Jump to content

P990i: Ερωτήσεις και προβλήματα μόνο


florinaperis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ερωτήσεις και προβλήματα για το Sony Ericsson P990i.

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χθές παρέλαβα ένα p990i από το expansys. Μετά την πρώτες Θετικές και αρνητικές εντυπώσεις διαπίστωσα το εξής σοβαρό πρόβλημα.

Δεν μπορείς να μεταβώ κατευθείαν σε ελληνικούς χαρακτήρες όταν αναζητώ ένα όνομα με κλειστό το καπάκι. Συγκεκριμένα πρέπει να πατήσω πολλές φορές το γράμμα για να με πάει στο αντίστοιχο Ελληνικό.

Μήπως γνωρίζει κάποιος πως μπορεί να διορθωθεί αυτό το πρόβλημα.

 

Ολα τα ονόματα που έχω στον τηλεφωνικό κατάλογο είναι με ελληνικούς χαρακτήρες.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

@snikolo

 

Aν κρατησεις πατημενο το πληκτρο θα μεταβει αυτοματα στο τελευταιο γραμμα πριν το ελληνικο, οποτε κανεις μετα αλλο ενα πατημα και ιδού... :)

Αυτο γινεται σε ολα τα P-Series της SE. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Επισης μπορειτε να βρειτε και πολλες πληροφοριες σχετικα με τα problems & bugs στο παρακατω link...

http://www.esato.com/board/viewtopic.php?topic=128265

 

Υποψην οτι μπορειτε να χρησιμοποιησετε και το γνωστο κολπο του DEMO για να ειναι πιο γρηγορο το P990i. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Πατώντας το πλήκτρο Α για παράδειγμα με πάει στο Α (Αγγλικό) και όχι στο Α (Ελληνικό) το ίδιο συμβαίνει και με όλα τα άλλα γράμματα που είναι ιδια με το λατινικό αλφάβητο.

 

Καμμία άλλη πρόταση;

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... Καλα τα εχω εγω παντα στα αγγλικα. Αυτο το συστημα να εχω στα αγγλικα τις επαφες μου το εχω ανεκαθεν για να μη μου βγαζει αυτο το προβλημα. Λογικα μετα το αγγλικο Ζ θα ειναι και τα ελληνικα contacts, σωστα?

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Πατώντας το πλήκτρο Α για παράδειγμα με πάει στο Α (Αγγλικό) και όχι στο Α (Ελληνικό) το ίδιο συμβαίνει και με όλα τα άλλα γράμματα που είναι ιδια με το λατινικό αλφάβητο.

 

Καμμία άλλη πρόταση;

 

Thanks

 

Ενας άλλος τρόπος είναι να αλλάξεις τα αρχικά γράμματα των επαφών σου με λατινικά.Δηλαδη αν γράψεις το "Αποστολόπουλος" χρησιμοποιόντας το αγγλικό Α τότε θα το βρίσκεις αμέσως πατώντας το πλήκτρο Α.

Οσο για τα ονόματα τα οποία ξεκινάνε από Ελληνικά γράμματα που δεν έχουν αντίστοχα λατινικά (π.χ. Ψ,Θ,Λ,Γ,Δ,Ξ,Σ),αυτά αναγκαστικά θα σκρολάρεις για να τα βρεις.

Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι άσχετο;η μπαταρία στη συσκευασία είναι σύμφωνα με τα λεγόμενα στο forum 950 mah (δεν έχω πάρει ακόμη στα χέρια μου το κινητό, σήμερα θα το πάρω). Υπάρχει περίπτωση να παίζει η μπαταρία του 910;(ειναι 1260 mah).Υποθέτοντας οτι τα περισσότερα mah σημαίνουν οτι η μπαταρία θα κρατάει περισσότερο...
Link to comment
Share on other sites

Paragmati an grafeis me to eswteriko pliktrologio me ABC i abc i Abc tote grafeis 160 xaraktires.An to giriseis omws sta ellinika amesws anevazei +1 minima:(

 

Den einai kati to anisixitiko kai to p900 to ekane alla me mia anavathmisi aposo thimame lithike.......opote perimenoume!

Link to comment
Share on other sites

To θεμα χαρακτηρων παραμενει ως εχει, αλλα ειναι πιο γρηγορη ελαφρως η προσβαση στο μενου ως τωρα.

 

Οσο αναφορα τη μπαταρια του P990i ειναι διαφορετικη σε σχημα απο τα προηγουμενα P-Series οποτε δε ταιριαζει!

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Το σέταρα το κινητό να λαμβάνει τις επικεφαλίδες από τα e-mail μου αλλά στα ελληνικά γράμματα μου βγάζει #@#@%@#$!@# ... μήπως πρέπει να ρίξουμε κανα font μέσα στο κινητό ????

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

Επισης μπορειτε να βρειτε και πολλες πληροφοριες σχετικα με τα problems & bugs στο παρακατω link...

http://www.esato.com/board/viewtopic.php?topic=128265

 

Υποψην οτι μπορειτε να χρησιμοποιησετε και το γνωστο κολπο του DEMO για να ειναι πιο γρηγορο το P990i. ;)

 

 

Ποιό είναι αυτό το κόλπο με το Demo?

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Ποιό είναι αυτό το κόλπο με το Demo?

:blink:

 

Βαλε να παιζει το demo για 10 secs περιπου και μετα πιεσε το πληκτρο επιστροφης στα πλαγια της συσκευης και θα δεις οτι το συστημα του μενου να δουλευει πιο γρηγορα και ομαλα. Ασε το media/video player ανοικτο στο περιβαλλον. Χρησιμοποιει μονο ελαχιστη μνημη...

 

Αυτα... :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε να παιζει το demo για 10 secs περιπου και μετα πιεσε το πληκτρο επιστροφης στα πλαγια της συσκευης και θα δεις οτι το συστημα του μενου να δουλευει πιο γρηγορα και ομαλα. Ασε το media/video player ανοικτο στο περιβαλλον. Χρησιμοποιει μονο ελαχιστη μνημη...

 

Αυτα... :)

 

Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου, αλλά το νιώθω όντως για πιο γρήγορο!

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κάτι σχετικό με προβλήματα σύνδεσης του Ρ990 με το pc:

Το καλώδιο σύνδσης του Κ800 δεν κάνει παρ'ότι φαίνονται ολόιδια.Είχα την φαεινή ιδέα να ξεκινήσω έτσι (συνδέοντας το Ρ990 στο pc μου με το καλώδιο του κ800 για να αφήσω σφραγισμένο το καλώδιο του Ρ990) και μου σπάσανε τα νεύρα από τις επανεγκαταστάσεις του pc suite μέχρι να καταλάβω τι συμβαίνει.:wacko: :superman:

Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν αντιμετωπισα τετοιο προβλημα αλλα κατεβασα το τελευταιο version απο το site της SE. Μετα εκανα εγκατασταση το PC Suite χωρις να εχω συνδεμενο το USB με βαση/κινητο. Κατοπιν εκανα ενα restart και μετα το συνδεσα κανονικα. Απλα προληπτικα οταν κανω backup/restore βγαζω εκτος το firewall.

 

Κανε ενα unistall το PC Suite που εχεις. Ακομα και το παλαιοτερο version απο τυχον αλλα κινητα και μετεπειτα κανε unistall και τα USB drivers της SE απο το Cοntrol Panel. Μετα κανε restart και ξεκινα παλι την εγκατασταση και κανε παλι restart. Δεν ειναι θεμα SE Software αλλα του Bill Gates... :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Phone:CXC 162037 R5A006

Bluetooth:CXC 162058 R4F01

Organizer:CXC 162036 R3A04

CDA:CDA 162007/1 R3A03

 

Περίεργο.Εχω την παραπάνω έκδοση firmware και στο update μου λέει ότι δεν υπάρχει νεότερη έκδοση για το κινητό μου.Νομίζω όμως ότι έχει βγει νεότερη από αυτήν.

Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

Έχει χτυπήσει σε κανέναν Kernel Exe error 3?

Βασικά κανά δυο-τρεις φορές μου χτύπησε αυτό στην εφαρμογή Contacts.. την ώρα που εκτελούσα κάτι άλλο... και είχα πριν τις επαφές..

Βέβαια το κάνει σπάνια.. από προχθές 2-3 φορές, αλλά μετά συνεχίζεις κανονικά.. οπότε δεν με χαλάει, ένα κλικ στο οκ και συνεχίζω!

 

Έχω κάνει update από την πρώτη μέρα.

Το έψαξα και σε άλλα φορουμς και κάποιοι το ψιλοέχουν όπως εγώ συναντήσει.. και διάβασα γενικά ότι αυτό το error 3 είναι στο κλείσιμο κάποιας εφαρμογής όταν κάποια μεταβλητή έχει πάρει τιμή Null..

 

Εδώ κανείς το έχει συναντήσει;

Link to comment
Share on other sites

Έχει χτυπήσει σε κανέναν Kernel Exe error 3?

Βασικά κανά δυο-τρεις φορές μου χτύπησε αυτό στην εφαρμογή Contacts.. την ώρα που εκτελούσα κάτι άλλο... και είχα πριν τις επαφές..

Βέβαια το κάνει σπάνια.. από προχθές 2-3 φορές, αλλά μετά συνεχίζεις κανονικά.. οπότε δεν με χαλάει, ένα κλικ στο οκ και συνεχίζω!

 

Έχω κάνει update από την πρώτη μέρα.

Το έψαξα και σε άλλα φορουμς και κάποιοι το ψιλοέχουν όπως εγώ συναντήσει.. και διάβασα γενικά ότι αυτό το error 3 είναι στο κλείσιμο κάποιας εφαρμογής όταν κάποια μεταβλητή έχει πάρει τιμή Null..

 

Εδώ κανείς το έχει συναντήσει;

 

Μου το εχει κανει και εμενα αλλα απλα ειναι σε μορφη ειδοποιησης και κλεινει αυτοματα τα contacts. Μετα ανοιγουν κανονικα. Δε θα το χαρακτηριζα καν ως bug.

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμενα το κανει αυτο με το Kernel Exe error 3.

Μια ερώτηση Με τη RAM τη γίνεται, ειναι νορμαλ χωρις να εχω ανοικτες εφαρμογες να ειναι 10% free????

Link to comment
Share on other sites

Όχι... Αυτό που σου συμβαίνει είναι γενικό πρόβλημα στο symbian 9,1... Κακή διαχείριση μνήμης, memory leaks κτλ... Αυτό οφείλεται στ’ότι τα προεγκατεστημένα προγράμματα εκτελούνται απευθείας στην ram. Μια εφαρμογή όταν κλείνει δεν ελευθερώνει την μνήμη που έχει δεσμευτεί κατα την λειτουργία της... Αυτά σε πολύ γενικές γραμμές....
Link to comment
Share on other sites

Έχει χτυπήσει σε κανέναν Kernel Exe error 3?

Βασικά κανά δυο-τρεις φορές μου χτύπησε αυτό στην εφαρμογή Contacts.. την ώρα που εκτελούσα κάτι άλλο... και είχα πριν τις επαφές..

Βέβαια το κάνει σπάνια.. από προχθές 2-3 φορές, αλλά μετά συνεχίζεις κανονικά.. οπότε δεν με χαλάει, ένα κλικ στο οκ και συνεχίζω!

 

Έχω κάνει update από την πρώτη μέρα.

Το έψαξα και σε άλλα φορουμς και κάποιοι το ψιλοέχουν όπως εγώ συναντήσει.. και διάβασα γενικά ότι αυτό το error 3 είναι στο κλείσιμο κάποιας εφαρμογής όταν κάποια μεταβλητή έχει πάρει τιμή Null..

 

Εδώ κανείς το έχει συναντήσει;

 

Μου το έχει κάνει κι εμένα αλλά δεν έχω δώσει σημασία επειδή δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα

Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

Osoi kanate anavathmisi sti syskevi sas S.E. P-990i,echete dei allages stin diacheirisi mnimis?

chreiazetai na kanei epanekeinisi i syskevi,synechizei kai yparchei ayto to provlima?

To peire prin apo liges imeres(proigoymeni tetarti,kai to eida kai apo kwnta echtes egw,paidia einai f-o-v-e-r-o!!!) apo germania enas syggenis moy,kai moy leei oti,enw mpainei sto task manager,apenergwpoiei olla ta programmata poy apaschwloyn tin diathesimi mnimi,kai pigainei na anoiksei kapoio allo programma,kai toy emfanizei minyma mi diathesimis mnimis...:worry: :worry: :worry:

echei dwkimasei kaneis kati parwmoio,twra poy einai anavathmismeno me tin teleytaia ekdwsi logismikoy?

pelase help...!

eycharistw ek,twn prwterwn...!!!

THE LEGENT OF ROCK MUSIK IN THE OLL WORLD IS ONE:M E T A L I C A
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα και εγώ να φτιάξω κάποιες ταινίες (σε όλα τα frame 15-29) αλλά δυστυχώς δεν παίζουν. Δοκίμασα και με διαφορετικούς encoders και διαφορετικά μεγέθη (πχ 200mb 500mb 1gb) και πάλι τα ίδια (δεν παίζουν).

Έφαγα ένα κόλημα όταν άκουγα κάποια τραγούδια και ξαφνικά μου έκανε restart. Πέρα απο αυτό σε κάποιες σελίδεσ στο Internet μου έβγαλε NO ENOUGH MEMORY.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...