Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό ακριβώς, σωστός Τι εννοείς; κανάλι;

το κανάλι εκπομπής του wifi εννοεί. Από 1..13 σε 2.4gb 801.11b/g/n πρωτόκολλο και τα αντίστοιχα στο 5ghz 801.11ac.

 

Απάντηση: συνδέεσαι στο web interface του router σου (ποιον εχεις δεν μας λες;) συνήθως γράφεις στην url adress στον chrome/firefox 192.168.1.1 ή 192.168.1.254 για μερικούς και πατάς enter. Μετά αφού δώσεις κωδικούς (admin/admin ή ότι γραφει από κατω στο αυτοκόλλητο) ψάχνεις στο μενού να βρεις την ρυθμιση. Δες κανένα βιντεο στο youtube..

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

το κανάλι εκπομπής του wifi εννοεί. Από 1..13 σε 2.4gb 801.11b/g/n πρωτόκολλο και τα αντίστοιχα στο 5ghz 801.11ac.

 

Απάντηση: συνδέεσαι στο web interface του router σου (ποιον εχεις δεν μας λες;) συνήθως γράφεις στην url adress στον chrome/firefox 192.168.1.1 ή 192.168.1.254 για μερικούς και πατάς enter. Μετά αφού δώσεις κωδικούς (admin/admin ή ότι γραφει από κατω στο αυτοκόλλητο) ψάχνεις στο μενού να βρεις την ρυθμιση. Δες κανένα βιντεο στο youtube..

 

Έχετε ένα δίκιο, ξέχασα να το αναφέρω :wacko: Πάντως το laptop μου έχει αποσυνδέσεις στα 5ghz (δεν ξέρω εάν υπάρχει κάποιο θέμα ασυμβατότητας) αλλά στα 2.4 πάει άψογα. Βέβαια, που και που τρέει ένα σκάλωμα το δίκτυο κόβεται για 1-2 δεύτερα και μετά επανέρχεται.

Edited by kostas701
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
γιατι στο ZTE H288A δε μπορουμε να αλλαξουμε dns ?μου ειπαν απο την τεχνικη υποστηριξη οτι ειναι κλειδωμενο
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το πακέτο που λέει οτι με 20,90€ δίνουν 24mbps και απεριόριστες κλήσεις προς σταθερά και κινητά το έχει πάρει κανείς; Είναι πραγματικά απεριόριστες oi κλήσεις προς κινητά;

 

Υπάρχει και το πακέτο nova telephony+ που έχει απεριόριστες κλήσεις προς σταθερά και κινητά. Ποιος ο λόγος να υπάρχει αυτό αφού με 20,90€ έχει επιπλέον και διαδίκτυο στα 24mbps

Edited by xenopoulos
.
Link to comment
Share on other sites

Είναι πραγματικά απεριόριστες οι κλήσεις προς κινητά. Δεν έχει όριο τύπου 1500’, είναι όπως το απεριόριστα προς σταθερά.
Link to comment
Share on other sites

και 1500 λεπτα να ειναι μονο το μηνα προς τα κινητα ειναι υπεραρκετες νομιζω! εγω εντος καρααντινας που το εχω κανει προεκταση του χεριου και να εχω φτασει τις 16 ωρες!!! οποτε νομιζω οτι φτανουν!!!
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω κι εγώ πως ισχύει όντως το απεριόριστα προς κινητά.

Τον προηγούμενο μήνα μίλησα πάνω από 10 ώρες με κινητά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω έρθει σε απόγνωση με τη nova. Είμαι συνδρομητής τους σχεδόν μια δεκαετία, έχω 3play πρόγραμμα που λήγει εντός της εβδομάδας, και προσπαθώ να μιλήσω μαζί τους εδώ και ένα μήνα. Έχω πάρει στο 13831 τουλάχιστον 5 φορές και έχω ζητήσει επικοινωνία με το τμήμα προσφορών (όπως μου υπέδειξαν). Τις τελευταίες φορές μου ζήτησαν συγγνώμη, δεσμεύτηκαν ότι το αίτημα έχει διαβαθμιστεί ως "κατεπείγον", και θα επικοινωνούσε "σίγουρα κάποιος μαζί μου", "αν όχι σήμερα το πολύ αύριο". Έχω στείλει αίτηση στην online φόρμα επικοινωνίας. Όλα αυτά στο βρόντο, με έχουν γράψει κανονικά!

 

Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία; Βαράει κανόνι η εταιρία; Σκεφτόμουνα για αναβάθμιση του 3play σε FTTH, αλλά πλέον έχω αναθεωρήσει πλήρως, γιατί θεωρώ βέβαιο ότι θα με κρεμάσουν σε οποιοδήποτε πρόβλημα παρουσιαστεί μελλοντικά.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω έρθει σε απόγνωση με τη nova. Είμαι συνδρομητής τους σχεδόν μια δεκαετία, έχω 3play πρόγραμμα που λήγει εντός της εβδομάδας, και προσπαθώ να μιλήσω μαζί τους εδώ και ένα μήνα. Έχω πάρει στο 13831 τουλάχιστον 5 φορές και έχω ζητήσει επικοινωνία με το τμήμα προσφορών (όπως μου υπέδειξαν). Τις τελευταίες φορές μου ζήτησαν συγγνώμη, δεσμεύτηκαν ότι το αίτημα έχει διαβαθμιστεί ως "κατεπείγον", και θα επικοινωνούσε "σίγουρα κάποιος μαζί μου", "αν όχι σήμερα το πολύ αύριο". Έχω στείλει αίτηση στην online φόρμα επικοινωνίας. Όλα αυτά στο βρόντο, με έχουν γράψει κανονικά!

 

Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία; Βαράει κανόνι η εταιρία; Σκεφτόμουνα για αναβάθμιση του 3play σε FTTH, αλλά πλέον έχω αναθεωρήσει πλήρως, γιατί θεωρώ βέβαιο ότι θα με κρεμάσουν σε οποιοδήποτε πρόβλημα παρουσιαστεί μελλοντικά.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

 

 

 

 

ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΛΗΓΕΙ, ΔΕΝ ΛΗΓΕΙ ΚΑΤΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΝΟΜΙΖΩ. ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΟΒΟΥΝ ΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ. ΑΠΛΑ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΚΑΛΑ ΙΣΩΣ ΧΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΝΟΜΙΑΚΗ ΕΚΠΤΩΣΗ ΑΝ ΕΧΕΙΣ. ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΜΗΝ ΧΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΟΥ ΣΕ ΤΗΛΕΦΩΝΗΜΑΤΑ ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ, ΚΙ ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΑΝΤΙΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ΚΑΤΙ !!! ΕΓΩ ΕΧΩ 2PLAY ME 20.9 ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ ΚΙΝΗΤΑ ΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΜΗΝΑ ΜΕ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΓΙΑ VDSL !!! ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΑΚΟΜΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΛΕΩ!!!!

Link to comment
Share on other sites

@pappoulis_7 ευχαριστώ για την απάντηση. Το ξέρω ότι δεν "λήγει", απλά θα προτιμούσα να αποφύγω τη δυσάρεστη έκπληξη πχ ενός διπλάσιου λογαριασμού, επειδή κόπηκε η έκπτωση του 24μηνου.

 

Εμένα δυστυχώς στο παρελθόν με έχουν καλέσει για προσφορές μόνο "συνεργάτες", που θα προτιμούσα να αποφύγω.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία; Βαράει κανόνι η εταιρία; Σκεφτόμουνα για αναβάθμιση του 3play σε FTTH, αλλά πλέον έχω αναθεωρήσει πλήρως, γιατί θεωρώ βέβαιο ότι θα με κρεμάσουν σε οποιοδήποτε πρόβλημα παρουσιαστεί μελλοντικά.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

 

Η πρόσφατη εμπειρία μου από την εξυπηρέτηση πελατών της Nova είναι τραγική: Όταν καλούμε εμείς δεν βρίσκουμε αρμόδιο για το θέμα μας (το έχω περιγράψει μερικές σελίδες πιο πριν), αυτοί μας καλούν σε εργάσιμες ώρες που δεν μπορούμε να μιλήσουμε, στα emails δεν απαντάνε (1 στα 3, και αποφεύγουν να δώσουν σαφή απάντηση). Μόνο μέσα από το chat της σελίδας τους έχουμε καταφέρει να κάνουμε κάποια βήματα, αλλά όχι πολλά.

 

Αντιθέτως, η τεχνική υποστήριξη (τηλεφωνικά) είναι αστέρι - μας έλυσαν άλλο πρόβλημα άμεσα, χωρίς να χρειαστεί να έρθει τεχνικός στο σπίτι αφού ήταν θέμα ρυθμίσεων από την πλευρά τους.

 

Μόλις λήξει το συμβόλαιό μας θα φύγουμε άμεσα, με συνοπτικές διαδικασίες. Ακόμη και για το ποιο είναι το κόστος να σπάσυμε τώρα το συμβόλαιό μας δεν έχουμε πάρει απάντηση....

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Εκεί που θα πας παρτους πρωτα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών και αν σου απαντήσουν... φύγε.
Link to comment
Share on other sites

@pappoulis_7 ευχαριστώ για την απάντηση. Το ξέρω ότι δεν "λήγει", απλά θα προτιμούσα να αποφύγω τη δυσάρεστη έκπληξη πχ ενός διπλάσιου λογαριασμού, επειδή κόπηκε η έκπτωση του 24μηνου.

 

Εμένα δυστυχώς στο παρελθόν με έχουν καλέσει για προσφορές μόνο "συνεργάτες", που θα προτιμούσα να αποφύγω.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

 

Αρχικά, δε νομίζω οτι θα συμβεί η χρέωση που λες. Επειδή όμως ποτέ δεν ξέρεις, την επόμενη φορα καλο θα ήταν να επικοινωνήσεις μαζι τους (πχ με μια φόρμα επικοινωνίας) αρκετά νωρίτερα απο τη λήξη του συμβολαίου σου (2-3 μήνες), αναφέροντας οτι η επαφη μαζι τους ειναι στο πλαίσιο έρευνας αγοράς για νεο συμβόλαιο. Εγω και τις 3 φορες που εκαναα ανανεωση συμβολαίου ακολούθησα το παραπάνω, η ανανέωση του συμβολαίου έγινε πριν ληξει το 24μηνο. Αρα και δεν αγχώνομαι για καποιο απρόοπτο χρέωσης, αλλα και ουσιαστικά το 24μηνο "ληγει" νωρίτερα καθε φορα.

 

Λογω κοβιντ σε ολες τις εταιρίες γίνεται χαμός στην εξυπηρέτηση (ναι οκ σε κάποιες η εξυπηρέτηση ειναι τραγική επί μόνιμου βάσεως). Ισως ετυχες σε κακη συγκυρία.

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

 

Τελικά με έτρωγε και το τόλμησα, ζήτησα αναβάθμιση σε 100Mbps (από 24). Επίσης αναγκαστικά θα με κάνουν voip από pstn, παρότι ζήτησα να παραμείνω. Ίσως έκανα πατάτα, γιατί φοβάμαι ότι θα μείνω χωρίς ίντερνετ, κυρίως λόγω ελτά :-(

 

Υπάρχει κάποιος συμβατός voip router που θα μπορούσα να παραγγείλω σε περίπτωση που δεν μου έρθει ποτέ αυτός της forthnet;

 

Επίσης το voip δημιουργεί πρόβλημα στο συναγερμό;

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

- η forthnet δεν δίνει κωδικούς voip οπότε όχι δεν μπορείς να βάλεις δικό σου ρούτερ ακόμα και αν είναι voip.

- όχι ο συναγερμός δεν θα καταλάβει τπτ καθώς θα συνεχίσει να νομίζει ότι είναι σε αναλογικό τηλεφωνικό δίκτυο. Καλό είναι βέβαια να βάλεις το voip router που θα σου δώσουν σε κάποιο ups να έχει ρεύμα ακόμα και σε διακοπή ρεύματος.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ keysmith! Οπότε αρχίζω τα βουντού στο θεό των ΕΛΤΑ :-)

προφανώς για να δει ο συναγερμός το τηλέφωνο θα πρέπει να συνδεθεί στο "αναλογικό" κομμάτι που θα πει "μετά" την θύρα phone στο ρουτερ σου. Υπάρχουν 2 τρόποι αλλαγής της συνδεσμολογίας στις τηλεφωνικές γραμμές σου για να πάει τηλέφωνο στα υπόλοιπα δωμάτια και στο συναγερμό. Να ο ένας.. (θα τα βρεις σε οδηγίες μέσα)

VAKRJDm.png

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Πολύ βοηθητικό διάγραμμα, σε ευχαριστώ πολύ! Ευτυχώς σε αυτό το κομμάτι είναι τυχερός, γιατί έχω patch panel σε ρακάκι και είναι πολύ εύκολο να αλλάξω τι πάει σε ποια πρίζα.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ειμαι συνδεδεμενος με το ρουτερ μεσω καλωδιου enthernet σε pc

πως μπορω να δω ποσο ταχυτητα περνω απο το ρουτερ ?

Link to comment
Share on other sites

ειμαι συνδεδεμενος με το ρουτερ μεσω καλωδιου enthernet σε pc

πως μπορω να δω ποσο ταχυτητα περνω απο το ρουτερ ?

αν σε ενδιαφέρει το internet (και όχι το intranet δλδ να μιλήσεις με εσωτερικό κόμβο) μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα speedtest με το internet. Γραψε speedtest στο google.

να μην τρέχουν λοιπές εφαρμογές κατά την εκτέλεση του τεστ παρά μονο η καρτέλα με το site.

Οι ταχύτητες του ιντερνετ (Adsl) είναι πολύ μικρές για να "αλλοιωθούν" σε μια σύνδεση ethernet (εκτός προβληματικού εξοπλισμού)

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

σημερα με τη βροχη που εριξε και ενω μετα ειχε σταματησει μου εβγαζε αναζητηση σηματος και το καλωδιο

μετα απο ενα 2ωρο επαιξε κανονικα

απο το καιρο κανει αυτα τα κουλα η εχω κανενα θεμα με το ματι ?

σταθμη και ισχυ ηταν 15

τωρα ειναι στο 85

Link to comment
Share on other sites

Χτες παρέλαβα το ZTE modem και ενεργοποιήθηκε το internet 100, και πραγματικά είμαι πολύ ευχαριστημένος. Η διαφορά είναι φοβερή στην ταχύτητα, πρώτη φορά μπορώ να παίξω χωρίς buffering 4k 60fps videos, ενώ και η εργασία μέσω vpn είναι πλέον σχεδόν σαν να είμαι στο γραφείο.

 

Αν έχει κάποιος να προτείνει, ψάχνω τα εξής:

 

* Ένα router με υποστήριξη wifi 5GHz και 4 GbE πόρτες, να τον συνδέω ενσύρματα στο οικιακό δίκτυο, ώστε α) να παρέχει ενσύρματα ίντερνετ στο "media hub" (playstation, nova αποκωδικοποιητής, raspberry pi) και β) να ενισχύει την εμβέλεια του ασύρματου στο σαλόνι. Για την ώρα αυτή τη δουλειά την κάνει ένα παλιό LinkSys WAG354g-v2, αλλά πλέον αφενός δεν υποστηρίζει τα 5GHz, αφετέρου υστερεί στην ταχύτητα.

 

* Ένα ups για το ZTE router.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα, μου δώσανε από τη nova το νέο ρούτερ και θέλω να συνδέσω πάνω του το ασύρματο τηλέφωνο που εχω αλλά δεν λειτουργεί, χρειάζεται να πάρω νέα συσκευή ασύρματου τηλεφώνου;

Υπόψιν θέλω να το συνδέσω πάνω στο router.

Link to comment
Share on other sites

Έχει ανάψει το λαμπάκι phone πάνω στο ρουτερ; Αν οχι, μάλλον η τηλεφωνία σου είναι κανονική και θα πρέπει να συνδέσεις το τηλέφωνο μόνο του (με φίλτρο), ή δίπλα στο router (με splitter).
Link to comment
Share on other sites

Έχει ανάψει το λαμπάκι phone πάνω στο ρουτερ; Αν οχι, μάλλον η τηλεφωνία σου είναι κανονική και θα πρέπει να συνδέσεις το τηλέφωνο μόνο του (με φίλτρο), ή δίπλα στο router (με splitter).

 

Λόγω χωροταξικού προβλήματος θέλω να συνδέσω το ασύρματο τηλέφωνο μου πάνω στο router. Το συνδέω απευθείας δεν λειτουργεί, το συνδέω με splitter πάνω στο router ούτε τώρα λειτουργεί, μήπως χρειάζεται να αλλάξω την ασύρματη συσκευή μου;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...