Jump to content

[Επίσημο] Nokia N73 - Μέρος Ι


john74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η εκδοση που λες ειναι για το απλο η το ΜΕ? :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μηπως εχει κανενας να μου στειλει με pm το serial απο το handy weather για το ν73 η που μπορω να το βρω.Ευχαριστω..
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχει κανενας να μου στειλει με pm το serial απο το handy weather για το ν73 η που μπορω να το βρω.Ευχαριστω..

θα πρεπει να το αγορασεις :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Εχω το Ν73 το απλό. θεωρώ ότι ο ήχος στα ακουστικά σε ακρόαση ραδιοφώνου ή τραγουδιών από τη συλλογή ειναι πολύ χαμηλός.... Αλλα τηλεφωνα έχουν σχεδόν για 2ο σκαλοπάτι αυτό που το δικό μας έχει ώς μεσαίο και αναλόγως πάνε και τα υπόλοιπα...Ειλικρινά νιώθω ότι τουλάχιστον τα 3 τελευταία σκαλία δε θα έπρεπε να τα έχει γιατί η ένταση του ήχου ήδη από το 3ο σκαλί ειναι πολύ μικρη.... Υπάρχει περίπτωση να φτιαχτεί στο μελλον με καμιά αναβάθμιση? Αντίθετα ο ήχος κατά τη κλήση είναι καταπληκτικός ακόμα και με μονό ακουστικό.

2ον.... μπας και υπάρχει καμία εφαρμογή φωνητικής υπενθύμισης?

ΜΦΧ

ΒΑΧΥ

 

Καλα στην αρχη ειχα ξενερωσει με αυτο το θεμα.Λεω τσαμπα λεφτα εσκασα.Αλλα μετα με προσωπικες ρυθμισεις στον ισοσταθμιστη μερα μεσημερι στην Λ.Αλεξανδρας πεζος ισα που τα ακουγα τα αυτοκινητα.Παιζει βεβαια ρολο και τo τραγουδι.Μερικα ακουγονται χαμηλα αλλα παρα πολυ δυνατα.Αν δεν βαριεσαι χρισιμοποιησαι το MP3Gain.Ομαλοποιη τον ηχο και φτιαχνεις τα mp3 στα μετρα σου.Βεβαια θα συμφονησω με την αποψη σου πως σαν music edition η ενταση του ειναι πολυ χαμηλη ενω παροδοξως διακρινεται σε ολους τους αλλους τομεις (μπασα,interface κ.α)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Εχω το Ν73 το απλό. θεωρώ ότι ο ήχος στα ακουστικά σε ακρόαση ραδιοφώνου ή τραγουδιών από τη συλλογή ειναι πολύ χαμηλός.... Αλλα τηλεφωνα έχουν σχεδόν για 2ο σκαλοπάτι αυτό που το δικό μας έχει ώς μεσαίο και αναλόγως πάνε και τα υπόλοιπα...Ειλικρινά νιώθω ότι τουλάχιστον τα 3 τελευταία σκαλία δε θα έπρεπε να τα έχει γιατί η ένταση του ήχου ήδη από το 3ο σκαλί ειναι πολύ μικρη.... Υπάρχει περίπτωση να φτιαχτεί στο μελλον με καμιά αναβάθμιση? Αντίθετα ο ήχος κατά τη κλήση είναι καταπληκτικός ακόμα και με μονό ακουστικό.

2ον.... μπας και υπάρχει καμία εφαρμογή φωνητικής υπενθύμισης?

ΜΦΧ

ΒΑΧΥ

Βάλε τον ισοσταθμιστή στο τέρμα και θα μείνεις απολυτα ικανοποιημένος.

Πολύ πιο δυνατά.

Link to comment
Share on other sites

τι λεει ρε παιδια υπαρχουν βελτιωσεις με το τελευταίο update...

το δοκιμασε κανεις....??

Link to comment
Share on other sites

1. Σχετικά με τις διαστάσεις της ταπετσαρίας που μπορούμε να αλλάξουμε, απλά πρέπει να επιλέξουμε εικονα με διαστάσεις 240x240. Αλλιώς αν οι διαστάσεις είναι άλλες, απλά θα γίνει τροποποίηση των διαστάσεων (σε μήκος κ' πλάτος) για να ταιριάξουν στο 240x240.

 

2. Ο media player μένει ανοιχτός σε όλα τα Ν73 που χαρακτηρίζονται ως ΜΕ (εργοστασιακά ή τροποποιημένα). Πάντως εγώ δεν έκανα την τροποποίηση γιατί οι 4 συντομεύσεις που μου δίνει αυτό το πολυπλήκτρο μου είναι απολύτως απαραίτητες. Επίσης έχει αναφερθεί πως το Ν73 ΜΕ παρουσιάζει κάπως μικρότερη αυτονομία σε σχέση με το απλό Ν73, μάλλον λόγω της εφαρμογής αυτής που μένει ανοιχτή...

 

3. Οι εφαρμογές που αναφέρεις είναι πολύ πιθανό να είναι εφαρμογές συστήματος, οπότε καλό είναι να μην τις πειράξεις.

 

4. Σχετικά με τις λεπτομέρειες της μνήμης, απλώς σου δίνει σε μεγέθη τι χωρητικότητα καταναλώνουν οι εφαρμογές, τα μηνύματα, οι καταχωρήσεις ημερολογίου κλπ. Αν κατά την επιλογή σου δίνει στοιχεία μόνον για την συνολική δέσμευση μνήμης, τότε άνοιξε τον Nokia File Manager (διαχείρηση αρχείων) και πήγαινε Επιλογές\Λεπτομέρειες μνήμης\Οκ και θα δεις αναλυτικά πως μοιράζονται αυτά τα 7ΜΒ μνήμης.

 

1. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι πως επιλέγουμε εικόνα με διαστάσεις 240x240. Υπάρχει κάποια επιλογή στο μενού επεξεργασίας εικόνας του κινητού? Δηλαδή όταν λες ότι άμεσα η ταπετσαρία αλλάζει σε διάσταση 240x240 τι εννοείς?

Όταν λες για προγράμματα για πλήρη κάλυψη της οθόνης με μια εικόνα που που έχει φωτογραφήσει το κινητό, εννοείς πρόγραμμα για τροποποίηση της εικόνας π.χ. στο PC ώστε όταν μεταφέρεται στο κινητό να γεμίζει την οθόνη όταν επιλεγεί σαν ταπετσαρία?

 

2. Τι εννοείς «Ο media player μένει ανοιχτός σε όλα τα Ν73 που χαρακτηρίζονται ως ΜΕ (εργοστασιακά ή τροποποιημένα)»? Στο δικό μου (Ν73 ΜΕ) όταν πατάς έξοδος από τον ισοστασθμιστή ο player κλείνει και δεν τρέχει πλέον background.

Αυτή η δυνατότητα δεν υπάρχει πλέον, απ΄ ότι διάβασα σ΄ αυτό το θέμα, μετά την τελευταία αναβάθμιση. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι αν αυτό ισχύει μόνο για τα απλά Ν73 που έχουν αναβαθμιστεί σε ΜΕ ή και για αυτά που είναι ΜΕ όπως αγοράστηκαν.

Link to comment
Share on other sites

1. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι αν αυτό ισχύει μόνο για τα απλά Ν73 που έχουν αναβαθμιστεί σε ΜΕ ή και για αυτά που είναι ΜΕ όπως αγοράστηκαν.

 

Δεν εχουν καμια διαφορα, ισχυει και για τα δυο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το Ν73 ΜΕ.Το τελευταιο διαστημα παρολο μετα απο format το κινητο εσβηνε απο μονο του.Μετα απο παρατηρηση ειδα οτι αν την οθονη την χτυπησεις ελαφρα με τα δακτυλα σβηνει!!!!Συμβαινει σε αλλον αυτο?Η εχω ελλατωματικη συσκευη?
Link to comment
Share on other sites

Ελαττωματική είναι σίγουρα. Ούτε εμένα μου έχει τύχει κάτι τέτοιο ούτε από άλλους έχει αναφερθεί.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν η το τηλ έχει φάει τρελό bug η με την τελευταία αναβάθμιση κατι έγινε...

όταν ανάβει το τηλ τραβάει κ μια μικρή δόνηση έτσι για να γουστάρω...:lol:

Link to comment
Share on other sites

hi! ειμαι μεταξυ κ810 και ν73 και με προβληματιζουν δυο πραγματα:

 

1.το πρωτο πραγμα που μου ειπαν 2 ατομα που εχουν το Ν73 ειναι οτι ειναι ενοχλητικά αργο και εδω δεν διαβασα κανεναν να το αναφερει, ισχυει; σε σχεση με το 6630 ας πουμε που εγω το θεωρω ικανοποιητικα γρηγορο; γιατι το κ800 που το πηρα στα χερια μου μου φανηκα αρκετα γρηγορο και ειδικα στην καμερα η αισθηση ειναι σαν να εχεις στα χερια σου κανονικη φωτογραφικη

 

2.αυτά που διαβασα εδω για τον ήχο.... και κυρίως οσον αφορα την ποιοτητα και οχι την ενταση. καποοιος που να εχει δοκιμασει με καλα ακουστικα;;; καμμια συγκριση απο καποιον που εχει ακουσει και κ810/κ800 ή κ750; παντως δεν νομιζω οτι η ενταση ειναι θεμα απο τη στιγμη που μπορεις μεσω EQ να ρυθμισεις το gain.

 

Νομιζω πως η διαφορα στην τιμη με το κ810 δεν ειναι αμελητεα μιλαμε για +70 ευρω και αλλα 30 μια καρτα παμε στα +100... και το κατα ποσο θα χρησιμοποιησεις ή ακομα περισσοτερο σου χρειαζονται ολες αυτες οι εφαρμογες και οι δυνατοτητες;;;...

 

 

για να ολοκληρωσω τη σκεψη μου στην τελικη αυτα που χρησιμοποιεις κατα 90% ειναι τηλεφωνο καμερα μουσικη και organizer, και αναρωτιεμαι αν σε αυτα τελικα το κ800 ειναι καλυτερο ή εστω ισάξιο;;;

Link to comment
Share on other sites

hi! ειμαι μεταξυ κ810 και ν73 και με προβληματιζουν δυο πραγματα:

 

1.το πρωτο πραγμα που μου ειπαν 2 ατομα που εχουν το Ν73 ειναι οτι ειναι ενοχλητικά αργο και εδω δεν διαβασα κανεναν να το αναφερει, ισχυει; σε σχεση με το 6630 ας πουμε που εγω το θεωρω ικανοποιητικα γρηγορο; γιατι το κ800 που το πηρα στα χερια μου μου φανηκα αρκετα γρηγορο και ειδικα στην καμερα η αισθηση ειναι σαν να εχεις στα χερια σου κανονικη φωτογραφικη

 

2.αυτά που διαβασα εδω για τον ήχο.... και κυρίως οσον αφορα την ποιοτητα και οχι την ενταση. καποοιος που να εχει δοκιμασει με καλα ακουστικα;;; καμμια συγκριση απο καποιον που εχει ακουσει και κ810/κ800 ή κ750; παντως δεν νομιζω οτι η ενταση ειναι θεμα απο τη στιγμη που μπορεις μεσω EQ να ρυθμισεις το gain.

 

Νομιζω πως η διαφορα στην τιμη με το κ810 δεν ειναι αμελητεα μιλαμε για +70 ευρω και αλλα 30 μια καρτα παμε στα +100... και το κατα ποσο θα χρησιμοποιησεις ή ακομα περισσοτερο σου χρειαζονται ολες αυτες οι εφαρμογες και οι δυνατοτητες;;;...

 

 

για να ολοκληρωσω τη σκεψη μου στην τελικη αυτα που χρησιμοποιεις κατα 90% ειναι τηλεφωνο καμερα μουσικη και organizer, και αναρωτιεμαι αν σε αυτα τελικα το κ800 ειναι καλυτερο ή εστω ισάξιο;;;

Φίλε αν το φορτώσεις με πολλά πράγματα,εφαρμογές κλτ ισως παρατηρήσεις καθυστέρηση.

Αν το χρησιμοποιεις οπως το κ800,θα ειναι και πιο γρήγορα μάλιστα.

Επειδη ειχα το κ800 για ενα μικρο χρονικο διαστημα δεν αξίζει.

Το ν73 αξιζει πραγματικα τα χρήματα του,εχει μεγάλη και εξαιρετικη οθόνη,καλύτερη κάμερα απο το s.e την ημέρα,πολύ ανώτερο ήχο και στα ακουστικα και στα ηχεια,και ποιοτητα και ενταση καμια σχέση με το κ800.

Γενικα το μόνο πλεονέκτημα του κ800 ειναι το xenon flash,τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Εκανε κανεις αναβαθμιση απο ΜΕ σε απλο? ειδε διαφορα στην μπαταρια??????? :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Μωλις εκανα την τελευταια αναβαθμιση...με τις 2 προηγουμενες του m.e ειχα προβληματα συνεχεια..(εσβηνε συχνα,εχανε το σημα του κλπ) και ειπα να γυρισω στο απλο n73 ...τωρα φτιαχνω της ρυθμισεις απο την αρχη...(βαρετο ομως αυτα εχει η αναβαθμιση..σταθερο φαινεται εκ πρωτης αποψης!!!ξερει κανενας αν μπορω να στειλω το τηλ καταλογο απο το outlouk στο κινητο???εκανα ενα back up ..
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι,εχω το κανονικο ν73 αναβαθμισμενο σε m.e.

Τώρα που βγήκε νεο λογισμικο για το απλό μπορώ να το βάλω,σωστά?

Αν ομως το μετανιωσω θα μπορέσω να ξαναπεράσω αμέσως το λογισμικο του m.e?

Γιατι καπου ειχα διαβάσει,οτι για να γίνει παλι μετατροπή πρέπει να βγει νεο λογισμικο για το m.e,γιατι με το προηγούμενο δεν το αναβαθμίζει.

Μπορει να μου πει κανεις τι παιζει?

μην κανω καμια βλακεία και να μην μπορώ να το αλλάξω μετά.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι,εχω το κανονικο ν73 αναβαθμισμενο σε m.e.

Τώρα που βγήκε νεο λογισμικο για το απλό μπορώ να το βάλω,σωστά?

Αν ομως το μετανιωσω θα μπορέσω να ξαναπεράσω αμέσως το λογισμικο του m.e?

Γιατι καπου ειχα διαβάσει,οτι για να γίνει παλι μετατροπή πρέπει να βγει νεο λογισμικο για το m.e,γιατι με το προηγούμενο δεν το αναβαθμίζει.

Μπορει να μου πει κανεις τι παιζει?

μην κανω καμια βλακεία και να μην μπορώ να το αλλάξω μετά.

Πρέπει να αλλάξεις το product code της συσκευής για να βάλεις το firmware του απλού.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να αλλάξεις το product code της συσκευής για να βάλεις το firmware του απλού.

ναι το γνωρίζω αυτο,φοβάμαι όμως οτι αν το μετανιωσω και βαλω παλι to product code toy n73 m.e,fobamai oti epeidi tha einai pio kainoyri to logismikoy toy aploy to programma tis nokia moy pei oti den yparxei anabathmisi.

giati kati tetoio eixe anaferei kapoios.

Na to dokimaso?mporo meta apo 2 ores gia px na to epanafero m.e?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε αν το φορτώσεις με πολλά πράγματα,εφαρμογές κλτ ισως παρατηρήσεις καθυστέρηση.

Αν το χρησιμοποιεις οπως το κ800,θα ειναι και πιο γρήγορα μάλιστα.

Επειδη ειχα το κ800 για ενα μικρο χρονικο διαστημα δεν αξίζει.

Το ν73 αξιζει πραγματικα τα χρήματα του,εχει μεγάλη και εξαιρετικη οθόνη,καλύτερη κάμερα απο το s.e την ημέρα,πολύ ανώτερο ήχο και στα ακουστικα και στα ηχεια,και ποιοτητα και ενταση καμια σχέση με το κ800.

Γενικα το μόνο πλεονέκτημα του κ800 ειναι το xenon flash,τίποτα άλλο.

 

ελπιζω για τα αλλα να εχεις δικιο, οι βραδινές φωτο ομως που ειδα ειναι πραγματικα απογοητευτικές... εκτος κ αν εχει δοκιμασει κανεις να βαλει ρυθμιση για χαμηλα ΙSO. Θα ημουν υποχρεος εαν καποιος μπορουσε να ανεβασει δυο νυχτερινες φωτο μια με τα iso στο auto και μια στο low.(καποιος με σταθερο χερι φυσικα!)

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω για τα αλλα να εχεις δικιο, οι βραδινές φωτο ομως που ειδα ειναι πραγματικα απογοητευτικές... εκτος κ αν εχει δοκιμασει κανεις να βαλει ρυθμιση για χαμηλα ΙSO. Θα ημουν υποχρεος εαν καποιος μπορουσε να ανεβασει δυο νυχτερινες φωτο μια με τα iso στο auto και μια στο low.(καποιος με σταθερο χερι φυσικα!)

Εχω το ν73,στην αρχη το ειχα με το αρχικο λογισμικο,οντως ήταν απογοητευτικες οι Photos.

τώρα με την τελευταια αναβάθμιση που εχω στο M.e οι φωτογραφιες ειναι κατι παραπάνω απο ικανοποιητικές το βράδυ,το μπλε εφυγε,και οι φωτογραφιες ειναι πιο καθαρές με καλύτερα χρώματα.

Παρα πολύ καλές.

Αν μπορέσω θα σου ανεβάσω κανα 2.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να περάσω το νέο firmware στο Ν73 (απλό) και θέλω να ρωτήσω το εξής: Σχεδόν όλες τις εφαρμογές τις έχω εγκαταστήσει στη μνήμη του κινητού. Όμως υποθέτω πως στοιχεία των εφαρμογών (φάκελοι, αρχεία κλπ) έχουν εγκατασταθεί και στην κάρτα μνήμης που ακόμα κι όταν απεγκαταστήσω τις εφαρμογές πριν την εγκατάσταση του νέου firmware, θα παραμείνουν κάποια στοιχεία τους στην κάρτα μνήμης (όπως γίνεται με τα θέματα στους δύο γνωστούς φακέλους).

 

Έτσι, αν δεν κάνω format στην κάρτα μνήμης (που όντως δεν θέλω να κάνω), μάλλον θα αντιμετωπίσω πρόβλημα αν ξαναεγκαταστήσω τις ίδιες εφαρμογές γιατί πάλι θα αφήσουν τα ίδια στοιχεία (διπλά πλέον) στα ίδια σημεία στην κάρτα μνήμης. Επειδή δεν θέλω να έχω τέτοια προβλήματα, που πρέπει να κοιτάξω για το αν έχουν μείνει στοιχεία από τις παλιές εφαρμογές;

Link to comment
Share on other sites

Εχω το ν73,στην αρχη το ειχα με το αρχικο λογισμικο,οντως ήταν απογοητευτικες οι Photos.

τώρα με την τελευταια αναβάθμιση που εχω στο M.e οι φωτογραφιες ειναι κατι παραπάνω απο ικανοποιητικές το βράδυ,το μπλε εφυγε,και οι φωτογραφιες ειναι πιο καθαρές με καλύτερα χρώματα.

Παρα πολύ καλές.

Αν μπορέσω θα σου ανεβάσω κανα 2.

 

αχα αυτο ακριβως το μπλε ηταν πολυ ενοχλητικο, αν μπορεσεις ανεβασεις φωτο θα ηταν τελεια!

 

 

και κατι ακομα: ολα αυτα που αναφερετε για αναβαθμισεις μετατροπες σε m.e. κλπ γινονται και σε voda live κινητα;;; ή το n73 δεν το πειραζει η voda?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι καπου ειχα διαβάσει,οτι για να γίνει παλι μετατροπή πρέπει να βγει νεο λογισμικο για το m.e,γιατι με το προηγούμενο δεν το αναβαθμίζει.

Μπορει να μου πει κανεις τι παιζει?

μην κανω καμια βλακεία και να μην μπορώ να το αλλάξω μετά.

 

Πισογυρισμα σε εκδοση software δεν μπορεις να κανεις απο οσο

ξερω . Θα πρεπει να περιμενεις νεοτερη εκδοση ΜΕ μετα.

 

ξερει κανενας αν μπορω να στειλω το τηλ καταλογο απο το outlouk στο κινητο???εκανα ενα back up ..

 

Θα κανεις συγχρονισμο

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...