Jump to content

Όλα για το κάπνισμα - τσιγάρα- πούρα. κ.α.


xraysr0x
 Κοινοποίηση

Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?  

1.318 members have voted

  1. 1. Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?

    • Lucky Strike
      68
    • Marlboro
      178
    • Davidoff
      109
    • GR
      23
    • Camel
      48
    • Origin
      2
    • Καρελια κ.α.
      56
    • Στριφτό
      370
    • Άλλο
      210
    • ΔΚ/ΔΑ
      254


Recommended Posts

παρατήρησε κάποιος αλλαγή στον golden virginia πράσινο; προς το χειρότερο;

οι 4-5 τελευταίοι που πήρα, από διαφορετικά σημεία, δε μου έκατσαν καλά στη γεύση. σα "χαλασμενοι" ήταν:confused:

 

Δημήτρη κι εγώ αρχίζω τα στριφτά σιγά σιγά...:lol:Πράσινο ή κίτρινο virginia;:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το κίτρινο είναι πιο ελαφρύ από το πρ'ασινο. προσωπικά μου φαίνεται ΠΟΛΥ ελαφρύ :) σα να μη καπνίζω είναι

 

το πράσινο κάνω εδώ και χρόνια! είναι ο μόνος που με βόλεψε!

Link to comment
Share on other sites

Το θυμάμαι...:lol:Ο κίτρινος μ' άρεσε πολύ, πρέπει να δοκιμάσω και τον πράσινο...:confused:
Link to comment
Share on other sites

Με ηλεκτρονικό τσιγάρο έχει ασχοληθεί κανείς; Η μητέρα μου κάνει 1 πακέτο Old Navy κάθε μέρα. Και βρήκα αυτή την προσφορά στο groupon και είπα να της το κάνω δώρο. Αξίζει ή τζάμπα τα χρήματα; Για κάθε καπνιστή θέλει ξεχωριστό να υποθέσω;
Link to comment
Share on other sites

δεν έχω ακούσει ούτε ένα + για το ηλεκτρονικο τσιγάρο. ουτε ένα όμως!

μια φορά δοκίμασα (όταν πρωτοήρθαν Ελλάδα) και θυμάμαι την απαίσια γεύση τους

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω ακούσει ούτε ένα + για το ηλεκτρονικο τσιγάρο. ουτε ένα όμως!

μια φορά δοκίμασα (όταν πρωτοήρθαν Ελλάδα) και θυμάμαι την απαίσια γεύση τους

Και έχει ωραία γεύση το τσιγάρο θες να πεις; Μια φορά έκανα το λάθος και ήπια απο το μπουκάλι της μητέρας μου και μου ρθε αναγούλα...

Οπως και να χει, γράφει στην προσφορά ότι παρέχει 10 φίλτρα με γεύσεις φρούτων.

Link to comment
Share on other sites

Και έχει ωραία γεύση το τσιγάρο θες να πεις; Μια φορά έκανα το λάθος και ήπια απο το μπουκάλι της μητέρας μου και μου ρθε αναγούλα...

 

για τον καπνιστη εχει προφανως

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

η γεύση του μου θύμισε τα leader πάντως. απαίσια!

ο golden virginia Που κάνω έχει μια χαρά γεύση πάντως :D

Link to comment
Share on other sites

Mακρια απο τα ηλεκτρονικα τσιγαρα! Οι αμπουλες νικοτινης κατασκευαζονται στην Κινα σε αμφιβολου ποιοτητας εργοστασια και χωρις καποια διεθνη στανταρτς ποιοτητας! Πριν απο 3 χρονια περιπου ειχα αρχισει να ασχολουμε με την εισαγωγη τετοιων συσκευων απο Κινα μαζι με εναν αγγλο. Η γραφειοκατια της Ελλαδας ηταν τοσο μεγαλη για τετοια θεματα (παλι καλα) και υπηρχαν πολλα κενα στους νομους για την πωληση μιας τετοιας συσκευης που στο τελος τα παρατησα! Βεβαια μου εμειναν καποιες συσκευες τις οποιες πουλησα η εδωσα σε αντιπροσωπους και γνωστους... Το καπνιζα για ενα χρονο και περιπου 8 μηνες ημουν μονο με αυτο χωρις να αναψω κανονικο τσιγαρο! Ποτε δεν επαψε η θελληση μου για κανονικο τσιγαρο και ουτε ειχα τα οφελη (πχ ξεκουραση με λιγες ωρες υπνου, αλλαγη γευσης κτλ) κατα την χρηση του! Επισης μεχρι πριν απο ενα χρονο που ειχα ακομα καποια ιδεα γυρω απο το θεμα δεν υπηρχε καμια επιστημονικη μελετη γυρω απο το ηλεκτρονικο τσιγαρο.

Panasonic g500, Siemens C10, Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700,  3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air,  5s,  6, iPad Air2, 6s, 7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro, 13 pro max  13pro, 15pro

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ funk. Και ούτε λύση είναι να υποθέσω τα λαθραία τσιγάρα.

 

Ε ναι μαλλον... Εκει παλι εχουμε αλλα καπνα μεσα στα τσιγαρα που εχουν μεγαλη διαφορα απο αυτα που πωλουνται εδω + οτι πρεπει να πηγαινεις να τα βρεις ισως και με ενα αγχος κατα την αγορα τους... Η λυση ισως ειναι το στριφτο οπου και θα σου βγαινει πιο φτηνα γιατι κραταει μερες το σακουλακι με τον καπνο αλλα μπορεις και να ˊπαιξειςˊ με τα υλικα ωστε να φτιαξεις το τσιγαρο που επιθυμεις...

Panasonic g500, Siemens C10, Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700,  3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air,  5s,  6, iPad Air2, 6s, 7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro, 13 pro max  13pro, 15pro

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι μαλλον... Εκει παλι εχουμε αλλα καπνα μεσα στα τσιγαρα που εχουν μεγαλη διαφορα απο αυτα που πωλουνται εδω + οτι πρεπει να πηγαινεις να τα βρεις ισως και με ενα αγχος κατα την αγορα τους... Η λυση ισως ειναι το στριφτο οπου και θα σου βγαινει πιο φτηνα γιατι κραταει μερες το σακουλακι με τον καπνο αλλα μπορεις και να ˊπαιξειςˊ με τα υλικα ωστε να φτιαξεις το τσιγαρο που επιθυμεις...

Σιγά μην πείσω την μάνα ου να κάνει στριφτό...

Link to comment
Share on other sites

Νεα χαρτακια Rizla micron. Ειναι λιγο ακομα πιο λεπτα απο τα ασημενια... Θα κυκλοφορησουν τις επομενες εβδομαδες.http://img543.imageshack.us/img543/9696/tmpphp869b4q.jpg

 

http://img825.imageshack.us/img825/404/tmpphpbcvh6y.jpg

Panasonic g500, Siemens C10, Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700,  3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air,  5s,  6, iPad Air2, 6s, 7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro, 13 pro max  13pro, 15pro

Link to comment
Share on other sites

τελευταια παρατηρω αρκετες φορες μαλιστα,οτι στα marlboro poket red hard-καλα το ειπα?- οτι σβηνει ευκολα η καφτρα. Ειναι οσο να ναι σπαστικο. Οσο σπαστικο ισως το να βλεπω ατομα με στριφτο να αναβουν δεκα φορες το τςιγαριδακι τους..
Link to comment
Share on other sites

παιδια πηρα και εγω το νεο marboro gold και δεν μπορω να πω οτι μου εκανε ιδιαιτερη αισθηση σε σχεση με αυτα που ακουγα. και να λεγα οτι εκανα και κανενα καλο καπνο πριν...(old holborn κιτρινο)
Link to comment
Share on other sites

τελευταια παρατηρω αρκετες φορες μαλιστα,οτι στα marlboro poket red hard-καλα το ειπα?- οτι σβηνει ευκολα η καφτρα. Ειναι οσο να ναι σπαστικο. Οσο σπαστικο ισως το να βλεπω ατομα με στριφτο να αναβουν δεκα φορες το τςιγαριδακι τους..

 

Οσο για αυτο εχω ακουσει απο διαφορα ατομα ασχετα μεταξυ τους, με την εννοια οτι δεν γνωριζοντε, οτι πλεον ακομα και ταεργοστασιακα με βαση εναν νομο θα σβηνουν αμα τα αφησεις λιγη ωρα οπως τα στριφτα. Κατι εβαλαν στο χαρτακι υποτιθεται. Φημη ειναι αλλα οσο περνανε οι μερες επιβεβαιωνεται κι απο περισσοτερους. :worry:

 

Επισης παιδια θελω αμα εχετε να προτεινετε κανενα site ή μαγαζακι με ωραιες και ποιοτικες θηκες καπνου..

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι φημη οτι τα τσιγαρα σβηνουν μονα τους... Υπαρχει κοινοτικη αποφαση για αυτο το θεμα και εχει αρχισει να εφαρμοζεται και στην Ελλαδα. Ονομαζονται τσιγαρα περιορισμενης αναφλεξιμοτητας η αλλιως Low Ignition Propensity. Αν ψαξεις στο νετ υπαρχουν πολλες πληροφοριες!

Panasonic g500, Siemens C10, Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700,  3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air,  5s,  6, iPad Air2, 6s, 7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro, 13 pro max  13pro, 15pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι φημη οτι τα τσιγαρα σβηνουν μονα τους... Υπαρχει κοινοτικη αποφαση για αυτο το θεμα και εχει αρχισει να εφαρμοζεται και στην Ελλαδα. Ονομαζονται τσιγαρα περιορισμενης αναφλεξιμοτητας η αλλιως Low Ignition Propensity. Αν ψαξεις στο νετ υπαρχουν πολλες πληροφοριες!

 

και επιτέλους τέλος στα τσιγάρα που λιβανίζουν μονα τους ξεχασμένα στο τασάκι; καλοοο!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρεται αν υπαρχει πιο ελαφρυ marlboro εκτος απο το light που καπνίζω εδω και 25 περίπου χρόνια?

Τελευταία βλέπω να κυκλοφοράνε κάποια σε λεπτο μαυρο πακέτο καθως και αλλα που γραφουν Gold και δεν έτυχε να δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Θα πω λίγα πράγματα για τη μέχρι τώρα εμπειρία μου με το ηλεκτρονικό τσιγάρο μιας και αναφέρθηκε σε προηγούμενα ποστ.

Το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι πολύ κοντά στο κανονικό τσιγάρο, έχει και όση νικοτίνη θέλουμε (αν θέλουμε) και δεν έχει τον καρκίνο του κανονικού τσιγάρου, κυρίως την πίσσα δηλαδή συν κάποιες άλλες ουσίες.

Το δοκίμασα και το υγρό που αγόρασα εγώ είχε πολύ κοντινή γεύση στο... craven !!! Το μειονέκτημα του είναι ότι οι ατμοποιητές "καίγονται" συχνά, δηλαδή οι δύο ατμοποιητές που έχει μέσα η αρχική συσκευασία, δύσκολα να βγάλουν πάνω από μήνα ο καθένας. Το ανταλλακτικό είναι φθηνό όμως και δεν υπάρχει πρόβλημα εδώ. Προσωπικά, αφού δοκίμασα αρκετούς, κατέληξα ότι μου ταιριάζει καλύτερα ένας συγκεκριμένος ατμοποιητής, ο οποίος δυστυχώς βρίσκεται σε έλλειψη. Μέχρι να έρθει βολεύτηκα (ας πούμε) με έναν άλλο, αλλά με αυτόν κάνω παράλληλα και μερικά κανονικά τσιγαράκια γιατί δε μου δίνει την ίδια αίσθηση.

Καταλήγω ότι, όπως και το στριφτό, έτσι και το ηλεκτρονικό τσιγάρο θέλει λίγο ψάξιμο. Θα χρειαστεί να βρείτε τον ατμοποιητή που σας δίνει την αίσθηση του τρόπου που κανπνίζετε, το υγρό που σας δίνει τη γεύση που σας αρέσει καθώς και την ποσότητα νικοτίνης που θα έχει μέσα το υγρό ώστε να μην χρειάζεστε καθόλου το κανονικό τσιγάρο.

Όσον αφορά το κόστος του, πέρα από την αρχική αγορά του, κατά τη χρήση υπολογίζω (προσωπικά πάντα) ότι χρειάζομαι 2 ατμοποιητές το μήνα και 3 μπουκαλάκια υγρού, δηλαδή περίπου 50 ευρώ το μήνα. Τώρα με τον ατμοποιητή που χρησιμοποιώ κάνω παράλληλα και ένα πακέτο τσιγάρα την εβδομάδα, οπότε πάω κοντά στα 70 ευρώ το μήνα. Όταν πάρω τον κανονικό μου ατμοποιητή, θα επιστρέψουμε κοντά στο 50άρικο. Εδώ το μειονέκτημα εντοπίζεται στο ότι φεύγει το 50άρικο αυτούσιο, καθώς δεν πωλείται σε κάθε περίπτερο, ούτε με βολεύει να πηγαίνω στο μαγαζί που τα πουλάει κάθε όποτε μου τελειώνει το υγρό η ο ατμοποιητής και αναγκαστικά προμηθεύομαι για όλο το μήνα η περισσότερο. Πριν από το ηλεκτρονικό τσιγάρο όμως, κάπνιζα 2 πακέτα τη μέρα West silver 25άρια (αξία πλέον 3,70 το πακέτο), δηλαδή 220 ευρώ το μήνα. Η διαφορά είναι απλά χαοτική !!!

Τώρα για θέματα υγείας, χωρίς να είμαι σίγουρος για τίποτα, θεωρώ ότι ο ατμός δε μπορεί να είναι τόσο βλαβερός όσο ο καπνός. Έχω βρει αρκετές έρευνες που το αποδεικνύουν, αλλά επειδή είμαι αρκετά δύσπιστος στις έρευνες, όπου πολλές φορές ίσως είναι και κατευθυνόμενες, απλά το αναφέρω χωρίς να παραθέσω κάποια συγκεκριμένη. Θα αναφέρω μόνο μια δοκιμή που έκανα μόνος μου, όπου έβαλα στο στόμιο του ηλεκτρονικού τσιγάρου ένα φιλτράκι από στριφτό και το είχα εκεί όλο το πρωί. Όταν το έβγαλα, ήταν ακριβώς όπως το έβαλα, ΚΑΤΑΛΕΥΚΟ και απλά λίγο υγρό από τον ατμό, από τη μέσα πλευρά του τσιγάρου μόνο.

Όσον αφορά τη νομοθεσία και την απαγόρευση, το κάπνισμα απαγορεύεται παντού ενώ το άτμισμα δεν έχω ακούσει να απαγορεύεται. Χωρίς να είμαι σίγουρος, πιστεύω ότι δεν υπάρχει παράβαση με το ηλεκτρονικό τσιγάρο, κάτι που ισχυρίζονται άλλωστε και τα διάφορα καταστήματα που το πουλάνε.

Τέλος, επαναλαμβάνω ότι όλα τα παραπάνω είναι προσωπική μου άποψη και πιθανότατα αν πάρετε τα ίδια με εμένα θα απογοητευτείτε. Άλλοι 2 φίλοι μου έχουν περάσει στο ηλεκτρονικό τσιγάρο και κανείς τους δεν έχει τα ίδια (ατμοποιητές-υγρά-νικοτίνη), σε βαθμό μάλιστα που όταν εγώ τράβηξα μια τζούρα από έναν άλλον, κυριολεκτικά αηδίασα !!!

Όπως ήδη έγραψα, θα πρέπει ο καθένας μόνος του να βρει αυτά που του ταιριάζουν.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Tο υγροπου αναφερεις τι ειναι???αυτο προφανως δημιουργει τον ατμο..

 

ΥΓ.τερμα οι λεκεδεεεεες!!!!!!

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Tο υγροπου αναφερεις τι ειναι???αυτο προφανως δημιουργει τον ατμο..

 

ΥΓ.τερμα οι λεκεδεεεεες!!!!!!

 

Ναι, αυτό το υγρό βράζει ο ατμοποιητής και παράγεται ο ατμός. Στην πράξη με το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν υπάρχει καπνός, παρά μόνο ατμός, οπότε η σωστή λέξη είναι "ατμίζω" και όχι "καπνίζω". Απλά από συνήθεια επικρατεί η δεύτερη παρά το ότι είναι λανθασμένη. Ακόμη και η ονομασία "ηλεκτρονικό τσιγάρο" είναι λάθος, καθώς ούτε ηλεκτρονικό είναι και σίγουρα ούτε τσιγάρο. Πιο σωστό θα ήταν να λέγεται "ηλεκτρικός μικροβραστήρας", αλλά μάλλον δεν θα είχε καμμία τύχη στην αγορά με τέτοιο όνομα... :lol:

 

Το υγρό που προτιμώ εγώ (υπάρχουν πολλά), σύμφωνα με όσα γράφει στο μπουκαλάκι, είναι ιταλικό (Ingredients by Flavour Art srt, Italy) και στα συστατικά αναφέρει νερό, αρωματικές ύλες, φυτική γλυκερίνη και νικοτίνη σε διάφορες ποσότητες κατ' επίλογή.

Οι λεκέδες στα δόντια έχουν όντως εξαφανιστεί.:)

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...