Jump to content

Cisco


tria12345_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η Cisco εδώ και κάποια χρόνια έχει ξεκινήσει της ακαδημίες της ώστε να μπορέσει να διδάξει την τεχνολογία και τηω τεχνογνοσία της σε μελλοντικούς τεχνικούς δικτύων, εφοδιάζοντας τους με αρκετές γνώσεις.

 

Αυτό το θέμα το ανοίγω ώστε να μπορέσουμε να συζητήσουμε όλα τα πράγματα που μας απασχολούν γύρω από το θέμα του CCNA, αλλά και για τις περαιτέρο πιστοποιήσεις που μπορούμε να πάρουμε από την Cisco.

 

Την πιστοποίηση της Cisco για το CCNA την έχω πάρει οπότε αν κάποιος ζητάει περισσότερες πληροφορίες είτε για τα τεστ είτε για την ύλη ευχαρίστως θα απαντήσω σε οποιαδήποτε απορία.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαβάζω για CCNA, και προς το παρόν χαίρομαι γιατί είναι όλα γνωστά.

 

Τί βιβλία είχες; Πλήρωσες σεμινάρια; Εξετάσεις σε ποιό κέντρο έδωσες;

 

H πιστοποίηση CCNA σημαίνει Cisco Certified Network Associate αν δεν κανω λάθος... σωστά;

Wherever you go, no matter what the weather, always bring your own sunshine.....
Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαβάζω για CCNA, και προς το παρόν χαίρομαι γιατί είναι όλα γνωστά.

 

Τί βιβλία είχες; Πλήρωσες σεμινάρια; Εξετάσεις σε ποιό κέντρο έδωσες;

Τα βιβλία τα οποία έχω είναι τα δύο επίσημα βιβλία που έχει εκδόσει η Cisco και είναι τα "CCNA 1 and 2 Companion Guide" και "CCNA 3 and 4 Companion Guide".

Τα σεμινάρια πήγα και τα έκανα σε ακαδημία της Cisco γιατί για να φτάσεις στο τέλος να δώσεις την πιστοποίηση πρέπει να έχεις περάσει μια πλειάδα από άλλα τεστ.Τα οποία είναι ένα τεστ για κάθε κεφάλαιο που τελειώνεις και ένα συνολικό τεστ κάθε ενότητας.

Τις εξετάσεις τις έδωσα στην ίδια την ακαδημία που πήγαινα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις γνώσεις δικτύου και θες να πάρεις απλά το χαρτί (το οποίο είναι καλό να το έχεις), δεν χρειάζεται να κάνεις μαθήματα. Τα βιβλία που ανέφερε ο tria σε καλύπτουν σε ό,τι αφορά το πως θέλει η cisco να ξέρεις τα δίκτυα (απέχει λίγο από την κλασική θεωρία). Υπάρχουν αρκετά βιβλία σε βιβλιοπωλεία όπως ο Παπασωτηρίου που έχουν εξτρά, όπως και στο νετ.

Για να παίζεις με τα σεταρίσματα των ρούτερ και να στήνεις virtual δίκτυα, υπάρχουν πολλά προγράμματα που κάνουν emulation δικτύου δωρεάν και "δωρεάν".

Όταν αισθανθείς έτοιμος κλείνεις ραντεβού σε κάποιο εξεταστικό κέντρο και δίνεις εξετάσεις. Τα αποτελέσματα τα βλέπεις άμεσα.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ενδιαφέρον αυτό το thread που ανοίξατε. murex, έστω ότι θέλω να δώσω για την πιστοποίηση CCNA χωρίς να τρέχω σε φροντηστήρια και ότι θέλω να δίνω μόνο τις απαραίτητες εξετάσεις στις ακαδημίες που λες. Που μπορώ να απευθυνθώ για να μάθω περισσότερες πληροφορίες; Σε ποιά ακαδημία και σε ποιό τηλέφωνο; Ξέρεις ποιά προγράμματα simulator χρειάζεται να κατεβάσω; Απο βιβλία υποθέτω ότι αυτά τα 2 που λες θα καλύπτουν τις απαιτήσεις του χαρτιού αυτού. Για να συμμετάσχω στις εξετάσεις αυτές πόσο κοστίζει; Αν τύχει και δεις το ποστ μου και έχεις όρεξη, απάντα μου αν θες σε ότι απο αυτά γνωρίζεις. Ίσως να ενδιαφέρουν και άλλους. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον αυτό το thread που ανοίξατε. murex, έστω ότι θέλω να δώσω για την πιστοποίηση CCNA χωρίς να τρέχω σε φροντηστήρια και ότι θέλω να δίνω μόνο τις απαραίτητες εξετάσεις στις ακαδημίες που λες. Που μπορώ να απευθυνθώ για να μάθω περισσότερες πληροφορίες; Σε ποιά ακαδημία και σε ποιό τηλέφωνο; Ξέρεις ποιά προγράμματα simulator χρειάζεται να κατεβάσω; Απο βιβλία υποθέτω ότι αυτά τα 2 που λες θα καλύπτουν τις απαιτήσεις του χαρτιού αυτού. Για να συμμετάσχω στις εξετάσεις αυτές πόσο κοστίζει; Αν τύχει και δεις το ποστ μου και έχεις όρεξη, απάντα μου αν θες σε ότι απο αυτά γνωρίζεις. Ίσως να ενδιαφέρουν και άλλους. Ευχαριστώ.

Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.Ναι μεν μπορείς να αγοράσεις τα βιβλία και να διαβάσεις μόνος σου όπως επείσης και να κατεβάσεις κάποιον emulator (π.χ. Boson).Αλλά για να δώσεις τις εξετάσεις που χρειάζονται και είναι αρκετά τεστ που πρέπει να περάσεις (1 τεστ για κάθε κεφάλαιο αλλά και 1 τεστ για κάθε ενότητα, συνολικά έχεις περίπου 28 κεφάλαια και 4 ενότητες) πρέπει να πας να γραφτείς σε μια ακαδημία της Cisco την Ελλάδα και να πληρώσεις όλα τα δίδακτρα που θα ζητήσουν για να μπορέσουν να σου ανοίξουν λογαριασμό student.Από εκεί και ύστερα δίνεις τα τεστ και στο τέλος δίνεις και ένα τελευτάιο τεστ για την πιστοποίηση (150€).

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πόσες φορές το χρόνο είναι οι εξετάσεις; Έχεις παρατηρήσει να το προσέχουν μελλοντικοί σου εργοδότες σε συνεντεύξεις;
Link to comment
Share on other sites

Πόσες φορές το χρόνο είναι οι εξετάσεις; Έχεις παρατηρήσει να το προσέχουν μελλοντικοί σου εργοδότες σε συνεντεύξεις;

Οι εξετάσεις γίνονται κάθε φορά που ολοκληρώνει ένα τμήμα όλες τις ενότητες.Στην ουσία όμως κάθε φοιτητής της ακαδημίας έχει το δικαίωμα να δώσει την εξέταση για την πιστοποίηση μέσα σε ένα χρονικό διάστημα 2 χρόνων από τη στιγμή που θα τελειώσει όλες τις ενότητες και φυσικά έχει περάσει όλα τα ενδιάμεσα τεστ.

Η πιστοποίηση αυτή δίνεται για IT Managment δικτύων.

Δηλαδή πιστοποιεί τις γνώσεις σου για να εργαστείς π.χ. σαν administrator σε μια εταιρία ή οπουδήποτε αλλού θες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πόσες φορές το χρόνο είναι οι εξετάσεις; Έχεις παρατηρήσει να το προσέχουν μελλοντικοί σου εργοδότες σε συνεντεύξεις;

 

Nai pige me to delorian sto mellon kai eide oti oi mellontikoi tou ergodotes tou to eixan zitisei se sinenteuxeis..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε tria κάπου έχεις λάθος. Δεν είναι καθόλου απαραίτητο να γραφτείς σε ακαδημία. Μπορείς απλά να κανονίσεις ραντεβού σε ένα εξεταστικό κέντρο και να δώσεις εξετάσεις (μόνο). Το αν είναι απαραίτητα τα μαθήματα, εξαρτάται περισσότερο από τις γνώσεις που έχει κανείς πάνω σε θέματα δικτύων. Για το CCNA πιστεύω ότι μόνο με διάβασμα, παιχνίδι με τα simulators και cramsessions που μπορείς να βρεις στο νετ άνετα το παίρνεις, όπως έκανα εγώ. Για παραπάνω (CCNP), πιθανό να χρειάζεται και μάθημα. Πληροφοριακά, τα 2 τεστ για το CCNP τα έχω περάσει χωρίς να πάω σε καμία σχολή.

Τώρα, όσο αφορά το αντίκρυσμα που έχει μία τέτοια πιστοποίηση στην αγορά, αν είμασταν οπουδήποτε αλλού εκτός από την κωλοχώρα που ζούμε θα σου έλεγα ότι το networking είναι ο κλάδος της πληροφορικής που είναι ο καλύτερα αμοιβόμενος. Στην Ελλάδα μας, πρέπει να ξέρεις λίγο προγραμματισμό, λίγο δίκτυα, λίγο να στήνεις μηχανήματα, να φτιάχνεις το φάξ που χάλασε και άλλα τέτοια όμορφα... :p

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Φίλτατοι ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας (Τελικά στην Ελλάδα σου απαντάνε όσοι δεν είναι υποχρεωμένοι να σου απαντήσουν, τι τραγικό!). Θα ήθελα επιπρόσθετα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο τηλέφωνο των ανθρώπων της cisco στην Ελλάδα που είναι υπεύθυνοι για τις πιστοποιήσεις αυτές, έτσι ώστε να πληροφορηθώ απο πρώτο χέρι λεπτομέρειες. Ήδη κατέβασα τον RouterSimulator υποτίθεται ειδικό για CCNA και CCNP και σκοπεύω να αρχίσω να πειραματίζομαι πάνω του.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν χρειάζεται να περάσεις απο το στάδιο του Academy. Αν πας σε ένα γνωστό εξεταστικό κέντρο (prometric ή pearson) και πληρώσεις την εξέταση μπορείς να δώσεις (όχι δεν έχω ρωτήσει ακόμα). Το θέμα είναι να κάνεις σωστή προετοιμασία, για αυτό ρώτησα για βιβλία πιο πάνω. Ξέρετε δεν έχουν όλοι το πλεονέκτημα να τους κάνουν enroll σε μια Cisco Academy και φυσικά δεν διαθέτουν όλοι το ποσό για την academy....
Wherever you go, no matter what the weather, always bring your own sunshine.....
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι το να κάτσω και να διαβάσω και να μάθω πέντε πράγματα είναι σχετικά εύκολα.Αλλά δεν είναι καλύτερα να πάω κάπου, σε έναν άνθρωπο ο οποίος έχει ασχοληθεί με τα δίκτυα πολλά περισσότερα χρόνια από μένα, έχει περισσότερες γνώσεις και να μου εξηγήσει τα πράγματα καλύτερα.Γιατί καλό το διάβασμα αλλά σε μερικά πράγματα μετράει η εμπειρία (όχι κατά κανόνα, για να μην παρεξηγηθούμε).

Όσον αφορά για τις ακαδημίες και τις τιμές, δεν είναι κάτι fix.Εγώ για παράδειγμα πήγα στα Ι.Ι.Ε.Κ ΔΕΛΤΑ και έδω 2.000 ενώ είχα ρωτήσει και στην ΕλληνοΒρετανική Ένωση και μου είπανε 3.500. Δεν λέω ότι και τα 2.000 είναι λίγα και για να τα δώσω μου βγήκε ο πάτος αλλά με λίγο ψάξιμο κάτι πιστεύω θα βρεθεί στα μέτρα του καθενός.

Οι ακαδημίες της Cisco υπάγονται στα Πανεπιστήμιο Κρήτης.Οπότε από εκεί (δεν γνωρίζω πως) θα μπορέσει να βρεί όποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες για το που έχει ακαδημίες στην Ελλάδα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

....Νομίζω δεν χρειάζεται να περάσεις απο το στάδιο του Academy.

... Ξέρετε δεν έχουν όλοι το πλεονέκτημα να τους κάνουν enroll σε μια Cisco Academy και φυσικά δεν διαθέτουν όλοι το ποσό για την academy....

Ισχύει για το CCNA, με διάβασμα στο σπίτι όλα ΟΚ. Για το CCNΡ τα πράγματα είναι πολυ αγγούρια (Δεν μιλάω για CCIE, άστο καλύτερα). Επίσης δεν πρέπει να ξεχνάτε ότι το certification έχει διάρκεια 3 χρόνια, οπότε πρέπει να ξαναδώσεις εξετάσεις (σχετικά πιο εύκολες), αλλά αν δεν έχετε την πρόθεση να ασχολειθείτε με δίκτυα τσάμπα τα λεφτά που θα δώσετε. Σε 3 χρόνια θα τα έχετε ξεχάσει όλα :wacko:

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά, να μπω κι εγώ στη συζήτηση?

Μετά από πολλές ώρες ψαξίματος ακόμη δεν έχω καταλήξει που είναι καλύτερα να γραφτώ για το ccna. Παίζει ρόλο αν το παρακολουθήσω σε κάποιο ιεκ ή αν παω στην Ελληνοαμερικάνικη ή στο ictc κλπ? Η διαφορά τους είναι στα λεφτά ή και κάπου αλλού?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρες. Μια μικρή παρατήρηση (κυρίως προς αποφυγή παρεξηγήσεων): Ο τίτλος αναφέρει «Cisco Certificate Network Acadamy (CCNA)», ωστόσο η συντομογραφία του CCNA μεθερμηνεύεται ως: Cisco Certified Network Associate. Ακολούθως, οι δύο επόμενες πιστοποιήσεις, CCNP και CCIE stand for: Cisco Certified Network Professional και Cisco Certified Internetwork Expert, αντίστοιχα.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να ρωτήσω κάτι, αυτό το πιστοποιητικό αξίζει; Δηλαδή θα κερδίσω ποιο έυκολα κάποια δουλειά αν έχω αυτό σε σχέση με κάποιον άλλον; Στο μισθό παίζει κάτι;

 

[Να πω οτι ακόμη είμαι μαθητής (Β Λυκείου) αλλά ψάχνομαι και βλέπω κατα τα δίκτυα μερια]

Link to comment
Share on other sites

Φίλε tria κάπου έχεις λάθος. Δεν είναι καθόλου απαραίτητο να γραφτείς σε ακαδημία. Μπορείς απλά να κανονίσεις ραντεβού σε ένα εξεταστικό κέντρο και να δώσεις εξετάσεις (μόνο). Το αν είναι απαραίτητα τα μαθήματα, εξαρτάται περισσότερο από τις γνώσεις που έχει κανείς πάνω σε θέματα δικτύων. Για το CCNA πιστεύω ότι μόνο με διάβασμα, παιχνίδι με τα simulators και cramsessions που μπορείς να βρεις στο νετ άνετα το παίρνεις, όπως έκανα εγώ. Για παραπάνω (CCNP), πιθανό να χρειάζεται και μάθημα. Πληροφοριακά, τα 2 τεστ για το CCNP τα έχω περάσει χωρίς να πάω σε καμία σχολή.

Τώρα, όσο αφορά το αντίκρυσμα που έχει μία τέτοια πιστοποίηση στην αγορά, αν είμασταν οπουδήποτε αλλού εκτός από την κωλοχώρα που ζούμε θα σου έλεγα ότι το networking είναι ο κλάδος της πληροφορικής που είναι ο καλύτερα αμοιβόμενος. Στην Ελλάδα μας, πρέπει να ξέρεις λίγο προγραμματισμό, λίγο δίκτυα, λίγο να στήνεις μηχανήματα, να φτιάχνεις το φάξ που χάλασε και άλλα τέτοια όμορφα... :p

 

 

Δυστυχώς αυτή είναι η ελληνική πραγματικότητα του ιδιωτικού τομέα....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Αν έχει κάποιος οποιαδήποτε απορία σχετικά με το νέο CCNA μπορεί να τη δημοσιεύσει. Τα τελευταία 2 χρόνια διδάσκω σε 2 Ακαδημίες της Cisco οπότε πιθανό να μπορώ να την απαντήσω :-)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Φίλε papamichail μιας κ πιστεύω είσαι ο πλέον αρμόδιος (χωρίς να υπονομευσω τις απόψεις όλον των αλλων) μιας και διδάσκεις σε ακαδημίες της CISCO, θα ήθελα να μας πείς μερικές γενικές πληροφορίες για το CCNA όπως:

Σε ποιά ακαδημία είναι καλύτερα να πάει καποιος απο αποψη χρημάτων κ εξοπλισμού;

Κάπου είχα διαβάσει για ενα πιστοποιητικό CCENT.Τι ακριβώς είναι αυτο και τι σου διδάσκει;

Και γενικότερα αμα γνωρίζεις κάποιο εννιαίο φορέα(site,τηλ.) οπου θα μπορούσαμε να ρωτήσουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ για το CCNA!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Ρε παιδιά και εγώ διαβάζω για ccna το θέμα είναι οτι αν το πάρω θα βρώ δουλειά η θα καταλήξω να μαθαίνω και προγραμματισμο γενικότερα? εχω τελειώσει τεχνικός δικτύων σε ιεκ και εχω και πιστοποίηση,να σημειώσω οτι το πιο σπαστικό πράγμα ηταν οταν γράφτηκα στην ακαδημία έπρεπε να διαβάζουμε απο υπολογιστή e-learning και λόγω του κακού επιπέδου των αγγλικών μου δε συνέχισα,και κάτι άλλο όσοι ξεκινήσετε για ccna με οποιοδήποτε τρόπο αν δεν έχετε βασικές υποδομές δικτύων μη το επιχειρήσετε,πάρτε ένα βιβλίο πρώτα για να έχετε τις γενικές γνώσεις και μετά,Είναι μύθος επίσης που λένε οτι για να γραφτείς στην ακαδημία δεν προυποθέτει να έχεις άλλες προηγούμενες γνώσεις υπολογιστών-δικτύων.
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

σούπερ αργοπορημένη απάντηση:

 

1. Περίπου όλες οι ακαδημίες χρεώνουν το ίδιο. Το ποσό κυμαίνεται από 1800 - 3000 Ευρώ. Να σας ζητήσουνε περισσότερα χρήματα το βλέπω παράλογο.

2. Το CCENT απευθύνεται σε όσους θέλουν να δώσουν το CCNA τμηματικά. Οπότε στο CCENT εξετάζονται σε ένα μεγάλο μέρος της ύλης του CCNA. Παλιότερα το CCNA χωριζόταν σε δύο μικρότερα exams. Προσωπικά συνιστώ σε κάποιον να πάει κατευθείαν για το CCNA και όχι για τμήματα του.

3. Δεν υπάρχει καλύτερη ή χειρότερη ακαδημία. Καλό είναι όποιος ενδιαφέρεται να περάσει μια βόλτα από τις ακαδημίες, να δει το χώρο και τον εξοπλισμό και να μιλήσει με τον Instructor.

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Προσωπικά θα απέφευγα όποια ακαδημία/εταιρεία ή ιδιώτη μου έλεγε ότι μπορεί να μου διδάξει το CCNA σε λίγες ώρες. Με τον όρο λίγες ώρες εννοώ λιγότερες από 150-200. Συνολικά το CCNA είναι περίπου 280-300 ώρες. Πιστεύω ότι αν κάποιος διαβάζει παράλληλα με τη διδασκαλία μπορεί να το ολοκληρώσει πιο γρήγορα αφού θα καλύπτει πιο γρήγορα το θεωρητικό μέρος και θα αφιερώνεται περισσότερο στα εργαστήρια που είναι απαραίτητα!!!

 

Καλή επιτυχία και καλό κουράγιο!!!

 

Ρε παιδιά και εγώ διαβάζω για ccna το θέμα είναι οτι αν το πάρω θα βρώ δουλειά η θα καταλήξω να μαθαίνω και προγραμματισμο γενικότερα? εχω τελειώσει τεχνικός δικτύων σε ιεκ και εχω και πιστοποίηση,να σημειώσω οτι το πιο σπαστικό πράγμα ηταν οταν γράφτηκα στην ακαδημία έπρεπε να διαβάζουμε απο υπολογιστή e-learning και λόγω του κακού επιπέδου των αγγλικών μου δε συνέχισα,και κάτι άλλο όσοι ξεκινήσετε για ccna με οποιοδήποτε τρόπο αν δεν έχετε βασικές υποδομές δικτύων μη το επιχειρήσετε,πάρτε ένα βιβλίο πρώτα για να έχετε τις γενικές γνώσεις και μετά,Είναι μύθος επίσης που λένε οτι για να γραφτείς στην ακαδημία δεν προυποθέτει να έχεις άλλες προηγούμενες γνώσεις υπολογιστών-δικτύων.

 

Πιστεύω ότι καλυτερεύεις σημαντικά τη θέση σου στην αγορά εργασίας. Τίποτα και κανένας δεν μπορεί να σου υποσχεθεί ότι θα βρεις ευκολότερα εργασία. Είναι όμως σημαντικό για τον μελλοντικό σου εργοδότη να αισθάνεται σίγουρος ότι θα μπορείς να κάνεις troubleshooting σε ένα router αποτελεσματικά και ότι θα μπορείς να κατανοείς κάποιο δικτυακό πρόβλημα.

Σχετικά με το δεύτερο σου ερώτημα, αν δεν έχεις προηγούμενες γνώσεις θα χρειαστείς περισσότερο διάβασμα και επίλυση αποριών από τον instructor στην αρχή της προσπάθειας σου. Μην εγκαταλείπεις λόγω αγγλικών, αργότερα το πρόγραμμα είναι πιο προσβάσιμο!!!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι καλυτερεύεις σημαντικά τη θέση σου στην αγορά εργασίας. Τίποτα και κανένας δεν μπορεί να σου υποσχεθεί ότι θα βρεις ευκολότερα εργασία. Είναι όμως σημαντικό για τον μελλοντικό σου εργοδότη να αισθάνεται σίγουρος ότι θα μπορείς να κάνεις troubleshooting σε ένα router αποτελεσματικά και ότι θα μπορείς να κατανοείς κάποιο δικτυακό πρόβλημα.

Σχετικά με το δεύτερο σου ερώτημα, αν δεν έχεις προηγούμενες γνώσεις θα χρειαστείς περισσότερο διάβασμα και επίλυση αποριών από τον instructor στην αρχή της προσπάθειας σου. Μην εγκαταλείπεις λόγω αγγλικών, αργότερα το πρόγραμμα είναι πιο προσβάσιμο!!!

 

Τώρα σοβαρά ποιός από εσάς πιστεύει ότι μπορεί με το CCNA να κάνει troubleshoot ένα router της Cisco; Μην λέμε ό,τι θέλουμε... Το CCNA είναι μια καλή αρχή για να ξεκαθαρίσεις μέσα σου 5-10 αρχές και πρωτόκολλα δικτύωσης και να μάθεις βασικές εντολές για τους routers της Cisco. Επίσης παιδιά καλά τα emulators αλλά αν δεν πιάσεις hardware δεν κάνεις τίποτα.

 

Για όσους ενδιαφέρονται σοβαρά να μάθουν θα συνιστούσα την αγορά βιβλίων και μεταχειρισμένων Cisco routers/switches. Επίσης κυκλοφορούν και έτοιμα Cisco labs με παλιό εξοπλισμό στο ebay.

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Τώρα σοβαρά ποιός από εσάς πιστεύει ότι μπορεί με το CCNA να κάνει troubleshoot ένα router της Cisco; Μην λέμε ό,τι θέλουμε... Το CCNA είναι μια καλή αρχή για να ξεκαθαρίσεις μέσα σου 5-10 αρχές και πρωτόκολλα δικτύωσης και να μάθεις βασικές εντολές για τους routers της Cisco. Επίσης παιδιά καλά τα emulators αλλά αν δεν πιάσεις hardware δεν κάνεις τίποτα.

 

Για όσους ενδιαφέρονται σοβαρά να μάθουν θα συνιστούσα την αγορά βιβλίων και μεταχειρισμένων Cisco routers/switches. Επίσης κυκλοφορούν και έτοιμα Cisco labs με παλιό εξοπλισμό στο ebay.

 

Σε κάθε εκπαίδευση για το CCNA είτε από πιστοποιημένη Ακαδημία είτε από κάποιον εκπαιδευτή, το καλύτερο είναι να γίνεται χρήση πραγματικού εξοπλισμού. Έτσι πιο εύκολα οι έννοιες γίνονται κατανοητές και πραγματικά μπορεί ο εκπαιδευόμενος να ανταποκριθεί σε πραγματικές καταστάσεις και να είναι σε θέση να κάνει troubleshooting και σε σύνθετα προβλήματα. Συμφωνώ ότι το CCNA είναι το πρώτο βήμα για να μπει κάποιος στον κόσμο των δικτύων μέσω της Cisco, αλλά με σωστή εκπαίδευση μπορεί να προχωρήσει σε μεγάλο βάθος και ανάπτυξη δεξιοτήτων.

 

Επίσης κανείς δεν είπε ότι κάποιος δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει βιβλία και μεταχειρισμένο εξοπλισμό. Αυτό εξαρτάται από τα χρήματα που μπορεί να δαπανήσει για την εκπαίδευση του.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι το CCNA είναι το πρώτο βήμα για να μπει κάποιος στον κόσμο των δικτύων μέσω της Cisco, αλλά με σωστή εκπαίδευση μπορεί να προχωρήσει σε μεγάλο βάθος και ανάπτυξη δεξιοτήτων.

 

Εδώ συμφωνούμε, απλά καθώς με το μήνυμά σου άφηνες να εννοηθεί ότι με τις γνώσεις του CCNA μπορείς να κάνεις troubleshoot Cisco Routers έγραψα τη διαφωνία μου, ίσως λίγο έντονα...

 

Επίσης κανείς δεν είπε ότι κάποιος δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει βιβλία και μεταχειρισμένο εξοπλισμό. Αυτό εξαρτάται από τα χρήματα που μπορεί να δαπανήσει για την εκπαίδευση του.

 

Ούτε είπε κανείς ότι τον ωφελεί να το κάνει κι έσπευσα να καλύψω το κενό :)

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...