Jump to content

Γιατί μας σπάνε ΤΟΣΟ πολύ τα νεύρα;


n1ck
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά, να κάνω μια ερώτηση κρήσεως;;;;;;;;;;;;

εκτός απο εμένα, έρχονται και σε άλλους βλακωδέστατα mails τα οποία είναι

δήθεν για προηδοποίηση για "νέους ιούς";;;;;;;;;;;;;;;

 

ήθελα να ενημερώσω για όσους δεν ξέρουν, καθώς τις τελευταίες μέρες μου έχουν σπάσει τα νεύρα..... εδω και 8 μέρες μου φτάνει το ίδιο mail απο άλλους παραλήπτες...

 

ΟΠΟΤΕ σας έρχετε κάποιο mail το οποίο λέει τις μπούρδες ότι και καλά είναι για ΝΕΟ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟ ΙΟ... τον οποίο διάγνωσε η microsoft και οτι είναι ο ποιο καταστροφικός ιος όλων των εποχών και ότι καίει εντελός τον σκληρό δίσκο και για τον οποίο έχει πεί και στο cnn και θα σας λέει να το κάνετε προώθηση σε ΟΛΟΥΣ τους γνωστούς σας...

 

καλό θα ήταν να τον σβήνετε ΑΜΕΣΟΣ για μερικούς απλούς λόγους...

 

1: Πρώτον! η microsoft ΠΟΤΕ δεν εχει κάνει αξιολόγηση ιού! αυτή είναι δουλειά για την symantec και την McAfee...

 

2: ποτέ το cnn δεν έχει ασχοληθεί με ιούς (μοναδική εξέρεση είναι η περίπτωση με τον mellisa)!

 

3: Δεν ειπάρχει ιός ο οποίος καίει τον σκληρό δίσκο! στην χειρότερη περίπτοση ένας ιος απλά μολύνει το MBR (Master Boot Record)

 

4: (και καλύτερο!) ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ μην κάνετε προώθηση οτι mail σας λέει ν το κάνετε forward σε φίλους και γνωστούς.... πρόκειτε για μία πολύ έξυπνη μέθοδο για να παρει ένας τελικός παραλήπτης μια τεράστια mailing-list (γιατι όποτε κάνετε forward ένα mail , στον επόμεο παραλήπτη που θα πάει θα αναγράφετε και ο προηγούμενος!) και έτσι ο "έξυπνος" τελικός αποδέκτης να μπορεί να πουλήσει μία τεράστια spam-list σε εταιρίεςα οι οποίες μετά θα σας ζαλίζουν με spam, και μετά θα αναρωτιέστε "μα που στο καλό βρήκαν το mail μου;;;"

 

 

Φιλικά σε όλους για το καλό μας! αρκετά μας έχουν ζαλήσει με διαφιμηστικά Mails!!! :wacko:

αποξένωση ΤΩΡΑΑΑΑ
Link to comment
Share on other sites

to pira kai egw to email

eutixws eixe kai ena attachement mesa me to fix tou virus

to ekana install kai twra eimai isixos..

 

 

 

 

 

 

 

edit:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, να κάνω μια ερώτηση κρήσεως;;;;;;;;;;;;

εκτός απο εμένα, έρχονται και σε άλλους βλακωδέστατα mails τα οποία είναι

δήθεν για προηδοποίηση για "νέους ιούς";;;;;;;;;;;;;;;

 

ήθελα να ενημερώσω για όσους δεν ξέρουν, καθώς τις τελευταίες μέρες μου έχουν σπάσει τα νεύρα..... εδω και 8 μέρες μου φτάνει το ίδιο mail απο άλλους παραλήπτες...

 

ΟΠΟΤΕ σας έρχετε κάποιο mail το οποίο λέει τις μπούρδες ότι και καλά είναι για ΝΕΟ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟ ΙΟ... τον οποίο διάγνωσε η microsoft και οτι είναι ο ποιο καταστροφικός ιος όλων των εποχών και ότι καίει εντελός τον σκληρό δίσκο και για τον οποίο έχει πεί και στο cnn και θα σας λέει να το κάνετε προώθηση σε ΟΛΟΥΣ τους γνωστούς σας...

 

καλό θα ήταν να τον σβήνετε ΑΜΕΣΟΣ για μερικούς απλούς λόγους...

 

1: Πρώτον! η microsoft ΠΟΤΕ δεν εχει κάνει αξιολόγηση ιού! αυτή είναι δουλειά για την symantec και την McAfee...

 

2: ποτέ το cnn δεν έχει ασχοληθεί με ιούς (μοναδική εξέρεση είναι η περίπτωση με τον mellisa)!

 

3: Δεν ειπάρχει ιός ο οποίος καίει τον σκληρό δίσκο! στην χειρότερη περίπτοση ένας ιος απλά μολύνει το MBR (Master Boot Record)

 

4: (και καλύτερο!) ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ μην κάνετε προώθηση οτι mail σας λέει ν το κάνετε forward σε φίλους και γνωστούς.... πρόκειτε για μία πολύ έξυπνη μέθοδο για να παρει ένας τελικός παραλήπτης μια τεράστια mailing-list (γιατι όποτε κάνετε forward ένα mail , στον επόμεο παραλήπτη που θα πάει θα αναγράφετε και ο προηγούμενος!) και έτσι ο "έξυπνος" τελικός αποδέκτης να μπορεί να πουλήσει μία τεράστια spam-list σε εταιρίεςα οι οποίες μετά θα σας ζαλίζουν με spam, και μετά θα αναρωτιέστε "μα που στο καλό βρήκαν το mail μου;;;"

 

 

Φιλικά σε όλους για το καλό μας! αρκετά μας έχουν ζαλήσει με διαφιμηστικά Mails!!! :wacko:

 

 

Καλησπέρα....

Τα λόγια είναι περιττά...

Δες λίγο το παρκάτω topic (με μια αναζήτηση θα βρείς πολλά βέβαια παρόμοια θέματα με αυτό το περιεχόμενο) & posts

Θέμα: Περίεργο email

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1390872#post1390872

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1391579#post1391579

 

Φιλικά

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

korme nomizw oti ta link gia ta topic me kalipsan pliros!!!!!

 

alla aporo me olous autous pou kanoun sinexeia forward kathe ma kathe e-mail pou tous stelnoun xwris kan na ypopsiastoun tpt!!!!!

 

 

toulaxiston evgala to axti mou :p

αποξένωση ΤΩΡΑΑΑΑ
Link to comment
Share on other sites

korme nomizw oti ta link gia ta topic me kalipsan pliros!!!!!

 

alla aporo me olous autous pou kanoun sinexeia forward kathe ma kathe e-mail pou tous stelnoun xwris kan na ypopsiastoun tpt!!!!!

 

 

toulaxiston evgala to axti mou :p

 

Να ξερες όταν κάνω να δω το e-mail μου μια εβδομάδα πόσα spam έχω.....:p

Με μια απλή κίνηση τα επιλέγω και όλα διαγραφή χωρίς ταλαιπωρία :)

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Ενδεχόμενα -και για λόγους μόνο "ιστορίας"- έχω την εντύπωση πως το CNN ασχολήθηκε και με άλλους ιούς που κάλυψαν μεγάλα outbreaks όπως για παράδειγμα το πρόσφατο μαυρο σκουλήκι.

 

http://www.cnn.com/2006/TECH/internet/02/03/wormstrike/index.html

:)

Link to comment
Share on other sites

oti to cnn exei anferei ious, exei anaferei, kai arketous malista,

apo epoxi mellisa kai meta anefere arketous....

 

alla to thema einai allo.....

 

allo apla na anaferei enan io kai mia proidopoiisi kai allo auta pou lene sta mails

peri "o poio katastrofikos ios olwn twn epoxwn tha kapsei ton skliro sou disko"!:)

 

a! epiti eukairia! twra pou to thimithika! den einai paranomo na sou stelnoun spam to opoio na min exei katw katw tin epilogi "unsubscribe"?????? (asxeto epi tou parontos alla twra mou irthe! :p )

αποξένωση ΤΩΡΑΑΑΑ
Link to comment
Share on other sites

Ω, αυτές είναι οι γνωστές ανοησίες των hoaxes.

Όσο για την επιλογή unsubscribe, ΑΝ την κλικάρεις ορισμένες φορές απλά επιτυγχάνεις περισσότερα spam καθώς η κίνηση υποδηλώνει οτι ο λογαριασμός είναι ενεργός! Θυμίζει λίγο (λίγο) το brute force που προσπαθεί να μαντέψει όλες τις πιθανές διευθύνσεις ηλεκτρονικού ταχυδρομείου μέσα σε ένα domain και αποστέλλει σε κάθε μία από αυτές ένα τυποποιημένο e-mail. Οι διευθύνσεις που επιστρέφουν τα μηνύματα ως ανεπίδοτα θεωρούνται άκυρες ενώ όσες δεν «απαντήσουν» ταυτοποιούνται ως ενεργές και προστίθενται στην βάση δεδομένων των spammers.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το έχουμε γράψει και 5000 φορές εδώ μέσα.

 

Μην ασχολείστε με

α) email των οποίων τον αποστολέα δεν γνωρίζετε ή

β) είναι chain-letters που γράφουν προωθήστε το κλπ.

 

Τέτοιου είδους μηνύματα, τα διαγράφετε όπως είναι, χωρίς καν να τα ανοίξετε.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...