Jump to content

Βοήθεια με επιλογή οθόνης


xamilos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλω να αγοράσω μια οθόνη 17' που η χρήση της θα είναι κυριώς εφαρμογές(office) ,internet και καμιά ταινία και σκοπεύω να δώσω γύρω στα 230Ε.Στον υπολογιστή έχω κάρτα κραφικών geforce2mx-400.Οι καινούργιες οθόνες συνδεόνται στη κάρτα μου ή θα χρειαστώ και κάρτα γραφικών??Έχω δει αυτή :

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=891&product=875694

,αξίζει?Έχετε να προτείνετε κάποια καλύτερη γύρω στα 230Ε?

Και μια ακόμα ερώτηση.Για την αντίθεση ποιο είναι καλύτερο 600:1 ή 1400:1?

ευχαιστώ

ALFA ROMEO rulezzzzz
Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμενη οθονη που εχεις δει, θα σε υπερκαλυψει για τη χρηση που περιγραφεις. Ολες οι οθονες τεχνολογιας LCD πλεον συνδεονται μεσω θυρας DVI με την καρτα γραφικων (ψηφιακη συνδεση) Πολλες απο αυτες εχουν εισοδο και VGA. Και απ'οτι νομιζω η καρτα σου μονο τετοια εξοδο εχει.Η συγκεκριμενη οθονη εχει τετοια συνδεση, αλλα και αλλη να διαλεξεις που να μην εχει, μπορεις να αγορασεις και ενα μικρο μετατροπεα απο VGA-> DVI.

 

Οσο για την αντιθεση και την φωτεινοτητα θεωρητικα παντα,οσο μεγαλυτερες ειναι αυτες οι τιμες τοσο καλυτερα.

 

Για στατικες λειτουργιες office κλπ ολες σχεδον οι οθονες τα καταφερνουν καλα. Για ταινιες και παιχνιδια ομως σε ενδιαφερουν και αλλα πραγματα (αντιθεση,φωτεινοτητα και σημαντικοτατο ο χρονος ανταποκρισης, και ακομα πιο σημαντικο η καρτα γραφικων σου και το συστημα σου) Τα 8ms ειναι πολυ καλα και για παιχνιδια και ταινιες.

 

Ελπιζω να βοηθησα

---

Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the first one!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για δες και αυτην....:D

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=892&product=889865

 

Ειναι γυρω στα 30 ευρω πιο ακριβη, αλλα αξιζει τα λεφτα της !!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...