Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ετοιμάζομαι κι εγώ να κάνω αναβάθμιση Nova από 24άρα (που κλειδώνει στα 11) σε 50άρα (που μου είπαν ότι θα κλειδώνει στα 45+), αλλά με αυτά που διαβάζω δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι θα πιάνω πάνω από 25MBps.

Αυτή τη στιγμή είμαστε στο Nova2play+ με απεριόριστα σταθερά και κινητά, με περίπου €20 το μήνα (παλιοί πελάτες, πάνω από 10 χρόνια). Μου είπαν τηλεφωνικά ότι με την αναβάθμιση στα 50ΜΒps θα μου βγεί κάτι λιγότερο από €23 το μήνα. Είναι οκ οι τιμές ή να ψάξω για εναλλακτικές? Από το λίγο που είδα, λίγο πολύ στα ίδια παίζουν όλοι στα 50ΜΒps

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ετοιμάζομαι κι εγώ να κάνω αναβάθμιση Nova από 24άρα (που κλειδώνει στα 11) σε 50άρα (που μου είπαν ότι θα κλειδώνει στα 45+), αλλά με αυτά που διαβάζω δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι θα πιάνω πάνω από 25MBps.
Αυτή τη στιγμή είμαστε στο Nova2play+ με απεριόριστα σταθερά και κινητά, με περίπου €20 το μήνα (παλιοί πελάτες, πάνω από 10 χρόνια). Μου είπαν τηλεφωνικά ότι με την αναβάθμιση στα 50ΜΒps θα μου βγεί κάτι λιγότερο από €23 το μήνα. Είναι οκ οι τιμές ή να ψάξω για εναλλακτικές? Από το λίγο που είδα, λίγο πολύ στα ίδια παίζουν όλοι στα 50ΜΒps
Είμαι στο ίδιο πρόγραμμα με σένα, ρώτησες αν στο καινούργιο το απεριόριστο στα κινητά θα συνεχίσει να ισχύει;

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, chios said:
46 minutes ago, geoponer said:
Ετοιμάζομαι κι εγώ να κάνω αναβάθμιση Nova από 24άρα (που κλειδώνει στα 11) σε 50άρα (που μου είπαν ότι θα κλειδώνει στα 45+), αλλά με αυτά που διαβάζω δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι θα πιάνω πάνω από 25MBps.
Αυτή τη στιγμή είμαστε στο Nova2play+ με απεριόριστα σταθερά και κινητά, με περίπου €20 το μήνα (παλιοί πελάτες, πάνω από 10 χρόνια). Μου είπαν τηλεφωνικά ότι με την αναβάθμιση στα 50ΜΒps θα μου βγεί κάτι λιγότερο από €23 το μήνα. Είναι οκ οι τιμές ή να ψάξω για εναλλακτικές? Από το λίγο που είδα, λίγο πολύ στα ίδια παίζουν όλοι στα 50ΜΒps

Είμαι στο ίδιο πρόγραμμα με σένα, ρώτησες αν στο καινούργιο το απεριόριστο στα κινητά θα συνεχίσει να ισχύει;

Στην αρχή μου είπε ότι στο νέο θα έχω 3 ώρες (αν θυμάμαι καλά) για κινητά και όχι απεριόριστα. Μετά που πιάσαμε την κουβέντα και είπα ότι έχουμε δει εναλλακτικές με απεριόριστα μου μείωσε την τιμή αλλά χωρίς να διευκρινήσει αν θα ισχύουν τα απεριόριστα.

Θα ξαναμιλήσουμε την Παρασκευή και θα τη ρωτήσω για να το επιβεβαιώσω - σε ευχαριστώ που το ανέφερες. Εσύ πόσα δίνεις για το πακέτο?

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι στα 20 .ετσι γραφει οπως παρακατω , fiber 50 το λενε , δεν ειναι εν τελη , μεσα στο συμβολαιο παρολα αυτα εχει σαν χαμηλη ταχυτητα τα 18mps , οποτε ειναι καλυμενοι απεναντι μου που διαμαρτυρομαι . θα φερω ηλεκτρολογο κ θα ξαναγραψω εδω . κατα μεγαλη πιθανοτητα ειναι το αστικο κεντρο που χανω ταχυτητα κ το οτι δεν ειμαι voip , δηλαδη το τηλεφωνο δουλευει ενεξαρτητα κ οχι πανω στο router . σε εναν φιλο που εχει καμπινα να τον εξυπηρετει του δωσανε στα 26 100mps , το τηλεφωνο ειναι πανω στο router κ πιανει 110mps !!!!!!!!!!! τωρα τα μαθαινω κ εγω . οσο ειμαι σε τηλεφωνικο κεντρο ταχυτητα δεν θα δω . ειμαι vdsl ομως , για αυτο πιανω 20mps , πριν σε καθαρο adsl ημουν στα 12mps .

2Play με Απεριόριστα Σταθερά και 120 λεπτά προς Κινητά

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο είχα παλιά και άλλαξα σε 50αρα. 2 ή 3 ώρες έχει για κινητά αλλά μου είπε με 3€ μπορούσα να τα κάνω απεριόριστα αλλά δεν ήθελα. Σταθερά έχει απεριόριστα. 22,99€ μου έρχεται το μήνα. Η ταχύτητα που πιάνω είναι στα 47 πάνω κάτω. 

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, _dimdim_ said:

Κι εγώ το ίδιο είχα παλιά και άλλαξα σε 50αρα. 2 ή 3 ώρες έχει για κινητά αλλά μου είπε με 3€ μπορούσα να τα κάνω απεριόριστα αλλά δεν ήθελα. Σταθερά έχει απεριόριστα. 22,99€ μου έρχεται το μήνα. Η ταχύτητα που πιάνω είναι στα 47 πάνω κάτω. 

Ίσως είναι αυτό εδώ: https://nova.gr/programmata/internet-tilephonia που έχει 2 ώρες προς κινητά με €23.

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, georgerapp said:

εγω ειμαι στα 20 .ετσι γραφει οπως παρακατω , fiber 50 το λενε , δεν ειναι εν τελη , μεσα στο συμβολαιο παρολα αυτα εχει σαν χαμηλη ταχυτητα τα 18mps , οποτε ειναι καλυμενοι απεναντι μου που διαμαρτυρομαι . θα φερω ηλεκτρολογο κ θα ξαναγραψω εδω . κατα μεγαλη πιθανοτητα ειναι το αστικο κεντρο που χανω ταχυτητα κ το οτι δεν ειμαι voip , δηλαδη το τηλεφωνο δουλευει ενεξαρτητα κ οχι πανω στο router . σε εναν φιλο που εχει καμπινα να τον εξυπηρετει του δωσανε στα 26 100mps , το τηλεφωνο ειναι πανω στο router κ πιανει 110mps !!!!!!!!!!! τωρα τα μαθαινω κ εγω . οσο ειμαι σε τηλεφωνικο κεντρο ταχυτητα δεν θα δω . ειμαι vdsl ομως , για αυτο πιανω 20mps , πριν σε καθαρο adsl ημουν στα 12mps .

2Play με Απεριόριστα Σταθερά και 120 λεπτά προς Κινητά

Δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο στην ταχύτητα εάν το τηλέφωνο είναι VoIP ή όχι, αλλά έχουν μεγάλη σημασία οι διακλαδώσεις. Εάν έχεις λειτουργικό τηλέφωνο σε πρίζες εκτός αυτής που είναι το μόντεμ, σίγουρα μπορείς να κερδίσεις μερικά Mbps εάν τις αποσυνδέσεις. Θα σε καθοδηγήσει και ο ηλεκτρολόγος, εφόσον ξέρει από αυτά.

Link to comment
Share on other sites

παραθετω το σχολιο που εγραψα στο αλλο φορουμ για το τι εγινε .

 

ηρθε ηλεκυρολογος εν τελη , το σπιτι αναμενομενα ειναι σωστο , αναμενομενα καθοτι ειχε φτιαχτει εκ νεου το κομματι του ρευματος κ δικτυου το 2016 .

βγηκαμε εξω στο φιναλε , πηγαμε router κ ρευμα κ φυσικα η ταχυτητα ειναι στα 20mps . 

 

 

 

 

edit . μιλησα με wind απο περιεργεια για νεα γραμμη , εχουμε 50 .

50 της λεω ; ναι 50 fiber .....κλασσικα !!!!

αλλα αυτη την φορα ηξερα . της εξηγησα . 

θα εχετε απο 20 μεχρι 30 τωρα που βλεπω , ναι δεν ειναι voip ........

μαλιστα , μααααααλιστα !!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

οποτε να ειστε ενημερομενοι , να ρωτατε , πειτε μου ακριβως ποσα θα πιανω γιατι ξερω απο τους γειτονες , κ θα σας πουν την αληθεια . τουλαχιστον , οχι οτι μπορειτε να κανετε κατι , αλλα τουλαχιστον να μην πληρωσετε ηλεκτρολογο σαν εμενα επειδη ειναι ψευτες !!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Ξερει καποιος αν υπαρχει τροπος να μπλοκαρω κληση απο το σταθερο σε ενα συγκεκριμενο αριθμο η γινεται μονο οταν το υποστηριζει η τηλεφωνικη συσκευη?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
23/05/2022
Mε πηραν τηλεφωνο κι μου εκαναν προσφορα για ενα παγιο δωρο οποια ταχυτητα διαλεξω . Αρνηθηκα την προσφορα και απλα θα γραψουν στην καρτελα οτι δεν δεχομαι την προσφρα με ενα (1) μηνα δωρεαν .

Στην ουσια δεν μου εκαναν προσφορα!!!!!!!!

Ελπιζα να επανερθουν με καλυτερη προσφορα αλλιως ψαχνω αλλου ειδη γιατι στην ουσια κοροιδευουν τους πελατες αφου δεν δινουν τιποτα παραπανω απο τι βασικη προσφορα στο site με 12 χρονια στην εταιρεια κι 2 συνδεσεις .

UPDATE. 01-06-22
Για την ιστορια να αναφερω οτι 10 ημερες μετα δεν ειχα καμια αλλη αντιπροταση απο το "ΤΜΗΜΑ ΠΡΟΣΦΟΡΩΝ" της ΝΟVA ουτε κι απαντηση στους λογους που ζητησα νεα προσφορα(χαμηλη ταχυτητα (10-11 mbs),και προταση για αναβαθμιση της συνδεσης σε μεγαλυτερη ταχυτητα (50αρα) απο την ιδια την εταιρεια, πριν απο καποιο χρονικο διαστημα οταν ειχαμε διακοπη internet για μερες ,σε χαμηλη τιμη(20€) οποτε κι αν το αποφασησουμε )
Oφειλω να πω οτι το nova support με διαβεβαιωνε αμμεσα οτι ειμαι σε " σειρα προτεραιοτητας " κι θα με παρουν αμμεσα απο το ΤΜΗΜΑ ΠΡΟΣΦΟΡΩΝ για συμφερουσα προσφορα !!!!!! κατι που δεν φυσικα εγινε .

Αυτη ητην η αντιμετωπιση που ειχα εγω απο την ΝΟVA που ημουν πελατης για πανω απο μια 10ετια
 
Link to comment
Share on other sites

μιας κ μου εσκασε ειδοποιηση απο το σχολιο του φιλου ας γραψω τι εκανα εν τελη .

τα σχολια μου ειναι στην σελιδα 193 κ σε αυτην . 

στον οροφο του αδελφου μου που δεν ειχε γραμμη.

πηρα τηλεφωνο vodafone , δινω οδο , μου λενε μονο 24αρα , τιμιοι .

πηρα wind , μου λενε 50αρα , τους λεω ειμαι ψαγμενος πλεον , αυτο κ αυτο , ναι θα εχετε 20 ! οχι τιμιοι , ουνα φατσα ουνα ρατσα με nova , τα ιδια μου ειπαν , 50 στην αρχη , 20 αφου ειπα οσα γνωριζω , αλητεια . 

k καλω Οτε , μου λεει 24 , λεω 50αρα δεν γινετε ; 

μου λενε κανετε αιτηση , στελνουμε τεχνικο με router , ανοιγει γραμμη , τσεκαρει ταχυτητα , σας λεει ποσο κλειδωνει , κ αν θελετε συνεχιζουμε ........ θα προσπαθησουμε . 

ερχετε , ψαχνει την γραμμη , την βρισκει σε ενα κουτακι στο διπλα σπιτι , ανοιγει , πλενει γραμμες , κανει διορθωσεις , κλεινει καλα το κουτι γιατι ηταν ανοιχτο απο πανω κ χαλια μεσα , παμε σπιτι , 40 παρακαλω πολυ , του λεω ασε router προχωραμε ΟΤΕ παρε 30 ευρω γιατι εκανες δουλεια κ γιατι εισαι μερακλης . 

 

ετσι γινονται οι δουλεις κυριοι , οχι σαν την Nova Που μου ειπε βλεπω 50 στην πορτα σου κ τραβα φερε ηλεκτολογο , εχω γραψει για αυτα παραπανω . 

 

 

φυσικα εκανα το ιδιο κ εγω , εβαλα ΟΤΕ κ κανονιασα nova κ συμβολαιο , δεν θα τους χρειαστω ποτε ετσι κ αλλιως .

 

αλλαξα κ τον παροχο στο κινητο μου απο voda σε οτε κ επιτελους σημα παντου κ δυνατο , η voda μαλλον ακουει επενδυση κ κανει εμετο !!!!!!!!!!!!!! 

 

κ επονται κ αλλα κανονια , wind σταθερο γονιων , κινητα πατερα μανα συζυγου , ολα θα μαζευτουν ΟΤΕ . 

 

ετσι παει παιδια , κανε την δουλεια σου , αυτο μονο, οχι ψεματα , οχι απατες  ,ουτε καν θαυματα , την δουλεια σου μονο . 

 

τοσα χρονια πηγαινα απο voda σε wind κ περασα κ απο nova , για ενα δυο ευρω κατω , ΟΡΣΕ ΚΟΥΤΕ , ποτε δεν πηρα καν τον ΟΤΕ .

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, georgerapp said:

μιας κ μου εσκασε ειδοποιηση απο το σχολιο του φιλου ας γραψω τι εκανα εν τελη .

τα σχολια μου ειναι στην σελιδα 193 κ σε αυτην . 

στον οροφο του αδελφου μου που δεν ειχε γραμμη.

πηρα τηλεφωνο vodafone , δινω οδο , μου λενε μονο 24αρα , τιμιοι .

πηρα wind , μου λενε 50αρα , τους λεω ειμαι ψαγμενος πλεον , αυτο κ αυτο , ναι θα εχετε 20 ! οχι τιμιοι , ουνα φατσα ουνα ρατσα με nova , τα ιδια μου ειπαν , 50 στην αρχη , 20 αφου ειπα οσα γνωριζω , αλητεια . 

k καλω Οτε , μου λεει 24 , λεω 50αρα δεν γινετε ; 

μου λενε κανετε αιτηση , στελνουμε τεχνικο με router , ανοιγει γραμμη , τσεκαρει ταχυτητα , σας λεει ποσο κλειδωνει , κ αν θελετε συνεχιζουμε ........ θα προσπαθησουμε . 

ερχετε , ψαχνει την γραμμη , την βρισκει σε ενα κουτακι στο διπλα σπιτι , ανοιγει , πλενει γραμμες , κανει διορθωσεις , κλεινει καλα το κουτι γιατι ηταν ανοιχτο απο πανω κ χαλια μεσα , παμε σπιτι , 40 παρακαλω πολυ , του λεω ασε router προχωραμε ΟΤΕ παρε 30 ευρω γιατι εκανες δουλεια κ γιατι εισαι μερακλης . 

 

ετσι γινονται οι δουλεις κυριοι , οχι σαν την Nova Που μου ειπε βλεπω 50 στην πορτα σου κ τραβα φερε ηλεκτολογο , εχω γραψει για αυτα παραπανω . 

 

 

φυσικα εκανα το ιδιο κ εγω , εβαλα ΟΤΕ κ κανονιασα nova κ συμβολαιο , δεν θα τους χρειαστω ποτε ετσι κ αλλιως .

 

αλλαξα κ τον παροχο στο κινητο μου απο voda σε οτε κ επιτελους σημα παντου κ δυνατο , η voda μαλλον ακουει επενδυση κ κανει εμετο !!!!!!!!!!!!!! 

 

κ επονται κ αλλα κανονια , wind σταθερο γονιων , κινητα πατερα μανα συζυγου , ολα θα μαζευτουν ΟΤΕ . 

 

ετσι παει παιδια , κανε την δουλεια σου , αυτο μονο, οχι ψεματα , οχι απατες  ,ουτε καν θαυματα , την δουλεια σου μονο . 

 

τοσα χρονια πηγαινα απο voda σε wind κ περασα κ απο nova , για ενα δυο ευρω κατω , ΟΡΣΕ ΚΟΥΤΕ , ποτε δεν πηρα καν τον ΟΤΕ .

Μία παρατήρηση πάντως, γιατί ο ΟΤΕ δεν κάνει τα παραπάνω μόνο από μεράκι: Χέρι στο κουτί του ΟΤΕ που έβαλε ο τεχνικός, μπορεί να βάλει μόνο... ο ΟΤΕ 😉

Επίσης είναι ευθύνη του ΟΤΕ να κρατάει το δίκτυο σε καλή κατάσταση.

Edited by minast
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, minast said:

Μία παρατήρηση πάντως, γιατί ο ΟΤΕ δεν κάνει τα παραπάνω μόνο από μεράκι: Χέρι στο κουτί του ΟΤΕ που έβαλε ο τεχνικός, μπορεί να βάλει μόνο... ο ΟΤΕ 😉

Επίσης είναι ευθύνη του ΟΤΕ να κρατάει το δίκτυο σε καλή κατάσταση.

ας το αφησουμε στην ακρη αυτο . 

ειπαν θα ερθουμε θα δειτε κ μας λετε . 

τι ειπαν οι αλλοι ; 

εχετε 50 , θα εχω ; 

ναι .

τελικα ειχα 20 , θα ερθετε να το δειτε λεω ; οχι , εχεις θεμα φερε τεχνικο .

ηρθε , κανενα θεμα , το rrouter στην εισοδο καλωδιων στο κτιριο κ 20 κ εκει . 

τι τους κανεις αυτους εαν δεν τους παρατησεις για τον οτε  ;

το θεμα μου ειναι να απαιτητέ πραγματικη ταχυτητα να ψαχνεστε λιγο με τους γειτονους κ οτι αλλο μπορειτε . 

wind nova ειναι δεδομενα ψευτες . εγω επαθα κ εμαθα .

 

υ.γ γιατι ο οτε δεν ειπε 50κυριε , θα εχετε 50 ! 

ειπε 24 κ δωστε λιγο χρονο να τσεκαρει το τεχνικο τμημα , επανηλθε κ ειπε θα δοκιμασουμε !

να μην αναφερω την διαφορα συμπεριφορας στην περιπτωση μου ; βοηθεια ειναι , σε ολους πλην οσους ζουνε απο wind nova επι του θεματος . 

 

επειδη κουραζουν τα σχολια μου κ η περιπτωση μου ας τα αφησουμε να υπαρχουν απλα , οποιος θελει λαμβανει οτι νομιζει , κ εγω διαβαζοντας κ με βοηθεια συνφορουμητων ξυπνησα .

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, georgerapp said:

μιας κ μου εσκασε ειδοποιηση απο το σχολιο του φιλου ας γραψω τι εκανα εν τελη .

τα σχολια μου ειναι στην σελιδα 193 κ σε αυτην . 

στον οροφο του αδελφου μου που δεν ειχε γραμμη.

πηρα τηλεφωνο vodafone , δινω οδο , μου λενε μονο 24αρα , τιμιοι .

πηρα wind , μου λενε 50αρα , τους λεω ειμαι ψαγμενος πλεον , αυτο κ αυτο , ναι θα εχετε 20 ! οχι τιμιοι , ουνα φατσα ουνα ρατσα με nova , τα ιδια μου ειπαν , 50 στην αρχη , 20 αφου ειπα οσα γνωριζω , αλητεια . 

k καλω Οτε , μου λεει 24 , λεω 50αρα δεν γινετε ; 

μου λενε κανετε αιτηση , στελνουμε τεχνικο με router , ανοιγει γραμμη , τσεκαρει ταχυτητα , σας λεει ποσο κλειδωνει , κ αν θελετε συνεχιζουμε ........ θα προσπαθησουμε . 

ερχετε , ψαχνει την γραμμη , την βρισκει σε ενα κουτακι στο διπλα σπιτι , ανοιγει , πλενει γραμμες , κανει διορθωσεις , κλεινει καλα το κουτι γιατι ηταν ανοιχτο απο πανω κ χαλια μεσα , παμε σπιτι , 40 παρακαλω πολυ , του λεω ασε router προχωραμε ΟΤΕ παρε 30 ευρω γιατι εκανες δουλεια κ γιατι εισαι μερακλης . 

 

ετσι γινονται οι δουλεις κυριοι , οχι σαν την Nova Που μου ειπε βλεπω 50 στην πορτα σου κ τραβα φερε ηλεκτολογο , εχω γραψει για αυτα παραπανω . 

 

 

φυσικα εκανα το ιδιο κ εγω , εβαλα ΟΤΕ κ κανονιασα nova κ συμβολαιο , δεν θα τους χρειαστω ποτε ετσι κ αλλιως .

 

αλλαξα κ τον παροχο στο κινητο μου απο voda σε οτε κ επιτελους σημα παντου κ δυνατο , η voda μαλλον ακουει επενδυση κ κανει εμετο !!!!!!!!!!!!!! 

 

κ επονται κ αλλα κανονια , wind σταθερο γονιων , κινητα πατερα μανα συζυγου , ολα θα μαζευτουν ΟΤΕ . 

 

ετσι παει παιδια , κανε την δουλεια σου , αυτο μονο, οχι ψεματα , οχι απατες  ,ουτε καν θαυματα , την δουλεια σου μονο . 

 

τοσα χρονια πηγαινα απο voda σε wind κ περασα κ απο nova , για ενα δυο ευρω κατω , ΟΡΣΕ ΚΟΥΤΕ , ποτε δεν πηρα καν τον ΟΤΕ .

Οι εναλλακτικοί πάροχοι είναι καλοί (και φθηνοί), μόνο όταν έχεις καλή γραμμή. Αν η γραμμή σου έχει θέματα, τότε ο ΟΤΕ αξίζει τα παραπάνω λεφτά, καθώς υπάρχει η πιθανότητα να στην φτιάξουν. 

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

το πιο σωστο σχολιο .

φιλος με το καφαο στο παρακατω στενο παιζει 100 , ουτε πανω ουτε κατω κ οποιος κ να ειναι ο παροχος δεν αλλαζει η εμπειρία κ οι παροχες , εκει ενα πιο φθηνο τιμολογιο ειναι λογος επιλογης του που θα πας . 

εγω δεν το γνωριζα αυτο κ γενικα αυτα τα τεχνικα ας πουμε θεματα . τα εμαθα κ τωρα γνωριζω . 

αυτη ειναι η δυναμη των φορουμ . 

Link to comment
Share on other sites

Παντελονιαζεις ; 

Το καρτέλ ;

Απαράδεκτο ειναι ....ακομα κ μια κοκα κολα να παντελονιασεις. 

Αλλά σίγουρα αυτούς ; 

Κ ερωτω . 

Οι πάροχοι ηλεκτρικού, πολύ πιο πρόσφατα βγηκαν στον εμπόριο. 

Γιατι δεν εχουν τετοια συμβόλαια παρα αλλαζεις εαν θελήσεις πάροχο ; 

Τι ειναι αυτα τα συμβόλαια που βαρανε νούμερα κυριολεκτικά οτι ναναι εαν θελήσεις να φύγεις ; 

Για να φύγεις υπάρχει λόγος , δεν ξύπνησες ένα πρωί κ ειπες αντι για καφε αλλάζω πάροχο. Γιατι δεν μπορείς ανθρώπινα να το κάνεις; 

Τα νούμερα μεσα σε αυτό ; 

Η απόλυτη καβατζα . 

50 εως .......απο 18 !!!!!

Για παράδειγμα.

 

Ειχα καρτοσυμβολαιο , λήγει , λέω τέρμα να γυρίσει στην κάρτα που ήταν. 

20 ευρω λένε. 

Γιατί ; ΓΙΑΤΙ !!!!!!! 

πως που ποιός ; Ποιοι είστε ; 

Τι λέτε ; Γιατι !!!!!!!!!! 

 

Δηλαδή έλεος ρε αδελφέ . 

Παντελονιασμα κ απαράδεκτο για αυτούς ; 

 

Κάντε ενα τεστ oakla , στην σελιδα εχει τα 5g σημεία , ρίξτε μια ματιά στην Βουλγαρία , πόσο πίσω είμαστε !!!! Σε ολα . Απλά τυχαία ανέφερα τα 5g . 

 

Αυτούς ; Απαράδεκτο αυτούς ; 

 

Καταλαβαίνω οτι το λες με καλή καρδιά καθότι έντιμος ενήλικας άνθρωπος . 

 

Αλλά φιλαράκι με ξεσηκωσες στα καλά καθούμενα.

 

Link to comment
Share on other sites

Οχι οχι δεν τους κλέβω . 

 

Μετακόμιση κ φορητότητα σε αλλο σπίτι γνωστού .

 

Νοva . 

Θα ανανεώσετε ; 

Οχι γιατι θα φύγω απο το σπίτι. 

Δεν πειράζει , δωρεάν ειναι η μεταφορά αφου θα ειναι στο ίδιο ονομα .

Οκ .

Ήρθε η ώρα , παει από μαγαζί , νέα ΔΕΗ κ ταυτότητα . 

50 ευρω !!!! Μα μου ειπαν ειναι δωρεάν . 

Δεν ισχύει , δεν θα κατάλαβαν . 

 

Οχι δεν τους κλέβω .κανεις δεν τους κλέβει. 

Δεν τους κλέβω . 

 

Κλέβω ; 

Τρως απο εκει ; 

Εισαι του χώρου ; 

 

Τι εννοείς δεν καταλαβαίνεις το παράδειγμα της ΔΕΗ ;

Πάροχοι δεν ειναι κ εκει . 

Γιατι δεν έχουν συμβόλαια τέτοιου είδους οπως στην τηλεφωνία ; 

Εαν θες να φύγεις απο τον εναν παροχο στον αλλον απλα το κάνεις . Πληρώνεις οτι οφείλεις μεχρι τοτε κ τέρμα.

 

Κ η πλάκα; 

Κανόνι στην wind . 

Λεω θα παρω προσφορά στο ονομα μου επίτηδες κ οχι στην γυναικα μου πχ . 

Μου δώσανε . Περασμένα ξεχασμένα ; Δεν κάνανε έλεγχο ; Θα το λέγανε μετά;

 

Χαχαχχααχα !!! 

Η εκτίμηση μου προς αυτούς ειναι στο μηδέν. 

 

Ακομα δεν εξηγήσες το 20ρικο που ανέφερα οταν έληξε το καρτοσυμβολαιο κ ηθελα να γινει αυτο που ηταν πάντα , καρτοκινητο .

Σωστό; 

Το 50ρικο σε αυτό το σχόλιο ; Σωστό ; 

 

Βασικα δεν θελω να μου απαντήσεις . 

Με δαιμονιζεις .

Link to comment
Share on other sites

On 1/6/2022 at 11:05 ΜΜ, georgerapp said:

μιας κ μου εσκασε ειδοποιηση απο το σχολιο του φιλου ας γραψω τι εκανα εν τελη .

τα σχολια μου ειναι στην σελιδα 193 κ σε αυτην . 

στον οροφο του αδελφου μου που δεν ειχε γραμμη.

πηρα τηλεφωνο vodafone , δινω οδο , μου λενε μονο 24αρα , τιμιοι .

πηρα wind , μου λενε 50αρα , τους λεω ειμαι ψαγμενος πλεον , αυτο κ αυτο , ναι θα εχετε 20 ! οχι τιμιοι , ουνα φατσα ουνα ρατσα με nova , τα ιδια μου ειπαν , 50 στην αρχη , 20 αφου ειπα οσα γνωριζω , αλητεια . 

k καλω Οτε , μου λεει 24 , λεω 50αρα δεν γινετε ; 

μου λενε κανετε αιτηση , στελνουμε τεχνικο με router , ανοιγει γραμμη , τσεκαρει ταχυτητα , σας λεει ποσο κλειδωνει , κ αν θελετε συνεχιζουμε ........ θα προσπαθησουμε . 

ερχετε , ψαχνει την γραμμη , την βρισκει σε ενα κουτακι στο διπλα σπιτι , ανοιγει , πλενει γραμμες , κανει διορθωσεις , κλεινει καλα το κουτι γιατι ηταν ανοιχτο απο πανω κ χαλια μεσα , παμε σπιτι , 40 παρακαλω πολυ , του λεω ασε router προχωραμε ΟΤΕ παρε 30 ευρω γιατι εκανες δουλεια κ γιατι εισαι μερακλης . 

 

ετσι γινονται οι δουλεις κυριοι , οχι σαν την Nova Που μου ειπε βλεπω 50 στην πορτα σου κ τραβα φερε ηλεκτολογο , εχω γραψει για αυτα παραπανω . 

 

 

φυσικα εκανα το ιδιο κ εγω , εβαλα ΟΤΕ κ κανονιασα nova κ συμβολαιο , δεν θα τους χρειαστω ποτε ετσι κ αλλιως .

 

αλλαξα κ τον παροχο στο κινητο μου απο voda σε οτε κ επιτελους σημα παντου κ δυνατο , η voda μαλλον ακουει επενδυση κ κανει εμετο !!!!!!!!!!!!!! 

 

κ επονται κ αλλα κανονια , wind σταθερο γονιων , κινητα πατερα μανα συζυγου , ολα θα μαζευτουν ΟΤΕ . 

 

ετσι παει παιδια , κανε την δουλεια σου , αυτο μονο, οχι ψεματα , οχι απατες  ,ουτε καν θαυματα , την δουλεια σου μονο . 

 

τοσα χρονια πηγαινα απο voda σε wind κ περασα κ απο nova , για ενα δυο ευρω κατω , ΟΡΣΕ ΚΟΥΤΕ , ποτε δεν πηρα καν τον ΟΤΕ .

Και εμείς αυτό λέμε,μετά από χρόνια που κόψαμε κάθε επαφή με ΟΤΕ εν τελεί κατέληξα να βάλω στο χωριό μου οτε(γιατί οι γραμμές είναι ψιλό μάπα και αν γίνει βλάβη βασίζομαι ότι θα φτιάξουν το δίκτυο τους). Κεφαλονια που είμαι και Θεσσαλονίκη είχα Vodafone και Nova αλλά 24αρα. Εν τελεί ξήλωσα τη σύνδεση στο νησί λόγω της κακής γραμμής και φέρε τεχνικό και μου είπα για οξειδώσεις και θέματα στη γραμμή που ήθελαν ηλεκτρολόγο. 
Και επειδή σπίτι στη περίπτωση μου δεν αλλάζεις εύκολα προτίμησα να κοψω το σταθερό και να βάλω απεριόριστα στο κινητό μου. Έχω γυρισει σε καρτοκινητά φοιτητικά εγώ και ο πατέρας μου από Wind και ο αδερφός μου σε Frog με σήμα καμπάνα επιτέλους στο σπίτι. 
Αυτή τη στιγμή έχουμε 4 σταθερά,το ένα με οπτική σε Wind και 2 Adsl Vodafone γιατί θέλαμε Ίντερνετ φθηνό 24/1. 
Για εμένα ο ΟΤΕ πλέον με τα απεριόριστα έκανε κινήσεις να κρατήσει κόσμο και να ακολουθήσει το ρεύμα. 

 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχει κανείς nova cinema, 100mbps, απεριόριστα σταθερά, 120' προς κινητά?

Αν ναι, πόσο δίνει το μήνα?

Με το δίνουν 34€.

 

Επίσης το eon tv box παίζει με δορυφορικο πιατο ή μέσω internet???? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πριν 2 μήνες αναβάθμισα την 24άρα ADSL σε 50άρα, καθώς η 24άρα κλείδωνε πλέον κάτω από τα 10 και είχα αρκετές αποσυνδέσεις.

Η 50άρα κλειδώνει σταθερά στα 50+ , χωρίς αποσυνδέσεις και μέχρι τώρα πάμε μια χαρά. Είμαι 3 τετράγωνα από το ΚΑΦΑΟ της περιοχής. Τηλέφωνο δεν έχω χωρίς το router, όπως είχα διαβάσει να ρωτάει κάποιος.

Τελικά ο χαλκός και η μεγάλη ζημιά από το αστικό κέντρο έκαναν τη ζημιά, και κατηγορούσα τη Nova εδώ και καιρό για τις χαμηλές ταχύτητες της 24άρας...

H Nova τυπική από ότι βλέπω, πίστωσε το πάγιο και τα τέλη του 1 μήνα (η αλλαγή έγινε στα μέσα του διμήνου) και περιμένουμε να δούμε τον 1ο λογαριασμό λογικά τον άλλο μήνα, με το νέο πάγιο. Ελπίζω να μην έχουμε εκπλήξεις εκεί.

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

On 22/7/2022 at 2:47 ΜΜ, geoponer said:

Λοιπόν, πριν 2 μήνες αναβάθμισα την 24άρα ADSL σε 50άρα, καθώς η 24άρα κλείδωνε πλέον κάτω από τα 10 και είχα αρκετές αποσυνδέσεις.

Η 50άρα κλειδώνει σταθερά στα 50+ , χωρίς αποσυνδέσεις και μέχρι τώρα πάμε μια χαρά. Είμαι 3 τετράγωνα από το ΚΑΦΑΟ της περιοχής. Τηλέφωνο δεν έχω χωρίς το router, όπως είχα διαβάσει να ρωτάει κάποιος.

Τελικά ο χαλκός και η μεγάλη ζημιά από το αστικό κέντρο έκαναν τη ζημιά, και κατηγορούσα τη Nova εδώ και καιρό για τις χαμηλές ταχύτητες της 24άρας...

H Nova τυπική από ότι βλέπω, πίστωσε το πάγιο και τα τέλη του 1 μήνα (η αλλαγή έγινε στα μέσα του διμήνου) και περιμένουμε να δούμε τον 1ο λογαριασμό λογικά τον άλλο μήνα, με το νέο πάγιο. Ελπίζω να μην έχουμε εκπλήξεις εκεί.

Τελικά όλοι σε 50/5 θα πάμε…το 24αρι πέθανε δυστυχώς. Ας πέσουν και οι τιμές όμως λίγο ακόμα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Εμενα 50αρα δεν ειναι ακομα διαθεσιμη αλλα η 24 αρα της Nova ειναι κλειδωμενη ολη μερα στα 18.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Χαιρετω απο Τρίπολη,

μεχρι σημερα επαιρνα ιντερνετ απο τον πανω οροφο με repeater απο συγγενη με cosmote VDSL 50 που πρόσφατα εγινε 100.

Απο ταχυτητες και με τοιχο/ταβανι να παρεμβαλεται επιανα 65-70mbps.

Για διαφορους λογους θα βαλω δικη μου γραμμη, και σε επισκεψη σε καταστημα ΝΟVA o υπαλληλος μου ειπε οτι μεχρι πριν 5 μηνες δεν εδινε VDSL 50/100 λογω καμπυλότητας γραμμης. ??? 

Φευγω απο καταστημα και βαζω τα στοιχεια στο σαιτ και με παιρνουν τηλ σε 3 λεπτα. εκλεισα 100αρα με 26 ευρω και μου ειπαν πως αν για τεχνικους λογους δεν γίνεται θα ακυρωθει το συμβολαιο.

Το ερώτημα ειναι πως θα καταλαβω στο ρουτερ οτι η συνδεση ειναι οντως VDSL 100? 

Μεχρι πριν 2 χρονια ειχα 24 forthnet που συγχρονιζε σε 18-19 αρα θεωρω οτι απο θεση και καλωδιώσεις ειμαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις speedtest με καλώδιο. Εναλλακτική είναι να κάνεις login στο 192.168.1.1 (το διαχειριστικό του ρούτερ) και να δεις το συγχρονισμό

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...