Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γείτονας (ο από κάτω μου) είναι στη wind. Η οποία απ' ότι είδα στο site της δινει μέχρι 100

 

Τι σκ@÷@ σκέφτεται η νοβα και δε δίνει???

Έχε χάρη που είναι νέο το συμβόλαιο μου. Αναγκαστικά πρέπει να μείνω για άλλον ενάμιση χρόνο.

Αν δε δώσει μέχρι τότε bye bye nova

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Γείτονας (ο από κάτω μου) είναι στη wind. Η οποία απ' ότι είδα στο site της δινει μέχρι 100

 

Τι σκ@÷@ σκέφτεται η νοβα και δε δίνει???

Έχε χάρη που είναι νέο το συμβόλαιο μου. Αναγκαστικά πρέπει να μείνω για άλλον ενάμιση χρόνο.

Αν δε δώσει μέχρι τότε bye bye nova

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Είσαι σίγουρος ότι δεν δίνει ; Πηγές από κατάστημα και ρώτησες ;

Γιατί και σε εμένα δεν έβγαζε καλύψει η nova αλλά στο κατάστημα μου είπανε ότι μπορεί να δώσουν vdsl και το έκαναν .

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το site, μίλησα και μέσω τηλεφώνου μαζί τους. Άκυρο και στα 2

Κατάστημα δε πήγα, με την πρώτη ευκαιρία θα ρωτήσω και εκεί, αν και ξέρω ήδη την απάντηση......

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το site, μίλησα και μέσω τηλεφώνου μαζί τους. Άκυρο και στα 2

Κατάστημα δε πήγα, με την πρώτη ευκαιρία θα ρωτήσω και εκεί, αν και ξέρω ήδη την απάντηση......

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Δεν χάνεις τίποτα να πας . :)

London for ever
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

γνωρίζει κανεις να μου απαντήσει τα εξής μιας και το να πάρω/ πάω στη Nova ειναι ολοκληρη ταλαιπωρία;

 

1. εκανα συμβολαιο Απρίλη του 2019, double play (ήθελα τα απεριόριστα σταθερά λόγω συναγερμού στο σπίτι). Ωστόσο λόγω αναγκαστικής μετακόμισης, πλέον δεν υφίσταται συναγερμός, κι άρα ούτε τηλεφωνική γραμμή, οπότε τζάμπα πάει το πακέτο και το πληρώνω αφού χρησιμοποιώ μόνο ιντερνετ.

Θα μπορούσα να κάνω "downgrade" συμβολαίου ή δε θα με συμφέρει; Έχει κάνει κάποιος κάτι παρόμοιο;

 

2. Για ένα περίπου μήνα (σπαστά) είχα μείνει χωρίς παροχή τηλεφωνίας/ιντερνετ λόγω βλάβης στο δίκτυο του ΟΤΕ.

Βγήκε δεύτερος λογαριασμός (στον πρώτο ούτε κουβέντα) όπου μου επέστρεψαν ένα ποσό της τάξης των 6 ευρώ, πταίσμα συγκριτικά με το διάστημα διακοπής της σύνδεσης. Στον αναλυτικό δεν γράφει κάτι περαιτέρω.

Θα γνωρίζει το τηλεφωνικό ή στο κατάστημα να μου πουν τι ακριβως "χρεώσανε";

 

3. έχω ενα ρουτερ tp link σχετικά καινούργιο μοντέλο και θέλω να το σετάρω, ώστε να βγάλω αυτό το μαύρο της νόβα που μου έδωσαν. υποτίθεται ότι το tp link θα μου δίνει καλύτερη ποιότητα και το θέλω για καλύτερη απόδοση σε streaming και ενδεχομένως online gaming.

Μου ζητάει κάποια στοιχεία login του ISP (όχι τα του modem, τα ξέρω αυτά) τα οποία δεν τα γνωρίζω κ ενδεχομένως να χάθηκαν με τη μετακόμιση.

Η τεχνική υποστήριξη της nova θα μπορεί τηλεφωνικώς να supportάρει την αλλαγή του ρούτερ ; ή θα πρέπει να το κάνω εγώ;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

1. Δε θα σε συμφέρει η αλλαγή προγράμματος λογικά. Σε αυτό με τα 23.90 δεν είσαι;

2. Φυσικά και πρέπει να γνωρίζουν. Αλλά καλύτερα τηλεφωνικά και όχι σε κατάστημα.

3. Μπορείς να βάλεις οποιονδήποτε router. Σε vodafone, wind πλέον δεν είναι αναγκαίοι οι κωδικοί χρήστη. Βέβαια στο σενάριο που είναι ακόμη απαρατήρητοι στη forthnet θα τους κάνουν επαναφορά και θα τους λάβεις στο κινητό. Τηλέφωνο και πάλι στην τεχνική υποστήριξη(είναι δωρεάν).

Να στο σεταρουν αυτοί απομακρυσμένα ανέφικτο, να σε κατευθύνουν εφικτό. Από τις παλιές εποχές θυμάμαι ότι είχε καλό customer support.

Link to comment
Share on other sites

1. Δε θα σε συμφέρει η αλλαγή προγράμματος λογικά. Σε αυτό με τα 23.90 δεν είσαι;

2. Φυσικά και πρέπει να γνωρίζουν. Αλλά καλύτερα τηλεφωνικά και όχι σε κατάστημα.

3. Μπορείς να βάλεις οποιονδήποτε router. Σε vodafone, wind πλέον δεν είναι αναγκαίοι οι κωδικοί χρήστη. Βέβαια στο σενάριο που είναι ακόμη απαρατήρητοι στη forthnet θα τους κάνουν επαναφορά και θα τους λάβεις στο κινητό. Τηλέφωνο και πάλι στην τεχνική υποστήριξη(είναι δωρεάν).

Να στο σεταρουν αυτοί απομακρυσμένα ανέφικτο, να σε κατευθύνουν εφικτό. Από τις παλιές εποχές θυμάμαι ότι είχε καλό customer support.

 

1. ναι, 23.90 το μήνα.

2. αυτό με το τηλέφωνο μεγάλη μανούρα ρε παίδι μου. Δεν έχω σταθερό και απο κινητό ειναι δωρεάν μονο η τεχνική υποστήριξη! Τι βλακεία!

3. Καλά δεν έχω θέμα να με καθοδηγήσουν, αρκεί να μπορούν (έχω τύχει σε άσχετο, εγώ ήμουν 5 βήματα μπροστά μιας και γνωρίζω αρκετά απο αυτά αλλά όχι κι όλα και έπρεπε να στροφάρει λίγο να με φτάσει). Ναι ισχύει, γενικά δεν έχω παράπονο .. αν εξαιρέσεις τα τεχνιικά τους θέματα (που εξαρτώνται από τον ΟΤΕ συνήθως).

 

Ευχαριστώ.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

βάζοντας έναν router της forthnet (από αυτούς που έδιναν παλιά πχ έναν tomson ή technicolor) δεν χρειάζεται να βάλεις κωδικούς στον ίδιο τον router.

Αυτός (μάλλον μέσω tr-069 πρωτοκόλλου) παίρνει τους κωδικούς αυτόματα (username pass). Αν ο ρουτερ όμως δεν είναι δικός τους ή/και έχει "πειραχθεί" έχοντας κλειστό το tr-069 ή έχει άλλους κωδικούς για αυτό δεν συνδέεται ο ρουτερ αυτόματα και πρέπει να περάσεις με το χέρι κωδικούς. (η forthnet έχει "κρυφό" account στα δικά της router με γνωστό σε αυτούς/και μας κωδικό που συνδέονται για support και τον ρυθμίζουν αυτοί για εσένα).

 

Έτσι και αλλιώς θεωρώ πως πρέπει να συνδεθείς στο router σου (πχ 192.168.1.1 ή 1.254 ή ή) για να πειράξεις άλλες παραμέτρους κυρίως το wifi για αλλαγή ονόματος ssid και κωδικού και καναλιού εκμπομπής σε κάτι πιο "καθαρό" από παρεμβολές από τα default δλδ το πας από πχ το 1 στο 3 ή κάπου αλλού ανάλογα την "γειτονιά" σου (με wifi analyzer βρίσκεις το πιο καθαρό κανάλι).

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

βάζοντας έναν router της forthnet (από αυτούς που έδιναν παλιά πχ έναν tomson ή technicolor) δεν χρειάζεται να βάλεις κωδικούς στον ίδιο τον router.

Αυτός (μάλλον μέσω tr-069 πρωτοκόλλου) παίρνει τους κωδικούς αυτόματα (username pass). Αν ο ρουτερ όμως δεν είναι δικός τους ή/και έχει "πειραχθεί" έχοντας κλειστό το tr-069 ή έχει άλλους κωδικούς για αυτό δεν συνδέεται ο ρουτερ αυτόματα και πρέπει να περάσεις με το χέρι κωδικούς. (η forthnet έχει "κρυφό" account στα δικά της router με γνωστό σε αυτούς/και μας κωδικό που συνδέονται για support και τον ρυθμίζουν αυτοί για εσένα).

 

Έτσι και αλλιώς θεωρώ πως πρέπει να συνδεθείς στο router σου (πχ 192.168.1.1 ή 1.254 ή ή) για να πειράξεις άλλες παραμέτρους κυρίως το wifi για αλλαγή ονόματος ssid και κωδικού και καναλιού εκμπομπής σε κάτι πιο "καθαρό" από παρεμβολές από τα default δλδ το πας από πχ το 1 στο 3 ή κάπου αλλού ανάλογα την "γειτονιά" σου (με wifi analyzer βρίσκεις το πιο καθαρό κανάλι).

 

Ευχαριστώ.

 

Η αλήθεια ειναι ότι θέλω να βάλω το TP-Link που έχω όχι μόνο για να κάνω αυτά που προανέφερες (αφού και το router της nova το κάνει και τώρα) αλλά γιατι έχει και καποια άλλα features απ' ότι βλέπω και για vpn, iptv και gaming/streaming που με ενδιαφέρει..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

 

Η αλήθεια ειναι ότι θέλω να βάλω το TP-Link που έχω όχι μόνο για να κάνω αυτά που προανέφερες (αφού και το router της nova το κάνει και τώρα) αλλά γιατι έχει και καποια άλλα features απ' ότι βλέπω και για vpn, iptv και gaming/streaming που με ενδιαφέρει..

 

Γιατι χανεσαι; Δε χρειαζεται να κανεις κατι διαφορετικο σε συνδεσμολογια και ρυθμισεις απ΄οτι εχεις τωρα. Μπες στο interface του router της forthnet δες τι ρυθμισεις εχεις και κανεις τις αντιστοιχες στο TP-Link με λιγα λογια το VPI/VCI σε ενδιαφερει τι νουμερα εχει. Για κωδικους πρεπει να επικοινωνησεις με τη forthnet το μονο σιγουρο.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι χανεσαι; Δε χρειαζεται να κανεις κατι διαφορετικο σε συνδεσμολογια και ρυθμισεις απ΄οτι εχεις τωρα. Μπες στο interface του router της forthnet δες τι ρυθμισεις εχεις και κανεις τις αντιστοιχες στο TP-Link με λιγα λογια το VPI/VCI σε ενδιαφερει τι νουμερα εχει. Για κωδικους πρεπει να επικοινωνησεις με τη forthnet το μονο σιγουρο.

 

Θα ασχοληθώ το ΣΚ και θα ενημερώσω.

Βρήκα sms από NOVA με κατι κωδικούς και username, θυμάμαι αυτά είχα χρησιμοποιήσει όταν συνδέθηκα πρώτη φορά..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα. Είμαι ετοιμος να μεταφερω το σταθερό μου απο την κοσμοτε στη nova. Ωστόσο έχω ακούσει καποιοες κριτικές απο γνωστούς ότι είχαν πολλά θέματα με το ιντερνετ το οποιο είχε συνεχώς αποσυνδέσεις και δεν βγαζανε ακρη με την εξυπηρέτηση. Για αυτό και άλλαξαν πάροχο. Μιλάμε για περιοχή αθηνα (κεντρο). Εσείς τι γνώμη έχετε καθώς θέλω να είμαι σίγουρος πριν κάνω το βήμα...
Link to comment
Share on other sites

Ευοσμος Θεσσαλονίκης έκανα ακριβώς αυτό που σκέφτεσαι.

Από κοσμοτε πήγα νοβα.

Καμιά διαφορά στο ίντερνετ (και γενικά στην τηλεφωνία)

Με το ίδιο ποσό που πλήρωνα στην κοσμοτε, έχω πλέον και τηλεόραση μέσω νοβα.

 

Το μόνο καλό που βρίσκω είναι ότι είναι η μόνη εταιρεία που δε δίνει vdsl (οι άλλες δίνουν κανονικά στο νούμερο μου)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα σε όλους.Είμαι εδώ και ένα χρόνο συνδρομητής της Nova ( Forthnet ) σε σταθερή τηλεφωνία και Internet 50Mbps Vdsl.Επειδή μου κάνουν προσφορά από την εταιρεία για αναβάθμιση της ταχύτητας Vdsl από 50Mbps σε 100Mbps θα ήθελα κάποιος που γνωρίζει να με ενημερώσει άν η διαδικασία γίνεται απρόσκοπτα δηλ. χωρίς διακοπή της υπηρεσίας Internet επειδή πρίν ένα χρόνο όταν έκανα φορητότητα από Cosmote σε Nova έμεινα έναν ολόκληρο μήνα χωρίς Internet οπότε υπάρχει κάποιος σχετικός δισταγμός.Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Είμαι εδώ και ένα χρόνο συνδρομητής της Nova ( Forthnet ) σε σταθερή τηλεφωνία και Internet 50Mbps Vdsl.Επειδή μου κάνουν προσφορά από την εταιρεία για αναβάθμιση της ταχύτητας Vdsl από 50Mbps σε 100Mbps θα ήθελα κάποιος που γνωρίζει να με ενημερώσει άν η διαδικασία γίνεται απρόσκοπτα δηλ. χωρίς διακοπή της υπηρεσίας Internet επειδή πρίν ένα χρόνο όταν έκανα φορητότητα από Cosmote σε Nova έμεινα έναν ολόκληρο μήνα χωρίς Internet οπότε υπάρχει κάποιος σχετικός δισταγμός.Ευχαριστώ.

 

Είσαι στον ίδιο πάροχο και δεν υπάρχει καθυστέρηση

Link to comment
Share on other sites

Vdsl 100, απεριόριστα σταθερα, 30 λεπτα προς κινητά, τηλεόραση με τα cinema κανάλια στα 40€/μήνα.

Πώς το βλέπετε?

 

Τώρα δίνω 27 ευρώ για 24αρα (πιάνω 10), απεριόριστα σταθερά, 30 προς κινητά και το πακέτο family.

 

Να πω την αλήθεια, με 35€ θα το εκλεινα αμεσως

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Vdsl 100, απεριόριστα σταθερα, 30 λεπτα προς κινητά, τηλεόραση με τα cinema κανάλια στα 40€/μήνα.

Πώς το βλέπετε?

 

Τώρα δίνω 27 ευρώ για 24αρα (πιάνω 10), απεριόριστα σταθερά, 30 προς κινητά και το πακέτο family.

 

Να πω την αλήθεια, με 35€ θα το εκλεινα αμεσως

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Νομίζω ότι σε σχέση με την προσφορά ¨ του καλοκαιριού που πήραμε εμείς οι νέοι πελάτες με 29,90 ευρώ στα 100 και μόνο σταθερά και σε σχέση με τον ανταγωνισμό είναι πολύ καλή η προσφορά .

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Vdsl 100, απεριόριστα σταθερα, 30 λεπτα προς κινητά, τηλεόραση με τα cinema κανάλια στα 40€/μήνα.

Πώς το βλέπετε?

 

Τώρα δίνω 27 ευρώ για 24αρα (πιάνω 10), απεριόριστα σταθερά, 30 προς κινητά και το πακέτο family.

 

Να πω την αλήθεια, με 35€ θα το εκλεινα αμεσως

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καλή τιμή φαίνεται. Στα 35€ το δίνουν σε νέους πελάτες χωρίς τηλεόραση, αλλά με απεριόριστα κινητά. Κι αν βάλεις και όλα τα τέλη ενεργοποίησης, πάει παραπάνω από 35...

 

Υ.Γ. Ανυπομονώ να δω και τα συμβόλαια κινητής της Nova.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι δε θέλω τα σινεμά, αλλά δε γίνεται να βγούνε ώστε να πέσει η τιμή

 

Τώρα σκέφτομαι αν όντως αξιΖουν τα 13€ διάφορα το μήνα για την 100

 

Επίσης τελη ενεργοποίησης 25€ και ρούτερ 20€

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι δε θέλω τα σινεμά, αλλά δε γίνεται να βγούνε ώστε να πέσει η τιμή

 

Τώρα σκέφτομαι αν όντως αξιΖουν τα 13€ διάφορα το μήνα για την 100

 

Επίσης τελη ενεργοποίησης 25€ και ρούτερ 20€

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

A, σου έχουν κι εσένα τα Τέλη; Οπότε χοντρικά υπολόγισε 45€ / 24 μήνες = 1,87€ επιπλέον πάγιο (τα 45€ θα στα ζητήσουν εφάπαξ όμως).

 

Δεν ξέρω, αν δεν θες οπωσδήποτε τηλεόραση, μπορείς να βάλεις την 100αρα της WIND με 35€ (αν λήγει το συμβόλαιο που έχεις με τη Nova).

Link to comment
Share on other sites

Ιούλιο 2019 έκανα 2ετη συμβόλαιο. Δε μπορώ να αλλάξω εταιρεία, ούτε να πάω σε κατώτερο πακέτο

 

Επίσης όποια αλλαγή γίνει ανανεώνεται εκ νέου για 2 χρόνια

 

Τα 45€ δε με πειράζουν. Τα πληρώνω μια φορά και τέλος.

 

Τηλεόραση την θέλω (με καλύπτει πλήρως το family-για αυτό δε θέλω τα σινεμά)

 

Θα το σκεφτώ και την άλλη εβδομάδα ναι αποφασίσω

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είσαι στον ίδιο πάροχο και δεν υπάρχει καθυστέρηση

 

Η καμπίνα όμως είναι του ΟΤΕ οπότε δεν θα παρεμβληθεί και αυτός;:worry:

Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι δέχομαι να πάω στην 100αρα.

Να πάρω το ρούτερ που δίνουν στα 20€ ή μπορώ να βρω κάτι άλλο μέχρι 50€?

VoIP θα είναι η τηλεφωνική γραμμή

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια χαρά!!

Οι 14 μέρες υπαναχώρησης από την υπηρεσία μετράνε από την υπογραφή της σύμβασης ή την ενεργοποίηση??

One Plus 6
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...