Jump to content

Όλα για το κάπνισμα - τσιγάρα- πούρα. κ.α.


xraysr0x
 Κοινοποίηση

Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?  

1.318 members have voted

  1. 1. Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?

    • Lucky Strike
      68
    • Marlboro
      178
    • Davidoff
      109
    • GR
      23
    • Camel
      48
    • Origin
      2
    • Καρελια κ.α.
      56
    • Στριφτό
      370
    • Άλλο
      210
    • ΔΚ/ΔΑ
      254


Recommended Posts

Καλημέρα, από έτοιμα άφιλτρα τι μάρκες υπάρχουν στα περίπτερα ;; Και αν υπάρχουν, σε τι τιμές, για κάτω από 4€ ενδιαφέρομαι....

 

http://s.slang.gr/media/201106/4f6e0143e2079c12a583-1428189963.jpg

 

Καρέλια Αγρινίου αλλά δεν ξέρω από τιμή.. :| Κι ας τα κάνει κι η Βασίλισσα της Δανίας, πρέπει να είναι από τα φθηνά του Καρέλια.

Edited by pakitis
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ για την απάντηση, τα πήρα τα Αγρινίου και είναι αρκετά καλά !!! Κάτι άλλος που ήθελα να πω, σαν νέος καπνιστής (όχι τίποτα σπουδαίο, ένα πακέτο την βδομάδα, 4-5 τσιγάρα κάνω για όταν πάω για καφέ.....) ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να ρουφάς τον καπνό ;; Εγώ όταν ρουφάω από τη μύτη με κλειστό το στόμα δηλαδή είναι μια χαρά με χτυπάει λίγο όσο πρέπει όταν όμως ρουφάω με ανοιχτό το στόμα με χτυπάει τόσο όσο σαν να ήπια 2 λίτρα μπύρα ξέρω γω...... κάνω κάτι λάθος ή μήπως επειδή είναι ακόμα αρχή ;;;
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν θέλω να επεμβαίνω ή να δίνω τέτοιες οδηγίες αλλά διαβάζοντας κάτι τέτοια και επειδή βρίσκεσαι στο στάδιο της ζαλάδας «σαν να πίνεις δύο μπύρες όπως λες» λέω μήπως έχεις καιρό ακόμα να το σκεφτείς το θέμα κάπνισμα.

 

Δεν ξέρεις με τι διάβολο πας να μπλέξεις.

τέλος ο καθένας εφόσον είναι ενήλικας μπορεί να κάνει ότι του αρέσει.

 

Ίσως είμαι offtopic

Edited by Vox
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δε νομίζω ότι είναι τόσο μεγάλο θέμα ένα πακέτο τη βδομάδα και ούτε έχω σκοπό να κάνω παραπάνω λόγο οικονομικών... :p Απλός όταν ρουφάω από την μύτη κάποια ποσότητα μένει στο στόμα δεν κατεβαίνει όλο κάτω έτσι δεν είναι... ;; Γιαυτό λογικά ρουφώντας από το στόμα όπου τον κατεβάζεις όλο κάτω τον καπνό σε χτυπάει πιο πολύ..... Ετσι δεν είναι ή κάνω λάθος ;;;
Link to comment
Share on other sites

Κατέβαζε τον καπνό απ το στόμα, κανονικά. Αυτό είναι το νόημα του καπνίσματος. Να το νιώθεις να "καθεται" μέσα σου.

Αν έχεις ζαλάδες κλπ ή πάρε πιο ελαφρυα τσιγάρα/καπνό ή τρωγε κάτι πριν καπνισεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες την γνώμη μου φίλε μου,κι εύχομαι να δώσεις βάση σε αυτό το μήνυμα,παράτα το...είναι κακός εθισμός,οπως ο αλκοολισμός και τα ναρκωτικά,μόνο πού στο κάπνισμα,ισως είναι πιο αργή η κατρακύλα.

Εχω φτάσει στο σημείο να κάνω 2 πακέτα την μέρα και αν κάτσει και φάση εξόδου,μπορεί και 3.η τζούρα ναι μεν πού κάνω είναι μικρή και τον βγάζω αμέσως τον καπνό,δε ξέρω αν προλαβαίνει να κατέβει μέσα μου,όμως την ζημιά του την κάνει.

Δεν ξέρεις τι δυνάμεις σού κόβει το τσιγάρο,σε κάνει άλλον άνθρωπο.

Είτε ένα πακέτο κάνεις καθημερινά,είτε δυο,η ζημιά γίνεται.

Τώρα ισως να καπνίζεις αραιά και πού,θα αλλάξει όμως αυτό μετά από καιρό,θα γίνει εμμονή και συνήθεια...κι αυτό δεν μπορεί να το διαψεύσει κανείς.

Μην το αφήσεις να μπει στη Ζωή σού,δεν αξίζει.θα σε κόψει στα πάντα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, τα πήρα τα Αγρινίου και είναι αρκετά καλά !!! Κάτι άλλος που ήθελα να πω, σαν νέος καπνιστής (όχι τίποτα σπουδαίο, ένα πακέτο την βδομάδα, 4-5 τσιγάρα κάνω για όταν πάω για καφέ.....) ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να ρουφάς τον καπνό ;; Εγώ όταν ρουφάω από τη μύτη με κλειστό το στόμα δηλαδή είναι μια χαρά με χτυπάει λίγο όσο πρέπει όταν όμως ρουφάω με ανοιχτό το στόμα με χτυπάει τόσο όσο σαν να ήπια 2 λίτρα μπύρα ξέρω γω...... κάνω κάτι λάθος ή μήπως επειδή είναι ακόμα αρχή ;;;

 

Με δυο λιτρα μπυρα την ακους; Κοψτες! :lol:

 

Αν θες να κανεις αφιλτρα και ελαφρια τοτε μονο στριφτα που ειναι στο χερι σου και η ποσοτητα του καπνου που θα βαζεις όπως και η ποσοτητα/ποιοτητα του χαρτιου. Αν και για μενα η λεξη αφιλτρα σημαινει gauloises brunes ή gitanes -τα πρωτα δεν τα βρισκεις πλεον στην Ελλαδα δυστυχως. Τα αφιλτρα πρεπει να ειναι βαρια... πολυ βαρια για να τα απολαμβανεις. :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καπνιζω 1 πακετο το μηνα κυριως οταν βγαινω εξω .Θελω τη γνωμη σας ποιο ειναι το καλυτερο τσιγαρο στην ελληνικη αγορα.Απο αυτα που εχω δοκιμασει καρελια excellence
Link to comment
Share on other sites

Καπνιζω 1 πακετο το μηνα κυριως οταν βγαινω εξω .Θελω τη γνωμη σας ποιο ειναι το καλυτερο τσιγαρο στην ελληνικη αγορα.Απο αυτα που εχω δοκιμασει καρελια excellence

 

Γουστα ειναι αυτα, ο καθενας με τις επιλογες του. Αλλα επειδη κανεις κασετινα θα σου ελεγα να δοκιμασεις dunhill international ή rothmans international που κρατανε ακομα σε καλα επιπεδα το χαρμανι τους.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ηλεκτρονικο Τσιγαρο Kangertech TOPBOX εχει κανεις να ρωτησω κατι?Για αντιστασεις κεφαλες θελω ρωτησω κατι ...
Link to comment
Share on other sites

Ηλεκτρονικο Τσιγαρο Kangertech TOPBOX εχει κανεις να ρωτησω κατι?Για αντιστασεις κεφαλες θελω ρωτησω κατι ...

 

Για πες, τι θες να ρωτήσεις;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ένας φίλος μου αγόρασε ένα πακέτο τσιγάρα MARLBORO GOLD . Ξέρω ότι έχει αλλάξει η συσκευασία και έχουν βάλει εικόνες για να πείσουν τον αγοραστή να κόψει το κάπνισμα. Πριν 1 βδόμαδα είχε πάρει το ίδιο πακέτο και ηταν όπως τα παλιά. Η μόνη διαφόρα ήταν οι εικόνες. Χθες το πακέτο ήταν διαφορετικό. Είχε τις εικόνες όπως το κανονικό αλλά το κουτί δεν είχε καν ζαλατίνα. Επιανες δηλαδη κατευθείαν το χαρτί. Αυτο που μου κίνησε την περιέργεια ήταν οτι το πακέτο δεν έγραφε πουθενά την ποσότητα πισσας,νικοτηνης κλπ. Βέβαια ειχε το χαρτακί που λέει οτι ειναι νομιμο. έχει τύχει σε κανέναν απο εσάς;
Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο καιρό όλες οι μάρκες θα έχουν το ίδιο πακέτο και σε κάποιο σημείο θα την γράφουν με μικρά γράμματα.

Καπνίστε όσο τα τσιγάρα είναι εύγευστα. Εγώ το έχω κόψει εδώ και χρόνια αλλά αναπολώ τον καλό καιρό του ελεύθερου γευστικού καπνίσματος.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Για πες, τι θες να ρωτήσεις;

 

Εχω το συγκεκριμενο μοντελο .. οκ προς το παρων ευχαριστημενος ... δεν μπορω απλα να καταλαβω τι coil ειναι καλυτερο να βαζω.Τους 2 πρωτους μηνες αγοραζω τα γνησια δικα του απο το ebay Clapton Coil Version 2 19,- ευρω η 5αδα. ... τι διαφορα εχουν τα SS με τα clapton ακριβως??

Δευτερον το TOPBOX παιζει μεχρι τα 70w αν θυμαμαι καλα αλλα ποτε δεν το εχω βαλει πανω απο 35.Αντεχουν τα Coil πανω απο 60w?

Link to comment
Share on other sites

Ή αντιστάσεις χωρίζονται σε τύπους σύρματος.

1)Kanthal (+ clapton) παίζουν μόνο βατ

2)Ss (ανοξείδωτο ατσάλι) παίζει και βατ και έλεγχο θερμοκρασίας(αν είσαι νέος αστο για αρχή)

3) ti (τιτανιο) παζει μόνο με έλεγχο θερμοκρασίας

4)ni (νικέλιο) παίζει και αυτό μόνο με θερμοκρασία.

Και πολλά ακόμα.

 

Όσο μικρότερη ωμική αντίσταση έχουμε τόσο περισσότερα βατ χρειάζεται για να δουλέψει καλά. Τώρα όσο ανεβάζεις τα βατ θα έρχεται πιο ζεστός ο ατμός και ίσως να χάνεις λίγο γεύση(αυτό δεν συμβαίνει πάντα βέβαια)

Ή αντιστάσεις επίσης μπορούν να ξεχωρίσουν στο τι εμπειρία ατμισματος μας δίνουν. Όπως τσιγαρισια τζουρα ή πνευμονική.

Λογικά επάνω ή αντιστάσεις λένε το εύρος των βατς που παίζουν.

Για αρχή σου προτείνω να δοκιμάσεις τις αντιστάσεις και να δεις εσύ ο ίδιος ποια σου κάθεται καλύτερα.

Για ένα mod που φτάνει τα 75 βατ και με μόνη μπαταρία καλό είναι να μην παίζεις πάνω από 50 βατ κατά τη γνώμη μου. Γιατί το φτάνεις στα όρια του.

 

Αυτα που γράφω είναι μία αρχή αν κάτσω να σου γράψω είτε εγώ ειτε κάποιος άλλος τα πάντα θα χαθείς και θα ξενερωσεις.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Nαι αυτα με τα temp control κτλ κτλ δεν τα εχω. Η Συσκευη μου ειναι μια Kangertech topbox παιζει μεχρι 75 βατ αλλα το λειτουργω μονο με Clapton coil που αν θυμαμαι καλα παιζουν μεχρι 65 βατ ..... και γω το εχω στα 40 το πολυ 45 βατ.Επιστημη τελειως το τσιγαρο... δεν θελω να παω τοσο βαθια απλα θελω να απαλλαγω απο το κανονικο και τωρα 3 μηνες το εχω καταφερει αρκετα καλα.

Ευχαριστω για την εξηγηση φιλε

Link to comment
Share on other sites

Nαι αυτα με τα temp control κτλ κτλ δεν τα εχω. Η Συσκευη μου ειναι μια Kangertech topbox παιζει μεχρι 75 βατ αλλα το λειτουργω μονο με Clapton coil που αν θυμαμαι καλα παιζουν μεχρι 65 βατ ..... και γω το εχω στα 40 το πολυ 45 βατ.Επιστημη τελειως το τσιγαρο... δεν θελω να παω τοσο βαθια απλα θελω να απαλλαγω απο το κανονικο και τωρα 3 μηνες το εχω καταφερει αρκετα καλα.

Ευχαριστω για την εξηγηση φιλε

 

Το topbox πάντως ειδικά για temp control είναι πολύ καλό, το είχα μέχρι πρόσφατα.

Μην βιάζεσαι αλλά σιγά σιγά δεν θα ήταν κακό να δοκιμάσεις κι άλλα πράγματα που μπορεί να σου αρέσουν περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Το μοντακι παει σετ με τον ατμοποιητη, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι το ένα είναι φτιαγμένο για το άλλο.

Τα περισσότερα μοντακια με μια 18650 βγάζουν 75βατ.

Οι 0.5 κεφαλές στα subohm tank δουλεύουν συνήθως σε 30-50 βατ, ανάλογα τον ατμοποιητη και την κεφαλή πάντα.

 

Στο θέμα σου, διαφορετικό σύρματα σημαίνει διαφορετική απόδοση/γεύση. Δοκιμάζεις δηλαδή και κρίνεις βάση με το γούστο σου.

Ωστόσο γενικά, θα συνιστούσα να κοιτάξεις προς vaping.gr και όχι γενικά σε διάφορα τεχνολογικα φόρα για αυτά τα θέματα :)

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Το topbox πάντως ειδικά για temp control είναι πολύ καλό, το είχα μέχρι πρόσφατα.

Μην βιάζεσαι αλλά σιγά σιγά δεν θα ήταν κακό να δοκιμάσεις κι άλλα πράγματα που μπορεί να σου αρέσουν περισσότερο.

Αυτο κανω δοκιμαζω γενικοτερα τωρα και βλεπουμε... ελπιζω να καταληξω σε γευση που θα μου κανει το κλικ

 

Το μοντακι παει σετ με τον ατμοποιητη, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι το ένα είναι φτιαγμένο για το άλλο.

Τα περισσότερα μοντακια με μια 18650 βγάζουν 75βατ.

Οι 0.5 κεφαλές στα subohm tank δουλεύουν συνήθως σε 30-50 βατ, ανάλογα τον ατμοποιητη και την κεφαλή πάντα.

 

Στο θέμα σου, διαφορετικό σύρματα σημαίνει διαφορετική απόδοση/γεύση. Δοκιμάζεις δηλαδή και κρίνεις βάση με το γούστο σου.

Ωστόσο γενικά, θα συνιστούσα να κοιτάξεις προς vaping.gr και όχι γενικά σε διάφορα τεχνολογικα φόρα για αυτά τα θέματα :)

Οκ το γνωριζω το φορουμ αλλα εφοσον σιγουρα μπορω να παρω εδω μια απαντηση που θα με καλυψει να μην ειμαι περα-δωθε :happy:

 

Ίσως θα πρέπει να ανοίξετε ένα θέμα για το «άτμισμα» αν δεν υπάρχει!

Νομιζω μια χαρα ειμαστε εδω... καπνισμα ατμισμα... τι κανονικο τσιγαρο τι ηλεκτρονικο.... :p

Link to comment
Share on other sites

Με πιασε πονοκέφαλος με αυτά που διαβάζω .. Φιλτράκι, χαρτάκι, καπνός, αναπτήρας ..

 

Τι ατμοποιητές και βατ και βολτ και κεφαλές και αντιστάσεις και τοπμποξ και μάτσου πίτσου ..

Υπάρχει Νίκο καμία μπαταρία ηλεκτρονικού που να δουλεύει και ως power bank τουλάχιστον ?

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Για οποίον ατμιζει και βρίσκεται πολλες ωρες στο pc ενα καλό μοντ για να μην ξοδεύει την μπαταρία.

 

http://www.ebay.com/itm/2016-Hot-Variable-Voltage-USB-VV-Passthrough-Battery-For-All-510-Threads-FMUS-ZH-/172154662739?hash=item281537af53:g:gvAAAOSwEK9W~4Df

Link to comment
Share on other sites

Φίλε zerokill παίξε με τις αντιστάσεις δες τι σε βολευει. Αν σου αρέσει θα έρθει σιγά σιγά ή φάση που θα θες να μάθεις και τα παραπάνω. Σιγά σιγά. Γιατί όπως σου είπα αν μπεις στο τρυπακι όλα μαζί θα ξενερωσεις. Καλή αρχή εύχομαι και κάποια στιγμή να σταματήσουμε και αυτό.
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...