Jump to content

[S60 3rd Edition] Σχολιασμός της πλατφόρμας


WizeMan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

(Παίδες δεν ξέρω κατά πόσο χρήσιμο θα ήταν τέτοιο τόπικ, και γενικά είμαι aware στη δημιουργία νέων, απλώς δεν βρήκα κάποιο που να καλύπτει το εξής σχόλιο.)

 

Προσωπικά πιστεύω ότι πάσχει το Symbian (τουλάχιστον το s60) από κάποιο πράγματα. Για παράδειγμα έγω γύρω στα 300sms στην μνήμη και θέλω να βρω κάποιο γρήγορα. Δεν μου δίνει όμως δυνατότητα αναζήτησης με κάποιο keyword το οποίο μπορεί να είναι μέσα στο sms που ψάχνω.

 

Δεν ξέρω αν αυτό το feature είναι στα άλλα Smartphones (Windows Mobile) αλλά θαρρώ ότι είναι πολύ χρήσιμο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 125
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εμένα κάτι που δε μου άρεσε καθόλου στο 3rd Edition είναι η αλλαγή της συμπεριφοράς του NO. Στις 2 πρώτες εκδόσεις το NO δρούσε σαν minimize all ενω στη 3 κλείνει την εφαρμογή που τρέχει. Δε λέω, για noobs είναι κάλη συμπεριφορά, αλλά τον λίγο χρόνο που έχω πιάσει στα χέρια μου το 3250 δε μπορούσα να το χειριστώ... :(
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γενικά,ποτέ δεν κατάλαβα να χρησιμοποιώ το Ν93...:wacko:

Απο τα Sony Ericsson που είχα,στα Nokia s60 3rd Edition,η διαφορά είναι τεράστια...:blink:

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι καμμια σχεση με SE, αλλα η ευχρηστια του Symbian OS ειναι αναμφιμβολη μεγαλη. Μεσα σε λιγες μερες θα το εχεις μαθει !
Link to comment
Share on other sites

Μεσα σε λιγες μερες θα το εχεις μαθει...

Μπααα,το πουλάω τώρα...Προσπαθώ τουλάχιστον...

Δεν λέω,φοβερό κινητό,αλλά έχω μάθει με τα SE,αυτά τα nokia θέλουν συνεχώς νέα firmware,δεν έχουν φακέλους στην Έκθεση κλπ...:(

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κάτι που δε μου άρεσε καθόλου στο 3rd Edition είναι η αλλαγή της συμπεριφοράς του NO. Στις 2 πρώτες εκδόσεις το NO δρούσε σαν minimize all ενω στη 3 κλείνει την εφαρμογή που τρέχει. Δε λέω, για noobs είναι κάλη συμπεριφορά, αλλά τον λίγο χρόνο που έχω πιάσει στα χέρια μου το 3250 δε μπορούσα να το χειριστώ... :(

 

 

Η αληθεια ειναι οτι σαν λογικη ειναι μαλλον δικαιολογημενη παρ'ολο που συμφωνω οτι ειναι ενοχλητικη...

Για τον μεσο χρηστη ενος κινητου τηλεφωνου , το multitasking ειναι μια μαλλον αγνωστη εννοια και απο την αλλη ειναι ως ενα σημειο συνηθεια να τερματιζει αυτο που κανει με το ¨"κοκκινο" πληκτρο τερματισμου κλησεων .

 

Στην πραξη , αν μια εφαρμογη ζητα επιβεβαιωση για τον τερματισμο της , τοτε δεν τερματιζεται πατωντας το ΝΟ , και μενει στο μηνυμα επιβεβαιωσης .

Αυτο αν και δεν ειναι λυση ειναι μια ευκολια

Link to comment
Share on other sites

Μια αδυναμία τουλάχιστον στην έκδοση Symbian της συσκευής μου είναι πως δεν μπορώ να κάνω επικόλληση (paste) αποκοπή (cut) και αντιγραφή (copy) στους αριθμούς που πληκτρολογώ προς κλήση.

 

Είναι πραγματικά μια εξαιρετικά δυσάρεστη αδυναμία - εκτός και αν υπάρχει κάποιο shortcut που δεν γνωρίζω (το πλήκτρο με το μολυβάκι πάντως εκεί δεν ανταποκρίνεται).

 

Επίσης είναι εξαιρετικά ενοχλητική η ανυπαρξία φακέλων στην Έκθεση, τουλάχιστον υπάρχουν τα Άλμπουμ τα οποία σώνουν την κατάσταση..

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Μια αδυναμία τουλάχιστον στην έκδοση Symbian της συσκευής μου είναι πως δεν μπορώ να κάνω επικόλληση (paste) αποκοπή (cut) και αντιγραφή (copy) στους αριθμούς που πληκτρολογώ προς κλήση.

 

Είναι πραγματικά μια εξαιρετικά δυσάρεστη αδυναμία - εκτός και αν υπάρχει κάποιο shortcut που δεν γνωρίζω (το πλήκτρο με το μολυβάκι πάντως εκεί δεν ανταποκρίνεται).

 

Επίσης είναι εξαιρετικά ενοχλητική η ανυπαρξία φακέλων στην Έκθεση, τουλάχιστον υπάρχουν τα Άλμπουμ τα οποία σώνουν την κατάσταση..

 

Συμφωνώ και επαυξάνω, και μου φαίνεται παράξενο το γεγονός ότι δεν έχουν τέτοια χαρακτηριστικά τα S60 τηλέφωνα. Τι σόι smartphones είναι?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κάτι που δε μου άρεσε καθόλου στο 3rd Edition είναι η αλλαγή της συμπεριφοράς του NO. Στις 2 πρώτες εκδόσεις το NO δρούσε σαν minimize all ενω στη 3 κλείνει την εφαρμογή που τρέχει. Δε λέω, για noobs είναι κάλη συμπεριφορά, αλλά τον λίγο χρόνο που έχω πιάσει στα χέρια μου το 3250 δε μπορούσα να το χειριστώ... :(

 

 

 

Συμφωνώ και εγώ με αυτό...

 

Το προτιμούσα σαν minimize παρά σαν alt+f4.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

μακρια απο NOKIA βαρεθηκα να πηγαινω για service και να περιμενω πως και πως ποτε θα βγει το firmware.ειδα και το n95 τωρα που μπηκε στο forum οσο ωραιο και αν μου φανηκε φανταζομαι τι θα γινει μετα.....:cry:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το αντιλαμβάνομαι οτι πράγματι, για το μέσο χρήστη το multitasking είναι άγνωστη έννοια, απο την άλλη πλευρά όμως το target group όλων αυτών των high end συσκευών υποτίθεται οτι είναι σοβαροί χρήστες... Δε ξέρω, κάτι έπρεπε να κάνει καλύτερα. Τώρα αν θέλω να κάνω minimize μια εφαρμογή πρέπει να πατήσω το μενού και μετά να βγώ απο το μενού. Απο την άλλη πλευρά στο κλείσιμο γλιτώνεις scroll και επιβεβαιώσεις.

 

Μια λύση που μου έρχεται στο νου θα ήταν εκείνο το καινούριο κουμπί που έχουν τα Ν ως shortcut μιας εφαρμογής να έχεις την δυνατότητα να το αλλάζεις σε minimize. Νομίζω θα ήταν πολύ πιο χρήσιμο έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Το αντιλαμβάνομαι οτι πράγματι, για το μέσο χρήστη το multitasking είναι άγνωστη έννοια, απο την άλλη πλευρά όμως το target group όλων αυτών των high end συσκευών υποτίθεται οτι είναι σοβαροί χρήστες... Δε ξέρω, κάτι έπρεπε να κάνει καλύτερα. Τώρα αν θέλω να κάνω minimize μια εφαρμογή πρέπει να πατήσω το μενού και μετά να βγώ απο το μενού. Απο την άλλη πλευρά στο κλείσιμο γλιτώνεις scroll και επιβεβαιώσεις.

 

Μια λύση που μου έρχεται στο νου θα ήταν εκείνο το καινούριο κουμπί που έχουν τα Ν ως shortcut μιας εφαρμογής να έχεις την δυνατότητα να το αλλάζεις σε minimize. Νομίζω θα ήταν πολύ πιο χρήσιμο έτσι.

 

 

 

Το θεμα ειναι και στην αλλαγη του target group των συσκευων .

Μεχρι και το Ν70 οι συσκευες απευθυνονταν κατα κυριο λογο σε χρηστες που ηξεραν τι θελουν απο αυτη την συσκευη .

Απο το Ν90 ομως και μετα , ειδικα τα Ν series κινητα απευθυνονται στην μαζικη αγορα και προσπαθουν να προσελκυσουν χρηστες με τις multimedia δυνατοτητες τους .

Το μεγαλυτερο μερος αυτου του κοινου τωρα δεν εχει και ιδιαιτερη αντιληψη για το τι ειναι το S60 , το Symbian κλπ και περα απο το οτι δεν μπορουν , δεν εχουν και καμια διαθεση να καταννοησουν τον τροπο λειτουργιας τους...

(χωρις αυτο να ειναι καλο , ειναι μαλλον λογικο)

Ο μεσος χρηστης ενος Ν80 π.χ. θα ενοχληθει περισσοτερο απο ενα μηνυμα που τον ενημερωνει οτι δεν εχει μνημη η συσκευη και του λεει να κλεισει καποιες εφαρμογες (και δεν θα ξερει και τι σημαινει αυτο) παρα απο το οτι δεν μπορει να κανει Minimize μια εφαρμογη με το κοκκινο πληκτρο .

 

Btw , αν πατησεις 2 φορες συνεχομενες το πληκτρο προσβασης στο μενου , σε επιστρεφει στην οθονη αναμονης και αφηνει ανοιχτη την εφαρμογη :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Symbian S60 9.3 FP2:

http://blogs.s60.com/mrktngman/2007/02/s60_3rd_edition_feature_pack_2.html

http://www.symbian.com/symbianos/index.html

http://blogs.s60.com/tommi/2007/02/open_c_making_s60_development.html

http://www.s60.com/business/newsevents/pressreleases/?action=latestNews&pbId=&newsId=319&c_id=10&yid=-1&mid=-1&latest=1

http://www.s60.com/business/productinfo/softwareversions/3rdedition

 

Παρα μα παρα πολλα καινουρια και ωραια πραματακια ενσωματωνονται!!!! Επιτελους η ΝΟΚΙΑ αρχιζει να αναπτυσσει περισσοτερο το Σ60 απο το Σ40 και του βαζει χαρακτηριστικα απο αυτο(το Σ40 εννοω)!!!

Η αγάπη αποτελείται απο μια μοναδική ψυχή που κατοικεί σε δύο σώματα! (Αριστοτέλης)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Proud Owner of a Xbox360 fully updated!!! (http://www.enternity.gr)

Next Generation Consoles WAR:http:// http://www.vgchartz.com/

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τουλάχιστον το πιο σημαντικό στοιχείο του 2ου feature pack που είναι φυσικά η υποστήριξη της Open C θα είναι διαθέσιμη και σε παλιότερες εκδόσεις της Series 60 (3rd & 3.1). Τώρα για τις αλλαγές στο UI δεν είναι και τόσο σημαντικές πιστεύω, όπως π.χ. το μεσαίο πλήκτρο υπάρχει ήδη το μόνο που πρόσθεσαν είναι η λεζάντα ή η αλλαγή της οθόνης αναμονής.

Από την πλευρά τώρα του λειτουργικού συστήματος (Symbian 9.3) μεγάλη προσπάθεια έχει γίνει για την βελτιστοποίηση της ταχύτητας εκκίνησης του τηλεφώνου και των εφαρμογών/μενού κλπ και όχι μόνο….

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η ιδέα να ανοίξει ένα thread σχετικό με τις βελτιώσεις που θα φέρει το Feature Pack 2 του Symbian OS9 (ή αλλιώς OS9.3). :up:

 

Επιπρόσθετα θα πρότεινα να μεταφερθεί στην υποπεριοχή που αφορά το Symbian OS 3rd Edition, να επισημανθεί, και να περιλαμβάνει και τις αλλαγές που θα φέρει και το Feature Pack 1 του Symbian OS9 (OS 9.2).

 

Πρόταση για τους αρμόδιους mods.

 

Way to go d2000217 :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μια πολύ καλή παρουσίαση με πολλά screenshots απο το feature pack 2 μπορείτε να διαβάσετε στο παρακάτω λίνκ.

 

S60 3d Edition Feature Pack 2 Review

Link to comment
Share on other sites

Τι ωραια πραγματα που βλεπω?Ειναι καιρος να παρω ενα series60 μου φαινεται γιατι εχω μεινει στο αγαπημενο μου 7610.:D
ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

πραγματι πολυ ωραια πραγματα ενα ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΩ στη ΝΟΚΙΑ!!!!!! θα τους φαει :food: ολους αρκει να προσεξει.

Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΕΚΠΕΜΠΕΙ S.O.S !!! ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!!!

;)

Link to comment
Share on other sites

για να τους φαει ολους λιγο δυσκολο ομως ειναι πολυ καλο το νεο μενου.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

εγω που εχω Ν73 θα μπορω να το αναβαθμισω σε αυτο το νεο λειτουργικο,η θα πρεπει να αγορασω καινουρια συσκευη παλι πιο καινουρια???1 μηνα το εχω το κινητο και το εχω βολευτει τρελλα,αλλα μου αρεσει πολυ το νεο λειτουργικο....:O
Link to comment
Share on other sites

εγω που εχω Ν73 θα μπορω να το αναβαθμισω σε αυτο το νεο λειτουργικο,

Οχι ,δεν μπορεις να κανεις κατι τετοιο...

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

εγω που εχω Ν73 θα μπορω να το αναβαθμισω σε αυτο το νεο λειτουργικο,η θα πρεπει να αγορασω καινουρια συσκευη παλι πιο καινουρια???1 μηνα το εχω το κινητο και το εχω βολευτει τρελλα,αλλα που αρεσει πολυ το νεο λειτουργικο....:O

Δεν γίνετε να αναβαθμίσεις στο κινητό σου με το νέο λειτουργικό.

Οι αναβαθμίσεις που βγαίνουν για το εκάστοτε κινητό είναι το ίδιο λειτουργικό απλά πιο βελτιωμένο.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι αν και έχει ανακοινωθεί το νέο λειτουργικό και τα κυριότερα χαρακτηριστικά του, ωστόσο δεν έχουμε ακόμα ανακοίνωση νέων συσκευών που θα το τρέχουν. Όσες έχουν ανακοινωθεί ως τώρα, οι οποίες αναμένονται να κυκλοφορήσουν στους επόμενους μήνες - όπως Ν95, Ε90, Ν76, 6290 κλπ- θα τρέχουν το OS9.2 (δηλαδή OS9 με Feature Pack 1).

 

Άραγε πόσο θα περιμένουμε ακόμα... :worry:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Επιτελους η ΝΟΚΙΑ αρχιζει να αναπτυσσει περισσοτερο το Σ60 απο το Σ40 και του βαζει χαρακτηριστικα απο αυτο(το Σ40 εννοω)!!!

Χμμ δεν βλέπω να υλοποιεί κάποια θετικά των S40v3 που λείπουν από τα S60v3. Για παράδειγμα, στην προσθήκη παραληπτών μηνυμάτων, λείπει η χρήση των τελευταίων 10 αριθμών ή το μητρώο κλήσεων :mad: Επίσης λείπει η άριστη υλοποίηση του ημερολογίου των S40.

 

Περιμένω να δω τι θα αλλάξουν στα:

  • Αφύπνιση με κλειστό κινητό
  • Επανάληψη αφύπνισης
  • Ηχογράφηση συνομιλίας για πάνω από 1 λεπτό
  • Χρήση του play-pause σε full screen

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...