Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

'Ολα καλά παιδιά, επικοινώνησα με το τεχνικό τμήμα και με βοήθησαν να εγκαταστήσω ξανά το ασύρματο στικάκι μιάς και δεν έχω κάρτα ασύρματου δικτύου στο desktop PC μου. Ευχαριστώ πολύ όλους.

αυτο που σου ειπανε δεν εχει καμια σχεση με την βοηθεια που ζητας :wacko:

 

το ολο θεμα ειναι οτι ειναι κλειδωμενο το wifi απο το ρουτερ σου.

και σιγα μην δουλεψει :whistle:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

γενικο προβλημα σε τηλεφωνια κ ιντερνετ σημερα ολη μερα στα δυτικα προαστια της αττικης και συγκεκριμενα στις γειτονιες των λιοσιων καματερου και γυρω... θα λυθει μου ειπαν εντος της ημερας στην εξυπηρετηση πελατων

[sIGPIC][/sIGPIC]

Η ζωή ειναι πολύ μικρή για να μην την περνάς με τα άτομα που αγαπάς. . . .

 

think positive !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα ασυρματο τηλεφωνο Philips Dect 623 με το οποιο δεν παιζει η αναγνωριση (ενεργοποιημενη απο το menu).

 

Υπαρχει "θεμα" με καποιες συσκευες που δεν ειναι συμβατες ακομα με την αναγνωριση κλησης στη Forthnet (2play) ?? Εχει κανει το ιδιο προβλημα??

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

OTAN πηρα τηλ και τους ανεφερα το προβλημα με την αναγνωριση μουη ειπαν οτι εχω αρκετες συσκευες στο σπιτι κ μπριζες παλαιου τυπου και δεν φτανει η ταση για να φανει η αναγνωριση. Μου ειπαν να αλλαξω μπρίζες και θα βελτιωθουν τα παντα, γιατι εχω αυτες παλαιου τυπου με την 2πλη αποληξη

[sIGPIC][/sIGPIC]

Η ζωή ειναι πολύ μικρή για να μην την περνάς με τα άτομα που αγαπάς. . . .

 

think positive !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

OTAN πηρα τηλ και τους ανεφερα το προβλημα με την αναγνωριση μουη ειπαν οτι εχω αρκετες συσκευες στο σπιτι κ μπριζες παλαιου τυπου και δεν φτανει η ταση για να φανει η αναγνωριση. Μου ειπαν να αλλαξω μπρίζες και θα βελτιωθουν τα παντα, γιατι εχω αυτες παλαιου τυπου με την 2πλη αποληξη

 

Καπως μου "σκαει" αυτο που σου ειπαν στο κεφαλι μου!!

 

Στο αλλο το ασυρματο τηλεφωνο πως εχω, που ειναι και παλαιοτερο?? Ακομα και οταν συνδεσω το Philips μονο του παλι δεν κανει δουλεια.

 

Με ΟΤΕ αλλα και με HOL επαιζε παντως η αναγνωριση, οποτε μου φαινεται καπως παραξενο να μην φτανει η ταση!! ;)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η αναγνώριση δουλεύει μια χαρά από την αρχή παρόλο που οι μπρίζες είναι 20ετίας και δουλεύει η αναγνώριση και σε 1 ασύρματο 3ετίας αλλά και σε μια απλή συσκευή αναγνώρισης που την έχω πάνω από 6-7 χρόνια.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή αν πληρωθεί ένας λογαριασμός καθυστερημένα και καθυστερήσει η πληρωμή του επόμενου, σου "κόβουν" τις υπηρεσίες!! Το διαπίστωσα σήμερα για εκπρόθεσμο λογαριασμό 10 ημερών ενώ είχε πληρωθεί ο προηγούμενος καθυστερημένα.
Link to comment
Share on other sites

Εαν είναι θέμα τάσης, μπορείς να συνδέσεις το philips στην πρώτη μπρίζα του σπιτιού ή/και ακόμα καλύτερα να αποσυνδέσεις τη καλωδίωση που συνεχίζει προς τις υπόλοιπες πρίζες.

 

Πάντως υπάρχουν κάποια διαφορετικά πρωτόκολλα αναγνώρισης και έτσι μπορεί απλά το philips να μην είναι συμβατό. Τέτοια προβλήματα έχω ακούσει σε On Telecoms.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή αν πληρωθεί ένας λογαριασμός καθυστερημένα και καθυστερήσει η πληρωμή του επόμενου, σου "κόβουν" τις υπηρεσίες!! Το διαπίστωσα σήμερα για εκπρόθεσμο λογαριασμό 10 ημερών ενώ είχε πληρωθεί ο προηγούμενος καθυστερημένα.

 

σε εμενα οταν ερχεται ο λογαριασμος, ερχεται στη μεση του διμηνου. δηλαδη ερχεται 40 ευρω στις 30 ιανουαριου και ειναι για το διμηνο 1/1 με 28/2. ουσιαστικα δηλαδη προπληρωνω τον ενα μηνα και οσες φορες και αν καθυστερω να πληρωσω δεν μου κοβουν τιποτα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμένα μου έχουν κόψει τίποτα παρόλο που ο λογαριασμός μου έρχεται στο τέλος του διμήνου και έχω δικαίωμα να τον πληρώσω μέχρι τις αρχές του άλλου μήνα..Και έχει τύχει να καθυστερήσω λογαριασμό γιατί τον είχα μπερδέψει με άλλα χαρτιά και όταν τον ανακάλυψα και τον πλήρωσα δεν είδα να κόβεται κάτι..

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ρς παιδια τι γινεται με τις πριζες.. Πιο πολυ για καραμελα μου κανει!

εγω προσωπικα δεν ειχα προβληματα με τις υπηρεσιες αλλα με την ταχυτητα που απο 18/20 mbps επεφτε στα 3/4mbps.. και οποτε επαιρνα τηλεφωνο μου ελεγαν οτι καποια πριζα εχει προβλημα, καποια "βραχυκυκλωνει" κλπ

Αλλα ως εκ θαυματος μετα το τηλεφωνημα ολα εφτιαχναν, χωρις καμμια ενεργεια απο μερους μου!! Και εχω πριζα του ΟΤΕ ακομα πανω με συσκευη!! Χεχεχεχε!

Δεν μπορω να καταλαβω πως οι πριζες ειναι πηγες τοσων κακων. Ποσο μαλλον οταν αποδεδειγμενα στην περιπτωση μου δεν ειναι..

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Δύο περιπτώσεις υπάρχουν να φταίνει οι πρίζες:

α) να είναι άθλιες οι ενώσεις τους και να χαλάνε το σήμα

β) να έχουν κάποιο φιλτράκι που κόβει το σήμα.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η forthnet είναι μεγάλη απάτη,από την πρώτη μέρα που την βάλαμε έχουμε όλο προβλήματα.Δεν είχαμε καθόλου αναγνώριση στον ασύρματο που είχαμε,τους πήρα τηλέφωνο και τους το είπα και μου είπαν ότι κάποια τηλέφωνα δεν είναι συμβατά με την εταιρία.Πήραμε άλλο τηλέφωνο και είχαμε το ίδιο πρόβλημα,τους ξαναπήρα και αφού έφαγα το ίδιο δούλεμα έκανα κάτι από μόνος μου,έβαλα ένα splitter στο router και πλέον έχω αναγνώριση,το θέμα είναι όμως ότι όποτε μας παίρνουν τηλέφωνο ή παίρνουμε μείς τότε κόβεται το ίντερνετ αμέσως,τους πήρα τηλέφωνο και αφού κάναμε κάποιες δοκιμές και δεν έγινε τίποτα μου είπαν ότι το πρόβλημα είναι από εμένα,να φωνάξω έναν ηλεκτρολόγο για να το δει και να τους ενημερώσω για να μου ρίξουν την ταχύτητα μήπως χρειάζεται να συγχρονιστεί το router.Να σημειώσω επίσης ότι κατεβάζω με πολύ μικρή ταχύτητα και οι σελίδες φορτώνονται όχι πολύ γρήγορα.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η forthnet είναι μεγάλη απάτη,από την πρώτη μέρα που την βάλαμε έχουμε όλο προβλήματα.Δεν είχαμε καθόλου αναγνώριση στον ασύρματο που είχαμε,τους πήρα τηλέφωνο και τους το είπα και μου είπαν ότι κάποια τηλέφωνα δεν είναι συμβατά με την εταιρία.Πήραμε άλλο τηλέφωνο και είχαμε το ίδιο πρόβλημα,τους ξαναπήρα και αφού έφαγα το ίδιο δούλεμα έκανα κάτι από μόνος μου,έβαλα ένα splitter στο router και πλέον έχω αναγνώριση,το θέμα είναι όμως ότι όποτε μας παίρνουν τηλέφωνο ή παίρνουμε μείς τότε κόβεται το ίντερνετ αμέσως,τους πήρα τηλέφωνο και αφού κάναμε κάποιες δοκιμές και δεν έγινε τίποτα μου είπαν ότι το πρόβλημα είναι από εμένα,να φωνάξω έναν ηλεκτρολόγο για να το δει και να τους ενημερώσω για να μου ρίξουν την ταχύτητα μήπως χρειάζεται να συγχρονιστεί το router.Να σημειώσω επίσης ότι κατεβάζω με πολύ μικρή ταχύτητα και οι σελίδες φορτώνονται όχι πολύ γρήγορα.

ISDN γραμμη εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Φίλτρα έχω βάλει στα 2 τηλέφωνα αλλά τότε δεν έχω αναγνώριση κλήσεων.Από ότι ξέρω επίσης στο router δεν κάνει να βάζεις φιλτράκι...
Link to comment
Share on other sites

Φίλτρα έχω βάλει στα 2 τηλέφωνα αλλά τότε δεν έχω αναγνώριση κλήσεων.Από ότι ξέρω επίσης στο router δεν κάνει να βάζεις φιλτράκι...

 

γιατι δεν κανει να βαζεις φιλτρο στο ρουτερ?πρωτη φορα το ακουω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν κανει να βαζεις φιλτρο στο ρουτερ?πρωτη φορα το ακουω

 

Έτσι γράφει στις οδηγίες αλλά έτσι μου έχουν πει κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι γράφει στις οδηγίες αλλά έτσι μου έχουν πει κιόλας...

 

δεν διαφωνω μαζι σου, απλα μου κανει τρομερη εντυπωση και θα γθελα να μου εξηγησει το λογο οποιος γνωριζει

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνω μαζι σου, απλα μου κανει τρομερη εντυπωση και θα γθελα να μου εξηγησει το λογο οποιος γνωριζει

Από ότι έχω ακούσει το φίλτρο ρίχνει την ταχύτητα καθώς δυσκολεύει και στον συγχρονισμό του router.Τώρα δεν ξέρω αν έχω δίκιο αλλά κάτι τέτοιο έχω ακούσει.

Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνω μαζι σου, απλα μου κανει τρομερη εντυπωση και θα γθελα να μου εξηγησει το λογο οποιος γνωριζει

 

Από ότι έχω ακούσει το φίλτρο ρίχνει την ταχύτητα καθώς δυσκολεύει και στον συγχρονισμό του router.Τώρα δεν ξέρω αν έχω δίκιο αλλά κάτι τέτοιο έχω ακούσει.

 

Το φίλτρο αυτό που κάνει είναι να φιλτράρει-κόβει κάποιες συχνότητες.

Τα φίλτρα που μας δίνουν για τα τηλέφωνα αφήνουν τις συχνότητες που μεταφέρουν τη φωνή και κόβουν τις υπόλοιπες συχνότητες..

Αν ένα τηλέφωνο βρίσκεται σε adsl γραμμή (η οποία έχει ένα ευρος συχνοτήτων μεγαλύτερο απο απλή τηλεφωνική γραμμή) χωρίς φίλτρο τότε ο ήχος που θα ακούτε θα έχει θόρυβο γιατί θα περνάνε και οι συχνότητες που είναι για το ιντερνετ αλλά το τηλέφωνο θα λειτουργεί..

Αντίθετα αν μπεί φιλτρο πριν απο το modem τότε δεν θα δουλεύει καθόλου το internet γιατί το φίλτρο θα κόβει όλες τις συχνότητες που χρειάζεται το modem και θα αφήνει τις ακουστικές τις οποίες και φυσικά δεν καταλαβαίνει και δεν θα συγχρονίζεται.

 

Ελπίζω να βοήθησα..

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, πρέπει να υπάρχει φιλτράκι σε κάθε τηλεφωνική συσκευή και επίσης splitter για το ρούτερ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, πρέπει να υπάρχει φιλτράκι σε κάθε τηλεφωνική συσκευή και επίσης splitter για το ρούτερ.

 

Το σπλιτερ ειναι μονο για isdn γραμμη οπου δεν χρειαζεται να βαλεις φιλτρο στα τηλεφωνα,μετα το σπλιτερ συνδεεις το νετμοντ και πανω σε αυτο τα τηλεφωνα .Ετσι τουλαχιστον δειχνει το βιβλιαρακι που δινει η 4νετ μαζι με το τομσον 585.Εγω με pstn γραμμη εχω βαλει ενα διακλαδωτη (αν και η 4νετ λεει οχι σε διακλαδωτες) στην πριζα του "οτε" και η μια εξοδος ειναι για το ρουτερ και η αλλη εχει το φιλτρακι και το τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ενα σπλιτερ σε pstn γραμμη που γραφει pstn και απο εκει δινει modem και phone και ετσι στο phone βαζω το τηλ. και ετσι δεν εχω φιλτρο γιατι υποτιθεται ειναι μεσα στο σπλιτερ , ειναι κατι λαθος ;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...