Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα πάντως που έκανα ανανέωση στο σταθερό μου τηλεφωνικά, ο υπάλληλος μου το τόνισε ότι εάν γίνει διακοπή νωρίτερα των 2 ετών θα πληρώσω 76 € πέναλτι !!

 

:) - σε ολες τις εταιριες υπαρχει "ποινη" εαν φυγεις νωριτερα, να ρωτησω (εαν εχεις) εισαι ευχαριστημενος απο το ιντερνετ της εταιριας?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

:) - σε ολες τις εταιριες υπαρχει "ποινη" εαν φυγεις νωριτερα, να ρωτησω (εαν εχεις) εισαι ευχαριστημενος απο το ιντερνετ της εταιριας?

 

Κ Αθήνα κ επαρχία που έχω είμαι απόλυτα ευχαριστημενη! !!

Κ στην τηλεφωνία κ στο ίντερνετ :happy:

IPhone pro max /note 10 plus ,ipad pro 11 & MacBook pro :love:
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας, μια απορια θα ηθελα να μου λυσετε σας παρακαλω. Πριν λιγες βδομαδες αποφασισα να αλλαξω τηλεφωνικη εταιρεια απο Forthnet στη Cosmote. Επειδη ειχα πει στη Forthnet οτι θελω πλεον να σταματησω, μου ειπαν οτι θα πρεπει να πληρωσω 100€ για την απενεργοποιηση. Και επειδη ρωταγα απο εδω και απο κει αν υπαρχει τροπος να το αποφυγω, μου ειπε ενας φιλος μου να αφησω τους λογαριασμους απληρωτους, ετσι ωστε να παθει φραγη. Ετσι και εγω εκανα αυτο που ειπε, και πηγα κατευθειαν στη Cosmote για να ανοιξω γραμμη. Το θεμα μου ειναι πιο, οτι φοβαμαι μην μπορεσουν να βαλουν την γραμμη, λογω επειδη δεν εχω ζητησει απο την εταιρεια της Forthnet να τη κοψουν εντελως. Θα υπαρξει προβλημα λετε; ο λογαριασμος της Forthnet ειναι στο ονομα του πατερα μου, ενω η Cosmote ειναι στο δικο μου ονομα. Αυτο απο τη στιγμη που τους εχω δωσει διευθυνση κλπ, δεν μπορουν να δουν αν εχω ηδη μια ανοιχτη γραμμη;
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες μέρες είμαι πελάτης της NOVA προερχόμενος από wind. Το πρόβλημα είναι πως από τη στιγμή που συνδέθηκα στη NOVA σταμάτησε να λειτουργεί η αναγνώριση κλήσεων! Μετά από κάποια πρώτα τηλεφωνήματα με την εξυπηρέτηση η βλάβη δεν έχει ακόμα διορθωθεί. Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία; Τι παίζει;
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας, μια απορια θα ηθελα να μου λυσετε σας παρακαλω. Πριν λιγες βδομαδες αποφασισα να αλλαξω τηλεφωνικη εταιρεια απο Forthnet στη Cosmote. Επειδη ειχα πει στη Forthnet οτι θελω πλεον να σταματησω, μου ειπαν οτι θα πρεπει να πληρωσω 100€ για την απενεργοποιηση. Και επειδη ρωταγα απο εδω και απο κει αν υπαρχει τροπος να το αποφυγω, μου ειπε ενας φιλος μου να αφησω τους λογαριασμους απληρωτους, ετσι ωστε να παθει φραγη. Ετσι και εγω εκανα αυτο που ειπε, και πηγα κατευθειαν στη Cosmote για να ανοιξω γραμμη. Το θεμα μου ειναι πιο, οτι φοβαμαι μην μπορεσουν να βαλουν την γραμμη, λογω επειδη δεν εχω ζητησει απο την εταιρεια της Forthnet να τη κοψουν εντελως. Θα υπαρξει προβλημα λετε; ο λογαριασμος της Forthnet ειναι στο ονομα του πατερα μου, ενω η Cosmote ειναι στο δικο μου ονομα. Αυτο απο τη στιγμη που τους εχω δωσει διευθυνση κλπ, δεν μπορουν να δουν αν εχω ηδη μια ανοιχτη γραμμη;

Οταν υπογράφεις συμβολαιο, δεντο διαβαζεις πρωτα?

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες μέρες είμαι πελάτης της NOVA προερχόμενος από wind. Το πρόβλημα είναι πως από τη στιγμή που συνδέθηκα στη NOVA σταμάτησε να λειτουργεί η αναγνώριση κλήσεων! Μετά από κάποια πρώτα τηλεφωνήματα με την εξυπηρέτηση η βλάβη δεν έχει ακόμα διορθωθεί. Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία; Τι παίζει;

Αν δεν είναι ακριβώς θεμα δικτύου, θα σου φανεί παράξενο, αλλά δοκίμασε με άλλη συσκευή ή χωρίς φίλτρο στην υπάρχουσα και σβηστό το router adsl. Κάνε κλήση από το κινητό στο σταθερό και αν επανέλθει η αναγνώριση ήμαστε σε καλό δρόμο (το φίλτρο χαλάει την αναγνώριση). Οπότε 1) αφαιρείς φίλτρο και 2) σβήνεις τον router 3) αν έχεις και άλλη συσκευή βάλε αυτήν.

 

Αν όχι (δύο συσκευές δεν έχουν αναγνώριση) το θέμα είναι της εταιρίας nova.

 

Θα μου πεις γιατί πριν δούλευε αν η αναγνώριση επανέλθει χωρίς όλα αυτά;.. Είναι και θέμα κέντρου της κάθε εταιρίας ίσως η nova στέλνει "πιο ασθενικό" σήμα ή τι να πω. Μετά θα βρεις άκρη με αλλαγή συσκευής τηλεφώνου μάλλον ή/και φίλτρου (προφανώς δεν έχει νόημα να σβήσεις τον router).

 

Είναι γνωστό πάντως σε εμένα να οφείλεται απώλεια αναγνώρισης σε συσκευή σε συνδυασμό με φίλτρο σε συγκεκριμένο πάροχο. Το έχουμε πάθει και αυτό.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Έφυγα απο ΟΤΕ, εδώ και 5 μέρες είμαι NOVA 3play.

 

Τα βράδια το Ιντερνετ έχει πρόβλημα. Πέφτει πολύ η ταχύτητα. Έτυχε τώρα ή είναι έτσι γενικά;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες μέρες είμαι πελάτης της NOVA προερχόμενος από wind. Το πρόβλημα είναι πως από τη στιγμή που συνδέθηκα στη NOVA σταμάτησε να λειτουργεί η αναγνώριση κλήσεων! Μετά από κάποια πρώτα τηλεφωνήματα με την εξυπηρέτηση η βλάβη δεν έχει ακόμα διορθωθεί. Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία; Τι παίζει;

 

εαν χρησιμοποιεις ασυρματο τηλεφωνο επειδη μου εχει τυχει να μην δουλευει λογω οτι βραχυκυκλωνει και δεν βγαζει την αναγνωριση , βγαλτο απο την μπριζα και ξανα βαλτο και δες αμα δουλευει η αναγνωριση. παντως μαλλον ειχε ειναι θεμα φιλτρου; αποσυνδεσεις εχεις; επισης ποσες τηλεφωνα εχεις; σε ολα τα τηλεφωνα δεν εμφανιζεται η αναγνωριση; ., εμενα μου τυχαινε στο ασυρματο να μην εμφανιζεται ενω σε ολα τα υπολοιπα κανονικα .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα στη FORTHNET στις 11 Απριλίου. Κάθε λίγο δεν έχω ίντερνετ κλείνω το ρούτερ το ανοίγω και δουλεύει κανονικά. Το παθαίνει κανένας άλλος αυτό; 2 χρόνια στην WIND στο τεχνικό τμήμα δεν είχα καλέσει. Έφυγα για άλλους λόγους
Link to comment
Share on other sites

Μπήκα στη FORTHNET στις 11 Απριλίου. Κάθε λίγο δεν έχω ίντερνετ κλείνω το ρούτερ το ανοίγω και δουλεύει κανονικά. Το παθαίνει κανένας άλλος αυτό; 2 χρόνια στην WIND στο τεχνικό τμήμα δεν είχα καλέσει. Έφυγα για άλλους λόγους

2 φορες τη μερα τουλάχιστον το κανω αυτο το ανοιγοκλεισιμο...

 

Στάλθηκε από το F3211 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ,μια απο τα ιδια. Εχουμε αναγκαστει σε 49τ.μ σπιτι να εχουμε extender και ρουτερ εμποριου γιατί τα δικα τους είναι μάπα
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Kάνετε που και που κανέναν έλεγχο να δείτε τι γειτονικά δίκτυα υπάρχουν και μήπως παίζουν πολλά στο ίδιο κανάλι με το δικό σας;

Με μία συσκευή android κατεβάζοντας ένα πρόγραμμα σαν το wi-fi analyzer, μπορείς να το δεις αυτό.

Σε γενικές γραμμές όταν είχα πρόβλημα και έβλεπα ότι πολλοί γείτονες εκπέμπουν στο ίδιο κανάλι, αλλάζοντας σε κάποιο που ήταν κάπως πιο ελεύθερο βελτιωνόταν κάπως.

Δεν λέμε πως τα ρούτερ που δίνουν οι πάροχοι είναι ιδανικά, κάθε άλλο, ειδικά στο wi-fi. Αλλά και πάλι σε τόσο μικρό χώρο να χρειάζεσαι extender είναι λίγο περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τουλάχιστον δύο φορές τη μέρα δεν είχα ίντερνετ με ρούτερ του παρόχου και τελικά αγόρασα ένα modem-router netis και βρήκα τη υγειά μου.

 

 

Στάλθηκε από το m2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο σημείο που είμαι γίνεται χαμός στα 2,4GHz. Δεν υπάρχει ελεύθερο κανάλι, και πολλές φορές δεν άνοιγε καμία σελίδα. Από τότε που έβαλα router που έχει και τα 5GHz και συνδέομαι εκεί, πάνε όλα 'σφαίρα'. Βέβαια πρέπει να υποστηρίζει και η συσκευή τα 5GHz.
Link to comment
Share on other sites

Kάνετε που και που κανέναν έλεγχο να δείτε τι γειτονικά δίκτυα υπάρχουν και μήπως παίζουν πολλά στο ίδιο κανάλι με το δικό σας;

Με μία συσκευή android κατεβάζοντας ένα πρόγραμμα σαν το wi-fi analyzer, μπορείς να το δεις αυτό.

Σε γενικές γραμμές όταν είχα πρόβλημα και έβλεπα ότι πολλοί γείτονες εκπέμπουν στο ίδιο κανάλι, αλλάζοντας σε κάποιο που ήταν κάπως πιο ελεύθερο βελτιωνόταν κάπως.

Δεν λέμε πως τα ρούτερ που δίνουν οι πάροχοι είναι ιδανικά, κάθε άλλο, ειδικά στο wi-fi. Αλλά και πάλι σε τόσο μικρό χώρο να χρειάζεσαι extender είναι λίγο περίεργο.

 

Δεν υπάρχει πρόβλημα μόνο στο WiFi.το κάνει και στον υπολογιστή με καλώδιο

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα στη FORTHNET στις 11 Απριλίου. Κάθε λίγο δεν έχω ίντερνετ κλείνω το ρούτερ το ανοίγω και δουλεύει κανονικά. Το παθαίνει κανένας άλλος αυτό; 2 χρόνια στην WIND στο τεχνικό τμήμα δεν είχα καλέσει. Έφυγα για άλλους λόγους
ο ρουτερ είναι της forthent ή ο παλιός σου; Όπως και να έχει ξεκίνα δοκιμάζοντας έναν άλλο. Επίσης βάλε τον ρουτερ στην "πρώτη πρίζα τηλεφώνου" (χολ) και πάτα βύσματα στα φίλτρα/spliter/πρύζα να μπουν καλύτερα
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να αλλαξεις καναλι, βαλε το wifiinfoview στο PC σου ωστε να ελέγχεις και τα γυρω δικτύα και βαλε καποιο που να μην έχουν οι αλλοι.Δυστυχως η forthnet δεν εχει και τις καλυτερες ταχυτητες για να δουμε τωρα που υπόγραψαν για οπτικες ινες αν θα ανεβει λίγο, το εκανε η Vodafone αυτό. Εγω σκέφτομαι να αλλαξω παροχο τωρα που έληξε το συμβόλαιο αλλα είμαι στο ψάξιμο, δεν θελω να φυγω απο τα χαλια και να παω στα χειρότερα Edited by pepi75
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Έφυγα απο ΟΤΕ, εδώ και 5 μέρες είμαι NOVA 3play.

 

Τα βράδια το Ιντερνετ έχει πρόβλημα. Πέφτει πολύ η ταχύτητα. Έτυχε τώρα ή είναι έτσι γενικά;

 

:blink: -ωχ ναι? και το σκεφτομαι να παω εκει,δηλαδη σε τι επιπεδα εισαι? διακοπες εχεις?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:blink: -ωχ ναι? και το σκεφτομαι να παω εκει,δηλαδη σε τι επιπεδα εισαι? διακοπες εχεις?

 

Φαίνεται ότι μάλλον ήταν το spliter. Τώρα είμαι εντάξει. Θα περιμένω λίγο περισσότερο για να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα. Πάντως η βοήθεια και η υποστήριξη απο το τηλέφωνο ήταν καλή.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 2 μηνες ακυρωθηκε η αιτηση για νεα αριθμοδοτηση....

Τελευταία μου ελπιδα ο οτε

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι μάλλον ήταν το spliter. Τώρα είμαι εντάξει. Θα περιμένω λίγο περισσότερο για να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα. Πάντως η βοήθεια και η υποστήριξη απο το τηλέφωνο ήταν καλή.

 

:rolleyes: -απο την ημερα που εκανες αιτηση σε ποσες εγινε η συνδεση με Nova? σου χρεωσαν εξτρα καλωδιο? (πχ μεγαλη πολυκατοικια και αποσταση ταρατσας-οροφου σου μεγαλη)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,μία βοήθεια.

01/06 συνδεομαι με nova 2play+.

Μιας καίει δεν δίνουν ρούτερ,ποιο πρέπει να αγοράσω ώστε να είναι σταθερό,χωρίς διακοπες και κολλήματα για adsl24?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,μία βοήθεια.

01/06 συνδεομαι με nova 2play+.

Μιας καίει δεν δίνουν ρούτερ,ποιο πρέπει να αγοράσω ώστε να είναι σταθερό,χωρίς διακοπες και κολλήματα για adsl24?

έναν του εμπορίου. Άκρη εύκολα δε θα βγάλεις καθώς ο καθένας κρίνει από τις εμπειρίες του που αλλάζουν ανάλογα τι γραμμή έχει και τι κάνει με αυτή. Τα σχόλεια στο skroutz ή στο eshop ή στο amazon από τους κατόχους είναι στατιστικά καλός οδηγός (απέφυγε έναν με 3 αστεράκια αξιολόγηση, προτίμησε έναν με 4.3 αστεράκια για παράδειγμα).

 

Αυτός είναι καλός και σε καταστήματα wind κατά καιρούς τον βρίσκεις σε καλή τιμή (34€)

 

μια άλλη λύση είναι να πάρεις κάποιον για vdsl για μελλοντική αναβάθμιση (τα καταφέρνουν καλύτερα και σε απλό adsl λογω καλύτερου υλικού που έχουν αυτοί για vdsl δλδ cpu Κλτ). Στην περίπτωση αυτή να σκεφτείς να ε΄χει και voip (θύρα για τηλέφωνο) καθώς κάποιοι πάροχοι το χρησιμοποιούν..

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο άλλο νημα αλλά, ειμαι συνδρομητής στην Νόβα μόνο για τηλεόραση..θέλω να κάνω διακοπή..Σε ποιό τηλέφωνο πρέπει να καλέσω;

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...