Jump to content

Τα πάντα για το Frog Mobile


sideras1985
 Κοινοποίηση

Recommended Posts



Η frog δεν έχει ούτε δικές της κάρτες ούτε δικό της σύστημα πληρωμών, χρησιμοποιεί της cosmote.


Αυτό ακριβώς

Το ότι δεν έγραψαν και την frog ήταν απλά παράλειψη τους


Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, HEO said:


 

 


Αυτό ακριβώς

Το ότι δεν έγραψαν και την frog ήταν απλά παράλειψη τους


Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 

 

Πιο κατω ομως (αλλη χρεωση) δεν το παρέλειψαν. Εγω πιστευω οτι στην ονλαιν ανανεωση η φρογκ θα παραμεινει στα 10€. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Πιο κατω ομως (αλλη χρεωση) δεν το παρέλειψαν. Εγω πιστευω οτι στην ονλαιν ανανεωση η φρογκ θα παραμεινει στα 10€. 
Μακάρι να έχεις εσύ δίκαιο και εμείς άδικο :)

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, Mobileras said:

Πιο κατω ομως (αλλη χρεωση) δεν το παρέλειψαν. Εγω πιστευω οτι στην ονλαιν ανανεωση η φρογκ θα παραμεινει στα 10€. 

Φοβάμαι πως πρόκειται για αβλεψία και θα μας πάρει κι εμάς η μπάλα... ☹

Υπάρχουν 2 δώρα του “Holidays Countdown” που δεν έχω ενεργοποιήσει ακόμα (έχω άφθονα data απόθεμα, δεν τα χρειάστηκα).
Στο Frog app λέει «Διαθέσιμο για 1 ημέρα»: Λήγει απόψε στις 23:59 ή αύριο Πρωτοχρονιά;

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, minus21grams said:

Φοβάμαι πως πρόκειται για αβλεψία και θα μας πάρει κι εμάς η μπάλα... ☹

Υπάρχουν 2 δώρα του “Holidays Countdown” που δεν έχω ενεργοποιήσει ακόμα (έχω άφθονα data απόθεμα, δεν τα χρειάστηκα).
Στο Frog app λέει «Διαθέσιμο για 1 ημέρα»: Λήγει απόψε στις 23:59 ή αύριο Πρωτοχρονιά;

Εάν πατήσεις στο "δες περισσοτερα" θα δεις ότι γράφει ότι μπορεί να ενεργοποιηθεί "έως και 01/01/2023 στις 23:59:59."

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, minus21grams said:

Φοβάμαι πως πρόκειται για αβλεψία και θα μας πάρει κι εμάς η μπάλα... ☹

Υπάρχουν 2 δώρα του “Holidays Countdown” που δεν έχω ενεργοποιήσει ακόμα (έχω άφθονα data απόθεμα, δεν τα χρειάστηκα).
Στο Frog app λέει «Διαθέσιμο για 1 ημέρα»: Λήγει απόψε στις 23:59 ή αύριο Πρωτοχρονιά;

Εκτός εάν εννοείς το δώρο 2+1 από τα καλοκαιρινά unlimited data 30 ημερών που έως απόψε (λίγες ώρες) θα μπορεί ακόμη να ενεργοποιηθεί και μπορεί ναμπει και "πάνω" από το Χριστουγεννιάτικο δώρο unlimited data 15 ημερών (αυτό έως αύριο βράδυ).

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Pppe said:

Εκτός εάν εννοείς το δώρο 2+1 από τα καλοκαιρινά unlimited data 30 ημερών που έως απόψε (λίγες ώρες) θα μπορεί ακόμη να ενεργοποιηθεί και μπορεί ναμπει και "πάνω" από το Χριστουγεννιάτικο δώρο unlimited data 15 ημερών (αυτό έως αύριο βράδυ).

Όχι. Άλλωστε εγώ είμαι καινούργιος στη Frog (ήμουν στην Q από το 2005 μέχρι πριν 2 βδομάδες), όλες αυτές οι προσφορές μου είναι άγνωστες. Εκπλήσσομαι -ευχάριστα- που δίνουν τόσο μεγάλο διάστημα ενεργοποίησης για καλοκαιρινό πακέτο.

Θα ενεργοποιήσω τα απεριόριστα GB αύριο και μάλλον θα κάνω και USB Tethering στο PC.
Βλέπεις η Nova εδώ κι ένα μήνα έχει ρίξει τις ταχύτητες της σύνδεσης στο ½ (ενώ τα στατιστικά της γραμμής ήταν και παραμένουν άριστα) με αποτέλεσμα το upload να έχει πέσει στα 5Mbps!
Δυο φορές ήρθε συνεργείο (η μία επίσκεψη συνδυαστική με ΟΤΕτζή) και τρίβανε τα μάτια τους οι άνθρωποι. Είναι σαν κάποιος να άλλαξε το προφίλ με το έτσι θέλω από 100άρι σε 50άρι 😠 (Οι ίδιοι το αρνούνται)

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, minus21grams said:

Όχι. Άλλωστε εγώ είμαι καινούργιος στη Frog (ήμουν στην Q από το 2005 μέχρι πριν 2 βδομάδες), όλες αυτές οι προσφορές μου είναι άγνωστες. Εκπλήσσομαι -ευχάριστα- που δίνουν τόσο μεγάλο διάστημα ενεργοποίησης για καλοκαιρινό πακέτο.

Θα ενεργοποιήσω τα απεριόριστα GB αύριο και μάλλον θα κάνω και USB Tethering στο PC.
Βλέπεις η Nova εδώ κι ένα μήνα έχει ρίξει τις ταχύτητες της σύνδεσης στο ½ (ενώ τα στατιστικά της γραμμής ήταν και παραμένουν άριστα) με αποτέλεσμα το upload να έχει πέσει στα 5Mbps!
Δυο φορές ήρθε συνεργείο (η μία επίσκεψη συνδυαστική με ΟΤΕτζή) και τρίβανε τα μάτια τους οι άνθρωποι. Είναι σαν κάποιος να άλλαξε το προφίλ με το έτσι θέλω από 100άρι σε 50άρι 😠 (Οι ίδιοι το αρνούνται)

Να ζητήσεις να σου αλλάξουν το ρούτερ. Τα ίδια προβλήματα είχα κι εγώ (WIND), και με το που μου άλλαξαν το ρούτερ από 100άρα πιάνει 102. Αν όμως ο υπολογιστής σου ή το λάπτοπ σου είναι παλιό όπως το δικό μου και είναι στα 2,4 GHZ τότε δεν μπορείς να πιάσεις ταχύτητα 100αρα γιατί το ρούτερ εκπέμπει στα 2,4 και στα 5 GHZ. Την 100αρα την πιάνεις με τα 5 GHZ, αλλιώς πιάνεις 50 που είναι η ανώτερη στα 2,4 GHZ. Κάνε τέστ ταχύτητας με το κινητό σου αν είναι γενιάς. Αν φταίει ο υπολογιστής σου (αν είναι παλιός), μπορείς να αγοράσεις ένα WiFi extender, που να είναι για 5GHZ και να το βάλεις κοντά στον υπολογιστή σου και να συνδέεσαι με καλώδιο.

Edited by johnnykap1
Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαστε off-topic εδώ, σου λέω πως το πρόβλημα δεν βρίσκεται στο router ή την εσωτερική δικτύωση (που συν τοις άλλοις είναι και ενσύρματη).
Επιβεβαιωμένα.
Το bandwidth εμφανίζεται μισό (σαν να έχω 50άρα γραμμή) και στον κατανεμητή της πολυκατοικίας.
Αυτόν άλλωστε ελέγχουν οι τεχνικοί στις επισκέψεις τους. Αν ο μετρητής δείξει τις αναμενόμενες (ονομαστικές) ταχύτητες στον κατανεμητή αλλά στο διαμέρισμα υπάρχουν απώλειες, το πρόβλημα εντοπίζεται αλλού.
Δες πόσο είναι το maximum (attainable) και πόσο το inter (actual) rate στη φωτογραφία που τράβηξα και θα καταλάβεις:

IMG_20221207_101310.thumb.jpg.1e354e0d77626a071f6ac2a709c74907.jpg

Edited by minus21grams
Link to comment
Share on other sites

Off topic ξανά αλλά όντως σε έχουν γυρισει σε προφίλ 50αρας.

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, georgeavl3 said:

Off topic ξανά αλλά όντως σε έχουν γυρισει σε προφίλ 50αρας.

Αυτό ακριβώς επισημαίνω στην Τεχνική Υποστήριξη κάθε φορά που τους καλώ, αλλά δεν συγκινούνται.
Την ίδια ώρα που άλλοι πάροχοι προχωρούν σε διπλασιασμούς, η Nova ΥΠΟΒΑΘΜΙΖΕΙ τις ταχύτητες των πελατών της.
Δεν πειράζει, έχω τα Δελτία Επίσκεψης Τεχνικών με τα διαγνωστικά, στέλνω αύριο-μεθαύριο και μια καταγγελία στην EETT (είπα να περιμένω λίγο, να περάσουν οι γιορτές) με screenshots και φωτογραφίες των μετρήσεων, κάνω αίτηση λύσης συμβολαίου με ΔΙΚΗ τους υπαιτιότητα και κλείνω σε άλλο provider.
Στην καλύτερη περίπτωση μιλάμε για ανικανότητα/αδιαφορία. Στην χειρότερη για εμπαιγμό. 👎

Link to comment
Share on other sites

Καλό ξεμπλεξιμο. Αυτό έχω να πω μόνο

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, minus21grams said:

Αυτό ακριβώς επισημαίνω στην Τεχνική Υποστήριξη κάθε φορά που τους καλώ, αλλά δεν συγκινούνται.
Την ίδια ώρα που άλλοι πάροχοι προχωρούν σε διπλασιασμούς, η Nova ΥΠΟΒΑΘΜΙΖΕΙ τις ταχύτητες των πελατών της.
Δεν πειράζει, έχω τα Δελτία Επίσκεψης Τεχνικών με τα διαγνωστικά, στέλνω αύριο-μεθαύριο και μια καταγγελία στην EETT (είπα να περιμένω λίγο, να περάσουν οι γιορτές) με screenshots και φωτογραφίες των μετρήσεων, κάνω αίτηση λύσης συμβολαίου με ΔΙΚΗ τους υπαιτιότητα και κλείνω σε άλλο provider.
Στην καλύτερη περίπτωση μιλάμε για ανικανότητα/αδιαφορία. Στην χειρότερη για εμπαιγμό. 👎

Στείλε στη Νόβα με κοινοποίηση σε ΕΕΤΤ και γ.γ.καταναλωτη. Βέβαια το πιο πιθανο να ισχυριστεί η Νόβα ότι λόγω ενοποίησης υπάρχουν κάποια προβληματα. Μπορείς να ζητήσεις εκπτωση-αποζημιωση για την χρονική διάρκεια μειωμένης ταχυτητας και αζημίως αποχώρηση πριν τη λήξη του συμβολαίου. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Mobileras said:

Στείλε στη Νόβα με κοινοποίηση σε ΕΕΤΤ και γ.γ.καταναλωτη. Βέβαια το πιο πιθανο να ισχυριστεί η Νόβα ότι λόγω ενοποίησης υπάρχουν κάποια προβληματα. Μπορείς να ζητήσεις εκπτωση-αποζημιωση για την χρονική διάρκεια μειωμένης ταχυτητας και αζημίως αποχώρηση πριν τη λήξη του συμβολαίου. 

Ανεξάρτητα από το τι θα ισχυριστούν, δεν νομίζω πως το πρόβλημα σχετίζεται με την συγχώνευση των εταιρειών. Υπήρξαν προεόρτια στα μέσα Νοεμβρίου για διάστημα μεγαλύτερο των 2 ημερών.
Και τότε δεν ήταν απλώς μείωση ταχυτήτων, αλλά πλήρης διακοπή επικοινωνιών, είχαν νεκρώσει τα πάντα!
Ενδέχεται να ξεκίνησε από εκεί. Βλέπεις όταν τηλέφωνο & internet επανήλθαν, ήμουν τόσο ανακουφισμένος που δεν μπήκα να ελέγξω τα στατιστικά στο router. Αρκούσε πως δούλευε (είδος πρώτης ανάγκης γαρ)
Δεν αποκλείεται να είχαν περιορίσει το bandwidth από τότε και να το αντιλήφθηκα μερικές μέρες αργότερα (η μείωση γίνεται πολύ πιο αισθητή στο uploading, εγώ το πήρα είδηση κατά το ανέβασμα αρχείων)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα μπορούσε κάποιος να με ενημερώσει πως έχουν τα πράγματα τώρα στην frog? Με ενδιαφέρει να μεταφέρω νούμερο που απλά θέλω να κρατήσω χωρίς να το "φορτίζω"/χρησιμοποιώ, απλά μόνο να υπάρχει μήπως κάποιος με πάρει. Προφανώς με ενδιαφέρει ο μέγιστος χρόνος που ο αριθμός μένει ενεργός χωρίς φόρτιση με χρήματα καθώς και το ελάχιστο χρημ. ποσό που πρέπει να βάλεις για να ανανεωθεί αυτός ο χρόνος / να αγοράσεις κάποιο πακέτο.

Αν κάποιος έχει την ευγενή καλοσύνη να μου πει κ 2-3 λογια για πακέτα Frog, value for money, ή εναλλακτικά εαν υπάρχει άλλος πάροχος που θα μου έκανε καλύτερα για αυτό που ψάχνω, ευπρόδεκτο.... Απλά να πω, ότι το άλλο μου νούμερο είναι ήδη στην Q και δεν θέλω να τα έχω και τα 2 εκεί, οπότε η μεταφορά σε Q απορρίπτεται.............

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα,

ενημερωτικά...ξεκίνησε εδομάδα διπλασιασμού

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, taliban said:

Kαλημέρα,

ενημερωτικά...ξεκίνησε εδομάδα διπλασιασμού

Άρα να θυμόμαστε ότι τον 15Αύγουστο θα'χει διπλασιασμό και από κει και πέρα αφαιρούμε (για πιο πριν) ή προσθέτουμε (για πιο μετά) βδομάδα παρά βδομάδα!

Link to comment
Share on other sites

Άρα να θυμόμαστε ότι τον 15Αύγουστο θα'χει διπλασιασμό και από κει και πέρα αφαιρούμε (για πιο πριν) ή προσθέτουμε (για πιο μετά) βδομάδα παρά βδομάδα!
Ή απλά, αν φυσικά δεν αλλάξει κάτι στο μοτίβο "εβδομάδα παρά εβδομάδα" , θα έχει διπλασιασμό τις μονές εβδομάδες του χρόνου!
:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Θεωρωντας ΚΑΙ τις Κυριακές ως πρώτη μέρα της κάθε βδομάδας σε όσα ημερολόγια το'χουν έτσι,

ΚΑΙ έχοντας το ημερολόγιο μπροστά σου:

ΝΑΙ...

Απλά για το frog , οι Κυριακές είναι η τελευταία συμπεριλαμβανόμενη μέρα κάθε "βδομάδας".

Edited by Pppe
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Pppe said:

Θεωρωντας ΚΑΙ τις Κυριακές ως πρώτη μέρα της κάθε βδομάδας σε όσα ημερολόγια το'χουν έτσι,

ΚΑΙ έχοντας το ημερολόγιο μπροστά σου:

ΝΑΙ...

Απλά για το frog , οι Κυριακές είναι η τελευταία συμπεριλαμβανόμενη μέρα κάθε "βδομάδας".

Πρώτη ημέρα της εβδομάδας προσφοράς σε όλες τις καρτοκινητές είναι η Δευτέρα (απλά το γράφω για να μην μπερδευτεί κόσμος). Χρόνια πολλά και καλή χρονιά να έχουμε. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θέλω να κάνω αλλαγή φορητότητας από Q σε Frog. Γνωρίζει κάποιος πόσες μέρες μετά την παράδοση της κάρτας από τον courier, γίνεται η αλλαγή; Ας μου απαντήσουν αν μπορούν όσοι έχουν εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Έχει γραφεί ότι περνάνε σίγουρα 8 με 10 μέρες.

Εγώ έκανα αίτηση φορητότητας σε κατάστημα cosmote σήμερα και μου είπανε ότι θα χρειαστούν 3 με 4 ημέρες.

Θα γράψω όταν θα έχω νεότερα. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, johnnykap1 said:

Καλημέρα. Θέλω να κάνω αλλαγή φορητότητας από Q σε Frog. Γνωρίζει κάποιος πόσες μέρες μετά την παράδοση της κάρτας από τον courier, γίνεται η αλλαγή; Ας μου απαντήσουν αν μπορούν όσοι έχουν εμπειρία.

Μετά την παράδοση απομένει ελάχιστος χρόνος μέχρι την ενεργοποίηση. Αν όχι την επόμενη σίγουρα τη μεθεπόμενη (εργάσιμη).

Ο πολύς ο χρόνος είναι ως που να λάβεις την κάρτα με το courier που μπορεί να φτάσει και εβδομάδα από τη στιγμή που θα κάνεις το αίτημα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, stelakis1914 said:

Έχει γραφεί ότι περνάνε σίγουρα 8 με 10 μέρες.

Εγώ έκανα αίτηση φορητότητας σε κατάστημα cosmote σήμερα και μου είπανε ότι θα χρειαστούν 3 με 4 ημέρες.

Θα γράψω όταν θα έχω νεότερα. 

Σου έδωσαν καρτα σιμ?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, kmpatra said:

Σου έδωσαν καρτα σιμ?

Όχι δεν μου την έδωσαν, την έβαλε μαζί με την αίτηση μου. Ήταν σε ένα λευκό φάκελο (τύπου 11Χ23) που έγραφε cosmote triple SIM.

Θα με ειδοποιήσουν να πάω να την παραλάβω όταν θα ολοκληρωθεί η φορητότητα και θα κάνουμε το υπόλοιπο της διαδικασίας. Μου είπε ότι δεν ξέρει αν θα μπορέσει να το μετατρέψει απευθείας σε frog (για cosmoκάρτα είναι σίγουρο) και θα απαιτηθεί κατάθεση 12€ στον λογαριασμό.

Θα χρειαστούν δηλαδή δυο επισκέψεις στο κατάστημα... 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...