Jump to content

Τα πάντα για το Frog Mobile


sideras1985
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

4 minutes ago, damierom said:

Έχω ένα νούμερο What's Up. Αξίζει να το μετατρέψω σε Frog? Η αλήθεια είναι ότι δεν το πολυχρησιμοποιω και σκεφτόμουν για αλλαγή μήπως το μετετρεπα. Δεν έχω πάει ποτέ σε καμία απ' αυτές τις "οικονομικές" επιλογές των δικτύων και παραμένω με κάρτες σε CU και F2G. Έχω την εντύπωση (μπορεί και να κάνω λάθος) ότι σε κάτι υστερούν αυτά τα πακέτα από τα κανονικά και δημοφιλή που έχει η κάθε εταιρεία με την έννοια ότι δίνεται προτεραιότητα σε σήμα και υπηρεσίες και κατόπιν στα οικονομικά αυτά πακέτα. Σχετικά με τη χρήση με ενδιαφέρει φυσικά το ίντερνετ παρά η ομιλία.

Καλυψη και ταχύτητα ίδιες έχουν. Οσο αφορα τα πακετα, ριξε μια ματιά στο σαιτ του βατράχου. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη διαφορά frog με whatsup είναι ότι στο frog με 10€ κάρτα αγοράζεις ιντερνετ πολύ περισσότερο απο την 12αρα του whatsup και ομιλία για βασική χρήση. Εχει αξία ακόμη το 10αρικο και βγαίνει ο μήνας αξιοπρεπώς (11,5gb και 200 προς όλους) ενώ στο whatsup είναι απλά για συμπλήρωμα στο ήδη υπάρχον υπόλοιπο..

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάζεις 10 ευρώ το 2μηνό και να βάζεις τα 3 ευρώ 120 λεπτά προς όλους, και να έχεις και ένα δεύτερο αριθμό μόνο με ίντερνετ απεριόριστα της wind 15 ευρώ. Και θα σε βγαίνει μια χαρά, 5 ευρώ η frog και 17 ευρώ η wind το μήνα. Μακάρι βέβαια να είναι για πάντα απεριόριστα της wind και όχι προσφορές.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τεχνικός που να γνωρίζει από δίκτυα να μας πει εάν οι εταιρείες δίνουν προτεραιότητα ή κάτι παραπάνω σε σήμα ή και υπηρεσίες στα βασικά τους πακέτα καρτοκινητης σε σχέση με τα δευτερεύοντα; Παλαιότερα είχα διαβάσει ότι οι συνδρομητές συμβολαίου έχουν προτεραιότητα στο σήμα όσον αφορά τις κλήσεις και την ποιότητα τους απ ότι οι χρήστες καρτοκινητης. Δεν ξέρω αν όντως ισχύει αλλά έχει μια λογική. Επίσης η μπλε εταιρεία στο οικονομικό της καρτοκινητο είχε μέχρι και πρόσφατα το R στην οθόνη του σήματος που σήμαινε ότι μέσω Roaming χρησιμοποιούσε το δίκτυο. Μετά νομίζω άλλαξε.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, damierom said:

Υπάρχει κάποιος τεχνικός που να γνωρίζει από δίκτυα να μας πει εάν οι εταιρείες δίνουν προτεραιότητα ή κάτι παραπάνω σε σήμα ή και υπηρεσίες στα βασικά τους πακέτα καρτοκινητης σε σχέση με τα δευτερεύοντα; Παλαιότερα είχα διαβάσει ότι οι συνδρομητές συμβολαίου έχουν προτεραιότητα στο σήμα όσον αφορά τις κλήσεις και την ποιότητα τους απ ότι οι χρήστες καρτοκινητης. Δεν ξέρω αν όντως ισχύει αλλά έχει μια λογική. Επίσης η μπλε εταιρεία στο οικονομικό της καρτοκινητο είχε μέχρι και πρόσφατα το R στην οθόνη του σήματος που σήμαινε ότι μέσω Roaming χρησιμοποιούσε το δίκτυο. Μετά νομίζω άλλαξε.

Ισως και να το κάνει αυτό η cosmote. Αλλά δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ f2g-Q και whatsup-frog γιατί στην πρώτη περίπτωση πρέπει να αλλάξεις σιμ για να μετακινηθείς και αν μετανιώσεις πάλι να ξαναλλάξεις σιμ,ενώ στο w-f και f-w ειναι απλά ένα sms με την ίδια ακριβώς σιμ. Προσωπικά πάντως δεν βλέπω κάμμια απολύτως διαφορά σε σήμα/προτεραιότητα μεταξύ whatsup-frog. Σε σύγκριση τώρα με συμβόλαιο cosmote δεν έχω αλλά αν κρίνω απο τα παράπονα των συμβολαιάκηδων όταν δίνουν στην καρτοκινητή απεριόριστα,προφανώς δεν είναι και τόσο αυστηρή η όποια προτεραιότητα αν και εφόσον υφίσταται

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει τι εννοούν με τα παρακάτω;
Ποιο συμφέρει; Κάποιο από τα δύο δίνει για περισσότερο καιρό τις παροχές;
Υπάρχει λόγος να παραγγείλω από www.wifigreece.gr;

A.
https://www.frogmobile.gr/el/frog-online-sim-card
Έλα online στο Frog με μοναδική, αποκλειστική προσφορά
Με το welcome pack, αξίας 10€ απολαμβάνεις κάθε μήνα,
για τους τρεις πρώτους μήνες:
18GB Internet
5GB Video & Music
5GB Social & Chat
200’ προς όλους
400’ Frog διαθέσιμα για τους τρεις πρώτους μήνες μέσω του Frog App

Δωρεάν 120΄ προς όλους κάθε μήνα για για όλους τους νέους συνδρομητές για τους 12 πρώτους μήνες.

1GB +1200’ Frog στην πρώτη ανανέωση του μήνα αξίας 10€ και άνω

B. https://www.wifigreece.gr/product/frog-%cf%80%ce%b1%ce%ba%ce%ad%cf%84%ce%bf-%cf%83%cf%8d%ce%bd%ce%b4%ce%b5%cf%83%ce%b7%cf%82-%ce%ba%ce%ac%cf%81%cf%84%ce%b1-sim/

Frog πακέτο σύνδεσης (κάρτα sim) 10.00€
11 GB data ,
120′ national &
400′ προς Frog .
Με κάθε νέα σύνδεση εντελώς δωρεάν
1.440 λεπτά προς όλους για 12 μήνες.

Και επιπλέον
Κάρτα ανανέωσης Frog των 10€
https://www.wifigreece.gr/product/karta-ananeosis-frog-10/

Με την ανανέωση της κάρτας Frog των 10€ λαμβάνεις αυτόματα:

10 GB Internet γενικής χρήσης
200’ προς όλους
400΄προς Frog

Η διάρκεια χρήσης του πακέτου δεδομένων και ομιλίας είναι 30 ημέρες από την ημέρα ενεργοποίησης.





Link to comment
Share on other sites

https://www.frogmobile.gr/el/oroi-kai-proypotheseis-online-sim-card-order

εδω θα παρεις μαλλον κάποιες απαντήσεις για το Α.

---

Για το Β, το 1440' που λέει μάλλον εννοεί τα 120' χ 12 μηνες (τα 120' national που αναφέρει ήδη πιο πάνω)

Για τις υπόλοιπες παροχές κάποιο πακέτο ενεργοποιούν με τα 10 ευρω, και παιρνεις και το 1 γιγα της ανανεωσης.

Πίθανον αυτο

National Combo

για 30 ημέρες

10GB για πλοήγηση

200' προς εθνικά δίκτυα

400' προς FROG

Για μένα υπερτερεί το Α καθώς απ'οτι φαίνεται για 3 μήνες παίρνεις και αυτά που γράφει μάλλον χωρίς αλλη ανανέωση

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους,

Έχω φοιτητικό What's Up χωρίς τέλη κινητής, και σκέφτομαι να το μετατρέψω σε FROG καθαρά για τα 10GB του National Combo στα 8.9€ που δίνει. Η περιοχή που μένω καλύπτεται με πολύ καλό 4G+ οπότε δεν έχω θέματα με το σήμα.

Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει αν μετά την αλλαγή σε FROG, τα 1000' για τα μέλη του Cosmote One καθώς και τα 2GB για 7 μέρες ισχύουν;

Fun fact: Είχα FROG το 2008-2009, τότε που ανανενώναμε με κάρτες των 3€ απ' τα περίπτερα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ίσως έχει τεθεί ξανά το ερώτημα.

Στο φρογκ που έκανα στη φουκαριάρα τη μάνα μου, παίρνει δώρο νέου συνδρομητή τα 60+60 προς όλους + χρόνο για φρογκ κάθε 4η του μήνα για τον πρώτο χρόνο, όπως κατάλαβα.

Επειδή συνήθως της περισσεύει ο χρόνος ομιλίας, αν βάζω τα 6€ από wifiGreece κάθε δύο ή 3 μήνες, δεν υπάρχει περίπτωση φραγής, σωστά; Και τυχόν χρηματικό υπόλοιπο που έχει μέσα παρατείνεται και δεν λήγει;

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους,
Έχω φοιτητικό What's Up χωρίς τέλη κινητής, και σκέφτομαι να το μετατρέψω σε FROG καθαρά για τα 10GB του National Combo στα 8.9€ που δίνει. Η περιοχή που μένω καλύπτεται με πολύ καλό 4G+ οπότε δεν έχω θέματα με το σήμα.
Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει αν μετά την αλλαγή σε FROG, τα 1000' για τα μέλη του Cosmote One καθώς και τα 2GB για 7 μέρες ισχύουν;
Fun fact: Είχα FROG το 2008-2009, τότε που ανανενώναμε με κάρτες των 3€ απ' τα περίπτερα!
Όλα τα προνόμια του cosmote one ισχύουν κανονικά και στο frog.



Καλημέρα, ίσως έχει τεθεί ξανά το ερώτημα.
Στο φρογκ που έκανα στη φουκαριάρα τη μάνα μου, παίρνει δώρο νέου συνδρομητή τα 60+60 προς όλους + χρόνο για φρογκ κάθε 4η του μήνα για τον πρώτο χρόνο, όπως κατάλαβα.
Επειδή συνήθως της περισσεύει ο χρόνος ομιλίας, αν βάζω τα 6€ από wifiGreece κάθε δύο ή 3 μήνες, δεν υπάρχει περίπτωση φραγής, σωστά; Και τυχόν χρηματικό υπόλοιπο που έχει μέσα παρατείνεται και δεν λήγει;


Περίπτωση φραγής εφόσον ανανεώνεις δεν υπάρχει, αλλά η 6€ κάρτα της wifigreece αφορά ταυτόχρονη αγορά πακέτου 6gb διάρκειας 25 ημερών, οπότε δεν μένει χρηματικό υπόλοιπο.
:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω η ανανέωση με την κάρτα της wi-fi greece ενεργοποιεί το δώρο των 500+ 500 mb που δίνει στις νέες συνδέσεις το frog για ένα χρόνο? Ή υποχρεωτικά θέλει  ανανέωση 10 ευρώ για να δώσει τα μπόνους?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος που το έχει ήδη δοκιμάσει να μας πει εάν η από την wifigreece ανανεώνει/παρατείνει το 2μηνο ισχύος υπολοίπου;

Σαφώς εάν είναι δυνατόν, για παράδειγμα εάν το υπόλοιπο ευρώ λήγει 10/11 και τότε βάλω την wifigreece που θα μου έχουν ήδη στείλει, ΤΟΤΕ: Θα πάει η λήξη υπολοίπου ευρώ στις 9/1? ΝΑΙ ή ΟΧΙ;

Πέρα από το εάν ενεργοποιεί πακέτο: Δε με ενδιαφέρει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το παρατείνει κανονικά το έχω κάνει ήδη 3 φορές σε 2 νούμερα

Στάλθηκε από το iPlay_40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

23 minutes ago, leotzian said:

Ναι το παρατείνει κανονικά το έχω κάνει ήδη 3 φορές σε 2 νούμερα

Στάλθηκε από το iPlay_40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

 

με αυτό τι γίνεται?

9 ώρες πριν, kmpatra said:

Να ρωτήσω η ανανέωση με την κάρτα της wi-fi greece ενεργοποιεί το δώρο των 500+ 500 mb που δίνει στις νέες συνδέσεις το frog για ένα χρόνο? Ή υποχρεωτικά θέλει  ανανέωση 10 ευρώ για να δώσει τα μπόνους?

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, leotzian said:

Ναι το παρατείνει κανονικά το έχω κάνει ήδη 3 φορές σε 2 νούμερα

Στάλθηκε από το iPlay_40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Σε ευχαριστώ. Για ακόμα 60 μέρες (2 μήνες) παρατείνεται το υπόλοιπο των ευρώ, έτσι; Όχι μόνο για 30 μέρες, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ. Για ακόμα 60 μέρες (2 μήνες) παρατείνεται το υπόλοιπο των ευρώ, έτσι; Όχι μόνο για 30 μέρες, έτσι;
Ναι κανονικά 2 μηνες

Στάλθηκε από το iPlay_40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Να ρωτήσω η ανανέωση με την κάρτα της wi-fi greece ενεργοποιεί το δώρο των 500+ 500 mb που δίνει στις νέες συνδέσεις το frog για ένα χρόνο? Ή υποχρεωτικά θέλει  ανανέωση 10 ευρώ για να δώσει τα μπόνους?
Αυτό δεν το ξέρω εγω 3 φορές έβαλα τα 6 Ευρώ πηγαίνει ο χρόνος λήξης του υπόλοιπου 2 μήνες μετα τα 6 ευρώ γίνονται 6GB για 1 μήνα τίποτε άλλο δεν είδα να δίνει.
Εμένα με βολεύει για τον πρώτο χρόνο που εχω τα 60+60 δώρο θέλω μονο δεδομενα, και μεταφέρω το υπόλοιπο με 6 ευρώ αντί για 10, μετα τον χρόνο θα βάζω το 8,90, και χρήματα κάθε μήνα.

Στάλθηκε από το iPlay_40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

Τα πακέτα:
Το sms 1818 στο 1330 που δίνει 500' προς Ρουμανία +2gb και το sms 1717 στο 1330 που δίνει 500' προς Βουλγαρία + 2gb με χρέωση 5€ ισχύουν ακόμη;
Και αν ισχύουν μεταφέρουν τα μαζεμένα mb από το πακέτο 120mb που καταργείται στις 21 Νοεμβρίου;
Ξέρει κάποιος;

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, Gx2 said:

Τα πακέτα:
Το sms 1818 στο 1330 που δίνει 500' προς Ρουμανία +2gb και το sms 1717 στο 1330 που δίνει 500' προς Βουλγαρία + 2gb με χρέωση 5€ ισχύουν ακόμη;
Και αν ισχύουν μεταφέρουν τα μαζεμένα mb από το πακέτο 120mb που καταργείται στις 21 Νοεμβρίου;
Ξέρει κάποιος;
 

Δεν ξέρω να απαντήσω στο ερώτημα σου. Το θέμα είναι, ότι όταν υπάρχει το πακέτο των 6gb με 5.35€, αξίζει να συνεχίσεις να επενδύεις σ' ένα παλιό πακέτο όπου μπορεί ανά πάσα στιγμή να καταργηθεί;

Τι υπόλοιπο έχεις μαζέψει μέχρι τώρα; Αν ξεκινήσεις από την αρχή με το πακέτο των 6gb, σ΄ένα χρόνο θα μαζέψεις 87.6gb, ούτε που θα θυμάσαι το παλιό υπόλοιπο σου.

Αν δε θέλεις να τους τα 'χαρίσεις', κατέβασε το TOR και μετέτρεψε το κινητό σου σε node

Edited by user_one

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Tsino said:

Αυτή η εβδομάδα είναι διπλασιασμού σωστά?  

Πάλι δεν το αναφέρει η εφαρμογή ! 

Ναι

28EB1E21-477A-4E99-9553-CB8C8BE8D13D.jpeg

Link to comment
Share on other sites

[Συγνώμη αν έχει απαντηθεί το ερώτημα, το νήμα έχει φτάσει τις 620 σελίδες]
Μπορώ να πάω σε κατάστημα COSMOTE και να ζητήσω αλλαγή παρόχου από Q σε FROG για λογαριασμό ηλικιωμένου συγγενή χωρίς να τρέχω και αυτόν εκεί; (μόνο με την ταυτότητά του και τη συσκευή αν χρειαστεί).
Ή πρέπει απαραίτητα να είναι παρών για να υπογράψει έντυπα και αιτήσεις; (κάτι που συνεπάγεται ταλαιπωρία και, πολύ πιθανόν, γκρίνια)

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, minus21grams said:

[Συγνώμη αν έχει απαντηθεί το ερώτημα, το νήμα έχει φτάσει τις 620 σελίδες]
Μπορώ να πάω σε κατάστημα COSMOTE και να ζητήσω αλλαγή παρόχου από Q σε FROG για λογαριασμό ηλικιωμένου συγγενή χωρίς να τρέχω και αυτόν εκεί; (μόνο με την ταυτότητά του και τη συσκευή αν χρειαστεί).
Ή πρέπει απαραίτητα να είναι παρών για να υπογράψει έντυπα και αιτήσεις; (κάτι που συνεπάγεται ταλαιπωρία και, πολύ πιθανόν, γκρίνια)

Για κατάστημα κανονικά χρειάζεται υπέυθυνη δήλωση με τα στοιχεία και των 2 και αντίγραφα ταυτότητας και των 2 και γνήσιο υπογραφής.

Ψαξε στο σάιτ του φρογκ μήπως γίνεται αίτηση ονλαιν. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, user_one said:

Δεν ξέρω να απαντήσω στο ερώτημα σου. Το θέμα είναι, ότι όταν υπάρχει το πακέτο των 6gb με 5.35€, αξίζει να συνεχίσεις να επενδύεις σ' ένα παλιό πακέτο όπου μπορεί ανά πάσα στιγμή να καταργηθεί;

Ίσως να συμφέρει αυτό αν κάποιος θέλει και 60 λεπτά ομιλίας προς Ελλάδα:

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Mobileras said:

Για κατάστημα κανονικά χρειάζεται υπέυθυνη δήλωση με τα στοιχεία και των 2 και αντίγραφα ταυτότητας και των 2 και γνήσιο υπογραφής.

Ψαξε στο σάιτ του φρογκ μήπως γίνεται αίτηση ονλαιν. 

Υπάρχει αυτό:
https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/frogmobile_portability_form.html
αλλά δεν ξέρω πόσο χρόνο παίρνει η διαδικασία. Αν γνωρίζετε, γράψτε (αν μιλάμε για μια-δυο εργάσιμες, κανένα πρόβλημα)
Υποθέτω πως στο κατάστημα η αλλαγή γίνεται άμεσα. Πληρώνεις, υπογράφεις, παραλαμβάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...