Jump to content

Wind Data Card


drambuie
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια μηπως ξερετε τι γινεται με την data card?Ισχυει απεριοριστη πλοηγηση και τα ΜΒ που προσφερονται σε καθε παγιο ειναι μονο για downloading ή ισχυει κατι αλλο?Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Στο πρόγραμμα ΤΙΜ DC Non-Stop με πάγιο 99 με απεριόριστη πλοήγηση υπάρχει μια πολιτική ορθής χρήσης με Μέγιστη μηνιαία χρήση 20 GB για αποφυγή κακόβουλης χρήσης της υπηρεσίας.

 

Το όριο αυτό βέβαια είναι πολύ ψηλά και ουσιαστικά παρέχεται απεριόριστη πλοήγηση.

 

Περισσότερες πληροφορίες για τα πακέτα TIM DC θα βρεις στο http://www.tim.gr/pages.fds?langID=1&pageid=1221

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Εννοουσα σε αλλο προγραμμα,π.χ με 20 ΜΒ δωρεαν.Ισχυει απεριοριστη πλοηγηση και τα 20 ΜΒ ειναι μονο για κατεβασμα ή χρεωνεται μετα απο καποιο σημειο και η πλοηγηση?Thanks
Link to comment
Share on other sites

Εννοουσα σε αλλο προγραμμα,π.χ με 20 ΜΒ δωρεαν.Ισχυει απεριοριστη πλοηγηση και τα 20 ΜΒ ειναι μονο για κατεβασμα ή χρεωνεται μετα απο καποιο σημειο και η πλοηγηση?Thanks

οσο θελεις πλοηγησε.

τα 20mb ειναι για download και upload.

απο εκει κι επειτα αν εσυ θες να κανεις χρηση πανω απο το προπληρωμενο...go on

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

OK.Δηλαδη μπορω κανονικα να κοιταω σελιδες και το e-mail μου,αλλα μπορω να κατεβασω και να στειλω μεχρι 20 ΜΒ χωρις να χρεωθω κατι παραπανω.Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση
Link to comment
Share on other sites

OK.Δηλαδη μπορω κανονικα να κοιταω σελιδες και το e-mail μου,αλλα μπορω να κατεβασω και να στειλω μεχρι 20 ΜΒ χωρις να χρεωθω κατι παραπανω.Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση

ακριβως ετσι.

και μετα τα 20 χρεωνεσαι κανονικα 0,0019/kb

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

OK.Δηλαδη μπορω κανονικα να κοιταω σελιδες και το e-mail μου,αλλα μπορω να κατεβασω και να στειλω μεχρι 20 ΜΒ χωρις να χρεωθω κατι παραπανω.Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση

 

ακριβως ετσι.

και μετα τα 20 χρεωνεσαι κανονικα 0,0019/kb

 

Λίγη προσοχή! Και όταν τα βλέπεις τα e-mail σου πάλι κάνεις download/upload δεδομένων. Δηλαδή δεν έχεις δωρεάν απεριόριστο surfing. Αν δηλαδή ανοίξεις μια σελίδα ή ένα mail που είναι 100 kb, αυτά θα αφαιρεθούν από τον προπληρωμένο όγκο σου.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Λίγη προσοχή! Και όταν τα βλέπεις τα e-mail σου πάλι κάνεις download/upload δεδομένων. Δηλαδή δεν έχεις δωρεάν απεριόριστο surfing. Αν δηλαδή ανοίξεις μια σελίδα ή ένα mail που είναι 100 kb, αυτά θα αφαιρεθούν από τον προπληρωμένο όγκο σου.

ναι αλλα,οταν ανοιγεις πχ ενα μειλ 10kb και καθεσαι και το χαζευεις...δεν χρεωνεσαι. θα χρεωθεις τα 10kb

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη και στο ανοιγμα καποιας σελιδας αφαιρουνται τα αντιστοιχα kb απο τον προπληρωμενο ογκο?Αρα δεν ισχυει το δωρεαν απεριοριστη πλοηγηση
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη και στο ανοιγμα καποιας σελιδας αφαιρουνται τα αντιστοιχα kb απο τον προπληρωμενο ογκο?Αρα δεν ισχυει το δωρεαν απεριοριστη πλοηγηση

ε ναι!

αν θες να παρεις το απεριοριστο εχει παγιο 99ευρω.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει απεριοριστο.

Με το όριο των 20GB που του έχουν, ουσιαστικά απεριόριστο είναι.

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου φαινονται πολυ λιγα για 100 Ευρω και σιγουρα δεν ειναι νον-στοπ. Αλλα αυτη η εταιρια ολα τα γιες-στοπ τα λεει νον-στοπ.
Link to comment
Share on other sites

Παντως, εαν ηταν να κανει καποιος (λεμε τωρα) κινηση 20GB μεσω gint απο το κινητο του, η χρεωση θα ηταν κατι παραπανω απο 120,000 ευρα...lol?

 

Βρες μου εσυ νον στοπ που εχει στοπ στα 20GB.

 

Το να σχολιαζεις την ονομασια του πακετου και το marketing που του γινεται, το δεχομαι.Το βρισκω περιεργο ομως να σχολιαζεις αρνητικα την αποδοση χρηματων/ογκου που σε αυτο το προγραμα ειναι οφθαλμοφανες δεν υπαρχει αναλογο αυτη τη στιγμη.

 

Θα σου απαντησω με το εξης ερωτημα: βρες μου ποσο θα χρεωθεις για κινηση 20 GB στα αλλα δυο δυκτια και πες μου μετα την απαντηση.

 

 

Να βοηθησω λιγο: VMC 5 GB 99euro παγιο, 5120 ΜΒ free. επιπλεον χρεωση ανα kb: 0.0012 ευρω. Αρα ανα MB 1024 x 0.0012 = 1,2288 ευρω ανα προσθετο MB. Τωρα, εαν αναλογιστεις οτι απο τα 5GB μεχρι τα 20GB η διαφορα ειναι πολυ χοντρικα 15,000 MB, καταλαβαινουμε οτι ειναι περιπου 18.500,00 ευρω επιπλεον.

Και για να μην λεμε και αοριστα πραγματα, ποτε μα ποτε, σε υπηρεσιες δεδομενων μεσω GSM/UMTS δεν θα υπαρξει απεριοριστο χωρις υποσημειωση.Γιατι παραειναι ευκολο να γινει κακοβουλη χρηση, που θα καταστρεψει την αποδοση του δικτυου για τους αλλους συνδρομητες.

Link to comment
Share on other sites

Παντού είναι πανάκριβα.

Το κλασσικό πρόγραμμα που χρησιμοποιείται , το 80mb κοστίζει 35 ευρώ το μήνα.

Ας ρίξουν αυτό στο 20ευρω και ας αφήσουνε τα "νον-στοπ" μαϊμού, με 100 ευρώ, αν είναι δυνατόν.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημέρα, ηθελα να ρωτήσω το εξής,

αν εχω καποιο πρόγραμμα πλιν του απεριόριστου, μπορώ να ελέγχω ποτε φθάνω στα όρια της δωρεάν χρήσης?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, ηθελα να ρωτήσω το εξής,

αν εχω καποιο πρόγραμμα πλιν του απεριόριστου, μπορώ να ελέγχω ποτε φθάνω στα όρια της δωρεάν χρήσης?

Φυσικά, στο suite μέσα από το οποίο συνδέεσαι υπάρχει και μετρητής δεδομένων όπου μπορείς να δεις την κίνηση που έχεις κάνει ;)

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Παντού είναι πανάκριβα.

Το κλασσικό πρόγραμμα που χρησιμοποιείται , το 80mb κοστίζει 35 ευρώ το μήνα.

Ας ρίξουν αυτό στο 20ευρω και ας αφήσουνε τα "νον-στοπ" μαϊμού, με 100 ευρώ, αν είναι δυνατόν.

 

h alitheia einai ta pagia genika se oles tis etairies einai poli megala!

den mporoun na sigrithoun me tis sindeseis dsl gia desktop pc.

alla min ksexname oti plironoume to portability twn laptops

Symbian, Die hard
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι γίνεται; Ας ήταν παντού οι ταχύτητες μισό mbit, και ας είχαν αυτές τις τιμές.

Τώρα με ταχύτητες χειρότερες από 56κ σε μια ευρύτερη περιοχή, οι τιμές μου φαίνονται υπερβολικές.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πάντως τώρα που είχα το χρόνο να διαβάσω όλα τα posts στο θέμα εδώ έχω να πω το εξής:

 

Δεν θα σύμφερε να είχες μία σύνδεση στο ίντερνετ απλή μέσω τηλεφώνου ADSL και να πληρώνεις 45 ευρώ το πολύ (και πολλά λέω) που είναι πραγματικά απεριόριστη πλοήγηση από το να πληρώνεις 110,90 € (τόσα πληρώνω κάθε μήνα μαζί με ΦΠΑ και τέλος κινητής τηλεφωνίας);;;

 

Κανονικά το πρόγραμμα αυτό θα έπρεπε να το λένε 20GB και όχι non-stop γιατί αν κάποιος δει ότι είναι απεριόριστο τότε θα αρχίσει να κατεβάζει του κόσμου τα torrents απο ταινίες, προγράμματα, παιχνίδια και κάθε λογής. Και από το λογισμικό της ΤΙΜ δεν μπορεί να δει κανείς την κίνηση των όγκων δεδομένων διότι δεν είναι και ακριβής. Το λέει άλλωστε και η ΤΙΜ στο site του για το συγκεκριμένο. Παραθέτω ένα μέρος παρακάτω:

 

"Η χρέωση της υπηρεσίας ΤΙΜ Data Card γίνεται με ογκοχρέωση, δηλαδή ανάλογα με τον όγκο πληροφοριών που λαμβάνονται/αποστέλλονται και όχι με χρονοχρέωση.

 

Σε ορισμένες περιπτώσεις, έχει παρατηρηθεί απόκλιση της ένδειξης του μετρητή χρήσης της εφαρμογής της υπηρεσίας σε σχέση με τον μηνιαίο λογαριασμό που λαμβάνουν οι χρήστες, κάτι που οφείλεται στην αυτόματη σύνδεση στο Internet των διαφόρων εγκατεστημένων εφαρμογών (όπως το λειτουργικό σύστημα, antivirus κλπ) για διαδικασίες ενημέρωσης. Επειδή η εφαρμογή δεν είναι ενεργή έχει ως αποτέλεσμα την αδυναμία του μετρητή χρήσης να καταγράψει την συγκεκριμένη κίνηση που πραγματοποιείται σε τέτοιες διαδικάσίες.

Σε κάθε περίπτωση, η πραγματική κίνηση που καταναλώνεται εμφανίζεται στο λογαριασμό που εκδίδει η ΤΙΜ προς το χρήστη."

 

Παρ' όλα αυτά έχω βάλει την εφαρμογή στην εκκίνηση και έχω επιλέξει μέσω της εφαρμογής να κάνει αυτόματη σύνδεση και έχω δει ότι όταν γίνεται σύνδεση ο μετρητής αλλάζει από μόνος του τις ενδείξεις. Ουσιαστικά τα 110,90 € πιστεύω είναι υπερβολικός αν και κάποιες φορές λέω αξίζει διότι είναι και φορητός και συνδέεσαι όπου είσαι.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και συγνώμη για το μεγάλο κείμενο. :rolleyes:

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σύμφερε να είχες μία σύνδεση στο ίντερνετ απλή μέσω τηλεφώνου ADSL και να πληρώνεις 45 ευρώ το πολύ (και πολλά λέω) που είναι πραγματικά απεριόριστη πλοήγηση από το να πληρώνεις 110,90 € (τόσα πληρώνω κάθε μήνα μαζί με ΦΠΑ και τέλος κινητής τηλεφωνίας);;;

 

Η Data card απευθύνεται σε κάποιον που θέλει internet όπου και αν βρίσκεται και όχι σε κάποιον που το χρησιμοποιεί μονίμως σε έναν χώρο. Στη δεύτερη περίπτωση σίγουρα συμφέρει η dsl αλλά τη dsl δεν μπορείς να την παίρνεις μαζί σου όταν μετακινείσαι ;)

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Έχει χρησιμοποιήσει κανείς το usb modem e220; το πήρα χτες και ενώ δύο υπολογιστές το βλέπουν κανονικά και συνδέονται στο δίκτυο της wind, δεν συνδέονται καθόλου στο ίντερνετ. Έκανα κανονικά εγκατάσταση το προγραμματάκι που συμπεριλαμβάνετα, δοκίμασα και με το wind connece manager από το website, αλλά τίποτα. Μπορεί κανείς να προτείνει κάτι; γιατί από το 1231 δεν τα κατάφεραν...
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

1.) oι δυο υπολογιστες που δοκιμασες, ειναι ιδιοι η διαφορετικα μοντελα?

Εαν ειναι οι ιδιοι, καποια κοινη ρυθμιση η κατι τετοιο ειναι που προκαλει το προβλημα. Εαν δεν ειναι οι ιδιοι, μαλλον ειναι θεμα hardware του USB modem(εαν εισαι σιγουρος βεβαια οτι το εχεις σεταρει σωστα)

 

2.) Οταν λες συνδεονται κανονικα στο δικτυο WIND, βλεπεις κανονικα συνδεση πχ στο 1.8mbps, απλα δεν ανοιγει σελιδες?

Σε command prompt, γραψε IPCONFIG και δες αν εχει παρει IP απο το δικτυο.

Εαν εχει παρει IP (που ΔΕΝ ξεκιναει με 192.ΧΧΧ.ΧΧΧ.ΧΧΧ) τοτε απο πλευρας δικτυου ειναι ολα οκ, πρεπει να κοιταχτει το laptop.Γενικα αν μπορεις δωσε περισσοτερες πληροφοριες (λογισμικο, προγραμματα (πχ norton internet security κτλ) που εχουν.

Ακρη θα βγαλουμε!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...