Jump to content

www.last.fm


Cristina
 Κοινοποίηση

Πώς σας φαίνεται ο Last.fm;  

103 members have voted

  1. 1. Πώς σας φαίνεται ο Last.fm;

    • Μου άρεσει
      69
    • Δεν μου άρεσει
      8
    • Αδιάφορο
      26


Recommended Posts

Αυτό το ενδιαφέρον site που ο σκοπός του είναι να καταγράφει τα τραγούδια που ακούμε στο profile μας (αφού έχουμε γραφτεί σε αυτό) με ένα plugin για τον player μας. :)

 

Όταν έχουν καταγραφεί αρκετά τραγούδια ώστε να μπορεί να έχει δημιουργηθεί λιγάκι το μουσικό μας profile, τότε αρχίζει και μας βγάζει γείτονες που έχουν λίγο ή πολύ, ίδια μουσικά ακούσματα με μας.

 

Επίσης, με τον player του Last.fm μπορούμε να ακούμε OnLine μουσική (καλύτερα να μην το δοκιμάσετε όμως αν δεν έχετε DSL) με καλή ποιότητα ήχου (128 kbps). Σαν απλοί χρήστες έχετε περιορισμένες επιλογές για σταθμούς, αν κι εμένα προσωπικά δεν με χαλάει καθόλου μιας και βολεύομαι με αυτά που μου βάζει διαλέγοντας να ακούσω similar artists από κάποιους αγαπημένους καλλιτέχνες.

Οι subscribers μπορούν να ακούνε και τα αγαπημένα τους τραγούδια (αυτά που έχουν βάλει σαν αγαπημένα τους στο profile τους), τα αγαπημένα τραγούδια και τα personal radios των φίλων τους, των γειτόνων τους, ή άλλων μελών του Last.fm, τα tags που έχουν φτιάξει οι ίδιοι ή άλλοι και δεν θυμάμαι τι άλλα. :p

Καθώς και να φτιάχνουν τα δικά τους chart images για υπογραφές σε forums, σε blogs ή για τις προσωπικές τους σελίδες.

Όσοι όμως δεν θέλουν να γίνουν subscribers και θέλουν να έχουν ένα τέτοιο chart image, μπορούν να χρησιμοποιήσουν ένα από τα πάρα πολλά που υπάρχουν είτε από άλλα μέλη, είτε από τα default του site. Λεπτομέρειες μπορείτε να βρείτε εδώ. :)

 

Από το σύνολο των ακουσμάτων μας, δημιουργούνται charts που αν ήμαστε σε κάποιο group μπορούμε να δούμε τι ακούνε τα μέλη του group κάθε εβδομάδα.

Υπάρχουν πολλά groups για καλλιτέχνες, για είδη μουσικής, για χώρες, για πόλεις, για οτιδήποτε μπορεί να φανταστεί κάποιος, μπορεί να κάνει κι ένα δικό του group.

 

Ακόμα, μπορείτε να δείτε τα charts μιας χώρας και πόσα μέλη έχει στον Last.fm.

Για την Ελλάδα, δείτε εδώ. :)

 

Είναι ίσως το πιο ενδιαφέρον site που έχω βρει ποτέ και δεν το έχω βαρεθεί ούτε μια στιγμή εδώ και 1,5 χρόνο που είμαι μέλος! :)

Επειδή όμως έχω γράψει πάαααρα πολλά, καλύτερα να το εξερευνήσετε μόνοι σας για να είναι πιο απολαυστικό! :D

 

Όποιον τον ενδιαφέρει και θέλει, θα τον περιμένουμε και στο group του MyPhone.gr. :)


Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πολυ ενδιαφερον σαν ιδεα.

"Θα το επιχειρησω" :D

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

To έχω ήδη...όντως πολύ ωραίο και χρήσιμο!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Σε τί δυσκολεύεσαι; :)

 

Μάλλον στο οτι είμαι πρώην ξανθιά :p οκ το έφτιαξα χάρη στον Xourxou thanks :D

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Το κακο ειναι οτι δεν βλεπει filenames. Πρεπει να φτιαξουμε τα mp3 tags μας :D
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον στο οτι είμαι πρώην ξανθιά :p οκ το έφτιαξα χάρη στον Xourxou thanks :D

OK then! :D

 

Το κακο ειναι οτι δεν βλεπει filenames. Πρεπει να φτιαξουμε τα mp3 tags μας :D

Ναι, όντως. Είναι μία από τις «παραξενιές» του plugin. :worry:


Link to comment
Share on other sites

Αυτό το recommendations radio, όσες φορές το έχω δοκιμάσει παίζει κυριολεκτικά οτι να 'ναι. Ούτε ένα καλό κομμάτι δεν έχει βγάλει μέχρι στιγμής. Τι στο καλό;
Link to comment
Share on other sites

γραφτηκα κ εγω,για να δουμε ..:shifty:

 

+1 και απο εμενα!

Fiat Coupe:Διαχρονικός έρωτας Η αλλιώς Ferrari του λαού,ετσι χαρακτηριστικε απο τους Ιταλους...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Para polu kali fasi!, alla variemai na asxolithw auti ti periodo..:baby:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικο... και πολυ χρησιμο!

:D

Μεχρι τωρα οποτε με ρωτουσαν φιλοι στο msn για το τι ακουω αναγκαζομουν να στελνω τα playlists. Πολυ χρησιμη μου φανηκε η δυνατοτητα να βλεπεις similar artists, ανακαλυψα σε δυο μερες χρησης πολυ και καλη μουσικη. Ενα ευχαριστω στα παιδια που μας το εκαναν γνωστο.

 

To μονο αρνητικο που αναφερθηκε και πιο πανω ειναι τα tags που πρεπει να φτιαξει κανεις, και οταν μιλαμε για χιλιαδες mp3 ειναι πραγματικα πολυ δουλεια.

 

user page

recent tracks

http://imagegen.last.fm/basicrt10/recenttracks/faith76.gif

FNK Creative Workshop

http://fb.com/fnk.creative

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αυτο με τα mp3 γινεται γιατι το plugin δεν διαβαζει επιτηδες filename (feature not a bug) για να μην κραταει στοιχεια εαν προκειται για mp3, cd etc.
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν το καταλαβαμε. Αλλα γιατι εσβησες τα παρακακμιακα απ'την λίστα σου? :lol:
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα και εγκατεστησα το plug-in... Καθως παιζουν τραγουδια στο media player, το last.fm τα κανει scrobbling.... Αλλα και παλι δεν καταλαβαινω πως δουλευει...? Φαινονται στο profile μου? Και αυτη την υπογραφη που εχουν αρκετοι.... που δειχνει τι τραγουδια ακουν κατα κυριο λογο... που την βρισκω?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

1)Ναι, φαίνονται στο profile σου και μπορείς να τα δεις και εσύ πηγαίνοντας σε αυτό.

 

2)Την υπογραφή μπορείς να την βάλεις στο site/forum/blog σου. Για να το κάνεις πηγαίνεις στο profile σου, επιλέγεις ποιο charts σου θες (top artist, top tracks, recent tracks) να έχεις, πατάς από κάτω από αυτό που θέλεις εκεί που λέει "Put this on your website/blog". Σε βγάζει σε μια σελίδα όπου επιλέγεις το style που θες να έχει και σου δίνει codes για το MySpace και για ΒΒcode (forums)...

 

Simple and easy!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Τωρα το δοκιμαζω κι εγω.:)

 

Δεν το καταλαβα αυτο με την υπογραφη Dessert....

 

 

Akyro!Το βρηκα!Μια ερωτηση.Αυτο ανανεονεται αυτοματα?

 

Και απαντω μονος μου:Προφανως ναι!:lol:

ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου αρέσει αν και ακόμα το ψάχνω...

:)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Επίσης καλό θα ήταν να προσέξετε λίγο τις υπογραφές σας γιατί βγαίνουν εκτός ορίων. ;)

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...