Jump to content

[Επίσημο] Nokia N73 - Μέρος Ι


john74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

kalispera.

 

exw ena nokia n73 to music edition. otan prospa8w mesa apo to nokia pc suite na egatasthsw kapoia SIS arxeia mou emfanizei sto kinhto to mhnyma oti to SIS arxeio den yposthrizete. ta arxeia SIS pou prospa8w na perasw einai gia NOKIA N73. epishs exw kanei epanegatastash to logismiko tou kinhtou alla pali to idio provlhma antimetwpizw. mporei kapoios na voh8hsei?

 

sas eyxaristw.

 

Όπως είπε και ο φίλος aijivl μάλλον δεν είναι για OS 9.1. Αν σου τα έδωσε κάποιος λέγοντάς σου ότι αυτά κάνουν για το Ν73, μη δίνεις και τόση βάση. Πολλές εφαρμογές έχουν το ίδιο όνομα αλλά διαφορετική έκδοση για το Ν70 π.χ και διαφορετική για τα 9.1 (Ν73).

Για το πού μπορείς να βρεις εφαρμογές για 9.1 (και άλλες λεπτομέρειες) διάβασε εδώ.

 

Με πρόλαβε ο gianpithio.:)

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

se ola ta sis... katevasa diafora apo diafora sites, akoma kai palaioteres ekdoseis alla to idio mhmyma mou emfanizei. epilegw omws kai gia nokia n73 ta SIS arxeia.

 

Aν περάσεις τα αρχεία εγκατάστασης με λειτουργία μαζικής αποθήκευσης στο ν73 και απο τη διαχείρηση αρχείων(μεσω του κινητού) συνεχίσεις την εγκατάσταση πάλι τα ιδιά?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω σε αυτα οτι πλεον υποστηριζεται και το FOTA (Firmware over the air)

 

+Support for A2DP BT profiles

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

** ΠΕΡΙ ΛΗΓΜΕΝΩΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΩΝ

 

Τελικά τώρα κατάλαβα τι γίνεται με τα "ληγμένα πιστοποιητικά". Σε κάποιες εφαρμογές ισχύουν για εξάμηνο οπότε όταν κάνουμε την αναβάθμιση, κάποια έχουν φάει τα ψωμιά τους οπότε πρέπει να γυρίσουμε την ημερομηνία πίσω για να εγκαταστήσουμε την εφαρμογή. Προσοχή όμως αν γυρίσουμε την ημερομηνία ένα χρόνο πίσω τότε ξεφεύγουμε πάλι πολύ από το εξάμηνο με αποτέλεσμα να μας βγάζει ότι "τα πιστοποιητικά δεν είναι έγκυρα".

Άρα όταν εγκαθιστάτε μια εφαρμογή και σας βγάζει αυτό το μήνυμα, βάλτε την ημερομηνία του κινητού κάπου κοντά στην εποχή που την είχατε πρωτο - εγκαταστήσει (ή την εποχή που είχε κυκλοφορήσει η εφαρμογή). Δυο μήνες πάνω, δυο μήνες κάτω, δε χάλασε ο κόσμος. Σε αυτές που είχαν ετήσιο πιστοποιητικό, τα περιθώρια είναι πολύ μεγαλύτερα.

Την πάτησα και έτσι έβγαλα το συμπέρασμα: Δεν μου εγκαθιστούσε το Contacts Transfer (κι είχα αποθηκεύσει τις επαφές μου με αυτό). Το βάζω ένα χρόνο πίσω, πάλι τα ίδια (άκυρο πιστοποιητικό). Μόλις το έβαλα στο Γενάρη του 2007, (πώς μου 'ρθε η έμπνευση) λειτούργησε κανονικά!

Τα παραπάνω από ό,τι καταλάβατε δεν προέρχονται από τη βαθιά γνώση πάνω στο θέμα αλλά από τα συμπεράσματα που βγήκαν από την εμπειρία. (Δε σημαίνει ότι είναι και σωστά απολύτως).

Aν ειναι ετσι τοτε δεν θα ξαναχρειαστη να κανουμε την διαδικασια για να κατεβασουμε πιστοποιητικο, απλα θα κανουμε sing την εφαρμογη που θελουμε και θα αλαζουμε την ημερομηνια :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Aν ειναι ετσι τοτε δεν θα ξαναχρειαστη να κανουμε την διαδικασια για να κατεβασουμε πιστοποιητικο, απλα θα κανουμε sing την εφαρμογη που θελουμε και θα αλαζουμε την ημερομηνια :)

 

Μάλλον έχεις δίκιο αλλά μόνο για τις ήδη signed (από εμάς) εφαρμογές και εφόσον έχουμε αποθηκεύσει τη signed version που φτιάξαμε και την έχουμε κρατήσει στον υπολογιστή.

Για καινούργιες εφαρμογές όμως μάλλον υπάρχει διαφορά. Η διαδικασία sign γίνεται στον υπολογιστή, οπότε δεν ξέρω αν πιάνει η αλλαγή ημερομηνίας στο PC. ;) Εδώ που τα λέμε δεν ξέρω καν αν παίζει ρόλο αυτό (δηλ. αν χρειάζεται καν αλλαγή ημερομηνίας στο PC ή αν το λαμβάνει υπ' όψιν η διαδικασία του sign).

Αν δεν παίζει τότε μάλλον ισχύει αυτό που λες.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Ο player έχει γίνει σαν του ME?

Προτείνετε να περάσουμε την νέα εκδοση σε ΜΕdition?

 

Κι εγώ το ίδιο θα ήθελα να μάθω: Όσοι έχουμε το απλό, πώς μας προτείνετε να προχωρήσουμε (βάσει του νέου firmware τίθεται το ερώτημα); :rolleyes: Άσχετα από τα πλήκτρα και τον player, τι είναι άραγε προτιμότερο;

“Είσαι ό,τι διαβάζεις.” Έρασμος
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο θα ήθελα να μάθω: Όσοι έχουμε το απλό, πώς μας προτείνετε να προχωρήσουμε (βάσει του νέου firmware τίθεται το ερώτημα); :rolleyes: Άσχετα από τα πλήκτρα και τον player, τι είναι άραγε προτιμότερο;

 

Οχι το player δεν ειναι ιδιο. Εγω παντως εαν δεν ειστε και πολυ κολλημενοι με το ΜΕ player συνιστω την αλλαγη σε απλο τωρα, Αλλα απο την αλλη πλευρα, μπορει σε λιγο να βγαλουν νεο ΜΕ λογισμικο με ολα τα καινουργια του απλου. Ετσι ειναι αυτα... decisions-decisions... ασταδιαλα, βαρεθηκα πια! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Οχι το player δεν ειναι ιδιο. Εγω παντως εαν δεν ειστε και πολυ κολλημενοι με το ΜΕ player συνιστω την αλλαγη σε απλο τωρα, Αλλα απο την αλλη πλευρα, μπορει σε λιγο να βγαλουν νεο ΜΕ λογισμικο με ολα τα καινουργια του απλου. Ετσι ειναι αυτα... decisions-decisions... ασταδιαλα, βαρεθηκα πια! :rolleyes:

 

Μάλιστα! Το ότι ο Player δεν είναι ο ίδιος, μόνο κάποιος που είχε το ΜΕ μπορούσε να μας απαντήσει με σιγουριά. Φαίνεται ότι όσοι είπαν ότι είναι ο ίδιος, απλά το υπέθεσαν όταν είδαν την αλλαγή.

Πάντως, όπως είπα, όταν έβαλα το απλό για αναβάθμιση, η αναβάθμιση έγραφε "Για Ν73/Ν73ΜΕ/Ν73ΙΕ".

 

Εγώ θα 'λεγα κάποιος που έχει το ΜΕ να κάνει μια δοκιμή μέσα από το Site της Νόκια να δει, θα του βγάλει σαν καινούργια έκδοση αυτήν που είναι κοινή για όλα ή θα του πει ότι δεν υπάρχει update για το ΜΕ;

Αν συμβεί το πρώτο, τότε είναι μονόδρομος. Εκτός αν θέλετε να κάθεστε με το Firmware του pure ΜΕ ενώ θα βγαίνουν καινούργιες κοινές εκδόσεις.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ θα 'λεγα κάποιος που έχει το ΜΕ να κάνει μια δοκιμή μέσα από το Site της Νόκια να δει, θα του βγάλει σαν καινούργια έκδοση αυτήν που είναι κοινή για όλα ή θα του πει ότι δεν υπάρχει update για το ΜΕ;

 

Ως τελευταία βγάζει την

3.0638.0.0.30

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ως τελευταία βγάζει την

3.0638.0.0.30

 

Εμένα είναι η 4.723.2.0 της 6/6/2007

Μάλλον θα πρέπει να περιμένεις, οι αναβαθμίσεις για ΜΕ από ό,τι θυμάμαι, καθυστερούν κάπως.

Αναρωτιέμαι όμως, τι περισσότερο έχει το ΜΕ αυτή τη στιγμή από το αναβαθμισμένο απλό!

Υπάρχει περίπτωση να τα συγκρίνει κάποιος;

 

EDIT: Πάντως, τώρα που το σκέφτομαι, μεγαλύτερο νούμερο στο firmware δε σημαίνει απαραίτητα και το πιο ενημερωμένο. Υποτίθεται ότι πρόκειται για "διαφορετικά" μοντέλα. Το ΜΕ άργησε να εμφανιστεί στην αγορά οπότε θα έχει μικρότερα νούμερα.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, βγαζει σε κανεναν αλλον οτι τα χρωματα του ν73 ειναι 16 εκατομμυρια;στη ΝΟΚΙΑ λεει 276 χιλιαδες αλλα οποια εφαρμογη εχω (NSysInfo και PhoneNetInfo) λεει 16777216 οΟ .Το εχει προσεξει κανενας:
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις δίκιο αλλά μόνο για τις ήδη signed (από εμάς) εφαρμογές και εφόσον έχουμε αποθηκεύσει τη signed version που φτιάξαμε και την έχουμε κρατήσει στον υπολογιστή.

Για καινούργιες εφαρμογές όμως μάλλον υπάρχει διαφορά. Η διαδικασία sign γίνεται στον υπολογιστή, οπότε δεν ξέρω αν πιάνει η αλλαγή ημερομηνίας στο PC. ;) Εδώ που τα λέμε δεν ξέρω καν αν παίζει ρόλο αυτό (δηλ. αν χρειάζεται καν αλλαγή ημερομηνίας στο PC ή αν το λαμβάνει υπ' όψιν η διαδικασία του sign).

Αν δεν παίζει τότε μάλλον ισχύει αυτό που λες.

Φιλε @leftezi εγω το σκεφτικα πιο απλα! θα περναμε το ληγμενο πιστοποιητικο μεσα στο pc κανονικα χωρης να αλαξουμε την ημερομηνια στο pc και οταν στηλουμε την εφαρμογη στο κινητο θα αλαξουμε την ημερομηνια στο κινητο και θα γινει η εγκατασταση :) (δηστηχος θα πρεπει να περιμενουμε να μας ληξουν τα πιστοποιητικα για να δουμε αν λητουργει) :O

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα αναβαθμηση απο την 3.0704.1.0.1 στην 4.0723.2.0.1 .Ειχα σωσει ολες τις επαφες και τις φωτογραφιες στην καρτα μνημης και οταν τελειωσα και προσπαθησα να μπω στην καρτα μνημης μου ζητησε κωδικο προσβασης. Δεν θυμαμαι να ειχα βαλει κωδικο στην καρτα και τωρα εχω χασει ολες τις επαφες. Το αντιμετωπισε καποιος αλλος αυτο? Καμια ιδεα για να ανηξω την καρτα?
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα! Το ότι ο Player δεν είναι ο ίδιος, μόνο κάποιος που είχε το ΜΕ μπορούσε να μας απαντήσει με σιγουριά. Φαίνεται ότι όσοι είπαν ότι είναι ο ίδιος, απλά το υπέθεσαν όταν είδαν την αλλαγή.

 

Με το νέο fware το Ν73 απέκτησε τον music player του Ν73ΜΕ με όλα τα functions του. Τόσο απλά.-

 

ΥΓ: @nervous-που είναι η επιλογή στο μενού απ'όπου φαίνεται οτι πλέον υποστηρίζεται FOTA? Το θεωρώ πολύ σημαντική προσθήκη της καινούργιας έκδοσης

 

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: @nervous-που είναι η επιλογή στο μενού απ'όπου φαίνεται οτι πλέον υποστηρίζεται FOTA? Το θεωρώ πολύ σημαντική προσθήκη της καινούργιας έκδοσης

 

[/size][/font]

 

Δεν την εχω περασει την αναβαθμιση (το ν73 το εχω κανει ΜΕ)

Βρες το εικονιδιο που λεει διαχειριση συσκευης (λογικα στα εργαλεια ειναι)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, βγαζει σε κανεναν αλλον οτι τα χρωματα του ν73 ειναι 16 εκατομμυρια;στη ΝΟΚΙΑ λεει 276 χιλιαδες αλλα οποια εφαρμογη εχω (NSysInfo και PhoneNetInfo) λεει 16777216 οΟ .Το εχει προσεξει κανενας:

Χμ ναι και σε μένα 16 μυρια λέει...

Tι διάολο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν την εχω περασει την αναβαθμιση (το ν73 το εχω κανει ΜΕ)

Βρες το εικονιδιο που λεει διαχειριση συσκευης (λογικα στα εργαλεια ειναι)

 

Έτσι ακριβώς! Το device manager στα tools είναι πλέον ανανεωμένο, σου δείχνει την έκδοση που έχεις στη συσκευή, έχει επιλογή check for updates και άλλα ωραία..!! :) Τέλεια!

 

ΥΓ: FOTA=firmware update over the air, δυνατότητα αναβάθμισης του software ασύρματα, παλιά ιστορία που η ΝΟΚΙΑ "ανακάλυψε" στο feature pack1 της 3rd edition του S60 που ενσωματώνουν εξαρχής όλα τα Symbian 9.2 μοντέλα της. Με την συγκεκριμένη αναβάθμιση, προσφέρεται η δυνατότητα και στα κινητά που βασίζονται στο Symbian 9.1 όπως το Ν73. Αν μη τι άλλο, λοιπόν, η έκδοση 4 είναι ένα πολύ ουσιαστικό update....:respect:

Δείτε κι εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=128842

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα αναβαθμηση απο την 3.0704.1.0.1 στην 4.0723.2.0.1 .Ειχα σωσει ολες τις επαφες και τις φωτογραφιες στην καρτα μνημης και οταν τελειωσα και προσπαθησα να μπω στην καρτα μνημης μου ζητησε κωδικο προσβασης. Δεν θυμαμαι να ειχα βαλει κωδικο στην καρτα και τωρα εχω χασει ολες τις επαφες. Το αντιμετωπισε καποιος αλλος αυτο? Καμια ιδεα για να ανηξω την καρτα?

 

Περίεργο! Δοκίμασε το 12345 που είναι κωδικός ασφαλείας της Νόκια γενικά.

Αν δεν πιάσει, δοκίμασε με card reader.

 

Με το νέο fware το Ν73 απέκτησε τον music player του Ν73ΜΕ με όλα τα functions του. Τόσο απλά.-

 

Κάποιος πιο πάνω είπε ότι δεν είναι ίδιος με τον player του ME. Είχες ΜΕ και το ξέρεις σίγουρα;

 

Έτσι ακριβώς! Το device manager στα tools είναι πλέον ανανεωμένο, σου δείχνει την έκδοση που έχεις στη συσκευή, έχει επιλογή check for updates και άλλα ωραία..!! :) Τέλεια!

 

ΥΓ: FOTA=firmware update over the air, δυνατότητα αναβάθμισης του software ασύρματα, παλιά ιστορία που η ΝΟΚΙΑ "ανακάλυψε" στο feature pack1 της 3rd edition του S60 που ενσωματώνουν εξαρχής όλα τα Symbian 9.2 μοντέλα της. Με την συγκεκριμένη αναβάθμιση, προσφέρεται η δυνατότητα και στα κινητά που βασίζονται στο Symbian 9.1 όπως το Ν73. Αν μη τι άλλο, λοιπόν, η έκδοση 4 είναι ένα πολύ ουσιαστικό update....:respect:

Δείτε κι εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=128842

 

Τελικά αυτό το FOTA δεν το κατάλαβα. Διάβασα και το μήνυμα του Msk. Όταν λέτε ασύρματα τι εννοείτε, με Bluetooth; Γιατί ως γνωστόν το Ν73 δεν έχει WiFi. Δηλ. ποια είναι η διαφορά από την αναβάθμιση που κάνω μέσω PC, Nokia Suite και internet; Μόνο το ότι θα γίνεται ασύρματα με BT;

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αυτό το FOTA δεν το κατάλαβα. Διάβασα και το μήνυμα του Msk. Όταν λέτε ασύρματα τι εννοείτε, με Bluetooth; Γιατί ως γνωστόν το Ν73 δεν έχει WiFi. Δηλ. ποια είναι η διαφορά από την αναβάθμιση που κάνω μέσω PC, Nokia Suite και internet; Μόνο το ότι θα γίνεται ασύρματα με BT;
Κατεβάζεις τις αλλαγές του firmware με gprs (over the air) :ninja:. Οι διαφορές με την αναβάθμιση μέσω pcsuite είναι: 1) Σου δίνει μεγαλύτερη ελευθερία κινήσεων, 2) Κατεβάζει μόνο τις αλλαγές και όχι όλο το firmware, 3) Χρεώνεσαι τον όγκο δεδομένων που κατεβάζεις, ανάλογα το δίκτυο σου :)
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα κάτι θέματα από το ownskin.com και τα μισά λιγή ώρα αργότερα είχαν εξαφανιστεί! Δεν τα έβρισκα ούτε στα θέματα, ούτε στη διαχείρηση αρχείων! Πως μπορώ να τα σβήσω, ίσως μέσω xplore?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

 

 

Κάποιος πιο πάνω είπε ότι δεν είναι ίδιος με τον player του ME. Είχες ΜΕ και το ξέρεις σίγουρα;

 

 

Ναι εγω το ειχα πει και μαλλον δεν το ειπα σωστα, το player δεν ειναι το ιδιο με του ΜΕ παρουσιαστικα, αλλα εχει πολλες απο τις δυνατοτητες ομως του ΜΕ player, δεν ξερω εαν τις εχει ολες γιατι δεν τις ηξερα και ολες εδω που τα λεμε απ'εξω και ανακατωτα, για να γινει σωστη συγκριση θα πρεπει να εχω και τα δυο στο χερι. Παντως δεν αμφισβητω τον φιλο που ειπε οτι τις εχει ολες, απλα it doesn't have the same look

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

θα ηθελα να αγορασω το εν λογω τηλεφωνο και θα ηθελα την βοηθεια σας σε καποιες ερωτησεις που εχω σχετικα:

1) βγαζει ικανοποιητικα καλες φωτο σε σχεση με sony K800i ή K810i?

2) το φλας μπορει να χρησιμοποιηθει και σαν φακος?

3) ο Music manager ειναι πληρης με πολλες δυνατοτητες?

4) το μενου ανατποκρινεται καλα?

5) διαφορες με το music edition

 

Τα ρωταω αυτα γιατι τωρα εχω το 6280 και δεν ειμαι και πολυ ικανοποιημενος στους παραπανω τομεις..

Και ειμαι αναμεσα στο nokia και σε καποιο sony που αναφερω παραπανω!

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για οποια απαντηση!!!

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...