Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν χθες μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με κάποια υπάλληλο της nova κ μετά από διαβεβαίωση της οτι θα πιάνω 100mbps προχώρησα σε αναβάθμιση της γραμμής στα 100mbps.Μου ειπε οτι σε 2 με 3 εργασιμες θα γινει η αλλαγη. Σημερα 1 μερα μετα λεω δεν κοιταω λιγο το ρουτερ κ βλεπω οτι εχει γινει η αναβαθμιση(χωρίς καμία ενημέρωση) με το ρουτερ να συγχρονίζει Download 71886 kbit/s Upload 10996 kbit/s.Μιλαω μεσω chat με εξυπηρετηση επιβεβαιωνει κ αυτη οτι σωστα βλεπω κ αρχιζουμε τα γνωστα βγαλε τηλεφωνο,αποσυνδεσε συναγερμο ,επανεκινηση ρουτερ κτλπ.Τα εκανα γνωριζοντασ οτι τπτ δεν θα αλλαξει(τα εχουμε ξαναπερασει) κ καταληξε η υπαλληλοσ οτι κανονικα απο την γραμμη ειναι αποδεκτο να εχουμε μεχρι 88 συνολο Upload και download κ εσας συνολικα ειναι περιπου 82. Ωραια λεω κ τωρα τι κανουμε?Λεει θα πρεπει να το δει τεχνικος πρωτα να δει αν υπαρχει προβλημα ωστε να επιδιορθωθει ή αν έχετε απωλεια εσωτερικα του κτιριου απο την ηλεκτρολογικη καλωδιωση. Καλα λεω μεχρι χθες με την 50αρα κλειδωνα στα 49999 τωρα τι μπορει να επαθαν τα καλωδια πλακα μας κανεις?τελικα ζητησα υπαναχωρηση στο προηγουμενο πακετο που ειχα γιατι δεν νομιζω να εβγαζα ακρη κ μου ειπαν οτι δρομολογησαν το αίτημα ώστε να γίνει επιστροφή στο προηγούμενο πακέτο κ ο θεός βοηθός.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Το ότι συγχρόνιζες 49.999 δεν συνεπάγεται ότι θα συγχρονίσεις και 100 ή 200.

Δεν αποκλείετε τα καλώδια σου να πηγαίνουν μέχρι 71886.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμάς.

 

Έχουμε ADSL 24 άρι με 5 ώρες κινητά σε πολύ καλή τιμή, είμαι πολλά χρόνια παλιός πελάτης, αλλά δε μου κάνουν καλή προσφορά.

 

Στην περιοχή έχει βάλει κουτί VDSL η WIND, οπότε το φοβάμαι λίγο επειδή από εκεί θα πάρω κι εγώ ως NOVA, και ίσως να μας το σνομπάρουν!! ;)

 

Για 50ρι μου το δίνανε 23 ευρώ το μήνα συν ενεργοποίηση συν εξοπλισμό δικά μου, πράγμα που με ξενερωσε αφάνταστα.

 

Τώρα πια δε μου δίνουν λέει 50ρι και λένε ότι και κανά δεν ίσχυε, και μου δίνουν μόνο 100ρι κάπου στα 29 νομίζω αν θυμάμαι καλά.

 

Εν τω μεταξύ, επειδή κάποια στιγμή παλιότερα είχε προσφορά με +5,25/μήνα από ADSL->VDSL50, μου είπαν να στέλνω κάθε τόσο μήπως ξαναυπάρξει αντίστοιχη προσφορά είτε δωρεάν ενεργοποίηση/εξοπλισμός, αλλά τζίφος εδώ και κανα χρόνο που ρωτάω....

 

Τι να κάνουμε???

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το συγκεκριμένο ρούτερ όπως έχει αναφερθεί μπουκώνει ,θα μπορούσε να μου απαντήσει ο εκπρόσωπος της Forthnet (μου έχει απαντήσει παλαιότερα) αν μπορεί να γίνει αντικατάσταση;

Μίλησα με την εξυπηρέτηση μου άλλαξαν το κανάλι σε άλλο που έχει λιγότερο φόρτο δικτύων αλλά τίποτα το πρόβλημα συνεχίζει και πρέπει να κάνω restart πολύ συχνά.

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο ρούτερ όπως έχει αναφερθεί μπουκώνει ,θα μπορούσε να μου απαντήσει ο εκπρόσωπος της Forthnet (μου έχει απαντήσει παλαιότερα) αν μπορεί να γίνει αντικατάσταση;

Μίλησα με την εξυπηρέτηση μου άλλαξαν το κανάλι σε άλλο που έχει λιγότερο φόρτο δικτύων αλλά τίποτα το πρόβλημα συνεχίζει και πρέπει να κάνω restart πολύ συχνά.

"Σάπια" ΖΤΕ :( μόνο αυτό της cosmote το speedport (που είναι zte) είναι λίγο καλούτσικο σε αυτήν την μάρκα (χωρίς να λέει την μαρκα).

αν δεν έχεις voip πάρε έναν του εμπορίου αν έχεις voip (οπότε μένεις με του παρόχου μαλλον) δοκίμασε εκτός από καθαρό κανάλι να παίξεις λίγο με encryption του wifi αλλά και το Mode εκπομπής. Βάλε wpa-2 μόνο με AES (βγάλε το μικρό mode wpa/wpa2) και βάλε μόνο 802.11n στο wifi (απενεργοποίησε B/G modes). Επίσης δοκίμασε με ipv4 μόνο (απενργοποίησε ipv6) όπως και όλα τα IDS που δεν κάνουν και τίποτα.

Αυτά είναι γενικές ενέργειες που κάνουμε σε όλα τα routers όταν έχουμε προβλήματα και σε κάποια κάνουν δουλειά ή έστω βελτιώνουν το θέμα.

 

Δες λίγο αυτήν την συζήτηση.

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε κλειδαρά θα το δοκιμάσω ,εν τω μεταξύ πήγα και αγόρασα ένα tp link TD-W8961N το οποίο δεν έχω καταφέρει να έχω internet,πιθανό να το επιστρέψω και αλλάξω με άλλο.
Link to comment
Share on other sites

παιζουν μεγαλο ρολο τα καναλια στο ασυρματο οντως ειδικα σε πολυκατοικιες και χωρους που εκπεμπουν πολλα δικτυα.

στο δικο μου μετα απο αρκετες προσπαθειες βρηκα ενα και δουλευει πολυ καλα ευτυχως.

 

Εχω θεμα με την ταχυτητα ομως καθως εδω και καποιους μηνες κλειδωνει καπου 30-40% χαμηλοτερα σε σχεση με τα τοσα χρονια που ειμαι συνδρομητης.

Στην εξυπηρετηση δε κανουν τιποτα εκτος απο ρεσταρτ στο ρουτερ και λενε οτι μεχρι τοσο μπορω να παρω. Τωρα πως γινεται τοσα χρονια να ειχα σταθερη ταχυτητα και τωρα να εχει πεσει τοσο κατω αγνωστο. Δεν αποκλειω να βαζουν οριο στις γραμμες λογω αυξημενης ζητησης φετος.

Μπορει να δηλωθει σα βλαβη αραγε?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε κλειδαρά θα το δοκιμάσω ,εν τω μεταξύ πήγα και αγόρασα ένα tp link TD-W8961N το οποίο δεν έχω καταφέρει να έχω internet,πιθανό να το επιστρέψω και αλλάξω με άλλο.

 

το tp link TD-W8961N (το οποίο διαθέτω και εγώ και είναι εξαιρετικός ρουτερ), είναι για ADSL (έως 24αρα γραμμή) και όχι VDLS. Από ότι κατάλαβα εσύ έχεις VDSL ή κατάλαβα λάθος.. Πάντως λογικά Θα συνδεθεί αλλά σε ADSL (οι ADSL κλειδώνουν σε vdsl ως ADSL δλδ μέχρι 24)

Για να συνδεθεί ο εν λόγω ρούτερ TD-W8961N θέλει να περάσεις τους κωδικούς ADSL που σου έδωσε η Forthnet. Σε αντίθεση με άλλους ρούτερ που αυτορυθμίζονται σε αυτόν θα πρέπει να βάλεις κωδικούς με το χέρι. Αν δεν τους έχεις σου τους δίνει η forthnet με μία διαδικασία.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Οι κωδικοί που μου έδωσε η Forthnet για το ADSL εως 24 δεν άλλαξαν όταν έκανα αναβάθμιση σε VDSL 50 ,δε μου έδωσαν καινούριους ,το επιβεβαίωσα χθες με την εξυπηρέτηση πελατών,ισχύουν το ίδιο username και password.

Τώρα είδσα ότι το TD-W8961N είναι ADSL2+ ,εντάξει αλλά δεν υπάρχει συμβατότητα να μου δώσει έστω 24 ,δε συγχρονίζει καν,τίποτα.

Edited by firetsmp
Link to comment
Share on other sites

Οι κωδικοί που μου έδωσε η Forthnet για το ADSL εως 24 δεν άλλαξαν όταν έκανα αναβάθμιση σε VDSL 50 ,δε μου έδωσαν καινούριους ,το επιβεβαίωσα χθες με την εξυπηρέτηση πελατών,ισχύουν το ίδιο username και password.

Τώρα είδσα ότι το TD-W8961N είναι ADSL2+ ,εντάξει αλλά δεν υπάρχει συμβατότητα να μου δώσει έστω 24 ,δε συγχρονίζει καν,τίποτα.

Χμμμ... Αφού δεν συγχρονίζει ΔΕΝ είναι θέμα κωδικών. Μάλλον επειδή είσαι (πάνω) σε VDSL μήπως πρέπει να ορίσεις κάτι άλλο στις ρυθμίσεις του ADSL που δεν είναι τα κοινά.. Για δες στο google τι πρέπει να βάλεις. Εδώ πάντως λένε ότι ΔΕΝ συγχρονίζει κοινός ADSL ρούτερ σε VDSL γραμμή εκτός αν "αυτοί" (forthnet) για λίγο σου το κάνουν ADSL μιλώντας μαζί τους και μέχρι να αλλάξεις ρούτερ.

Δες και αυτό

"Όταν το συνδέεις στο quick setup πρέπει να κάνετε auto detect του δικτύου, επειδή manual σας βγάζει VLANID 1035 και ακόμη και το usename και password του παρόχου να βάλετε σωστά ΔΕΝ θα δουλέψει."

Δυστυχώς δεν έχω VDSL και δεν ξέρω πως συμπεριφέρεται με ADSL. νόμιζα να σου πω την αλήθεια ότι συγχρονίζει (σε Cosmote που έχω στην δουλειά συγχρονίζει ο ADSL ρούτερ σε VDSL γραμμή αλλά ίσως δεν είναι δεδομένο για όλες τις περιπτώσεις και ISP).

Αν δεν είσαι Voip στο τηλέφωνο μπορείς να αγοράσεις έναν άλλο tp-link router που σε forthnet πάνε καλά αν ρυθμιστούν σωστά. Ο πιο οικονομικός (και καλός μάλλον) είναι αυτός ο tplink w9970 v3 for VDSL (δεν έχει AC 5gh wifi οπότε αν θες να γίνεις 100 VDSL δεν προτείνεται τότε θες ρουτερ με AC, αλλά για 50άρα είναι οκ και το 2.4ghz n wifi . Εχει καλή κριτική για Forthnet

 

Αν όμως γίνεις ή είσαι VOIP στο τηλέφωνο, τότε δεν σου κάνουν router του εμπορίου σε forthnet (γιατί δεν έχουν voip οι περισσότεροι, και να έχουν δεν δίνει κωδικούς voip νομίζω η forthnet).

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Θα μείνω για λίγο με το ΖΤΕ γιατί το κλαίω το 24ευρω που έδωσα τώρα για το tpp link,δεν αξίζει ούτε αγγελία να το βάλω,επαρχία μένω.

Ευχαριστώ πάντως για το κόπο σου φίλε.

Link to comment
Share on other sites

σε αναβαθμιση απο ADSL σε VDSL γινεται VOIP η τηλεφωνια αναγκαστικα η δε παιζει ρολο?

τωρα δεν εχω voip με το adsl

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σε αναβαθμιση απο ADSL σε VDSL γινεται VOIP η τηλεφωνια αναγκαστικα η δε παιζει ρολο?

τωρα δεν εχω voip με το adsl

δεν νομίζω αλλά δεν έχω vdsl. Αρκετοί φίλοι μου που έχουν forthnet vdsl δεν έχουν voip. Αλλά διαβάζω κάποιοι έχουν. Συμπεραίνω εξαρτάται από την περιοχή και σίγουρα στρατηγικά θέλει να το πάει σε voip όπως και οι άλλοι αλλά δεν βιάζεται μάλλον.

Θα μείνω για λίγο με το ΖΤΕ γιατί το κλαίω το 24ευρω που έδωσα τώρα για το tpp link,δεν αξίζει ούτε αγγελία να το βάλω, επαρχία μένω.

Ευχαριστώ πάντως για το κόπο σου φίλε.

Μα αφού είχες VDSL γιατί πήρες ADSL? Πάντως πάρε ένα τηλέφωνο στο support. Πιστεύω θα σου δώσουν οδηγίες να το συνδέσεις αν συνδέεται όπως πιστεύω (τον ξέρουν καλά τον router που πήρες). Και ναι μπορείς να τον βάλεις αγγελία θα φύγει (3 ευρώ ΕΛΤΑ + μία καλή τιμή -50% γιατί δυστυχώς τα "λάθη" στοιχίζουν λίγο :( μια χαρά θα "φύγει" ). Δες γειτονικά "forum" ή και εδώ με "αγγελίες".. Αλλιώς κράτα τον μη και γυρίσεις σε ADSL (στην ίδια ή άλλη εταιρία) καθώς τότε τον παρεχόμενο VDSL ρουτερ νομίζω τον επιστρέφεις.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Μικρή (και πικρή) εμπειρία με την Nova ADSL:

 

Είμαστε συνδρομητές Nova από το 2008 (εποχή Forthnet τότε), με τηλεφωνική γραμμή και ίντερνετ 24άρι (που κλειδώνει περίπου στα 10 στην περιοχή μου, δεν έχει σημασία). Κατά καιρούς είχαμε κάποιες μικρές εκπτώσεις στο πάγιο, οι οποίες έληξαν. Πέρυσι αποφάσιαα να ζητήσω καλύτερη τιμή στο πάγιο, καθώς είμαστε καλοπληρωτές εδώ και 12 περίπου χρόνια. Όντως έγινε μικρή μείωση στο πάγιο.

 

Στις αρχές του 2020 αλλάξαμε από ΔΕΗ σε NovaEnergy, και πάνω στη συνομιλία για τις προσφορές, προσφέρθηκαν από τη Nova να μας δώσουν και 300 λεπτά προς κινητά με το ίδιο χαμηλό πάγιο. Μετά από 1-2 μήνες μας πήραν από τη Forthnet να μας προσφέρουν απεριόριστα προς κινητά (!!) χωρίς αύξηση του παγίου, στο πλαίσιο της καλής συνεργασίας μας, ως επιλεγμένους πελάτες κλπ. Αφού μιλήσαμε εγώ και η σύζυγος (το τηλέφωνο είναι στο όνομά της αλλά δεν πολυασχολείται) για να το επιβεβαιώσουμε προχωρήσαμε στην τηλεφωνική αλλαγή.

 

Μας ήρθε προχθές ο πρώτος λογαριασμός και τον είδα τσιμπημένο: Όντως, μας είχαν αλλάξει πακέτο και μας χρέωναν περίπου €3 το μήνα επιπλέον με το νέο πακέτο!! Επικοινώνησα αμέσως με την εξυπηρέτηση πελατών, τους εξήγησα τι έγινε και είπαν ότι μπορεί να έχει γίνει λάθος και θα το κοιτάξουν - περιμένουμε απάντηση μέσα στην εβδομάδα. Το καλό είναι ότι έχουμε κι εμείς ηχογραφημένη τη συνομιλία (είχαμε ενημερώσει σχετικά όταν μας κάλεσαν), οπότε ελπίζω να βγάλουμε άκρη.

 

Ήδη έχουμε προβλήματα με τους λογαριασμούς της Nova Energy (δεν είναι καθόλου ξεκάθαροι και οι χρεώσεις είναι μάλλον τσιμπημένες κι εκεί), και σκέφτομαι να σπάσω το συμβόλαιο - αν γίνει καμιά στραβή και με το τηλέφωνο θα τα σπάσω μια και καλή με τη Nova να ησυχάσουμε.

 

Σημειωτέον ότι έχουμε πακέτα από τα κινητά μας προς κινητά, οπότε οι μόνες κλήσεις προς κινητά που κάνουμε από το σταθερό είναι των παιδιών όταν μας καλούν. Για αυτό σε καμία περίπτωση δεν έχουμε ζητήσει ποτέ καμία δωρεάν παροχή στη γραμμή μας από τη Forthnet/ Nova παρά μόνο μείωση του παγίου.

 

Το νου σας με τις τηλεφωνικές προσφορές...:mad:

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω αλλά δεν έχω vdsl. Αρκετοί φίλοι μου που έχουν forthnet vdsl δεν έχουν voip. Αλλά διαβάζω κάποιοι έχουν. Συμπεραίνω εξαρτάται από την περιοχή και σίγουρα στρατηγικά θέλει να το πάει σε voip όπως και οι άλλοι αλλά δεν βιάζεται μάλλον.

 

Μα αφού είχες VDSL γιατί πήρες ADSL? Πάντως πάρε ένα τηλέφωνο στο support. Πιστεύω θα σου δώσουν οδηγίες να το συνδέσεις αν συνδέεται όπως πιστεύω (τον ξέρουν καλά τον router που πήρες). Και ναι μπορείς να τον βάλεις αγγελία θα φύγει (3 ευρώ ΕΛΤΑ + μία καλή τιμή -50% γιατί δυστυχώς τα "λάθη" στοιχίζουν λίγο :( μια χαρά θα "φύγει" ). Δες γειτονικά "forum" ή και εδώ με "αγγελίες".. Αλλιώς κράτα τον μη και γυρίσεις σε ADSL (στην ίδια ή άλλη εταιρία) καθώς τότε τον παρεχόμενο VDSL ρουτερ νομίζω τον επιστρέφεις.

 

Σημερα επικοινωνησα με το καταστημα Forthnet της περιοχης μου,θα μου αντικαταστησουν το zte δωρεαν,επρεπε να το κανω πριν κανω την αγορα,τεσπα ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

@geoponer

λογικα με αυτες τις τιμολογιακες αλλαγες θα μπορεις να το σπασεις

https://www.nova.gr/el/timologiakes-allages-05092020

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το χω απορία, δεν σκοπεύω να το κανω. Αυτο με τις τιμολογιακες αλλαγές που μπορείς να φύγεις χωρίς πρόστιμο σε μένα πχ που είμαι 2 μήνες συνδρομητής με προπληρωμή ενός χρόνου αν επικαλεστώ αυτήν την αλλαγή θα μου επιστρέψουν το ποσό που αντιστοιχεί μέχρι το τέλος της συνδρομής; Επίσης το τέλος εγκατάστασης φαντάζομαι δεν επιστρέφεται σωστά;
Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα την ερώτησή σου. Με την καταγγελία πρέπει να σου επιστρέψουν το ποσο που πλήρωσες και αναλογεί στους μήνες που απομένουν.

Το τέλος εγκατάστασης και τέλη ενεργοποίησης, αγοράς εξοπλισμού κλπ δεν σβήνονται.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ... ΜΕΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΡΟΣ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΕΥΚΗ / ΜΑΡΟΥΣΙ ? ΚΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΥΟ 24ΩΡΑ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΗΝ ΤΑΧΥΤΑΤΗ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΑΠΟΚΡΙΣΗΣ?
Link to comment
Share on other sites

paanos ευχαριστω. Βέβαια δεν ξέρω αν εκδίδεται ( στην περίπτωση 12 μηνης προπληρωμής) κάθε μήνα έστω μηδενικός λογαριασμός για να ενημερωθώ για τυχόν τιμολογιακής αλλαγές. Θα ενημερώσω παντως αν μου έρθει λογαριασμός.
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να εκδοθεί λογαριασμός, αφού η προθεσμία καταγγελίας ξεκινά την 5/9, ημερομηνία εφαρμογής των αλλαγών.
Link to comment
Share on other sites

Προχθές εκδόθηκε λογαριασμός και δεν είδα κάποια μείωση.

39.90€ εκανα συμβόλαιο (3play+100mbps) και τόσο πλήρωσα.

Δε θα έπρεπε να έρθει μειωμένος?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το τέλος σταμάτησε την 1η Οκτωβρίου. Αν ο λογαριασμός σου εκδόθηκε 1/10, δεν έχει διαφορά. Αν εκδόθηκε πχ 4/10, τότε για 4 μέρες θα έπρεπε να μην υπάρχει τέλος, αρα θα είχε κάποια διαφορα (έστω μηδαμινη).
Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένω τον επόμενο.

Απ' ότι είδα το τέλος το χρεώνει γύρω στο 1.5 ευρώ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Σήμερα μου έκαναν προσφορά το 3 play με 50αρα γραμμή συν τα αθλητικά συν το σινεμά στα 42,5. Πιστεύεται πως αξίζει ; Να συμπληρώσω πως είμαι υφιστάμενη πελάτισσα σε 50 άρα γραμμή 3 play με τα αθλητικά χωρίς το σινεμά . Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...