Jump to content

Πανελλήνιες Εξετάσεις 2007


kostas_pav
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Περιμενω να πας να δείς και να μου πεις εντυπώσεις.Είναι πολλοι οι λόγοι που με κάνουν να χαρακτηρίσω false αυτη την εντύπωση για τη φοιτητική ζωή.Δηλαδή Urban Legend.

 

Το πρώτο που θα γίνει είναι οτι θα δεις ένα εντελώς άλλο κλίμα μέσα στο αμφιθέατρο/αίθουσα.Ο καθείς εκεί μέσα είναι βρώμικος,κοιτά τον εαυτό του,με πολλά παιδιά δεν πρόκειται να μιλήσετε ούτε μια φορά κατα τη διάρκεια των 5 χρόνων που θα είστε μαζί.Σε αντίθεση με το λύκειο όπου όλοι σχεδόν είναι αγαπημένοι,μιλούσες με τον καθένα καθημερινά,ζούσες ωραίες στιγμές.

 

Το οτι κάνεις ότι θέλεις αυτο δεν συμβάλλει στο να χαρακτηρίσουμε το φοιτητιλίκι ωραίο.

Πολλά παιδιά εμφανίζουν κατάθλιψη κατα τη διάρκεια της φοίτησής τους στο πανεπιστήμιο,αυτό δε λέει τίποτα;Η νοσταλγία συμβαίνει όταν τη παρούσα στιγμή δεν περνάς καλά...

 

Ταλαιπωρία στο φουλ,περπάτημα μεσα σε 42 βαθμούς,μάθημα πρωι βράδυ,μη χρόνος για τίποτα,δεν συνδυάζονται όλα.Αυτό είναι σε αντίθεση με το μύθο "2 μήνες παιδία υπομονή,μετά θα είμαστε ΦΟΙΤΗΤΕΣ".

Μου φαινετε οτι τα παραλες.:worry:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και όμως δεν τα παραλέει.Αν πραγματικά θέλεις να σπουδάσεις και να είσαι καλός θα δυσκολευτείς πολύ.Κανείς δεν πήρε πτυχίο χωρίς κούραση!Απλά το θέμα είναι ότι μπορείς να μοιράσεις την κούραση σε όλα τα χρόνια η να κάτσεις ενα δύο χρόνια αλλά μετά να μην σηκώνεις κεφάλι!Εγώ πιστεύω ότι όλα συνδυάζονται και ότι μπορείς να είσαι χαλαρός!Απλα΄δεν είσαι τόσο χαλαρός όσο το λύκειο!
Ο βασιλιάς πέθανε.Ζήτω ο βασιλιάς!
Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλύτερο ψέμα που μου είχαν πει πριν μπω: ΜΠΕΣ στη σχολή, και μετά θα ΚΑΑΑΘΕΣΑΙ!

 

1-0 : Χρειάζεται πολύ διάβασμα, και αν "χρωστάς" μαθήματα και "μαζεύονται" είναι ακόμα χειρότερα. Σε κόβουν και δεν ξέρεις καμιά φορά το γιατί...

2-0 : Οι καθηγητές συνήθως δεν ενδιαφέρονται όπως στο σχολείο, που σε ενθαρρύνει!

3-0 : Δεν υπάρχει σε όλες τις σχολές οργάνωση, και απογοητεύεσαι γρήγορα.

 

Αλλά δεν πρέπει να κοιτάμε ποτέ πίσω.

Η φοιτητική ζωή έχει και τα καλά της.

Το σίγουρο είναι πως εξαρτάται από τον καθένα ξεχωριστά αν θα δώσει αξία στο πτυχίο του- με το προσωπικό του διάβασμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βασικά καθένας κινείται στον ρυθμό που ορίζει ο ίδιος. Αν θέλεις να είσαι συνεπής και να τελειώσεις στην ώρα σου θα πρέπει να σφιχτείς αρκετές περιόδους μέσα στο εξάμηνο... Αν θέλεις να καλύψεις το 2Ν των χρόνων που μας δίνει η Γιαννάκου κάνεις πραγματικά ωραία ζωή!
Link to comment
Share on other sites

Βασικά καθένας κινείται στον ρυθμό που ορίζει ο ίδιος. Αν θέλεις να είσαι συνεπής και να τελειώσεις στην ώρα σου θα πρέπει να σφιχτείς αρκετές περιόδους μέσα στο εξάμηνο... Αν θέλεις να καλύψεις το 2Ν των χρόνων που μας δίνει η Γιαννάκου κάνεις πραγματικά ωραία ζωή!

 

Και εγώ την ίδια γνώμη έχω.;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να υπαρχει (γενικοτερα) ανθρωπος που θα πει οτι τα μαθητικα χρονια ειναι καλυτερα απο τα φοιτητικα.Μπορει να ειναι πιο δυσκολο οταν εισαι φοιτητης αλλα εχεις και καποια ωριμοτητα διανοητικη να ξεπερασεις.Υποτιθεται πως μαθαινεις για πραγματα που σου αρεσουν και οχι παρωχημενες γνωσεις απο εδω και απο εκει οποτε δεν θα πιεζεσαι ωστε να διαβασεις τοσο οσο στο σχολειο(που του σχολειου ειναι και αστεια σχετικα με αυτα του πανεπιστημιου).Μετα,στο σχολειο δεν κανεις τιποτα αλλο εκτος το να διαβαζεις.Φοιτητες δεν νομιζω να ειναι πολλοι που να μην κανουν κατι αλλο.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να υπαρχει (γενικοτερα) ανθρωπος που θα πει οτι τα μαθητικα χρονια ειναι καλυτερα απο τα φοιτητικα.Μπορει να ειναι πιο δυσκολο οταν εισαι φοιτητης αλλα εχεις και καποια ωριμοτητα διανοητικη να ξεπερασεις.Υποτιθεται πως μαθαινεις για πραγματα που σου αρεσουν και οχι παρωχημενες γνωσεις απο εδω και απο εκει οποτε δεν θα πιεζεσαι ωστε να διαβασεις τοσο οσο στο σχολειο(που του σχολειου ειναι και αστεια σχετικα με αυτα του πανεπιστημιου).Μετα,στο σχολειο δεν κανεις τιποτα αλλο εκτος το να διαβαζεις.Φοιτητες δεν νομιζω να ειναι πολλοι που να μην κανουν κατι αλλο.

Συμφωνώ. Παρόλο που δεν γούσταρα τις σπουδές μου και υπέφερα, προτιμώ τα φοιτητικά χρόνια από τα μαθητικά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και όμως δεν τα παραλέει.Αν πραγματικά θέλεις να σπουδάσεις και να είσαι καλός θα δυσκολευτείς πολύ.Κανείς δεν πήρε πτυχίο χωρίς κούραση!Απλά το θέμα είναι ότι μπορείς να μοιράσεις την κούραση σε όλα τα χρόνια η να κάτσεις ενα δύο χρόνια αλλά μετά να μην σηκώνεις κεφάλι!Εγώ πιστεύω ότι όλα συνδυάζονται και ότι μπορείς να είσαι χαλαρός!Απλα΄δεν είσαι τόσο χαλαρός όσο το λύκειο!

 

Ωραίος ο φίλος....σε καμιά περίπτωση δεν είναι αραλίκι το πανεπιστήμια αλλά δεν είναι και να σε εξοντώνει.Είναι άλλη καθημερινότητα.Και αν σου αρέσει η σχολή δεν θα έχεις και την βαρεμάρα του σχολείου.Πάντως και στο σχολείο είναι άλλη φάση.Εγώ προσωπικά στην τελευταία τάξη το απόλαυσα,είμασταν και 35 άτομα όλη η Γ και περνάγαμε καλά...(μ@@ες στο full)...Mην σκέφτεστε αν θα περάσετε καλά η όχι.Στο χέρι μας είναι.... όλα.

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

εγω παραδιδω τη δευτερα... ακομα ψαχνομαι... εχω καταθλιψη... :( θελω σχολειο!!!

 

anyway, το μηχανογραφικο θα παρει (μαλλον) αυτη τη μορφη:

 

1. Ιατρικη Αθηνας

2. >> Θεσ/νικης

3. >> Πατρας

4. >> Λαρισα

5. >> Γιαννενα

6. >> Κρητη

7. >> Αλεξ/πολη

8. ΗΜΜΥ ΕΜΠ

9. ΗΜΜΥ Θεσ/νικη

10. ΗΜΜΥ Πατρας

11. ΗΜΜΥ Ξανθης

12. Βιολογια Αθηνας

13. >> Θεσ/νικης

14. >> Πατρας

15. >> Κρητης...

 

βασικα απο το 10 και μετα μαλλον αδικα τα βαλα, γιατι (λογικα) θα περασω σε ενα απο τα παραπανω... τεσπα... ακομα προβληματιζομαι αν στο 8 πρεπει να βαλω Οδοντιατρικες... :wacko: :wacko: :wacko:¨

 

:help:

Link to comment
Share on other sites

α) Γιατί δεν βάζεις πρώτα τα Γιάννενα και μετά τη Λάρισα;

β) Όντως Οδοντιατρική γιατί δεν πας;

γ) Πολύς αποπροσανατολισμός... από Ιατρική σε ΗΜΜΥ... καμία σχέση... αυτές οι πολλές επιλογές μου φέρνουν εμένα κατάθλιψη... εγώ ακόμα να αποφασίσω για τη 2η και κάτω... είναι δύσκολο...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

α) Γιατί δεν βάζεις πρώτα τα Γιάννενα και μετά τη Λάρισα;

β) Όντως Οδοντιατρική γιατί δεν πας;

γ) Πολύς αποπροσανατολισμός... από Ιατρική σε ΗΜΜΥ... καμία σχέση... αυτές οι πολλές επιλογές μου φέρνουν εμένα κατάθλιψη... εγώ ακόμα να αποφασίσω για τη 2η και κάτω... είναι δύσκολο...

 

α) Ουτως η αλλως παιρνω μεταγραφη... αρα η σειρα δεν παιζει και πολυ ρολο (στην τελικη, η λαρισα πεφτει πιο κοντα)

β) γιατι νομιζω θα σιχαινομαι τα δοντια και πρεπει να ειναι πολυ βαρετη δουλεια και να σου προκαλει λιγο καταθλιψη... επισης, μου τα χει πρηξει ο πατερας μου να παω :p

γ) ειναι οντως ασχετα, αλλα ουτως η αλλως δεν ειχα και κανα στοχο πριν τις πανελληνιες... επισης, σκεφτομαι να ακολουθησω τη ροη της βιοϊατρικης και πιστευω θα μαρεσε πολυ να φτιαχνω μηχανηματα βιοϊατρικης... σε οσους εχω πει για βιολογικο με πηραν με τις πετρες... :lol: no offense :X

Link to comment
Share on other sites

α) πάσο, δεν ήξερα

β) εγώ ΜΙΣΩ τους οδοντογιατρούς - επειδή είναι 'σαν' ιατρική, γι'αυτό το'πα

γ) βιολογικό; μηχανήματα βιοϊατρικής; προφανώς σκέφτεσαι να μετακομίσεις στις ΗΠΑ ε;

το καλύτερο για ΗΠΑ είναι βιολογικό με μάστερ στα οικονομικά-μάρκετιγκ και δουλειά σε φαρμακευτική εταιρία.

μια που το'φερε η κουβέντα, φαρμακευτική δε σ'αρέσει;

 

Η κτηνιατρική; αλλά θα μου πεις, να βλέπεις τα άρρωστα γατουλίνια και να σου σπαράζει η καρδιά;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

α) πάσο, δεν ήξερα

β) εγώ ΜΙΣΩ τους οδοντογιατρούς - επειδή είναι 'σαν' ιατρική, γι'αυτό το'πα

γ) βιολογικό; μηχανήματα βιοϊατρικής; προφανώς σκέφτεσαι να μετακομίσεις στις ΗΠΑ ε;

το καλύτερο για ΗΠΑ είναι βιολογικό με μάστερ στα οικονομικά-μάρκετιγκ και δουλειά σε φαρμακευτική εταιρία.

μια που το'φερε η κουβέντα, φαρμακευτική δε σ'αρέσει;

 

Η κτηνιατρική; αλλά θα μου πεις, να βλέπεις τα άρρωστα γατουλίνια και να σου σπαράζει η καρδιά;

 

η φαρμακευτικη σαν επιστημη πρεπει να ειναι πραγματι απιστευτη... αλλα φοβαμαι οτι μπορει να γινω πωλητης σε φαρμακειο... :wacko: no way!!!

 

επισης, το ιδιο με βιολογικο... θελει πολλες σπουδες... και οταν τελειωνεις το 4ετες σου ποιος ξερει αν θα εχεις ορεξη?

Link to comment
Share on other sites

paidia,egw exw mia aporia giati apo ta polla pou exw akousei apo kathigites kai mi exw berdeutei...

borw na balw 1o kai 4o pedio ean eixa mathima genikis biologia???eimai theoritiki kateuthinsii prepei na einai 1o kai 3o mono???boithia!!!!!!!!!!

 

 

kai sorry gia ta greeklish...

I 'm not scared,I'm not scared,I'm not scared...

Please Wesley...why,can't i stay...? :cry:

 

ANGEL(5.15)

A Hole In The World

Link to comment
Share on other sites

paidia,egw exw mia aporia giati apo ta polla pou exw akousei apo kathigites kai mi exw berdeutei...

borw na balw 1o kai 4o pedio ean eixa mathima genikis biologia???eimai theoritiki kateuthinsii prepei na einai 1o kai 3o mono???boithia!!!!!!!!!!

 

 

kai sorry gia ta greeklish...

Μόνο 1ο και 3ο φίλε...

Καλή επιτυχία.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

geia sas paidia.ego evgala 16000 alla den eimai ikanopoiimenos.ithela pliroforiki

i politehneio.

na sas rotiso,an xanadoso epeidi den edosa fetos aoth mporo na to doso tou hronou.

apantiste mou an mporeite.

Link to comment
Share on other sites

geia sas paidia.ego evgala 16000 alla den eimai ikanopoiimenos.ithela pliroforiki

i politehneio.

na sas rotiso,an xanadoso epeidi den edosa fetos aoth mporo na to doso tou hronou.

apantiste mou an mporeite.

Ναι μπορεις αρκει να το δηλωσεις οταν πας στο σχολειο σου και κανεις αιτηση να ξαναδωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω θα δηλωσω:

1 ιατρικη θεσ/νικης(εχω 220 μορια πανω απο περσυ)

2 ιατρικη Λαρισας

3 ιατρικη Ιωαννινων

4 ιατρικη Αλεξανδρουπολης

5 ιατρικη Πατρας

6 ιατρικη Κρητης

7 Οδοντιατρικη θεσ/νικης

8 οδοντιατρικη Αθηνας

9 φαρμακευτικη θεσ/νικης

10 πολιτικων μηχανικων Θεσ/νικης

........και μετα και αλλα πολυτεχνεια

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία:

Βλέπω αρκετούς να δηλώνουν ιατρική. Όλοι έχετε γονείς γιατρούς που μπορούν να σας βοηθήσουν? Αν δν κάνω λάθος έχει φοβερή ανεργία. Χάνεις δηλαδή 10 χρόνια τουλάχιστον από τη ζωή σου για εκπαίδευση, κινδυνεύεις να περάσεις σε μια πόλη όπως η Λάρισα ή η Αλεξανδούπολη και όλα αυτά για να αρχίσεις να δουλεύεις και αν τα καταφέρεις από τα 40?

Link to comment
Share on other sites

na xanarotiso kati.den edosa aoth fetos alla thelo toy xronou.mou lete oti mporo

na doso tou hronou.os proforiko vathmo omos ti tha eho?

Όπως σου είπε ο eugenios20, δεν θα έχεις. ;)

Συνεπώς, ο τελικός βαθμός στο Α.Ο.Θ θα βγει αποκλειστικά από αυτόν που θα γράψεις πανελλαδικά.

 

Μια από τα ίδια κι εγώ του χρόνου!

 

 

-philos

https://www.e-steki.gr - Forum γενικών συζητήσεων!

Link to comment
Share on other sites

Να κανω και εγω μια ερωτηση, η κατανομη των φοιτητων των ΤΕΙ σε εξαμηνα γινεται αυθαιρετα ή υπαρχει καποια διαδικασια που ακολουθειται;
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...