Jump to content

Ταχυμεταφορές (Couriers)


mplip
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ αυτό που έχω διαπιστώσει εδώ και πάρα πολύ καιρό στην περιοχή μου (επαρχία), είναι ότι τα ΕΛΤΑ Courier είναι η πιο γρήγορη Courier, την μια ημέρα τους παραδίδονται τα δέματα από τα καταστήματα και την επομένη το μεσημέρι τα παραλαμβάνω.

 Προ μηνός δέμα που τους παραδόθηκε απόγευμα σε περιοχή πολλών εκατοντάδων χιλιομέτρων μακρυά μου το παρέλαβα την επομένη.

Η SPEEDEX και Γενική Ταχυδρομική δεν είναι τόσο γρήγορες όπως τα ΕΛΤΑ Courier αλλά δεν είναι και άσχημα.

Η ACS είναι μακράν η χειρότερη, εκεί που κάποτε ήταν γρήγορη τώρα πλέον το έχει παρακάνει, προ μηνός παρέλαβα δέμα που ήταν στο τοπικό κατάστημα της περιοχής μου μια βδομάδα και ξεκουραζόταν, ενώ παλιότερα τα παραλάμβανα την ίδια ημέρα.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Με βολευει να περνω να παραλαμβανω τα μεσημερια.

Μονο η ACS, εχω δει, να ειναι ανοικτη ολη μερα, απο το πρωι ως το βραδυ.

Ολοι οι αλλοι, κλεινουν τα μεσημερια, ανοιγουν ξανα απογευμα. Δεν με βολευει.

Link to comment
Share on other sites

τα ΕΛΤΑ ΚΟΥΡΙΕΡ της περιοχης μου ειναι ανοικτα συνεχομενα δεν κλεινουν.ισως παιζει ρολο ο ιδιοκτητης μιας και ειναι φραντσαιζ συνηθως. και ειναι το καταστημα με τους μοναδικους ευγενικους κουριερ που εχω συναντησει και προσεγμενη εμφανιση .ισως οφειλεται στο οτι οι υπαλληλοι του ειναι νεαρα ατομα που αντεχουν την δουλεια,το τρεξιμο και οτι ειναι ολοι στυλατοι και σπουδαγμενοι.

Link to comment
Share on other sites

Που διάβασες ή έμαθες ότι τα ΕΛΤΑ ΚΟΥΡΙΕΡ είναι franchise, για να ενημερωθούμε και όσοι δεν το γνωρίζουμε;

Link to comment
Share on other sites

Που διάβασες ή έμαθες ότι τα ΕΛΤΑ ΚΟΥΡΙΕΡ είναι franchise, για να ενημερωθούμε και όσοι δεν το γνωρίζουμε;

Είναι franchise 100 % φίλος!
OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, makap said:

Που διάβασες ή έμαθες ότι τα ΕΛΤΑ ΚΟΥΡΙΕΡ είναι franchise, για να ενημερωθούμε και όσοι δεν το γνωρίζουμε;

https://www.elta-courier.gr/franchise

Link to comment
Share on other sites

Που διάβασες ή έμαθες ότι τα ΕΛΤΑ ΚΟΥΡΙΕΡ είναι franchise, για να ενημερωθούμε και όσοι δεν το γνωρίζουμε;

Αν γράψεις 3 μαγικες λέξεις στο Google
Elta courier Franchise γίνεται ενα μικρό θαύμα και σου εμφανίζει αυτό.

https://www.elta-courier.gr/prokiriksi

απίστευτο;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

On 18/4/2022 at 9:12 ΠΜ, zerokill said:


Αν γράψεις 3 μαγικες λέξεις στο Google
Elta courier Franchise γίνεται ενα μικρό θαύμα και σου εμφανίζει αυτό.

https://www.elta-courier.gr/prokiriksi

απίστευτο;


Sent from my iPhone using Tapatalk

:classic_laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Νεο συστημα των Elta Courier, το παλιο ηταν να γραφουν παραληπτης δεν εντοπιζεται-επιστροφη στο καταστημα κλπ για να αναγκαστεις να πας να το παρεις εσυ αφου στηθεις στην ουρα, τωρα στο γραφουν πιο ''ευγενικα'' με στυλ:

 

[i]Αποστολή βρίσκεται στο κατάστημα - Δυνατότητα παραλαβής[/i]

Αφου περνανε 2 μερες και δεν βλεπεις να κινειται κατι αναγκαστικα πας και το παιρνεις εσυ,κατα τα αλλα πληρωνεις παραπανω για να μην στηθεις ουρα στο ταχυδρομειο (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σου λεει η Speedex γιατι η Elta Courier να δεχεται τοσες διαμαρτυριες και εγω να μενω απραγη?

Ιδου λοιπον τι συνεβη (και δεν ειναι η 1η φορα), το δεμα εκοβε βολτες, ενδιαφερον κανεις και πηγα και το πηρα μονος μου.

  • ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΕ Δ/Κ

    HUB ΑΘΗΝΩΝ, 08/11/2022 στις 05:42

  • ΕΞΑΓΩΓΗ ΑΠΟ Δ/Κ

    HUB ΑΘΗΝΩΝ, 08/11/2022 στις 05:46

  • ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ

    08/11/2022 στις 08:45

  • ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ

    10/11/2022 στις 10:04

  • ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ

    10/11/2022 στις 18:17

  • ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ

    11/11/2022 στις 08:19

  • ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ

    11/11/2022 στις 19:11

  • Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ 14/11/2022 (Παρεληφθη επρεπε να γραφει,δεν εκαναν Παραδοση αυτοι)
  • Οταν πηγα και το πηρα τους ρωτησα γιατι αυτο το μεσα-εξω με το δεμα? Κιχ
  • Αμα δεν ερχομουν να το παρω ποτε θα παραδιδοταν? Κιχ
  • Γιατι ποτε δεν σηκωνει κανεις το τηλεφωνο? Κιχ
  • Γιατι ενω γραφουμε στο αυτοματοποιημενο συστημα και δινουμε το κινητο μας οπως το ζηταει γιατι ποτε δεν μας παιρνει κανεις? Κιχ

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά τραγικές καταστάσεις το 2022... η συγκεκριμένη κούριερ, τουλάχιστον στην περιοχή μου, είναι η πιο αργή από όλες και δεν θυμάμαι πάρα μία περίπτωση στις τόσες παραγγελίες που έχω κάνει, να ήρθε στο σπίτι το προϊόν που είχα παραγγείλει.

Πηγαίνω εγώ ο ίδιος και το παίρνω από το τοπικό υποκατάστημα... το μόνο θετικό είναι ότι πάντοτε σηκώνουν το τηλέφωνο και πάντα είναι πρόθυμοι δίνοντάς τους το tracking number να σου πουν πού βρίσκεται η αποστολή.

Μέχρι εδώ όμως, γιατί από το πού βρίσκεται μέχρι το να έρθει στο σπίτι, μεσολαβεί άβυσσος.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα. Τα πακετα που εχουν σταλει μεσω FedEx απο εξωτερικο, σε επαρχια στην Ελλαδα, ποια μεταφορικη φαιρνει;

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δεύτερη φορά που είναι να παραλαβω μέσω Svuum από Vodafone κι ενώ την πρώτη φορά ήταν άψογοι (ήταν μέσα στο lockdown που ήμουν όλη μέρα σπίτι, οπότε οκ), αυτή τη φορά μου έρχεται μήνυμα ότι θα παραλαβω την Παρασκευή γύρω στις 16:45. Μπαίνω στο tracking και ξαφνικά βλέπω "παράδοση μεταξύ 17:50 - 18:50". 

Αν ίσχυε το πρώτο, θα μπορούσα να μαι σπίτι να παραλαβω, αλλα λογω δουλειάς, το άλλο δεν θα το προλάβαινα, οπότε παίρνω τηλ στα κεντρικα όπου και βγάινει μήνυμα και χωρίς να με συνδέσουν πουθενά, το κλείνουν. Παίρνω τηλ τον διανομέα (μιας και τόνισαν στο μήνυμα ότι είναι οι μόνοι που δίνουν το τηλ του διανομέα και tracking του), τον ρωτάω αν ξέρει πότε θα παραλάβω γιατί μέχρι τις 17:00 μπορούσα να μαι σπίτι και δεν είχε ιδέα, μου λέει "ότι γράφει η σελίδα". Με τα πολλά το βάλαμε για σήμερα (Δευτέρα) και το βραδάκι που μπήκα να δω τί έκανε, είχε βάλει "ανεπιτυχής παράδοση" 17:01!!!! 

Οπότε, δώρον άδωρον το τηλ του διανομεα σ'αυτή την περιπτωση

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γνωρίζει κάποιος αν βαλω ένα μικρό ποσό σε φάκελο και τον στείλω με κούριερ θα μπορουν να το γνωρίζουν; 

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος αν βαλω ένα μικρό ποσό σε φάκελο και τον στείλω με κούριερ θα μπορουν να το γνωρίζουν; 
To εχω κανει. Δεν μου ειπαν κατι. Ο παραληπτης το ελαβε κανονικα. Ο φακελος ηταν απο αυτους με τις φουσκαλες και οχι ο απλος ασπρος ο διαφανης.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

για να μην ανοιγω αλλο θεμα ξερετε με τι στελνει το bangood γιατι εχω ενα χρονο να παραγγειλω τελευταια φορα ηταν speedex

υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...