Jump to content

Οι νεκροί του Πολυτεχνείου


hydro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΝΙΚΗΤΑ...ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ...ΚΑΝΕΙΣ ΝΕΚΡΟΣ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΣΤΟ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ...ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΩΝ ΜΕΡΙΚΩΝ ΓΝΩΣΤΩΝ-ΑΓΝΩΣΤΩΝ!!! ΕΜΕΝΑ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΕΙΔΕ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ..ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΣΚΟΤΩΘΗΚΕ!!!!!!!!!!!

 

αυτο ακριβως εχω ακουσει κι εγω....παντως θα θελα πολυ να μαθω τι ακριβως εχει γινει και αν πεθαναν οντως καποιοι!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 95
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα τρίζουν τα κόκκαλα των ανθρώπων όπως είπε και κάποιος πιο πριν... (βασικά 4 χρόνια πριν:p)

 

Σεβαστείτε τουλάχιστον τις μέρες αυτές...

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Πέθαναν 25 άνθρωποι.

Αυτός τουλάχιστον ο αριθμός είναι γνωστός, αφού τότε η Χούντα δεν άφησε να μαθευτεί ο πραγματικός αριθμός των θυμάτων -που πιθανώς ήταν πολύ μεγαλύτερος...

 

Φυσικά και υπήρξαν αυτά τα θύματα-ήρωες. Σήμερα στην εκδήλωση που κάναμε είδαμε και τα ονόματα και τις ηλικίες των ανθρώπων αυτών. Μάλιστα μεταξύ τους ήταν και ένα 5χρονο παιδάκι.. Αθώο αίμα χάθηκε...

 

Γι' αυτό σας παρακαλώ.. Μην λέτε χαζομάρες...

Link to comment
Share on other sites

Κάτι απόψεις οτι οι άνθρωποι στο πολυτεχνείο δεν πυροβολήθηκαν από στρατιώτες και οτι οι σφαίρες προέρχονται από εξωστρακισμό άλλων πυρών ή οτι δεν σκοτώθηκαν άτομα κατά την εξέγερση του πολυτεχνείου και οτι η χούντα δεν ήταν κανονική δικτατορία ή κάτι άλλο, διακινούνται συνήθως από κύκλους της δεξιάς / ακροδεξιάς και άτομα συγκεκριμένων ιδεολογιών όπως εθνικιστές / ναζιστές που προσπαθούν να μειώσουν αυτό το γεγονός και την προσπάθεια των αγωνιστών.

 

Για να είμαι αντικειμενικός, από την άλλη μεριά αριστεροί κύκλοι εκφράζουν την άποψη οτι ήταν πολύ περισσότεροι οι νεκροί. Θυμάμε κάποτε που μέλη του ΚΚΕ εβάζαν κάτι πλακέτες με τα ονόματα και άλλων νεκρών ατόμων δίπλα στα στεφάνια, υποστήριζαν οτι ήταν μέλη της ΚΝΕ που σκότωσε το καθεστώς στις φυλακές. Αν το πάμε έτσι θα πρέπει να έρχεται ο καθένας να λέει και τον παπού μου τον σκότωσαν ή τον βασάνισαν και δεν αναγράφετε εκεί.

 

Συμπερασματικά θέλω να πώ οτι σίγουρα νεκροί υπήρξαν. Τώρα από την στιγμή που κάποιες πλευρές αμφισβητούν τον αριθμό τους και λένε τα δικά τους θα πρέπει να υπάρξει αναλυτική μελέτη ιστορικών πηγών και καταγραφών της εποχής τότε και όχι να εκφράζονται ανυπόστατες απόψεις οτι μου είπε ο ένας και βρήκα από το internet το άλλο ή ακούσα στην TV οτι έλεγαν εκείνο....

Link to comment
Share on other sites

George 1987 Δεν θέλω να μπω στη συζήτηση περί πολυτεχνείου γιατί ξέρω ότι θα ξεφύγουμε όλοι.Ένα πράμα μόνο.Μην μπερδεύεις τους εθνικιστές με τους ναζιστές.Καμία μα καμία σχέση.Αναφέρομαι στον καθαρό ελληνικό εθνικισμό και όχι στους nationalists.Άλλο πράμα.
Link to comment
Share on other sites

George 1987 Δεν θέλω να μπω στη συζήτηση περί πολυτεχνείου γιατί ξέρω ότι θα ξεφύγουμε όλοι.Ένα πράμα μόνο.Μην μπερδεύεις τους εθνικιστές με τους ναζιστές.Καμία μα καμία σχέση.Αναφέρομαι στον καθαρό ελληνικό εθνικισμό και όχι στους nationalists.Άλλο πράμα.

 

Το οτι υπάρχουν διαφορές μεταξύ τους το ξέρω. Παρόλα αυτά, ένα μέρος αυτών των ατόμων, και οι μεν και οι δε, προσπαθούν να μειώσουνε το γεγονός της εξέγερσης του πολυτεχνείου κατασκευάζοντας δικές τους ιστορίες και ερμηνίες των γεγονότων.

Link to comment
Share on other sites

http://www.pare-dose.net/?p=245

Αναφέρει πολλά και ενδιαφέροντα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Πέθαναν 25 άνθρωποι.

Αυτός τουλάχιστον ο αριθμός είναι γνωστός, αφού τότε η Χούντα δεν άφησε να μαθευτεί ο πραγματικός αριθμός των θυμάτων -που πιθανώς ήταν πολύ μεγαλύτερος...

 

Φυσικά και υπήρξαν αυτά τα θύματα-ήρωες. Σήμερα στην εκδήλωση που κάναμε είδαμε και τα ονόματα και τις ηλικίες των ανθρώπων αυτών. Μάλιστα μεταξύ τους ήταν και ένα 5χρονο παιδάκι.. Αθώο αίμα χάθηκε...

 

Γι' αυτό σας παρακαλώ.. Μην λέτε χαζομάρες...

 

Το 5χρονο αγοράκι τι ακριβώς έκανε στο Πολυτεχνειο?

Μήπως βαπτίζουμε ως "νεκρούς του Πολυτεχνείου" διάφορους που έτυχε να πεθάνουν εκείνη την ημέρα σε κάποιο νοσοκομείο πιθανον, δίχως όμως να έχουν καμία σχέση με την εξέργερση του Πολυτεχνείου?

 

Γιατί 5χρονο παιδάκι στο Πολυτεχνείο, λίγο κουλό δεν σου ακούγεται?

 

Και κάτι ακόμα: Ακόμα και αν υπήρξαν νεκροί, γιατί τους ονομάζεις ήρωες? Για να πεθάνουν πήγαν? Φαντάζονταν ότι θα πέθαιναν? Υπηρετούσαν κάποια ανώτερα ιδανικά? Την μεταπολίτευση ας πούμε? Τον Υπαρκτό Σολιαλισμό ας πούμε? τι? την ελευθερία? ποιά ελευθερία? βλέπεις καμία ελευθερία εσύ σήμερα???

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το 5χρονο αγοράκι τι ακριβώς έκανε στο Πολυτεχνειο?

Μήπως βαπτίζουμε ως "νεκρούς του Πολυτεχνείου" διάφορους που έτυχε να πεθάνουν εκείνη την ημέρα σε κάποιο νοσοκομείο πιθανον, δίχως όμως να έχουν καμία σχέση με την εξέργερση του Πολυτεχνείου?

 

Γιατί 5χρονο παιδάκι στο Πολυτεχνείο, λίγο κουλό δεν σου ακούγεται?

 

Το ξέρω ότι ακούγεται κάπως, κι όμως συνέβη! Τώρα το τι έκανε το παιδάκι αυτό εκεί.. δεν ξέρω να σου απαντήσω. Αλλά έχω κάνει κάποιες υποθέσεις.. Μάλλον θα σου φανούν απίστευτα αυτα που θα γράψω.. Μπορεί να είχε αδέρφια που ήταν φοιτητές του Πολυτεχνείου και να το πήραν εκεί.. Ή να είχε γονείς που ήθελαν να βοηθήσουν στην προσπάθεια των φοιτητών και πήραν και το παιδάκι μαζί τους.. Ναι ναι αυτό ακούγεται απίθανο, αλλά μπορεί όντως να συνέβη!..

 

Και κάτι ακόμα: Ακόμα και αν υπήρξαν νεκροί, γιατί τους ονομάζεις ήρωες? Για να πεθάνουν πήγαν? Φαντάζονταν ότι θα πέθαιναν? Υπηρετούσαν κάποια ανώτερα ιδανικά? Την μεταπολίτευση ας πούμε? Τον Υπαρκτό Σολιαλισμό ας πούμε? τι? την ελευθερία? ποιά ελευθερία? βλέπεις καμία ελευθερία εσύ σήμερα???

 

Θεωρώ ότι το να πάνε τα νέα παιδιά και να κάνουν "κατάληψη" στο Πολυτεχνείο είναι μια πράξη απίστευτα γενναία και αξιέπαινη. Ίσως και να μην φαντάζονταν ότι θα πέθαιναν. Όμως αυτό δεν ακυρώνει την πράξη και την θυσία τους.

Ήταν νέοι άνθρωποι, που υποθέτω πως είχαν κάποιο σκοπό για να το κάνουν αυτό. Προφανώς ήθελαν να αντιδράσουν! Να κάνουν κάτι για να καλυτερέψουν τα πράγματα! Ξεσηκώθηκαν! Δεν έμειναν με σταυρωμένα τα χέρια.. Και αυτός πιστεύω εγώ πως ήταν ο στόχος τους.. Να δείξουν ότι δεν φοβούνται την Εξουσία. Ότι δεν μένουν άπραγοι και ανίκανοι μπροστά στην όλη κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι υπάρχουν διαφορές μεταξύ τους το ξέρω. Παρόλα αυτά, ένα μέρος αυτών των ατόμων, και οι μεν και οι δε, προσπαθούν να μειώσουνε το γεγονός της εξέγερσης του πολυτεχνείου κατασκευάζοντας δικές τους ιστορίες και ερμηνίες των γεγονότων.

Δεν υπάρχουν απλά διαφορές.

Δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους.Τί σχέση έχει ρε φίλε ο Δραγούμης με τον Χίτλερ?Καμία!

Τώρα κάθε πλευρά ερμηνεύει αλλιώς το γεγονός.Εύκολα μπορώ να απαντήσω ότι η "απέναντι όχθη" κάθε χρόνο αυξάνει τις λίστες των νεκρών και το χειρότερο είναι ότι έχει καπηλευτεί ολόκληρη τη γιορτή μετατρέποντάς τη σε φεστιβάλ της κνε.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι καθαρά πολιτικό.. Και απαγορεύεται να μιλάμε για τέτοια θέματα...

Επομένως ένα απλό πράγμα έχω να σας πω: Να προσέχετε όταν ψηφίζετε.. Να έχετε κριτήριο την ευημερία της χώρας και των πολιτών της.. Αυτό και τίποτα άλλο..

ΔΕΝ είναι πολιτικό.

Αυτό είναι το θέμα.

Κάποιοι το έκαναν πολιτικό και το καπηλεύτηκαν για ιδίους σκοπούς.

Αχ βρε Pitsikoulina ποιο κόμμα μας εξασφαλίζει την ευημερία της χώρας?Πες μου ποιο είναι και στις επόμενες βουλευτικές αυτό θα ψηφίσω:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν απλά διαφορές.

Δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους.Τί σχέση έχει ρε φίλε ο Δραγούμης με τον Χίτλερ?Καμία!

Τώρα κάθε πλευρά ερμηνεύει αλλιώς το γεγονός.Εύκολα μπορώ να απαντήσω ότι η "απέναντι όχθη" κάθε χρόνο αυξάνει τις λίστες των νεκρών και το χειρότερο είναι ότι έχει καπηλευτεί ολόκληρη τη γιορτή μετατρέποντάς τη σε φεστιβάλ της κνε.

 

Συμφωνώ οτι δεν έχουν ιδεολογικά καμία διαφορά οι ναζιστές που είναι υπέρ του Χίτλερ και όλων των πράξεών του και αυτοί που είναι απλά υπέρ των Ελληνικών συμφερόντων οι καθαροί εθνικιστές ή εθνιστές όπως αποκαλούνται. Αλλά στο ίδιο πράγμα καταλήγουμε και ήθελα να πώ και στο πρώτο μου post.

 

Οτι το κάθε πολιτικό κόμμα και τα άτομα κάθε ιδεολογίας ερμηνεύουν την εξέγερση του πολυτεχνείου αναλόγως τα συμφέροντά τους. Σε αυτή την περίπτωση αν προσπαθήσουμε να διακρίνουμε το πλήθος όλων αυτών των διαφορετικών απόψεων περί της εξεγέρσεως αυτής ανεξαρτήτως το άμα είναι σωστές η λανθασμένες διακρίνουμε δυο τάσεις τις οποίες περιέγραψα στην αρχή. Την μία τάση της υποβάθμισης που την εκφράζουν άτομα του συντηριτικού χώρου δηλαδή τόσο από τον εθνικιστικό χώρο όσο και από τον ναζιστικό φασιστικό δεξιό και ακροδεξιό. Δεν λέω με αυτό οτι η κεντρική ιδεολογικά όλων αυτών των ομάδων είναι κοινή, αλλά δεν πάουν να έχουν κοινές απόψεις υποβάθμησης για αυτή την εξέγερση και σίγουρα την κοινή αυτή άποψη δεν την έχουν όλοι αλλά ένα μεγάλο μέρος.

 

Από την άλλη υπάρχουν και οι ομάδες του επαναστατικού χώρου που έχουν αντίθετες ιδεολογίες από αυτές του συντηριτικού χώρου και υποβαθμίζουν και αυτοί την εξέγερση με τον δικό τους τρόπο. Όλοι αυτοί είναι οι αριστεροί κομ*****στές αναρχικοί και ακραία στοιχεία που με την σειρά τους ερμηνεύουν όπως θέλουν την εξέγερση. Οι μέν κομ*****στές όπως είπες προσπαθούν να μετατρέψουν τον εορτασμό σε φεστιβάν της ΚΝΕ προσθέτοντας νεκρούς κτλπ ενώ οι αναρχικοί προσπαθούν να μας πούνε οτι η επέτειος αυτή πρέπει να είναι επέτειος άλωσης του κέντρου της Αθήνας. Οι υπόλοιποι των άλλων αριστερών κομάτων προσπαθούν με την σειρά τους να κάνουν την δική τους κομματική προπαγάνδα λέγοντας όσο ποιο λιανά " ελάτε σε εμάς για να κάνουμε την νέα εξέγερση εναντίον του μνημονίου " κτλπ

 

Η αντικειμενικότερη άποψη η οποία βρίσκεται κάπου στην μέση, για το το συνέβει τότε πρέπει να προκύψει μετά από πολύ μελέτη έγκυρων βιβλιογραφικών πηγών.

 

Ποιο καλά δεν μπορώ να το εξηγήσω. Τώρα αν θες να πείς οτι όλοι οι καθαροί εθνικιστές είναι αντικειμενικοί με το τι συνέβει τότε και δεν υποβαθμίζουν την εξέγερση τότε απλά έχουμε διαφορετική άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Συμπερασματικά θέλω να πώ οτι σίγουρα νεκροί υπήρξαν. Τώρα από την στιγμή που κάποιες πλευρές αμφισβητούν τον αριθμό τους και λένε τα δικά τους θα πρέπει να υπάρξει αναλυτική μελέτη ιστορικών πηγών και καταγραφών της εποχής τότε και όχι να εκφράζονται ανυπόστατες απόψεις οτι μου είπε ο ένας και βρήκα από το internet το άλλο ή ακούσα στην TV οτι έλεγαν εκείνο....

 

+10 από εμένα.

 

Δυστηχώς για πολλά πράγματα ακούγονται πολλά και διαφορετικά και θέλει

πολύ μελέτη και ψάξιμο.Όχι μόνο τηλεόραση και περιοδικά.Το θέμα είναι οτι

σε σημαντικά γεγονότα όλο και κάποια πράγματα κρύβονται για διάφορους

λόγους και η μάζα μαθαίνει μόνο όσα θέλουν κάποιοι ψηλά.

Link to comment
Share on other sites

Κανένας δεν σκοτώθηκε ΜΕΣΑ στο πολυτεχνείο.

Όμως συνολικα σκοτώθηκαν στους γύρω δρόμους και τις επόμενες μέρες 26 άνθρωποι μεταξύ των οποίων κι ένα παιδάκι.

Έχω δει σ' εφημερίδα τα ονόματα αλλά δυστυχώς δεν κράτησα το απόκομμα.

Για πολιτικούς λόγους ακούγονται διάφορα.

Κατά την γνώμη μου το Πολυτεχνείο ήταν απίστευτη πράξη από τους φοιτητές.

Ηρωική πράξη.Θα ήθελα να ήμουν μέσα αλλά τότε πήγαινα στο δημοτικό.

Το γεγονός που δεν μπορεί να αμφισβητηθεί από κανέναν είναι ότι στην πρωτεύουσα βγήκαν τανκς στους δρόμους (...).

Το αποτέλεσμα ήταν να πέσει η δικτατορία του Παπαδόπουλου και να πάρει την θέση του ο Ιωαννίδης και να κάνει στην Κύπρο πραξικόπημα κλπ.

Οι Τούρκοι πήραν την μισή Κύπρο τελικά.

Πολύ καλά κάνετε και αμφισβητείτε τα πάντα και τα ψάχνετε.

Τότε δεν γιορτάζαμε το πολυτεχνείο.Αργότερα στο λύκειο κάναμε τρεις ώρες εκδηλώσεις εις μνήμην.

Μία χούφτα νέοι άνθρωποι ''τα έβαλαν'' με ένα δικτατορικό μή εκλεγμένο καθεστώς.Μακάρι να ήμουν ένας απ' αυτούς.Πρέπει να αγωνιζόμαστε για την δημοκρατία.Αν τώρα δεν είμαστε ικανοποιημένοι πρέπει πάλι να αγωνιζόμαστε ειρηνικά και να απαιτούμε.

 

Είδα πιο πάνω ότι σκοτώθηκε ένα παιδάκι 5 χρόνων.

Αυτό που διάβασα σ' εφημερίδα είναι ότι την επόμενη ή την μεθεπόμενη μέρα το σκότωσε ελεύθερος σκοπευτής ενώ το κρατούσε η μητέρα του από το χέρι, μακρυά από το πολυτεχνείο.

Δεν ξέρω αν για σας έχει σημασία ότι δεν ήταν μέσα στο πολυτεχνείο.

Στο πολυτεχνείο μεταφέρθηκαν μέσα τρυματίες που χτυπήθηκαν από πυρά ελέυθερων σκοπευτών στους γύρω δρόμους, απ' ότι έχω διαβάσει.

Το ίδιο το πολυτεχνείο έγιινε από μία παρεξήγηση.

Μία ομάδα φοιτητών άκουσε ότι το κατέλαβαν φοιτητές και ξεκίνησαν για να συμμετάσχουν κι αυτοί.

Πήγαν εκεί αλλά είδαν ότι δεν υπήρχε κατάληψη.Είπαν μία που ήρθαμε δεν κάνουμε μία κατάληψη? κι έτσι άρχισε.

Μετά τους έδιωξαν αυτοί που τελικά το κατέλαβαν κι έκαναν μία συντονιστική επιτροπή και τα πράγματα πήραν τον δρόμο τους.

Είχε προηγηθεί η κατάληψη της σχλής των χημικών νομίζω.

Η δικτατορία επέτρεπε τις καταλήψεις το 1973 γιατί ήθελε να δείξει ''δημοκρατικό'' πρόσωπο στις ξένες χώρες όπου η αντίδραση εναντίον της ήταν μεγάλη.Αυτό εκμεταλλέυτηκαν οι δημοκρατικοί φοιτητές.Τα υπόλοιπα τα ξέρετε.

 

Παντως κι εγω με αυτά που μου έχουν πει οι μεγαλύτεροι μου τα αρματα δεν σκότωσαν κανέναν.

Οι περισσότεροι σκοτώθηκαν απο πράκτορες της Μοσάντ (Μυστική υπηρεσία των Εβραίων) για αντίποινα στην χούντα η οποία δεν τους επέτρεψε να έχουν πρόσβαση στα Ελληνικά αεροδρόμια.

 

Αχ... έπρεπε να ήμουνα ακόμα μαθητής. Να έβγαινα στην γιορτή και να έλεγα 2-3 πραγματάκια.

Θα μέναν όλοι κόκκαλο με τα κουτόχορτα που μας δίναν.

 

Και οι στρατιώτες γιατί δεν τους κυνήγησαν? Γιατί δεν προστάτευσαν τον κόσμο?'Ελεος.Φυσικά πάντα φταίνε οι Εβραίοι για κάποιους συγκεκριμένης πολιτικής ιδεολογίας.

 

κανείς δε πέθανε... Ακόμα και το άρμα μάχης που μπήκε στο πολυτεχνείο αν δείτε το βίντεο μπαίνει τοσο σιγά που όλοι απομακρήνονται.Αυτή την μαρτηρία μου την είπε και ένας παππούς που ήταν παρόν τοτε.ΑΑΑ,και μη ξεχάσω... χούντα στην Ελλάδα δεν υπήρξε ποτέ κανονικά.Ήταν υποτυπόδης χούντα.Ηταν μία επανάσταση που ήθελε να κάνει ο λαός γιατί πλέον οι κυβερνήσεις ανεβοκατεβαίνανε μέσα σε πολύ μικρό διάστημα και πλέον κυριαρχούσε αναρχία στους δρόμους και πολύ απλά πήραν την απόφαση οι στρατιοτικοί(οι οποίοι ήταν κατώρεροι από άλλους,άρα οι ανώτεροί τους αν ήθελαν τους σταμάταγαν).Αν ήθελαν πραγματικοί χούντα θα μπορούσαν να την κάνουν νωρίτερα από τότε που έγινε,δλδ στην παρέλαση που παρέλασαν γεμάτα τα άρματα,αλλά αναβλήθηκε το πραξηκόπημα.Και εγώ πίστευα αυτά που έλεγαν τα σχολικά βιβλία μέχρι που διάβασα ιστορικά βιβλία με ιστορικές αποδείξεις και κατάλαβα τί παιζόταν τότε.Η κρίση δικιά σας...Τα ιστορικά βιβλία πολούντε και στα καταστήματα για όποιον θέλει.

Επανάσταση που έκανε ο λαός? Γιατί δεν ήταν ο λαός στην εξουσία?

Οι δικτατορίες όπυ κι αν έγιναν ήταν από στρατιωτικούς καταλαμβάνοντας την εξουσία καταλύοντας την δημοκρατία.

Έκαναν κανένα δημοψήφισμα οι δικτάτορες?

Πιστεύω ότι η επανάσταση είναι εναντίον ξένου εχθρού που σ' έχει σκλαβώσει.

 

Παρακάτω παραθέτω λιστα με τα ονόματα των επώνυμων νεκρων του Πολυτεχνείου. Παραθέτω τα στοιχεία με την εξής σειρά: όνομα, επίθετο, ηλικία, ημερομηνία δολοφονίας, ώρα δολοφονίας.

Αυτά τα λίγα προς γνώσην και συμμόρφωσιν των όποιων ισχυρίζονται περί ανυπαρξίας θυμάτων και δεν πέφτει το ταβάνι να τους πλακώσει...

 

OI 23 ΝΕΚΡΟΙ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ:

 

16 Νοεμβρίου 1973...

 

1. Σπυρίδων Κοντομάρης (ετών 57, 20.30)

2. Διομίδης Κομνηνός (ετών 17, 21.30)

3. Σωκράτης Μιχαήλ (ετών 57, μεταξύ 22.30 & 23.00)

4. Βασίλειος Φάμελλος (ετών 26, 23.30)

5. Torill Engeland Magrette (ετών 22, 23.30)

6. Γεώργιος Σαμούρης (ετών 22, 24.00)

7. Δημήτριος Κυριακόπουλος (βραδυνή ώρα - κατέληξε 19/11/73)

8. Σπύρος Μαρίνος (Γεωργαράς) (ετών 35, βραδυνή ώρα)

 

17 Νοεμβρίου 1973...

 

9. Νικόλαος Μαρκούλης (ετών 24 , πρωινή ώρα, κατέληξε 19/11/73)

10. Αικατερίνη Αργυροπούλου (ετών 76, 10.00, κατέληξε Μάϊο '74)

11. Στυλιανός Καραγεωργής (ετών 19, 10.15)

12. Μάρκος Καραμανής (ετών 23, 10.30)

13. Αλέξανδρος Σπαρτίδης (ετών 16, 10.30-11.00)

14. Δημήτριος Παπαϊωάννου (ετών 60, 11.30)

15. Γεώργιος Γερτζίδης (ετών 48, 11.30)

16. Βασιλική Μπεκιάρη (ετών 17, 12.00)

17. Δημήτρης Θεοδωράς (ετών 5 1/2, 13.00)

18. Αλέξανδρος Βασίλειος (Μπασρί) Καράκας (ετών 43, 13.00)

 

18 Νοεμβρίου 1973...

 

19. Αλέξανδρος Παπαθανασίου (ετών 59, 10.00)

20. Ανδρέας Κούμπος (ετών 63, 11.00, κατέληξε στις 30/1/1974)

21. Μιχαήλ Μυρογιάννης (ετών 20, 12.00)

22. Κυριάκος Παντελεάκης (ετών 43, 12.00-12.30)

23. Ευστάθιος Κολινιάτης (κατέληξε στις 21/11/73)

 

ΠΗΓΗ:

Ταχυδρόμος 15/11/2003, τεύχος 194

Έρευνα: Πάνος Μπαΐλης

 

R.I.P. (......)

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

epigonos καλώς ήλθες στο φόρουμ...σε ενημερώνω ότι τα συνεχόμενα ποστς απαγορεύονται, οπότε προσπάθησε να χρησιμοποιείς το κουμπάκι της ''τροποποίησης'' μηνύματος..

thanks..:)

Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω τον τίτλο του θέματος. Αυτό και μόνον είναι το θέμα προς συζήτηση γι' αυτό παρακαλώ όπως προσπαθήσετε να περιοριστείτε.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

θεωρω πως η παραπληροφορηση ειναι επικινδυνη...παιδια τοση συζητηση χωρις να μπορειτε να συνεννοηθειτε για ενα βασικο λογο!..οταν λετε νεκρους του Πολυτεχνειου εννοειτε εντος του Πολυτεχνειου ή την ημερα της εξεγερσης? γιατι αλλη ειναι η απαντηση για την καθε ερωτηση και απο εκει προκυπτει και η συγχιση μεταξυ σας...Εντος του περιβολου βαση του πορισματος Τσεβα δεν χρεωνεται κανενας νεκρος. Καποιοι μιλουν για εναν. Εκτος του Πολυτεχνειου μιλουν απο 23 και πανω... ο λογος? οι ελευθεροι σκοπευτες! Τα γεγονοτα απο βιβλια και ανθρωπους που ζησανε εκεινη την εποχη εχουν ως εξης...μπηκε το τανκ (το ενα ατομο στην εισοδο λενε εμεινε αναπηρο λογω του τανκ) και οταν εριξε την πορτα εισηλθε ο στρατος. οι στρατιωτες που μπηκαν εντος του χωρου δεν πυροβολησαν κανεναν. πυροβολουσαν οσοι πυροβολουσαν στον αερα για να φαινεται οτι ακολουθουν διαταγες και σπρωχνανε τα παιδια προς τις εξοδους (εχει αρκετες το πολυτεχνειο, οχι μονο τη μπροστα για οσους απο εσας δεν ξερουν). μολις ομως βγαιναν εξω και σκορπιζονταν στους δρομους εκει τους πετυχαιναν ελευθεροι σκοπευτες. οσοι πεθαναν εκεινη τη βραδυα ηταν κυριως απο ελευθερους σκοπευτες (καποιοι λιγοτεροι απο δακρυγονα ή αλλους λογους). Και δε μιλαμε για ελευθερους σκοπευτες μονο γυρω απο το Πολυτεχνειο αλλα γενικοτερα στην Αθηνα. για του λογου το αληθες παραθετω την εξης ιστοσελιδα http://www.asxetos.gr/entheto/polytexneio/onomata-nekron-polytexneioy.html#axzz1dxg22dcU

Υπολογιζεται πως εκεινο το βραδυ και την επομενη μερα πεσανε στην Αθηνα περι τις 300.000 σφαιρες απο ελευθερους σκοπευτες! Οταν λοιπον μιλουμε για νεκρους του Πολυτεχνειου μιλουμε για νεκρους της μερας που μπηκε το τανκ στο Πολυτεχνειο και που υπηρχε και την επομενη μερα απαγορευση κυκλοφοριας και οχι για νεκρους εντος των χωρων του Πολυτεχνειου... με αλλα λογια εχει προηγηθει τοσος διαλογος γιατι δε διευκρινησατε τι εννοειτε "νεκροι του Πολυτεχνειου"!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ένα πράγμα δε καταλαβαίνω..Ενώ μιλάμε για τόσους νεκρούς δε γνωρίζουμε κάποιος συγγενείς; γυναίκες, παιδιά, ξαδέρφια, θείους όπου μπορούν να μας διαφωτίσουν; λίστες με ονόματα υπάρχουν και μάλιστα πολλά.όλοι αυτοί οι συγγενείς που είναι;

Δε λέω ότι είναι ψέματα, απλά μου φαίνεται περίεργο...

 

Anyway, σε ένα μπορούμε να συμφωνήσουμε...

Γιορτάζουμε και τιμούμε τη γενιά που απελευθέρωσε την Ελλάδα από τη χούντα και την έχει φέρει πάλι πίσω σήμερα.

 

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ένα πράγμα δε καταλαβαίνω..Ενώ μιλάμε για τόσους νεκρούς δε γνωρίζουμε κάποιος συγγενείς; γυναίκες, παιδιά, ξαδέρφια, θείους όπου μπορούν να μας διαφωτίσουν; λίστες με ονόματα υπάρχουν και μάλιστα πολλά.όλοι αυτοί οι συγγενείς που είναι;

Ναι, και εγώ το έχω μεγάλη απορία αυτό ρε φίλε!!!

Να βγεί κάποιος και να πεί, εμένα σκοτώθηκε ο γιός μου, ο πατέρας μου, ο αδελφός μου στο Πολυτεχνείο.

Δεν έχω ακούσει ποτέ κανέναν. Δεν πιστεύω ότι τόσα χρόνια μετά φοβάται κάποιος.

Για τους αγνοούμενος της Κύπρου έχω δεί τόσους συγγενείς. Για τους νεκρούς στο Πολυτεχνείο όμως??

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τα μηνύματα με πολιτικό περιεχόμενο θα διαγραφούν για ευνόητους λόγους. :!:

 

Mister αν και ήθελα να βγάλω το εντελώς αντίθετο από αυτό που φαίνεται έχεις δίκιο.το κάνω edit ήδη...

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...