Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα παιδια.εχω νοβα με 50ΜΡ με σταθερα και δυο ωρες κινητα.23ε...το συμβολαιο ληγει τελος του μηνα..απ οτι διβασα παραπανω αν δεν κανω εγω την αναννεωση τοτε γινεται αυτοματα απο μονη της...αν χρειαστε να το σπασω το συμβολαιο θα πρεπει να πληρωσω πεναλτυ?....επισης πως μπορω να δω αν η περιοχη που μενω καλυπτει 300αρα?

ευχαριστω

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

4 minutes ago, parkakias said:

καλησπερα παιδια.εχω νοβα με 50ΜΡ με σταθερα και δυο ωρες κινητα.23ε...το συμβολαιο ληγει τελος του μηνα..απ οτι διβασα παραπανω αν δεν κανω εγω την αναννεωση τοτε γινεται αυτοματα απο μονη της...αν χρειαστε να το σπασω το συμβολαιο θα πρεπει να πληρωσω πεναλτυ?....επισης πως μπορω να δω αν η περιοχη που μενω καλυπτει 300αρα?

ευχαριστω

Εάν δεν κάνεις τίποτα, δεν ανανενώνεται - μετατρέπεται σε αορίστου χρόνου και μπορείς να φύγεις όποτε θέλεις.
Είναι πιθανόν να αυξηθεί και η τιμή.

Εάν διανύεις τον τελευταίο μήνα, ήδη μπορείς να ξεκινήσεις φορητότητα χωρίς πέναλτι - ή ανανέωση εάν είσαι ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, minast said:

Εάν δεν κάνεις τίποτα, δεν ανανενώνεται - μετατρέπεται σε αορίστου χρόνου και μπορείς να φύγεις όποτε θέλεις.
Είναι πιθανόν να αυξηθεί και η τιμή.

Εάν διανύεις τον τελευταίο μήνα, ήδη μπορείς να ξεκινήσεις φορητότητα χωρίς πέναλτι - ή ανανέωση εάν είσαι ευχαριστημένος.

να συνεχισω στην παραπανω ερωτηση παιδια..εχω και 4 νουμερα κινητων στην βονταφον...καρτοκινητα..υπαρχει περιπτωση να βρω προσφορα ποτυ να περιλαμβανει και αυτα?..ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Έχω σύνδεση vdsl 100, εξαιρετικά σταθερή και πλήρως ικανοποιημενος.

Το πρόβλημα είναι το αρχαίο technicolor tg788 που υποστηρίζει μόνο 2.4ghz WiFi με αποτέλεσμα ότι είναι συνδεδεμένο ενσύρματα να δουλεύει άψογα ενώ το ασύρματο δίκτυο είναι άθλιο.

Θα μου προτείνατε να αλλάξω το modem με ένα καινούριο wifi 6 (π.χ. Fritzbox 7530ax) ή μια οικονομικοτερη λύση με ένα access point ή router με wifi 5 θα ελυνε το πρόβλημα?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, atsirtsis said:

Έχω σύνδεση vdsl 100, εξαιρετικά σταθερή και πλήρως ικανοποιημενος.

Το πρόβλημα είναι το αρχαίο technicolor tg788 που υποστηρίζει μόνο 2.4ghz WiFi με αποτέλεσμα ότι είναι συνδεδεμένο ενσύρματα να δουλεύει άψογα ενώ το ασύρματο δίκτυο είναι άθλιο.

Θα μου προτείνατε να αλλάξω το modem με ένα καινούριο wifi 6 (π.χ. Fritzbox 7530ax) ή μια οικονομικοτερη λύση με ένα access point ή router με wifi 5 θα ελυνε το πρόβλημα?

Ευχαριστώ.

Εχω ειχα ενα αθλιο μοντεμ ρουτερ της vodafone σε 24αρα adsl το οποιο επαιζε μονο 2.4 οποτε αγορασα ενα ρουτερ της Huawei με 13€ και το κουμπωσα πανω του με καλωδιο ωστε να  εχω 5GHz απο το ρουτερ. Tο προτινω ως μια απλη,φθηνη λυση. Η nova δεν στο αλλαζει με κατι πιο καλο; Εδω και ποσα χρονια στο πατρικο εχω 50vdsl Nova με το ZTE  Η288 το οποιο ειναι σουπερ και με μηδενικα προβληματα τοσο καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Η Nova δεν το αλλάζει από τη στιγμή που δεν εμφανίζει βλάβη και η γραμμή κλειδώνει σωστά.

Ντροπή μετά από 15 χρόνια πελάτης αλλά δε θα ασχοληθώ μαζί τους για την ώρα.

Μάλλον θα καταλήξω σε μια οικονομική λύση σαν αυτή που λες ή θα τους καλέσω να ρωτήσω πόσα θέλουν για το Η288, έχω διαβάσει καλές κριτικές κι εγώ.

Και υπομονή μέχρι - και αν - έρθει η οπτική ίνα...

Σε ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, atsirtsis said:

Έχω σύνδεση vdsl 100, εξαιρετικά σταθερή και πλήρως ικανοποιημενος.

Το πρόβλημα είναι το αρχαίο technicolor tg788 που υποστηρίζει μόνο 2.4ghz WiFi με αποτέλεσμα ότι είναι συνδεδεμένο ενσύρματα να δουλεύει άψογα ενώ το ασύρματο δίκτυο είναι άθλιο.

Θα μου προτείνατε να αλλάξω το modem με ένα καινούριο wifi 6 (π.χ. Fritzbox 7530ax) ή μια οικονομικοτερη λύση με ένα access point ή router με wifi 5 θα ελυνε το πρόβλημα?

Ευχαριστώ.

Ένα χωριστό access point θα δουλέψει σίγουρα, και είναι η "σωστή" λύση - κάθε συσκευή να κάνει αυτό που κάνει καλά (modem: DSL, access point: WiFi). Όμως είναι κρίμα να έχουν διαθέσιμα καλύτερα modem/routers και να σε αφήνουν με το παλιό. Και το Η288 είναι αξιοπρεπές, και το Zyxel.

Εγώ θα πρότεινα να πεις ότι έχεις πρόβλημα με το ρούτερ και να ζητήσεις να στο αλλάξουν. Εάν δεν πείθονται, κάνε του και μερικά ανοιγοκλεισίματα για να φαίνονται αποσυνδέσεις. Εν γένει δεν επικροτώ την κοροϊδία, αλλά αυτοί ξεκίνησαν 😛

Link to comment
Share on other sites

Σας αφήνει να συνδεθείτε με την σελίδα του ρουτερ; Δεν μου φορτώνει καθόλου η σελίδα, τα ping που κάνω προς στην σελίδα χάνονται τα πακέτα. Είναι "κλειδωμένο" τίποτα γενικά από την nova αυτή η δυνατότητα ή είναι δικό μου πρόβλημα μόνο. Η ταχύτητα / τηλέφωνο δουλεύουν όλα ρολόι. 50 αρα vdsl. 

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, r31134 said:

Εχω ειχα ενα αθλιο μοντεμ ρουτερ της vodafone σε 24αρα adsl το οποιο επαιζε μονο 2.4 οποτε αγορασα ενα ρουτερ της Huawei με 13€ και το κουμπωσα πανω του με καλωδιο ωστε να  εχω 5GHz απο το ρουτερ. Tο προτινω ως μια απλη,φθηνη λυση. Η nova δεν στο αλλαζει με κατι πιο καλο; Εδω και ποσα χρονια στο πατρικο εχω 50vdsl Nova με το ZTE  Η288 το οποιο ειναι σουπερ και με μηδενικα προβληματα τοσο καιρο.

Το 288 το ειχα σε 100/10 FTTH, πολύ καλο ρουτερ. Δεν καταλαβαίνει τίποτα ούτε σε ασύρματο ούτε με καλώδιο. Στην αλλαγή που έκανα προς Cosmote μόνο το ρουτερ μου λείπει.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

On 1/3/2024 at 2:43 ΜΜ, minast said:

Εάν δεν κάνεις τίποτα, δεν ανανενώνεται - μετατρέπεται σε αορίστου χρόνου και μπορείς να φύγεις όποτε θέλεις.
Είναι πιθανόν να αυξηθεί και η τιμή.

Εάν διανύεις τον τελευταίο μήνα, ήδη μπορείς να ξεκινήσεις φορητότητα χωρίς πέναλτι - ή ανανέωση εάν είσαι ευχαριστημένος.

Καλημέρα.

Έχουμε πρόσφστη εικόνα αναφορικά με την μετατροπή σε αορίστου χρόνου;

Όντως αυξάνεται η τιμή και πόσο;

Ρωτάω διότι το συμβόλαιό μου λήγει σε 4 μήνες και η περιοχή μου είναι ακόμα στο adsl. Έτσι ψάχνομαι για άλλες λύσεις τύπου κάρτας sim με απεριόριστα δεδομένα, όπου πιθανόν να παίξει καμιά αξιόλογη προσφορά τον Νοέμβριο στην BF. Για τον λόγο αυτό δεν θέλω να κάνω ανανέωση από τώρα και σκέφτομαι να το αφήσω να μετατραπεί σε αορίστου.

Edited by nikkal
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...