Jump to content

Καθαρισμός προσώπου


Ilias1908
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Exei xrhsimopoihsei kaneis auto pou diafhmizetai teleutaia sthn tv ths clean&clear?pou leei oti exafanizontai ta spurakia se 4 wres????

 

το ειχε παρει ενας εφηβος ασθενης μου.συγκεριμενα προχτες μιλουσαμε για αυτο και μου ειπε πως τουλαχιστον αυτο που εκεινος προσεξε ειναι πως "ωριμαζει" πιο γρηγορα το σπυρακι ..

 

απο οσο μου ειπε,μην περιμενεις θαυματα:O

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 386
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ξερετε καμια ενυδατικη κρεμα-αλοιφη, η οποια να ΜΗΝ ειναι λιπαρη; (λογω σπυρακιων)

 

:worry:

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω πολυ λυπαρο δερμα, βγαζω ελαχιστα σπυρακια για την ακμη μου ξερει κανεις να μου προτεινει μια κρεμα, οχι απαραιτητα για τα σπυρακια αλλα κυριως για να κανει το προσωπο ενυδατωμενο και απαλο. γενικα θελω να περιποηθω οσο το δυνατον καλυτερα το προσωπο μου.
Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να πατε σε δερματολογο να ρωτησετε για μια ενυδατικη κρεμα μη λιπαρη ή στα Hondos(π.χ. στην Clinique) αλλα αν θελετε να αποφυγετε τιποτα ακριβες κρεμες, μπορειτε να δειτε και σε φαρμακειο. Εγω προσωπικα χρησιμοποιω την κρεμα προσωπου της Bepanthon και ειμαι καταευχαριστημενη.:)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα.

Αλλά ο συνδιασμός αυτών των 2 εξαφανίζουν τα σπυράκια ΤΕΛΕΙΩΣ!!!

Μιλάω για χρήση 2 φορές την ημέρα πρώτα βάζεις αυτό της avene

και μετά βάζεις τον αφρό της Sebamed Clearface.

 

 

Μάνο, είχα επίσης δοκιμάσει τα πάντα, τώρα χρησιμοποιώ αυτόν το συνδυασμό και πραγματικά εξαφανίζει τα σπυράκια τελείως!! Ευχαριστώ! -το είχα πάρει απόφαση ότι δε θα βρώ κάτι να έχει αποτελέσματα- καταπληκτική συμβουλή!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω που τωρα πλεον δεν εχω πολλα σπυρακια, αλλα εχω κοκκινα σημαδια στο προσωπο μου, τι μου προτινεται να δοκιμασω;

 

Παντως τα σπυρακια στην περιπτωση μου φυγανε εντελως απο μονα τους. Να φανταστειτε, επειδη ειχα σπαστει, ουτε ειδικο σαπουνι δεν χρησιμοποιουσα. Μονο νερο. Και ποιος ξερει. Φαινεται ηρθε η ωρα τους να φυγουν

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Το avene μετά απο χρήση 2-3 μηνών μου προκάλεσε ξηροδερμία στο πρόσωπο (ειδικά στην αρχή ήταν πολύ χάλια) που δεν λέει να φύγει με τίποτα... Θα πάω σε δερματολόγο μια απ αυτές τις μέρες άλλα μέχρι τότε έχω γ#$^&$ στις κρέμες
Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να πατε σε δερματολογο να ρωτησετε για μια ενυδατικη κρεμα μη λιπαρη ή στα Hondos(π.χ. στην Clinique) αλλα αν θελετε να αποφυγετε τιποτα ακριβες κρεμες, μπορειτε να δειτε και σε φαρμακειο. Εγω προσωπικα χρησιμοποιω την κρεμα προσωπου της Bepanthon και ειμαι καταευχαριστημενη.:)

Πραγματικά είναι καταπληκτική κρέμα. Έχω δοκιμάσει διάφορες εταιρίες και ακριβές και φαρμακευτικές που είναι πιο οικονομικές αλλά αυτή είναι πραγματικά ενυδατική

Bazinga!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω που τωρα πλεον δεν εχω πολλα σπυρακια, αλλα εχω κοκκινα σημαδια στο προσωπο μου, τι μου προτινεται να δοκιμασω;

 

Ap oso xerw ta kokkina shmadia feugoun mona tous me ton kairo...den exw akousei gia kapoio proion pou na ta 'svhnei'.An kanw lathos diorthwste me...

BMW RULES
Link to comment
Share on other sites

Mονο με κρεμες πιλινγκ. Αν διατιθεσαι να βαλεις κατι τετοιο.;)

Αλλιως ναι με τον καιρο. Αν τα σημαδια ειναι πολυ εντονα μπορεις να πας στον δερματολογο, ισως σου κανει ενα χημικο πιλινγκ που ειναι πιο αποτελεσματικο, απο οτι εχω ακουσει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οχι μωρε, ενταξει. Ευτυχως δεν τα πειραζα πολυ τα σπυρακια, κ τα σημαδια δεν ειναι κ τοσο εντονα. Οποτε υπομονη... :O

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα.

Αλλά ο συνδιασμός αυτών των 2 εξαφανίζουν τα σπυράκια ΤΕΛΕΙΩΣ!!!

Μιλάω για χρήση 2 φορές την ημέρα πρώτα βάζεις αυτό της avene

και μετά βάζεις τον αφρό της Sebamed Clearface.

 

 

Μάνο, είχα επίσης δοκιμάσει τα πάντα, τώρα χρησιμοποιώ αυτόν το συνδυασμό και πραγματικά εξαφανίζει τα σπυράκια τελείως!! Ευχαριστώ! -το είχα πάρει απόφαση ότι δε θα βρώ κάτι να έχει αποτελέσματα- καταπληκτική συμβουλή!

 

:) :D

Όντως είναι απίστευτος συνδιασμός εγώ τώρα χρησιμοποιώ μόνο

τον αφρό sebamed για καθαρισμό πόρων μαζί με βούρτσα για

scrubbing.

Τώρα μου βγήκαν κάποια λόγω άγχους πανελλαδικών αλλά εντάξει

δεν με νοιάζει μετά τις πανελλαδικές μπορούν να γίνουν όλα.

;)

 

@Sofi-K

Χημικό πίλινκ σαν την Samantha Jones στο Sex and the City που έκανε

και μετά η μούρη της ήταν σαν τον κόλο της μαιμούς

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

@Sofi-K

Χημικό πίλινκ σαν την Samantha Jones στο Sex and the City που έκανε

και μετά η μούρη της ήταν σαν τον κόλο της μαιμούς

Οντως το προσωπο κοκκινιζει για λιγο μετα, αλλα ενταξει εννοειται εκει υπερβαλανε ε.:lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Παιδια εγω που τωρα πλεον δεν εχω πολλα σπυρακια, αλλα εχω κοκκινα σημαδια στο προσωπο μου, τι μου προτινεται να δοκιμασω;

 

 

Καταρχάς να πώ ότι τα σημάδια από τα σπυράκια κάνουν 6-8 μήνες να "σβήσουν" . Με μια κρέμα επιταχύνεις τη διαδικασία ή/και βελτιώνεις το αποτέλεσμα.

 

Μία κρέμα ενυδάτωσης που βοηθάει πολύ είναι η κρέμα με άρνικα από το φαρμακείο (μία κρέμα που να λέγεται άρνικα για να εξασφαλίσουμε ότι είναι το κύριο συστατικό). Τέτοια κρέμα έχει και η apivita, η nelson's, επίσης και μία εταιρεία που λέγεται Jurlique και δεν περιέχει καθόλου χημικά. Προειδοποιώ κάθε ενδιαφερόμενο ότι οι κρέμες αυτές (καθώς και όλες οι κλασσικές κρέμες ανάπλασης για σημάδια και ουλές) δεν είναι τόσο μη λιπαρές, χωρίς βέβαια να δημιουργούν πρόβλημα, απλώς δεν είναι η κλασσική υφή gel που μας αρέσει να χρησιμοποιούμε εμείς που έχουμε ακμή.

 

Η κρέμα άρνικα κάνει ακόμη και για μαύρους κύκλους και πρώτες ρυτίδες, δηλαδή... πασαλείβεις όλο το πρόσωπο και τα μάτια και λύνεις όλα σου τα προβλήματα. Είναι πολύ φτηνή και πραγματικά έχει αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

Για την περίοδο που υπάρχει ακμή ακόμη, δε γίνεται να χρησιμοποιούμε κρεμες ανάπλασης.

Εγώ χρησιμοποιώ την κρέμα καλέντουλα της apivita. Κάνει 5 ευρώ και είναι πολύ μεγάλη ποσότητα.

Η καλέντουλα έχει έντονες αντισηπτικές ιδιότητες και γενικά κατευνάζει όλους τους ερεθισμούς. Χρησιμοποιείται σε πολλά σκευάσματα αλλά όταν είναι σε κρέμα ως κύριο συστατικό, έχει πολύ καλά αποτελέσματα, σε κάθε είδους ερεθισμούς, ακόμη και στις αλλεργίες! Για την ακμή είναι η καλύτερη που έχω δοκιμάσει γιατί ηρεμεί το δέρμα, μειώνει τα σπυράκια και ενυδατώνει. Κάποιες φορές την ενισχύω με αιθέριο έλαιο tea tree (επίσης αντισηπτικό) και γλιτώνω την έξαρση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ρε παιδια για τα σπυράκια τα κόκκινα που βγαίνουν από εσώτερικά σαν καρούμπαλο στο κούτελο και είναι κόκκινα και πονάνε τί μπορεί να κάνει κανείς για να φύγουν όταν βγουν?? Να βάλει κανα ιώδιο βοηθάει??

Yπάρχουν δυο τρόποι για να πετύχεις…

1)ποτέ μη λες όλα όσα ξέρεις

2)

Link to comment
Share on other sites

Ισως. Μονο μην τα πειραξεις καθολου! Αφηνουν σημαδι πανευκολα κ επισης δεν σκανε με τπτ...

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια για τα σπυράκια τα κόκκινα που βγαίνουν από εσώτερικά σαν καρούμπαλο στο κούτελο και είναι κόκκινα και πονάνε τί μπορεί να κάνει κανείς για να φύγουν όταν βγουν?? Να βάλει κανα ιώδιο βοηθάει??

 

ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ, όχι ιώδιο στα σπυράκια!!!!!! Υπομονή, συχνός καθαρισμός και να μην τα ζουλάς/πιάνεις/επιχειρείς να σπάσεις. Βάζε αν θες λίγο ταλκ για να "ξεραθούν" πιο γρήγορα αλλά όχι ιώδιο...

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια για τα σπυράκια τα κόκκινα που βγαίνουν από εσώτερικά σαν καρούμπαλο στο κούτελο και είναι κόκκινα και πονάνε τί μπορεί να κάνει κανείς για να φύγουν όταν βγουν?? Να βάλει κανα ιώδιο βοηθάει??

 

 

Εγώ είχα σπυράκια 3-4 χρόνια.Πήγα σε όλους τους δερματολόγους, έκανα όλες τις θεραπείες.Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ;

 

ΤΑ ΕΣΠΑΓΑ συνέχεια και φύγαν.

 

Υ.Γ. Θα σου μείνουν κάποια πολύ μικρά σημαδάκια όμως.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω λιπαρη επιερμιδα κι ειχα προβλημα..πηρα ενα ειικο προιον απο το φαρμακιο που χρισημοποιω οταν εμφανιζεται το προβλημα κι τωρα οκ..:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Εγω τα ξεφορτωθηκα πλεον, φτου φτου επιτελους...

Κανα καλο scrub, απολεπιστικο προιον οχι πολυ "δυνατο" ξερει κανεις/καμια;:worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ψαξτε το σαπουνι propoline στα φαρμακεια. ειναι πολυ καλο. εγω αυτο παιρνω. ειναι απο θυμαρι και μυριζει ωραια.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας , ξερει κανεις τι ειναι ακμη πολυμορφη ?Ενας φιλος μου , μου ζητησε να το ρωτησω γιατι μπορει να εχει και θελει να παει σε δερματολογο.Ουτε ο ιδιος ξερει καλα καλα τι ειναι.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

αφου ειδα και αλλο ενα θεμα,ας πω και γι αυτο,γνωριζει κανεις κανεναν ΚΑΛΟ δερματολογο να μου συστησει και να γνωριζει αν ξερει να αντιμετωπισει αυτη τη σπανια παθηση?και αν καποιος την εχει πως την αντιμετωπισε?
Nokia 5110, Nokia 3210,Nokia 3310, Nokia 8310,Nokia , Sony Erricson W800i, Siemens SX1, Motorola Razor v3, Samsung U100, Samsung U600,iphone 3G(για 5χρονια!), Iphone 4, Samsung Galaxy s3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...