Jump to content

Error κατά την εκκίνηση των windows


Vana
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χθες άνοιξα υπολογιστή μου και πριν κάνουν εκκίνηση τα windows μου βγάζει μια μπλε οθόνη με άσπρα γράμματα περιγράφοντας τα εξής:

 

A problem has been detected and windows has been shut down to prevent damage to your computer.

Technical information:

***STOP: 0x0000007E (μπλα μπλα συνεχίζει με παρόμοιους κωδικούς)

***isapnp.sys - Address F9A47120 base at F9A42000, DateStamp 3b7d8559

 

Έκανα reset και πάλι το ίδιο μήνυμα. Πριν την τεχνική περιγραφή να αναφέρω ότι μου γράφει ότι ίσως είναι πρόβλημα χωρητικότητας δίσκου, πράγμα το οποίο είναι απίθανο αφού παραπάνω από τον μισό είναι άδειος! Το θέμα είναι ότι τα windows δεν εκκινούν με τίποτα!

Έβαλα το cd των windows και έκανα boot από αυτό αλλά ούτε έτσι γίνεται τίποτα. ’λλαξα τον σκληρό δίσκο και έβαλα master έναν άλλο για να περάσω σ'αυτόν τα windows αλλά στην εκκίνηση μου βγάζει μήνυμα: FAILURE, INSERT SYSTEM DISK. Το cd δεν το είχα πειράξει καθόλου. Στη θέση του ήταν.

Τί πρόβλημα μπορεί να υπάρχει; Help!!! :(

Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις, τούτο προσπάθησε τουλάχιστον όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις ...
Link to comment
Share on other sites

Το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις boot απ' το cd όπως λες. Η λύση βρίσκεται εδώ με το recovery console αλλά πρέπει να κάνεις εκκίνηση με το cd των win... http://support.microsoft.com/kb/315311
Link to comment
Share on other sites

Χθες άνοιξα υπολογιστή μου και πριν κάνουν εκκίνηση τα windows μου βγάζει μια μπλε οθόνη με άσπρα γράμματα περιγράφοντας τα εξής:

 

A problem has been detected and windows has been shut down to prevent damage to your computer.

Technical information:

***STOP: 0x0000007E (μπλα μπλα συνεχίζει με παρόμοιους κωδικούς)

***isapnp.sys - Address F9A47120 base at F9A42000, DateStamp 3b7d8559

 

Έκανα reset και πάλι το ίδιο μήνυμα. Πριν την τεχνική περιγραφή να αναφέρω ότι μου γράφει ότι ίσως είναι πρόβλημα χωρητικότητας δίσκου, πράγμα το οποίο είναι απίθανο αφού παραπάνω από τον μισό είναι άδειος! Το θέμα είναι ότι τα windows δεν εκκινούν με τίποτα!

Έβαλα το cd των windows και έκανα boot από αυτό αλλά ούτε έτσι γίνεται τίποτα. ’λλαξα τον σκληρό δίσκο και έβαλα master έναν άλλο για να περάσω σ'αυτόν τα windows αλλά στην εκκίνηση μου βγάζει μήνυμα: FAILURE, INSERT SYSTEM DISK. Το cd δεν το είχα πειράξει καθόλου. Στη θέση του ήταν.

Τί πρόβλημα μπορεί να υπάρχει; Help!!! :(

Το αρχειο isapnp.sys ειναι ενα device driver για τα Windows.Υποθετω οτι μαλλον εχει καταστραφει και δεν λειτουργει σωστα οποτε δεν χανεις τιποτα να το εγκαταστησεις ξανα ως εξης

 

"To replace the Isapnp.sys file in Windows XP, follow these steps:

1. Start the computer from the Windows XP CD-ROM.

2. At the Welcome to Setup screen, press R to start Recovery Console.

3. If you have a dual-boot or a multiple-boot computer, type the number that corresponds to your Windows XP installation when you are prompted to select the Windows installation to log on to, and then press ENTER.

4. When you are prompted for the Administrator password, type the password, and then press ENTER.

 

Note If the administrator password is blank, just press ENTER.

5. At the C:\Windows prompt, type the following command, and then press ENTER:

ren c:\windows\system32\drivers\isapnp.sys isapnp.old

Note The steps in this article assume that you installed Windows XP to the C: drive. The actual location of your Windows installation may vary.

6. At the C:\Windows prompt, type the following command, and then press ENTER:

expand cd-romdrive:\i386\isapnp.sy_ c:\windows\system32\drivers\isapnp.sys

For example, type:

expand d:\i386\isapnp.sy_ c:\windows\system32\drivers

7. After the file is successfully expanded, type exit, and then press ENTER to exit Recovery Console.

8. Restart the computer."

 

Kαλη επιτυχια

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Παρε τον σκληρο σε ενα φιλαρακι, τραβα backup και ριξε του ενα format να ισιωσει.

Εχω ριξει απειρα ξενυχτια με τετοια προβληματα και δεν αξιζει, εκτος αν γουσταρεις τρελα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι ούτε επιδιόρθωση μπορώ να κάνω ούτε τίποτα εφόσον λέω ότι έχω ορίσει το cd rom να κάνει boot και μου βγάζει αυτό το "insert system disk". Σαν να μην το αναγνωρίζει δηλαδή. Αυτό είναι που μου δένει τα χέρια!
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις, τούτο προσπάθησε τουλάχιστον όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις ...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το μήνυμα κατά την εκκίνηση οφείλεται συνήθως σε λάθος στο boot sequence. Για κάποιον λόγο, προσπαθεί να εκκινήσει από δίσκο που δεν έχει λειτουργικό. Βεβαιώσου ότι έχεις ρυθμίσει σωστά το BIOS. Αν το έχεις ρυθμίσει έτσι ώστε να εκκινεί από το cd/dvd drive στο οποίο έχεις βάλει το cd των windows, τότε θα πρέπει να δεις ένα μήνυμα press any key to boot from cd, ή κάτι παρόμοιο. Διαφορετικά δεν γίνεται τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ο λόγος που δεν έβλεπε ούτε το cd rom που είχα πάνω, ούτε τους 2 σκληρούς ήταν η... μπαταρία!:blink: Βγάζοντας την απλά λύθηκε το πρόβλημα και μπόρεσα να κάνω boot από το cd rom και να κάνω format και τα καθέκαστα...

Anyway, thank u all!

Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις, τούτο προσπάθησε τουλάχιστον όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις ...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...