόκειται.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις αποθηκευμένα μηνύματα στην κάρτα sim σου και σου τα βγάζει;

Από την προηγούμενη συσκευή σου. Τα έχεις ξαναδιαβάσει αυτά τα μηνύματα;

Αν ναι βάλε πάλι στην παλιά συσκευή την κάρτα sim σβήστα από εκεί και ξαναδοκίμασε.

scos :innocent:
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πιθανότατα αυτό είναι... μηνύματα που έχουν ξεμείνει στην SIM. Έχω την εντύπωση ότι μπορούν να σβηστούν και με το SKTools.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις αποθηκευμένα μηνύματα στην κάρτα sim σου και σου τα βγάζει;

Από την προηγούμενη συσκευή σου. Τα έχεις ξαναδιαβάσει αυτά τα μηνύματα;

Αν ναι βάλε πάλι στην παλιά συσκευή την κάρτα sim σβήστα από εκεί και ξαναδοκίμασε.

 

Πιθανότατα αυτό είναι... μηνύματα που έχουν ξεμείνει στην SIM. Έχω την εντύπωση ότι μπορούν να σβηστούν και με το SKTools.

 

Δεν θυμάμαι αν αν είχα μέσα στην sim μηνύματα από την παλιά συσκευή (μάλλον, όχι). Το πρόβλημα όμως αφορά καινούρια μηνύματα. Μπορεί αυτή τη στιγμή να μου στείλει κάποιος μήνυμα, ο ήχος ειδοποίησης δεν θα χτυπήσει, ούτε θα εμφανιστεί στην οθόνη το μήνυμα: 1 μη αναγνωσμένο μήνυμα. Αργότερα όταν θα μπω χειροκίνητα στα εισερχόμενα, τότε θα δω εκεί μέσα το μήνυμα με το εικονίδιο που φαίνεται και στο συνημμένο :mad::mad::mad::mad::mad::mad:

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το πρόβλημα όμως αφορά καινούρια μηνύματα. Μπορεί αυτή τη στιγμή να μου στείλει κάποιος μήνυμα, ο ήχος ειδοποίησης δεν θα χτυπήσει, ούτε θα εμφανιστεί στην οθόνη το μήνυμα: 1 μη αναγνωσμένο μήνυμα. Αργότερα όταν θα μπω χειροκίνητα στα εισερχόμενα, τότε θα δω εκεί μέσα το μήνυμα με το εικονίδιο που φαίνεται και στο συνημμένο :mad::mad::mad::mad::mad::mad:

 

Eisai sigouros oti einai ola ta aparaitita notifications sti syskevi sou energopoiimena?

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Eisai sigouros oti einai ola ta aparaitita notifications sti syskevi sou energopoiimena?

 

Τί να σου πω. Δεν νομίζω να υπάρχει καμιά ειδική ρύθμιση στα μηνύματα, που να μην έχω κάνει, ενώ όσον αφορά τις προειδοποιήσεις είναι όλες επιλεγμένες.

 

Edit: Σε κατάστημα Γερμανός, είτε σε αυτό που το αγόρασα ή και σε άλλο δεν ήξεραν τί συμβαίνει, ούτε και από το support της ASUS, που δεν έχουν ξαναδεί το συγκεκριμένο εικονίδιο

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τί να σου πω. Δεν νομίζω να υπάρχει καμιά ειδική ρύθμιση στα μηνύματα, που να μην έχω κάνει, ενώ όσον αφορά τις προειδοποιήσεις είναι όλες επιλεγμένες.

 

Den kserw ean to exeis kanei idi... alla den blepw na to glytwneis to hard reset! :O

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Den kserw ean to exeis kanei idi... alla den blepw na to glytwneis to hard reset! :O

 

Για πες μου πώς γίνεται αυτό; :cry:

Όταν το κάνω, αν κατάλαβα καλά θα χάσω τα πάντα (επαφές, προγράμματα, destinator 7 και λοιπές ρυθμίσεις) ; Αν ναι, έχεις κάποιον εύκολο τρόπο να κρατήσω τις επαφές μου; Δεν το έχω κάνει ποτέ. Πάντα τις έστελνα από το παλιό μου κινη΄το στο καινούριο, με bluetooth.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Για πες μου πώς γίνεται αυτό;

 

http://www.hardreset.eu/asus_p526_hard_reset_soft_reset_en.html

 

Όταν το κάνω, αν κατάλαβα καλά θα χάσω τα πάντα (επαφές, προγράμματα, destinator 7 και λοιπές ρυθμίσεις) ; Αν ναι, έχεις κάποιον εύκολο τρόπο να κρατήσω τις επαφές μου;

 

http://www.freewarepocketpc.net/ppc-download-pim-backup-v2-8.html

 

Pare ena backup kai meta to hard reset to epanafereis. Einai aksiopisto.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε καμιά σελίδα με ανταλλακτικά για το Asus P526; Μου έσπασε το πλαστικό πάνω από την οθόνη που έχει το Touch Screen και δεν έχω βρει κάτι μέχρι στιγμής. Βρήκα αυτό στο ebay:

 

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=260317920517&ssPageName=ADME:X:RTQ:US:1123

 

αλλά δεν το στέλνει Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

στο p526 δεν γινεται να γραφουμε sms με τα αριθμητικα πληκτρα παρα μονο με το πενακι?

το εψαξα αλλα δεν βρηκα να γινεται..

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ξέρετε καμιά σελίδα με ανταλλακτικά για το Asus P526; Μου έσπασε το πλαστικό πάνω από την οθόνη που έχει το Touch Screen και δεν έχω βρει κάτι μέχρι στιγμής. Βρήκα αυτό στο ebay:

 

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=260317920517&ssPageName=ADME:X:RTQ:US:1123

 

αλλά δεν το στέλνει Ελλάδα

 

Στέλνει και Ελλάδα αυτός που λες.

 

Υπάρχει και ολόκληρη οθόνη εάν θες... http://cgi.ebay.co.uk/OEM-NEW-LCD-Screen-touch-for-ASUS-P527-P-527-P526_W0QQitemZ180308227387QQcmdZViewItemQQptZPDA_Accessories?hash=item180308227387&_trksid=p3286.m63.l1177

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

στο p526 δεν γινεται να γραφουμε sms με τα αριθμητικα πληκτρα παρα μονο με το πενακι?

το εψαξα αλλα δεν βρηκα να γινεται..

Γίνεται. Απλά ακουμπάς το εικονίδιο του πληκτρολογίου στο κάτω κέντρο της οθόνης για να σου βγάλει τη λίστα επιλογών. Επιλέγεις το Τ9 και γράφεις κανονικά, χωρίς τόνους όμως. Αν δεν θέλεις Τ9, τότε παρατεταμένο πάτημα του πλήκτρου * για επιλογές abc, σύμβολα και αλλαγή γλώσσας του Τ9. Τα σύμβολα βγαίνουν και με παρατεταμένο πάτημα του πλήκτρου #. Σχεδόν όπως όλα τα συνιθισμένα κινητά!

scos :innocent:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus P526 (Pegasus)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...