Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

7 ώρες πριν, xenopoulos said:

πριν απο την λήξη του συμβολαίου σας θα έχει ποινή πρόωρης αποχώρησης. Επειδή είστε στο τέλος του συμβολαίου θα είναι μικρή αυτή.

οχι παντα. αναλογα το συμβολαιο που ειχε κανει. εμενα μεχρι τελευταια μερα ηθελαν ολο το ποσο 100+ ευρω

καλυτερα να το ρωτησει πρωτα να του πουν ποσο ειναι η ποινη αποχωρησης

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

On 4/12/2021 at 12:27 ΜΜ, kapodistrias said:

Καλησπέρα,

Με ειδοποίησαν οτι 14/01/22 θα λήξη το συμβόλαιο μου με αύξηση τιμής.

Θα μπορούσα από τώρα να κάνω φορητότητα σε άλλη εταιρία;

Δεν υπάρχει λόγος να κάνεις φορητότητα από τώρα και να διακινδυνεύσεις ρήτρες κλπ. Εάν έχεις βρει κάποια άλλη εταιρία, μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί της και να τους πεις ότι η αλλαγή θέλεις να γίνει όσο το δυνατό γρηγορότερα από τη συγκεκριμένη ημερομηνία και τι σου προτείνουν να κάνεις. Επίσης, μπορείς να στείλεις και ένα email στη Nova, αναφέροντας ότι ενδιαφέρεσαι για φορητότητα, αλλά μετά τη συγκεκριμένη ημερομηνία, ώστε να μην υπάρξει ζήτημα με ρήτρες. Εγώ το είχα κάνει και είχαν γίνει πολύ ομαλά (βέβαια μιλάμε για 2016).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Υπάρχει κάποιος που να έχει 50αρα γραμμή στο Αίγιο από nova; Έχω την 24αρα nova και σκέφτομαι να κάνω αναβάθμιση. Επίσης στην 50αρα το τηλέφωνο δουλεύει κανονικά όπως τώρα ή μόνο με voip; 

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα παιδια..ειμαι στην νοβα απο το 13....με απεριοριστα κινητα σταθερα και με τα καναλια τα free.αλλα ρε παιδια στο ιντερνετ με εχουν στην χαμηλωτερη ταχυτητα...πιανω κοντα στα 3,5.....επειδη δεν την παλευω σερνεται εντελως...εχει κανεις κανει αλλαγη του πακετου να μου πειτε τι γινεται?...τους εχω στειλει και μειλ....στο τσατ τα ιδια και μου λενε για 50αρα αλλα με αυξηση της τιμης....τωρα ειμαι στα 25,5 ευρω...

ενετομεταξυ απο το σαιτ βλεπω αυτο..... έναρξης δέσμευσης: 02/07/2019
Ημερομηνία λήξης δέσμευσης: 02/07/2021..

Edited by parkakias
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν κάλυψη για vdsl 50 ή 100 έχεις? Αν έχεις, τους παίρνεις απλά ένα τηλέφωνο και τους λές για το 50αρι ή 100άρι στα 23 ή 26 ευρώ. Άκου 25,5 για 3,5 ταχύτητα. Αν δεν έχεις κάλυψη κοιτα για mobile internet. Καλύτερα θα είσαι.

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, jaguar13 said:

Καταρχήν κάλυψη για vdsl 50 ή 100 έχεις? Αν έχεις, τους παίρνεις απλά ένα τηλέφωνο και τους λές για το 50αρι ή 100άρι στα 23 ή 26 ευρώ. Άκου 25,5 για 3,5 ταχύτητα. Αν δεν έχεις κάλυψη κοιτα για mobile internet. Καλύτερα θα είσαι.

ναι εχω φιλε....εχω καλυψη....και το θεμα ειναι οτι εχω και τα παιδια που κανανε μαθηματα φροντηστηριακα μεσω p-c  και να σερνονται...

ευχαριστω πολυ

Edited by parkakias
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, parkakias said:

καλημερα παιδια..ειμαι στην νοβα απο το 13....με απεριοριστα κινητα σταθερα και με τα καναλια τα free.αλλα ρε παιδια στο ιντερνετ με εχουν στην χαμηλωτερη ταχυτητα...πιανω κοντα στα 3,5.....επειδη δεν την παλευω σερνεται εντελως...εχει κανεις κανει αλλαγη του πακετου να μου πειτε τι γινεται?...τους εχω στειλει και μειλ....στο τσατ τα ιδια και μου λενε για 50αρα αλλα με αυξηση της τιμης....τωρα ειμαι στα 25,5 ευρω...

ενετομεταξυ απο το σαιτ βλεπω αυτο..... έναρξης δέσμευσης: 02/07/2019
Ημερομηνία λήξης δέσμευσης: 02/07/2021..

Πάνε Vodafone,με 23€ δίνει 50/5 γραμμή. Εγώ προσωπικά πήγα Wind 100/10 με 26€.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

παιδια και κατι αλλο...σε επικοινωνια με την νοβα μου λενε οτι εχω 24αρα αλλα φταει ο χαλκος κ.τ.λ. βασει εετ..δεν υπαρχει μια ελαχιστη απολκλιση απο αυτο που δινουν?...η κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις έως 24, όχι 24άρα και είσαι πολύ μακριά προφανώς από το αστικό κέντρο που παίρνεις σήμα. Δεν υπάρχει κάτι να γίνει για να πάρεις παραπάνω ταχύτητα από αυτήν. Μόνο να πας σε vdsl 50αρα. Άλλη τεχνολογία, και δεν θα έχεις τέτοια απόκλιση.

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Mark_K said:

Έχεις έως 24, όχι 24άρα και είσαι πολύ μακριά προφανώς από το αστικό κέντρο που παίρνεις σήμα. 

Τα ίδια μου είπαν και εμένα από την τεχνική εξυπηρέτηση όταν τους πήρα γιατί η 24 σύνδεση μου κλειδωνε στα 4 ενώ συνήθως κλειδώνει στα 10 / 11.

Φίλος μου τεχνικός του ΟΤΕ πού μένει ένα τετράγωνο πιο πέρα μου είπε ότι είμαστε πολύ κοντά στο ΚΑΦΑΟ και θα έπρεπε να κλειδώνει γύρω στα 15 λόγω των απωλειών χαλκού. Σε κάθε περίπτωση μου είπε αν έχω τη δυνατότητα να πάω σε VDSL για να έχω υψηλότερη ταχύτητα.

Άντε να βγάλεις άκρη.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήμουν για χρόνια με ταχύτητες ~4mbps και ξέρω πως το ΑΚ είναι περίπου 2,5χλμ. Αν είσαι τόσο κοντά όσο λέει ο γνωστός σου, μήπως υπάρχει θέμα όντως. Αλλά για μένα, είναι πολύ καλύτερα με vdsl. Σε βάζουν σε καμπίνα, πράγμα που εκμηδενίζει πρακτικά την απόσταση, και εκτός του καλύτερου download έχεις και καλύτερο upload. Γνώμη μου είναι πως δεν έχει νόημα η ύπαρξη απλής adsl στις μέρες μας.

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, geoponer said:

Τα ίδια μου είπαν και εμένα από την τεχνική εξυπηρέτηση όταν τους πήρα γιατί η 24 σύνδεση μου κλειδωνε στα 4 ενώ συνήθως κλειδώνει στα 10 / 11.

Φίλος μου τεχνικός του ΟΤΕ πού μένει ένα τετράγωνο πιο πέρα μου είπε ότι είμαστε πολύ κοντά στο ΚΑΦΑΟ και θα έπρεπε να κλειδώνει γύρω στα 15 λόγω των απωλειών χαλκού. Σε κάθε περίπτωση μου είπε αν έχω τη δυνατότητα να πάω σε VDSL για να έχω υψηλότερη ταχύτητα.

Άντε να βγάλεις άκρη.

ετσι ειναι φιλε μου..στα 4 ειμαι...ενα σταθερο pc και ενα κινητο και σερνεται...δεν παλευεται..

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι φιλε μου..στα 4 ειμαι...ενα σταθερο pc και ενα κινητο και σερνεται...δεν παλευεται..
Ανέβασε στατιστικά από το ρούτερ να δούμε από περιέργεια την γραμμή, γιατί αν έχεις θέμα θα έχεις και με το vdsl.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, parkakias said:

ετσι ειναι φιλε μου..στα 4 ειμαι...ενα σταθερο pc και ενα κινητο και σερνεται...δεν παλευεται..

Παθών και εγώ, κάνε την οικονομική υπέρβαση για vdsl. 
Εγω βέβαια διάλεξα να πάω σε απεριόριστα στο κινητό μου.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, chios said:
15 ώρες πριν, parkakias said:
ετσι ειναι φιλε μου..στα 4 ειμαι...ενα σταθερο pc και ενα κινητο και σερνεται...δεν παλευεται..

Ανέβασε στατιστικά από το ρούτερ να δούμε από περιέργεια την γραμμή, γιατί αν έχεις θέμα θα έχεις και με το vdsl.

πως ανεβαζω στατιστικα του ρουτερ?..

 

10 ώρες πριν, Nikolas14 said:

Παθών και εγώ, κάνε την οικονομική υπέρβαση για vdsl. 
Εγω βέβαια διάλεξα να πάω σε απεριόριστα στο κινητό μου.

αυτο ακριβως φιλε μου...χρειαζεται οικονομικη υπερβαση..δεν υπαρχει αλλη λυση..

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, parkakias said:

πως ανεβαζω στατιστικα του ρουτερ?..

 

αυτο ακριβως φιλε μου...χρειαζεται οικονομικη υπερβαση..δεν υπαρχει αλλη λυση..

23€ έχει η 50αρα, υποθέτω και στην 24αρα κάπου εκεί πληρώνεις. Δεν είναι μεγάλη η διαφορά για ίντερνετ και τηλεφωνία. 

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, _dimdim_ said:

23€ έχει η 50αρα, υποθέτω και στην 24αρα κάπου εκεί πληρώνεις. Δεν είναι μεγάλη η διαφορά για ίντερνετ και τηλεφωνία. 

 

 

ναι ναι 25,62 ..απλα μου δινει τα ελευθερα καναλια...που τελικα κανεις δεν βλεπει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ξεκινησα μια 50αρα σύνδεση με την nova . 

 

Μου ειπαν σας δινουμε 50 vdsl . 

 

Οκ ξεκίνησα. 

 

Πως γίνεται το τηλεφωνο να δουλεύει οπως πρώτα μακρυά απο το router κ να μην εχει σχεση αν αυτο είναι κλειστό ; 

 

Πως γίνεται να πιάνω 20mps ; 

 

Τελικα τι εχω ; 

 

PSX_20220429_230124.thumb.jpg.a8b76b687c982fbc574a9bedff930985.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η σύνδεση δεν είναι από καμπίνα, είναι από το Αστικό Κέντρο οπως πριν με την ADSL. Για το Attenuation που έχεις πάλι καλά που εχεις και αυτά τα 25 Mbps

Poco X3 Pro



Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, georgeavl3 said:

Η σύνδεση δεν είναι από καμπίνα, είναι από το Αστικό Κέντρο οπως πριν με την ADSL. Για το Attenuation που έχεις πάλι καλά που εχεις και αυτά τα 25 Mbps

Poco X3 Pro


 

Δηλαδή τι σημαίνει αυτό ; 

Κ τοτε γιατι μου λενε vdsl ; 

Γιατι οταν τους κάλεσα μου ειπαν εμεις βλέπουμε οτι σας στέλνουμε 50 ; 

Ψέματα λένε ; 

Θελω να τους ξανά καλέσω αλλα να ξερω τι θα πω . 

Οχι απόλυτα , αλλα να καταλάβουν οτι δεν μιλανε σε πλήρως άσχετο κ τον κανουν ότι θέλουν.

 

Κ κατι τελευταίο , γιατι δεν ειναι από καμπίνα ; Δεν υπάρχει στην περιοχή για παράδειγμα ; 

Η περιοχή μου ειναι ακομα εκτός οπτικής ίνας ; 

Edited by georgerapp
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς. Η σύνδεση είναι έως 50. Όχι 50. Δεύτερον, ναι μπορεί να μην υπάρχει καμπίνα στην περιοχή σου, αλλά να υπάρχει FTTH (Fiber To the Home). Εσύ τώρα έχεις VDSL αλλά λόγω απόστασης δεν πιάνεις τα 50. Τώρα γιατί σου ειπαν ότι σου στέλνουν 50 δεν ξέρω.

Poco X3 Pro



Link to comment
Share on other sites

Αρα γίνεται vdsl κ το τηλέφωνο εκτος modem . 

Νόμιζα οτι δεν γινόταν. 

Αν τους καλουσες τι θα τους έλεγες. 

Νομιζω οτι με κορόιδεψαν. 

Όπως νομίζω το κανανε οταν τους πηρα πριν καιρο κ μου είπαν εμεις βλεπουμε 50 στην πόρτα σας !!!! 

Ποια 50 ρε παιδιά !!!! 

Κ το σπίτι έχει καινούργιες καλωδιώσεις , τις περασαμε πριν 2 έτη . Φρέσκα ολα .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά, μιας και στο πατρικό μου δεν υπάρχουν καμπίνες για VDSL, είμαι δηλαδή σε μια παρόμοια περίπτωση με τη δική σου, αν είχα έστω και αυτά τα 25 από τα 14,5 που έχω τώρα δε θα έλεγα τίποτα. Βέβαια στο συμβόλαιο πλέον αναγράφονται οι μέγιστες, μέσες και ελάχιστες ταχύτητες ανά περιοχή. Το συμβόλαιό σου το έχεις κοιτάξει για να δεις τι γράφει;

Poco X3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...