Jump to content

Μου κάνανε μήνυση, πάω σε δίκη…


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το καλοκαίρι, Σάββατο βράδυ, έκανα ένα πάρτι για τα γενέθλια μου στο εξοχικό μου, μονοκατοικία με κήπο, αλλά ανάμεσα σε πολυκατοικίες. Το προηγούμενο πάρτι που είχα κάνει ήταν πριν από 10 χρόνια

 

Οι αγαπημένοι μου γείτονες μου κάνανε μήνυση στις 1.30 (!!!!!!!!!!!!:!: ), ήρθε η αστυνομία πήρε τα στοιχεία μου με ενημέρωσε για τη μήνυση μου είπε να χαμηλώσω τη μουσική, είπα οκ και μου είπαν πως αν δεχτούν κι άλλες καταγγελίες θα περνάνε και θα μου ανάβουν το φάρο και θα μετράει για μια μήνυση ακόμα.. Δε ξαναπέρασαν.

 

Σημειώστε ότι πριν το πάρτι είχα πάει και στην αστυνομία να ζητήσω άδεια για φασαρία (μου είχαν πει ότι υπάρχει τέτοιο πράγμα, στο τμήμα μου είπαν πως δεν υπάρχει).

 

Ειλικρινά πίστευα πως δε θα άκουγα ξανά την ιστορία.

 

Κι όμως….

 

Έλαβα κλήση να παρουσιαστώ στο πταισματοδικείο στις 3 Νοεμβρίου….

 

Ερωτήσεις:

 

Α)Τι σημαίνει πταισματοδικείο? Τι ποινές βάζει?

Β) Τι προβλέπει ο νόμος για διατάραξη κοινής ησυχίας?

Γ) Θέλω δικηγόρο?????????

Δ)Θέλω μάρτυρες??????

Ε) Ο αγαπημένος μου γείτονας πρέπει να εμφανιστεί στο δικαστήριο? Μπορεί να σταθεί η μήνυση χωρίς τη παρουσία του?

ΣΤ) Any other ideas?

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Πας, πλερώνεις το πρόστιμο για διατάραξη κοινής ησυχίας (γύρω στα 200 ευρώ) και τελειώνει η ιστορία. Και την άλλη φορά να θεωρείς στάνταρ ότι θα πληρώσεις το πρόστιμο. Φίλος μου που διοργανώνει κάθε χρόνο πάρτι, φροντίζει να το συνδιοργανώνει με φίλους και μοιράζονται τα έξοδα (και το πρόστιμο).
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Opera/8.01 (J2ME/MIDP; Opera Mini/2.0.4062/1316; en; U; ssr))

 

Ίσως στο 1564 της τηλεφωνικής εξυπηρέτησης του πολίτη να βρεις απαντήσεις για τα ερωτήματα σου. Το καλείς από σταθερό με χρέωση μιας αστικής μονάδας. Ελπίζω να σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΠΡΟΘΕΣΗ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΠΡΟΣΤΙΜΟ.

 

Ελεος πια, Σαββατο ηταν, Ιουλιος ηταν και 1.30 το βραδυ ηταν, δεν ηταν καθημερινη 4 τα χαραματα.

 

και δεν τους εχουμε ενοχλησει ποτε τους γειτονες ενω ανεχομαστε απο δαυτους τα μυρια οσα.... :( :( :( :(

 

@mvagustagm2000, thanks, θα δοκιμασω το νουμερο...

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Α)Τι σημαίνει πταισματοδικείο? Τι ποινές βάζει?

 

Δικαστήριο που δικάζει πταίσματα (τα μικρότερα σε βαρύτατα εγκλήματα), δηλ. το κατώτερο ιεραρχικά ποινικό Δικαστήριο

 

Β) Τι προβλέπει ο νόμος για διατάραξη κοινής ησυχίας?

 

Αρ. 417 ΠΚ: Κράτηση (από 1 μερα έως ένα μήνα) ή πρόστιμο (από 29 έως 590 Ε)

 

Γ) Θέλω δικηγόρο?????????

 

Όχι.

 

Δ)Θέλω μάρτυρες??????

 

Όχι απαραίτητα εκτός αν θές να πολεμήσεις την υπόθεση π.χ. δεν ενοχλούσαμε, δεν ήταν δυνατά η μουσική κλπ.

 

Ε) Ο αγαπημένος μου γείτονας πρέπει να εμφανιστεί στο δικαστήριο? Μπορεί να σταθεί η μήνυση χωρίς τη παρουσία του?

ΣΤ) Any other ideas?

 

Όχι δεν χρειάζεται να έρθει και μάλλον δεν θα έρθει.

Link to comment
Share on other sites

Thanks ntz... Στα 29 ευρω συμβιβαζομαι.... :p

 

Δηλαδη εγω δε δικαιουμε να μαθω ποιος ηταν αυτος που με εσυρε στα δικαστηρια? δε πρεπει να ερθει να πει την ιστορια του? Κρυβεται πισω απο ενα ανωνυμο τηλεφωνημα?

 

Κατι ακομα: Αν καταδικαστω, γραφεται στο ποινικο μου μητρωο??????

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

κανεις κατι παρα μα παρα πολυ απλο. δεν θα πας στην δικη. θα αναβληθει για επομενη ημερομηνια, ισως και για τον επομενο χρονο και σιγα σιγα θα διαγραφει. ειναι πολυ απλο. δεν πας, διοτι εισαι σε ταξιδι, κατι ετυχε. ολοι το κανουνε σε τετοιες απλες καταστασεις.
Link to comment
Share on other sites

Thanks ntz... Στα 29 ευρω συμβιβαζομαι.... :p

 

Δηλαδη εγω δε δικαιουμε να μαθω ποιος ηταν αυτος που με εσυρε στα δικαστηρια? δε πρεπει να ερθει να πει την ιστορια του? Κρυβεται πισω απο ενα ανωνυμο τηλεφωνημα?

 

Κατι ακομα: Αν καταδικαστω, γραφεται στο ποινικο μου μητρωο??????

 

Το τηλεφώνημα σε καμμια περίπτωση δεν μπορεί να είναι ανώνυμο, η αστυνομία για να επέμβει έχει και το ονοματεπώνυμο και τηλέφωνο και τη δ/ση του μυνητή.

Αν θες να μάθεις ποιος ήταν θα πρέπει να πάς στο αστυνομικό τμήμα και να ζητήσεις αντίγραφο του βιβλίου συμβάντων (ΒΑΣ) για την συγκεκριμένη ημέρα.:shifty:

Αν και πιστεύω οτι η κλήτευση απο το πατισματοδικίο θα έπρεπε να γράφει.

"We all have the ability, our choices make the difference ":baby:
Link to comment
Share on other sites

Πως είναι δυνατον να συμβαίνει κάτι τέτοιο?

Αναφέρομαι στο να μη παραστει στη δικη και να μην υπάρξουν κυρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

κανεις κατι παρα μα παρα πολυ απλο. δεν θα πας στην δικη. θα αναβληθει για επομενη ημερομηνια, ισως και για τον επομενο χρονο και σιγα σιγα θα διαγραφει. ειναι πολυ απλο. δεν πας, διοτι εισαι σε ταξιδι, κατι ετυχε. ολοι το κανουνε σε τετοιες απλες καταστασεις.

 

Για να το κάνει αυτό και να πάρει αναβολή η δίκη δεν θα πρέπει να εμφανιστεί δικηγόρος ο οποίος τον εκπροσωπεί και να πεί πχ οτι είναι άρρωστος ή τα ξίδι η ήήήή΄?

εισαι σίγουρος οτι δεν υπάρχει περίπτωση να καταδικαστεί "ερήμην"?

"We all have the ability, our choices make the difference ":baby:
Link to comment
Share on other sites

Το τηλεφώνημα σε καμμια περίπτωση δεν μπορεί να είναι ανώνυμο, η αστυνομία για να επέμβει έχει και το ονοματεπώνυμο και τηλέφωνο και τη δ/ση του μυνητή.

Αν θες να μάθεις ποιος ήταν θα πρέπει να πάς στο αστυνομικό τμήμα και να ζητήσεις αντίγραφο του βιβλίου συμβάντων (ΒΑΣ) για την συγκεκριμένη ημέρα.:shifty:

Αν και πιστεύω οτι η κλήτευση απο το πατισματοδικίο θα έπρεπε να γράφει.

 

Θα το κανω τοτε... Τη κλητευση δεν την εχω δει ακομα, με ενημερωσε η γιαγια τηλεφωνικος οτι ηρθε...

 

Και σκεφτειτε πως τη προηγουμνεη ειχα παει σε ολους να τους πως για το παρτυ κλπ κλπ

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Επίσης οι δικαστές δεν είναι πάντα αυτό που νομίζουμε, υπάρχει περίπτωση να σου επιβληθει το μικρότερο πρόστημο αν όχι καθόλου... Μίλησες για γεννέθλια έτσι; Ο δικαστής μπορεί να το λάβει υπ'όψιν του και να σε απαλλάξει απο τις "κατηγορίες". Δεν γράφεται στο Π.Μ. παρά μόνο αν κάνεις φιλακή (με τον Καπαιτανάκη η όχι :p )
Link to comment
Share on other sites

Tha pas sto dikastirio, tha to paikseis kalo paidi, tha peis ola ta elafruntika (eixa genethlia, den exw ksanakanei party, eixa enimerwsei tous geitones, nomizame oti den einai arketa dunata, fere kai kana martura na pei oti den itan kai poly dunata, den exw ksanafaei prostimo oute gia paranomo parkarisma). E an den einai ekei eite o mpatsos pou irthe ekeino to vrady (ki an thumatai kai kai) h o geitonas na se antikrousoun, tote tha exeis fantazomai perissoteres pithanotites na peseis sta malaka.

 

PS: Sorry gia ta greeklish

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και το ενδεχόμενο να αποσυρει τη μηνυση. Ισως ειχε προβλημα υγείας και πανω στον πονο του (λέω εγώ τώρα) να κάλεσε την αστυνομία. Για να δουμε τι θα γινει μεχρι τη δικη.
Link to comment
Share on other sites

καλα μιλαμε αυτοι οι γειτονες δεν εχουν τον θεο τους!

στα παιδια τους να τα βρουνε!

ελπιζω να εμφανιστει και αυτος που σε κατηγγειλε να τον δεις καταματα!

και να ντραπει!

ωρες ωρες νοιωθω πολυ τυχερος οταν κανω παρτυ στο σπιτι μου με πολυ δυνατα μουσικη και ουτε ενας δεν λεει τιποτα.

και ακομα και μεσημερι να εχουμε δυνατα μουσικη παλι δεν λενε τιποτα.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Kala που δεν μενουμε κοντά! :wacko:

Ειπαμε μια στο τοσο, σε γενεθλια, επετειο κλπ και το παρτυ σου να κανεις και το γλέντι σου κι ό,τι θες.

Αλλα να γινεται σε μονιμη βάση και μαλιστα να βαζεις και το μεσημερι δυνατη μουσικη, όχι κι έτσι βρε Μπιλάκο!

Link to comment
Share on other sites

καλα μιλαμε αυτοι οι γειτονες δεν εχουν τον θεο τους!

στα παιδια τους να τα βρουνε!

ελπιζω να εμφανιστει και αυτος που σε κατηγγειλε να τον δεις καταματα!

και να ντραπει!

ωρες ωρες νοιωθω πολυ τυχερος οταν κανω παρτυ στο σπιτι μου με πολυ δυνατα μουσικη και ουτε ενας δεν λεει τιποτα.

και ακομα και μεσημερι να εχουμε δυνατα μουσικη παλι δεν λενε τιποτα.

Kαλά μη νομίζεις οτι δεν τους ενοχλεί. Απλά δε μιλάνε. Το κρατάνε μέσα τους και κάποια στιγμή σπάνε και σου κάνουν παρατήρηση/μήνυση, αστυνομίες κλπ.

Το πιο καλό είναι όταν θα έχεις τη γιορτή σου να καλέσεις τους γειτόνους. Δε θα έρθουν, αλλά τουλάχιστον θα ξέρουν οτι τους σκέφτηκες... Ή την άλλη μέρα δώστους ενα γλυκό...:)

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να μην γράφονται πράγματα που μπορεί να προκαλέσουν ζημιά....Αν δεν πάτε σε ένα Δικαστηρίο....απλά δικάζεστε ερρήμην. Απλό είναι, εκτός αν έχετε λόγο για αναβολή (είτε στο πρόσωπο συνηγόρου είτε στο πρόσωπο κατηγορουμένου) και φυσικά να πάει κάποιος να ενημερώσει το Δικαστηρίο. Από μόνο του το Δικαστηρίο δεν δίνει αναβολή και σε δικάζει ερρήμην χωρίς καμμία ενοχή για το ο,τι δεν πήγες (τελείως απλοικά βεβαια καθότι το Δικαστήριο ελέγχει την κλήτευση και άλλα πράγματα και επίσης ανάλογα με την βαρύτητα διαφέρει και ο βαθμός αυστηρότητας)

 

Τα πταίσματα ΔΕΝ γράφονται στο Ποινικό μητρώο.

 

Η διατάραξη κοινής ησυχίας διώκεται αυτεπαγγέλτως, οπότε δεν χρειάζεται έγκληση, δηλ. επώνυμη μύνηση. Αρκεί και μιά ανώνυμη καταγγελία στην αστυνομία προκειμένου να κινηθεί η όλη διαδικασία. π.χ. ένα ανώνυμο τηλεφώνημα. Βέβαια δεν αποκλείεται η αστυνομία να έχει ζητήσει τα στοιχεία ταυτότητος του καταγγελοντος οπότε ίσως βρείς άκρη ή ακόμα καλύτερα να έχει γίνει επώνυμη καταγγελία. Απλά αμφιβάλλω αν θα έχει συμβεί έτσι.....

Link to comment
Share on other sites

Kαλά μη νομίζεις οτι δεν τους ενοχλεί. Απλά δε μιλάνε. Το κρατάνε μέσα τους και κάποια στιγμή σπάνε και σου κάνουν παρατήρηση/μήνυση, αστυνομίες κλπ.

Το πιο καλό είναι όταν θα έχεις τη γιορτή σου να καλέσεις τους γειτόνους. Δε θα έρθουν, αλλά τουλάχιστον θα ξέρουν οτι τους σκέφτηκες... Ή την άλλη μέρα δώστους ενα γλυκό...:)

να καλεσω γειτονες που τους λεω ενα γεια??

αν εννοεις την πολυκατοικια που μενω...ναι! αφου αυτοι ειναι οι φιλοι μου!

μια οικοδομη:D ειμαστε στην ιδια ηλικια μεγαλωσαμε μαζι κτλ ξερεις.

οποτε προβλημα οικοδομης δεν τηθεται.

μαλιστα επειδη εχουμε και διαφορα γουστου στην μουσικη ειχαμε και ωραρια.

και ο απο κατω μου που ακουει trance κτλ μπορει 1 τα χαραματα να μας πεταξει κανενα 5λεπτο τρηξιμο!!

Kala που δεν μενουμε κοντά! :wacko:

Ειπαμε μια στο τοσο, σε γενεθλια, επετειο κλπ και το παρτυ σου να κανεις και το γλέντι σου κι ό,τι θες.

Αλλα να γινεται σε μονιμη βάση και μαλιστα να βαζεις και το μεσημερι δυνατη μουσικη, όχι κι έτσι βρε Μπιλάκο!

σε μονιμη βαση οχι βρε garfield μου!αλλα με το που βγηκε η κοματαρα της πεγκυ εκει ολο τερμα ηταν!:p

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Πες ότι ειστε όλοι φιλοι. Αλλιώς ειναι έτσι. Πότε ο ένας, ποτε ο άλλος. Αν εχετε μεγαλώσει και μαζί.. Που το απροσωπο το δικό μας.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε καλως εκανες παρτυ αν πας στη δικη υπαρχει πιθανοτητα να βγεις αθωος, κατα 90% ακουμε που σου λεω, οι δικαστες δεν ειναι ολοι χασαπηδες ειδικα εσυ που εισαι νεος το βλεπουν και αυτο πριν το παρτυ ομως ειχες ενημερωσει οτι θα το εκανες? αν ναι ακομα καλυτερα παντως μη φοβασαι δεν νομιζω καν να γραφτει και στο μητρωο ελεος δηλαδη. οσο αναφορα τη μουσικη και φυλακη να με βαλουνε δεν με νοιαζει με αυτη ζω με αυτη κοιμαμαι
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Πας, πλερώνεις το πρόστιμο για διατάραξη κοινής ησυχίας (γύρω στα 200 ευρώ) και τελειώνει η ιστορία. Και την άλλη φορά να θεωρείς στάνταρ ότι θα πληρώσεις το πρόστιμο. Φίλος μου που διοργανώνει κάθε χρόνο πάρτι, φροντίζει να το συνδιοργανώνει με φίλους και μοιράζονται τα έξοδα (και το πρόστιμο).

:P ρε παιδια με κανα 500ε σας κοβω καθε φορα δεν κλεινεται κανα μπαρακι πιο καλα θα ναι...

Link to comment
Share on other sites

:P ρε παιδια με κανα 500ε σας κοβω καθε φορα δεν κλεινεται κανα μπαρακι πιο καλα θα ναι...

+1

Δίκιο έχει ο φίλος....;)

Δεν είναι λογική αυτή...

Link to comment
Share on other sites

 

Τα πταίσματα ΔΕΝ γράφονται στο Ποινικό μητρώο.

 

Η διατάραξη κοινής ησυχίας διώκεται αυτεπαγγέλτως, οπότε δεν χρειάζεται έγκληση, δηλ. επώνυμη μύνηση. Αρκεί και μιά ανώνυμη καταγγελία στην αστυνομία προκειμένου να κινηθεί η όλη διαδικασία. π.χ. ένα ανώνυμο τηλεφώνημα. Βέβαια δεν αποκλείεται η αστυνομία να έχει ζητήσει τα στοιχεία ταυτότητος του καταγγελοντος οπότε ίσως βρείς άκρη ή ακόμα καλύτερα να έχει γίνει επώνυμη καταγγελία. Απλά αμφιβάλλω αν θα έχει συμβεί έτσι.....

 

 

I see...

 

Αυτο ειναι σημαντικο γιατι δε θα ηθελα για μια βλακεια να εχω κατι στο ποινικο μου μητωο...

Οι αστυνομοι που κανανε τη μυνηση θα ειναι εκει?

 

Μου φανηκαν πολυ ενταξει τυποι, ουτε τσαμπουκαδες οθτε τιποτα, μου εξηγησαν ευγενεστατα τι θα συμβει κλπ κλπ

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ Κώστα,

 

 

απο δώ και πέρα λοιπόν, μόλις παίζει το Walkman του γείτονα, καταγγελία και μήνυση...

υποτίθεται οτι αυτά είναι αμοιβαία σε μια γειτονία, αν μερικοί δεν το καταλαβαίνουν, πίσσα και πούπουλα...

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...