Jump to content

Όλα για το κάπνισμα - τσιγάρα- πούρα. κ.α.


xraysr0x
 Κοινοποίηση

Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?  

1.318 members have voted

  1. 1. Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?

    • Lucky Strike
      68
    • Marlboro
      178
    • Davidoff
      109
    • GR
      23
    • Camel
      48
    • Origin
      2
    • Καρελια κ.α.
      56
    • Στριφτό
      370
    • Άλλο
      210
    • ΔΚ/ΔΑ
      254


Recommended Posts

O narghile μετράει ώς κάπνισμα, σωστά;

Αν ναι είμαι fan του καπνίσματος... :lol:

Φίλιππος, πρώτος δέυτερος καλύτερος και πιο πιστός οπαδός του http://www.iphonehellas.gr.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Eνας φιλος απο Αγγλία μου ζητησε να του στειλω δυο κουτες Lumbert and Buttler και μια άλλη Sovereighn ή κάπως ετσι. Το θεμα ειναι ότι αυτα τα τσιγαρα κυκλοφορουν στην Ελλάδα,αλλα μάλλον όχι στις πολεις παρα μόνο στα τουριστικα μερη. Ξερει κανεις αν μπορω να βρω πουθενα στην Θεσσαλονικη κάποιο καπνοπωλειο ή περιπτερο που να φερνει τετοια "τουριστικά" τσιγαρα;
Link to comment
Share on other sites

Eνας φιλος απο Αγγλία μου ζητησε να του στειλω δυο κουτες Lumbert and Buttler και μια άλλη Sovereighn ή κάπως ετσι. Το θεμα ειναι ότι αυτα τα τσιγαρα κυκλοφορουν στην Ελλάδα,αλλα μάλλον όχι στις πολεις παρα μόνο στα τουριστικα μερη. Ξερει κανεις αν μπορω να βρω πουθενα στην Θεσσαλονικη κάποιο καπνοπωλειο ή περιπτερο που να φερνει τετοια "τουριστικά" τσιγαρα;

 

Στο αεροδρομειο δεν εχει?

αλλιως αν σε βολευει απο χαλκιδκη να ρωτησω ενα σε ενα ξενοδοχειο στην ΣΚΙΩΝΗ πρωτο ποδι που εχεει αγγλους τουριστες , εκει σιγουρα θα εχει !:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Στο αεροδρομειο δεν εχει?

αλλιως αν σε βολευει απο χαλκιδκη να ρωτησω ενα σε ενα ξενοδοχειο στην ΣΚΙΩΝΗ πρωτο ποδι που εχεει αγγλους τουριστες , εκει σιγουρα θα εχει !:rolleyes:

Στο αεροδρομιο,ειναι αληθεια δεν σκεφτηκα να κοιταξω. Θα ριξω μια ματια. Για την Σκιωνη ναι,πιθανα να εχει. Αλλά δεν σκοπευω να κάνω ολόκληρο ταξιδι μόνο και μόνο για να στειλω φθηνα τσιγαρα στον Αγγλο φιλο μου. Αν με φερουν τα βηματα προς τα εκει ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω καπνισει πολλές μάρκες απο τα 16 μου, τι να αναφέρουμε τώρα, και συνεχίζω με light marlboro.

Μια γεύση που μου έχει μήνει πολύ είναι το prince απο τα dutty free σύνορα βουλγαρίας. Καμία σχέση καπνού με το ελληνικο.

:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, είμαι αρκετά καινούργιος στο άθλημα. Σας παρακαλώ μην αρχίσετε τις συμβουλές(όχι ότι είναι κάτι κακό αλλά γιατί μου αρέσει και δεν το κόβω). Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον πιο έμπειρο, τι πίσσα και τα σχετικα έχει η χρυσή κασετίνα, και αν βγαίνει και σε λιτε έγκδοση.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ, είμαι αρκετά καινούργιος στο άθλημα. Σας παρακαλώ μην αρχίσετε τις συμβουλές(όχι ότι είναι κάτι κακό αλλά γιατί μου αρέσει και δεν το κόβω). Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον πιο έμπειρο, τι πίσσα και τα σχετικα έχει η χρυσή κασετίνα, και αν βγαίνει και σε λιτε έγκδοση.

H αφιλτρη 1 Νικοτινη 10 πισσα

Το κανονικο 0,9 Νικοτινη 10 πισσα

Το lights 0,6 Νικοτινη 6 πισσα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, αλλά αγόρασα είδη βιρτζινια με αρομα, χαρτάκια γλυκόριζας και φίλτρα κανονικά, νομιζω σβαν.΄Είναι καλή επιλογη; Εαν γίνεται κάποιος να μου εξηγήσει και πως τα στρίβουμε γιατι όταν τα στρίβω εγώ, δεν είναι σφιχτό το χαρτί πάνω στο φίλτρο.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, αλλά αγόρασα είδη βιρτζινια με αρομα, χαρτάκια γλυκόριζας και φίλτρα κανονικά, νομιζω σβαν.΄Είναι καλή επιλογη; Εαν γίνεται κάποιος να μου εξηγήσει και πως τα στρίβουμε γιατι όταν τα στρίβω εγώ, δεν είναι σφιχτό το χαρτί πάνω στο φίλτρο.

το στριψιμο ειναι τεχνη και εμπειρια.με τον καιρο θα στριβεις καλα τσιγαρα.

κι'εγω στην αρχη εστριβα χαλια.με τον καιρο εμαθα να στριβω.:)

Επισης δεν εισαι λιγο μικρος για να αρχισεις το καπνισμα.φιλικα στο λεω..:cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχετε φίλε RAVER, ελπίζω να μην φανταστήκατε ότι είμαι κανένα φουγάρο. Που και που, κάνω μερικά έτσι γιατί μου αρέσει. Επίσεις ενθουσιάστηκα με τον καπνο virginia aroma, ο οποίος δεν έχει καμία σχέσει με τα έτοιμα τσιγάρα. Προτάσεις κάθε είδους δεκτές.
Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχετε φίλε RAVER, ελπίζω να μην φανταστήκατε ότι είμαι κανένα φουγάρο. Που και που, κάνω μερικά έτσι γιατί μου αρέσει. Επίσεις ενθουσιάστηκα με τον καπνο virginia aroma, ο οποίος δεν έχει καμία σχέσει με τα έτοιμα τσιγάρα. Προτάσεις κάθε είδους δεκτές.

 

δεν χρειάζεται καν να αναφέρω πως κιεγώ είμαι της άποψης πως είσαι πολυ μικρός για συστηματικό κάπνισμα.. έντάξει αλλο μερικά τσιγάρα τη βδομάδα. απλά στο λεώ φιλικά..

 

τώρα, από εκέι και πέρα, καλό θα ήταν - τουλάχιστον- να μη κάνεις βαριά τσιγάρα ή με πίσσα 10 κτλ.. ξεκίνα με κάτι πιο ελαφρύ..

 

επίσης θα μπορούσες να ξεκινήσεις με ένα ετοιμο πακέτο και όχι να πέσεις κατευθείαν στα βαθιά με το να στρίβεις τσιγάρα κτλ:p.. πάντως μαθαίνεται, με το καιρό θα μάθεις.:)

 

αν καταλήξεις σε πακέτο, θα σου πρότεινα επειδη εισαι και σε μικρη ηλικία να μη το ρίξεις στα φτηνα τσιγαρα (και συνεπως στον περιορισμενης ποιοτητας καπνο). υποθέτω πως τα οικονομικα σου μπορεί να μην είναι και τα καλύτερα, αλλα και πάλι είναι προτιμότερο να θυσιάσεις λίγα παραπάνω χρήματα εφόσον το κάνεις που το κάνεις, παρά να καταστρέψεις το λαιμό σου από τόσο μικρή ηλικια.:worry:

 

από μάρκες τώρα... προτείνω.. davidoff blue το καινουριο που έχει 3γρ πισσα. αυτό κάνω κιεγω. είναι ελαφρύ αλλά έχει γευση.. τώρα αν θες κατι πιο βαρυ... υπαρχει και το gold..:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Davidoff i Lucky Strike???

 

Davidoff classic. Η τελειοτητα στο καπνισμα.

Leave me alone/Isolation bears hope

There's something else waiting/A promised destiny

Freezing me/I feel restless and low

These days full of sadness/How joyfully changed Into fear

My freakshow will start tonight/Don't miss the right time

Link to comment
Share on other sites

Davidoff i Lucky Strike???

Εγώ πάλι θα πω lucky strike red.Αλλά βασικά δοκιμασέ τα και τα 2 και δες ποιο σου αρέσει πιο πολύ.Α , όπως είπε και ο toxicity, αν πάρεις davidoff,πάρε το classic μη πάρεις κανα gold...

Link to comment
Share on other sites

Gt? To lew gia na dw ti aresei pio poly.. Kapniza peripou 10 mhnes lucky strike kai twra edw kai kana xrono kanw Davidoff Gold... kai ta dio pantws mou aresoun ...
Link to comment
Share on other sites

δεν χρειάζεται καν να αναφέρω πως κιεγώ είμαι της άποψης πως είσαι πολυ μικρός για συστηματικό κάπνισμα.. έντάξει αλλο μερικά τσιγάρα τη βδομάδα. απλά στο λεώ φιλικά..

 

τώρα, από εκέι και πέρα, καλό θα ήταν - τουλάχιστον- να μη κάνεις βαριά τσιγάρα ή με πίσσα 10 κτλ.. ξεκίνα με κάτι πιο ελαφρύ..

 

επίσης θα μπορούσες να ξεκινήσεις με ένα ετοιμο πακέτο και όχι να πέσεις κατευθείαν στα βαθιά με το να στρίβεις τσιγάρα κτλ:p.. πάντως μαθαίνεται, με το καιρό θα μάθεις.:)

 

αν καταλήξεις σε πακέτο, θα σου πρότεινα επειδη εισαι και σε μικρη ηλικία να μη το ρίξεις στα φτηνα τσιγαρα (και συνεπως στον περιορισμενης ποιοτητας καπνο). υποθέτω πως τα οικονομικα σου μπορεί να μην είναι και τα καλύτερα, αλλα και πάλι είναι προτιμότερο να θυσιάσεις λίγα παραπάνω χρήματα εφόσον το κάνεις που το κάνεις, παρά να καταστρέψεις το λαιμό σου από τόσο μικρή ηλικια.:worry:

 

από μάρκες τώρα... προτείνω.. davidoff blue το καινουριο που έχει 3γρ πισσα. αυτό κάνω κιεγω. είναι ελαφρύ αλλά έχει γευση.. τώρα αν θες κατι πιο βαρυ... υπαρχει και το gold..:rolleyes:

 

Χρήσιμες οι συμβουλές σου blue_moon! Τι άλλο έχετε να προτείνετε σε ελαφρύ και ποιοτικό;

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εσεις οι νεοι καπνιστες ατυχησατε. Τσιγαρα ποιοτικα πλεον δεν υπάρχουν στην ελληνικη αγορα,ενω επισης με το ζορι οι γραφιοκρατες δικτατορες τις ΕΟΚ τα εχουν κανει όλα ελαφρια. Μεχρι το 2000 εβγαιναν φοβερα τσιγαρα:Το κάποτε κορυφαιο Dunhill που τωρα ειναι με αλλο πακετο και καπνο και ειναι μουφα,το Camel που το εβγαζε τότε ο Καρελιας μαζι με την αμερικανικη Reynolds σε άλλο πακετο με εντελως διαφορετικη γευση που καμοια σχεση δεν εχουν με τα σημερινα Camel των Ιαπωνων,το ίδιο και το Winston που τοτε ήταν ακριβο,το Lucky Strike,το Chesterfield,το Κεντ,το Rothmans...+ τον Κερανη που εκλεισε και εβγαζε απιστευτα ελληνικα τσιγαρα.

Ποιοτικα τσιγαρα μονο στην Αμερικη και σε καποιες ευρωπαικες χωρες που εχουν παραδοση στα ειδη πολυτελειας. Εδω όλα χορτα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εσεις οι νεοι καπνιστες ατυχησατε. Τσιγαρα ποιοτικα πλεον δεν υπάρχουν στην ελληνικη αγορα,ενω επισης με το ζορι οι γραφιοκρατες δικτατορες τις ΕΟΚ τα εχουν κανει όλα ελαφρια. Μεχρι το 2000 εβγαιναν φοβερα τσιγαρα:Το κάποτε κορυφαιο Dunhill που τωρα ειναι με αλλο πακετο και καπνο και ειναι μουφα,το Camel που το εβγαζε τότε ο Καρελιας μαζι με την αμερικανικη Reynolds σε άλλο πακετο με εντελως διαφορετικη γευση που καμοια σχεση δεν εχουν με τα σημερινα Camel των Ιαπωνων,το ίδιο και το Winston που τοτε ήταν ακριβο,το Lucky Strike,το Chesterfield,το Κεντ,το Rothmans...+ τον Κερανη που εκλεισε και εβγαζε απιστευτα ελληνικα τσιγαρα.

Ποιοτικα τσιγαρα μονο στην Αμερικη και σε καποιες ευρωπαικες χωρες που εχουν παραδοση στα ειδη πολυτελειας. Εδω όλα χορτα ειναι.

 

πολυ σωστος το καμελ που καπνιζα το 1996 ειχε τελεια γευση μετα απο λιγα χρονια δεν ειχε καθολου γευση.

Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστος το καμελ που καπνιζα το 1996 ειχε τελεια γευση μετα απο λιγα χρονια δεν ειχε καθολου γευση.

 

Παλιά από όσο ξέρω ήταν συντριπτικό το ποσοστό αυτών που κάναν Camel αλλά λέει άλλαξαν το χαρμάνι και απο τότε οι πωλήσεις έπεσαν.

Τώρα για το κατα πόσο ισχύει...

Link to comment
Share on other sites

Παλιά από όσο ξέρω ήταν συντριπτικό το ποσοστό αυτών που κάναν Camel αλλά λέει άλλαξαν το χαρμάνι και απο τότε οι πωλήσεις έπεσαν.

Τώρα για το κατα πόσο ισχύει...

 

Σε όλα τα τσιγάρα. Εγώ μέχρι και στα Marlboro είδα τρομερή διαφορά την τελευταία 7ετία. Τότε κάπνιζα καμια 10αριά τσιγάρα τη βδομάδα. Κανένα τσιγάρο σε κάποιο διάλειμμα στο σχολείο τις καθημερινές και 2-3 με το ποτό το Σάββατο. Σήμερα μετά από 7 χρόνια δεν έχω αλλάξει συνήθειες. Σαν μη συστηματικός καπνιστής αλλάζω συχνά μάρκες και καταλαβαίνω τις διαφορές. Το αποκορύφωμα ήταν όταν ήρθε φίλος από Αμερική και με κέρασε Marlboro αμερικάνικο... Σε κάθε τζούρα που τραβούσα σκεφτόμουν μέσα μου "τι μ@λακίες καπνίζουμε εδώ στην Ελλάδα ρε γμτ"...

 

τώρα, από εκέι και πέρα, καλό θα ήταν - τουλάχιστον- να μη κάνεις βαριά τσιγάρα ή με πίσσα 10 κτλ.. ξεκίνα με κάτι πιο ελαφρύ..

 

Θα διαφωνήσω μαζί σου. Χίλιες φορές λίγα και βαριά. Περισσότερο βλάπτεσαι αν κάνει 2 light παρά ένα βαρύ.

 

Έξτρα που έβλεπα ένα δοκυμαντέρ στον ΣΚΑΙ τις προάλλες και έλεγε μεταξύ των άλλων ότι και στα βαριά και στα light το χαρμάνι είναι το ίδιο απλά στα light έχει κάτι μικρές τρύπες το φίλτρο με αποτέλεσμα να έχει πολλές απώλειες πίσσας και νικοτίνης από εκεί με αποτέλεσμα να φτάνουν σε σένα αυτά τα μικρά ποσοστά. Αν δε καταλαβαίνει κάποιος πως λειτουργεί αυτό ας σκίσει ελάχιστα ένα τσιγάρο κοντά στο φίλτρο κι ας δοκιμάσει να το καπνίσει. Σύμφωνα πάλι με το ίδιο δοκυμαντέρ, επειδή εκείνες τις τρύπες τις καλύπτουμε με τα δάχτυλά μας περνάει σχεδόν όλη η ποσότητα και είναι δώρον άδωρον. Και κατέληγε υποστηρίζοντας ότι τα light τσιγάρα έχουν απλά τέτοιο σχεδιασμό ώστε να ξεγελάνε τα μηχανήματα που κάνουν τις μετρήσεις αλλά στην τελική είναι το ίδιο σχεδόν. Και χειρότερο αφού με τη λογική ότι είναι light κάποιοι το ξεφτιλίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...