Jump to content

[Επίσημο] Nokia N73 - Μέρος Ι


john74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οταν μας στελνουν ενα μηνυμα (μια εικονα π.χ.) σε πιο φακελο αποθηκευετε ετσι οστε να μπορεσω να παω να το δω με ενα fileman? :confused:
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ολα καλα με την νεα 3.6.38.0.0.1 απο την 2.0628.0.0.1

 

Restore απο πληρες backup (τηλεφωνου και memory card) και σε 15 λεπτα το τηλ ηταν όπως πρώτα.

 

1- Ηχος καλυτερος

2- modem irda

3-ταχυτερο

4- φωτο ιδιες κατα την γνωμη μου

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα με την νεα 3.6.38.0.0.1 απο την 2.0628.0.0.1

 

Restore απο πληρες backup (τηλεφωνου και memory card) και σε 15 λεπτα το τηλ ηταν όπως πρώτα.

 

1- Ηχος καλυτερος

2- modem irda

3-ταχυτερο

4- φωτο ιδιες κατα την γνωμη μου

Eπανήλθε με το ίδιο θέμα, ταπετσαρία και γλώσσα που είχε το τηλέφωνο; Τα προγράμματα ήταν όλα στη θέση τους; (εφόσον φυσικά είχες εγκαταστήσει πρόσθετα προγράμματα):blink:

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα στον ηχο που λετε ειναι στα ηχεια η' στα στον media player γενικα ;

Και επιτελους,ξερει κανεις τιποτα για το music edition ;Ποτε θα κυκλοφορησει,τιμη...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αρχίζω να αποκομίζω τα "οφέλη" της χθεσινής αναβάθμισης. Άργησα να τα αντιληφθώ αλλά πρώτο και καλύτερο είναι το παρακάτω:

Όταν ενεργοποιώ το bluetooth το κινητό σιωπά. Δεν ακούγεται κανένας ήχος ούτε κλήσεων ούτε τραγουδιών ούτε καν τα πλήκτρα. Μόλις το απενεργοποιώ, ο ήχος επανέρχεται.

 

Το αντιμετώπισε κανείς άλλος; Τι να φταίει;

 

EDIT: Τώρα το πρόσεξα, το φαινόμενο της απώλειας των ήχων δεν συμβαίνει ακριβώς με την ενεργοποίηση του bluetooth αλλά όταν συνδέεται με το BT ακουστικό (Motorola H500). Καλά, εντάξει, οι ήχοι πλήκτρων και τα τραγούδια ακούγονται στο ακουστικό αλλά οι ήχοι κλήσης δεν ακούγονται πουθενά αλλά και να ακουγόταν στο ακουστικό δε θα ήταν λύση να είμαι όλη την ώρα με το BT στο αυτί!!. Μόλις κλείνω το ακουστικό οι ήχοι επανέρχονται αμέσως!

Ευτυχώς λειτουργεί η δόνηση.

Να υπάρχει πουθενά καμιά ρύθμιση; Ψάχνω αλλά...

 

Μόνο σ' εμένα συμβαίνει;

 

Κοιτάξτε να δειτε τελικά τι συμβαίνει:

Το πρόβλημα με τους ήχους κλήσης το εντόπισα με ενεργοποιημένο το bluetooth στο κινητό και ενεργό το ακουστικό ενώ προπαθούσα να αλλάξω τους ήχους κλήσης στο προφίλ. Δεν ακουγόταν τίποτα ούτε από το κινητό ούτε από το ακουστικό. Τα τραγούδια και άλλοι ήχοι ακούγονταν μονο από το ακουστικό. Όμως τώρα το απόγευμα δέχθηκα κλήση ενώ είχα ενεργά BT και ακουστικό και το τηλέφωνο χτύπησε κανονικότατα!! Συμπέρασμα: Όλα ΟΚ, δηλαδή μόνο στην επιλογή ήχων στο προφίλ δεν ακούγονται τα κουδουνίσματα, όταν σε παίρνουν χτυπάει κανονικά!!

 

Προς leftezi :

 

Και σε εμένα έτσι έγινε η αναβάθμιση με την διαφορά ότι με το backup επαναφέρθηκαν μόνες τους όλες οι επαφές αυτόματα. Μεγάλο πρόβλημα τα προγράμματα που χάθηκαν ή τα άλλα που δεν σβήναν ή το αέναο installing της memory card... Να φανταστώ πως θα ξεπεραστούν στην επόμενη αναβάθμιση ή θα έχουμε πάλι τα ίδια προβλήματα;

 

Μετά την αναβάθμιση το λεξικό του python σου λειτουργεί κανονικά ή με τετραγωνάκια;

 

Εγώ δεν επανέφερα ολικό backup αλλά μονο τις επαφές και επανήλθαν κανονικότατα όπως ανέφερα. Απέφυγα το ολικό για να μην κάνω μετα hard reset γιατί από ότι φάνηκε ως τώρα κανένας δεν τα κατάφερε να κάνει αναβάθμιση και να του λειτουργήσουν μετά όλα τα προγράμματα σωστά.

Όσο για τον Πύθωνα, λειτουργεί κανονικότατα. Έκανα την εγκατάσταση κατευθείαν με τη νέα έκδοση. Δε χρειάστηκε καν επανεκκίνηση, τα ελληνικά εμφανίστηκαν πλήρη.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να δοκιμάσω το Ν73 και συνοπτικά με ενδιαφέρουν τα εξής θέματα:

  • Η αφύπνιση λειτουργεί με κλειστό το κινητό;
Δεν το δοκίμασα, το "κλείνω" με επιλογή του προφίλ "Εκτός σύνδεσης" και χτυπάει πάντα κανονικά.
Το lifeblog mπορεί να απενεργοποιηθεί ή να αφαιρεθεί εντελώς;
Το είχα σχολιάσει το θέμα και παλιότερα αλλά τελικά το αδίκησα κάπως. Μπορείς να το απενεργοποιήσεις πηγαίνοντας Επιλογές > Ρυθμίσεις > Τύποι στοιχείων > και να μήν τσεκάρεις αυτά που δε θέλεις να κρατιούνται στη μνήμη του. Οι επιλογές για τσεκάρισμα είναι: Εικονες, ΜΜS, SMS, Βίντεο, Σημειώσεις, Ήχοι, Blog. Έτσι και τα τσεκάρεις όμως, μετά δεν μπορείς να τα σβήσεις μέσα από το πρόγραμμα, ακόμα και να τα ξετσεκάρεις, μπορεί να μην φαίνονται μέσα από το πρόγραμμα αλλά υπάρχουν στο φάκελο και μπορεί κάποιος να τα δει με έναν viewer. Πρέπει να πας με file explorer, να βρεις το φάκελο του προγράμματος και να σβήσεις manual τις μικρογραφίες.
Από αυτονομία μπαταρίας είστε ευχαριστημένοι;
Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος. Με περιστασιακή χρήση BT, πολλή χρήση της οθόνης, λίγο mp3, αρκετή ομιλία και χωρίς κλείσιμο το βράδυ αλλά σε φάση "Εκτός σύνδεσης", μερικές φορές ξεπέρασε και τις τρεις μέρες.
Στην καταχώρηση υπομνήματος στο ημερολόγιο μπορώ να επιλέξω προφίλ επανάληψης; (ανά έτος, μήνα κλπ)
Στο "υπόμνημα" όχι αλλά στη "σύσκεψη" ναι: Καθημερινά, εβδομαδιαία, ανά 2 βδομάδες, μηνιαία και ετήσια. Για περισσότερα στο θέμα εδώ:
http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1578095#post1578095
 
Ηχογράφιση συνομιλίας κάνει; πόση ώρα διαρκεί;
Όχι. Μόνο με προγράμματα τρίτων όπως το LivePVR
Όλες οι συσκευές που έρχονται στην Ελλάδα είναι αυτές με το υψηλό SAR; (τύπος RM-133)
Ναι. Οι χαμηλού SAR είναι μόνο για Αμερική από ό,τι ξέρω.
Μπορώ να χρησιμοποιήσω τον File Manager και να φτιάξω στην έκθεση διάφορους φακέλους ανάλογα πχ με το θέμα των φωτογραφιών;
Μπορείς να βάλεις τις φωτό σου σε φακένους αλλά όταν ανοίγεις την έκθεση, αυτή ψάχνει όλο το κινητό και παρουσιάζει όλες τις εικόνες όλων των φακέλων χύμα. Για θέαση σε ξεχωριστούς φακέλους χρησιμοποιείς εξωτερικές λύσεις όπως το κορυφαίο Resco Viewer
Μπορώ να φτιάξω κάπου φάκελο και να αποθηκεύσω αρχεία που δεν μπορεί να ανοίξει το κινητό; (πχ αρχεία .dll)
Δεν το δοκίμασα αλλά σίγουρα πρέπει να γίνεται να το χρησιμοποιήσεις σαν μνήμη flash αλλά ποιος κουβαλάει το καλώδιο μαζί. Εκτός αν τα έχεις για αποστολή με BT.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς:

1. Πώς γίνεται να ανάβω το τηλέφωνο και να μην ακούγεται η μουσική την ώρα που δείχνει το logo με την χειραψία;

2. Πως γίνεται να μην αναβοσβήνει το μπλε λαμπάκι στην πρόσοψη;

Link to comment
Share on other sites

βασικα αν ξερει κανεις πως να μην φαινονται καθολου τα βιντεακια της εισαγωγης (χειραψια και το logo της ΤΙΜ). Επισης πως βαζω βιντεακι να παιζει οταν καποιος με καλει. Στο Ν80 γινεται αλλα δν θυμαμαι πως το ειχαμε κανει και στο Ν73 μου δεν το βρισκω.
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς:

1. Πώς γίνεται να ανάβω το τηλέφωνο και να μην ακούγεται η μουσική την ώρα που δείχνει το logo με την χειραψία;

2. Πως γίνεται να μην αναβοσβήνει το μπλε λαμπάκι στην πρόσοψη;

 

 

1.Βάζεις το προφίλ στο Αθόρυβο.

2.Πας Ρυθμίσεις/Τηλέφωνο/Προβολή/Λειτουργία Νάρκης και βάζεις όχι.

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει καποιος πως να παιξει το Ν73 αρχεια βιντεο .wmv ????

Υπαρχει το pvPlayer - PacketVideo Media.

 

PacketVideo's Media Player supports streaming, progressive download and playback with support available for all major mobile content types, including video and audio (3gpp, mpeg-4, h.263, AVC, Windows Media, RealMedia, AAC, AAC+, WMA, MP3, AMR, QCELP).

It can be configured as separate audio and video applications or as a single integrated media player. An optional 3-D audio enhancement is also available.

 

 

Features Include:

 

* Enables the reception and display of standards-compliant MPEG-4 and H.263 video and GSM-AMR audio content.

* Supports video viewing in full landscape mode, utilizing the entire available screen.

* Optimized for streaming video and live TVover today's wireless networks

* Detects, localizes and conceals errors that occur during wireless transmission, while supporting MPEG-4 standards.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Healthy disregard for the impossible.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ελαφρώς οφ τοπικ... Τα μηνύματα του τηλεφώνου σε ποιό φάκελο αποθηκεύονται;:confused:
http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα το Ν73!!!!!!!!!!!!:D

 

1. Έχω κατεβάσει το nokia software updater και όταν το βάζω να κάνει update μου λέει ότι δεν έχει καινούργιο και η συσκευή μου έχει το 2,0628,0,0,1??

 

Πώς γίνεται αυτό? Η τελευταία δεν είναι η 3,0638,0,0,1???:rolleyes:

 

2. Πώς μεταφέρω τα μηνύματά μου από το 6600??

 

Ευχαριστώ πολύ!!!!:)

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Πώς μεταφέρω τα μηνύματά μου από το 6600??

Με το lifeblog ειναι μεσα στο cd που σε εδωσαν μαζι με το κινητο:)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι...

Το λοιπόν, μετά απο ένα χρόνο έλαβα επιδότηση απο την vodafone, 345 ευρώ...

Σκέφτηκα να βάλω απο πάνω άλλα 150€ για να πάρω το Ν73 το οποίο ομολογώ πως αγάπησα απο τη στιγμή που το είδα... ενώ πήγαινα για το κ800ί.

 

ΌΜΩΣ!!!! Σαν καλή χώρα που είμαστε, με αγορά πάντα πλήρως εξοπλισμένη με τα τελευταία, και φυσικά έτοιμοι να εξυπηρετήσουμε τον πελάτη μας... έχουμε έληψη... το προβλημά μου είναι πως μπορώ μόνο απο τη vodafone να το πάρω καθώς θέλω να χρησιμοποιήσω και την επιδότηση γι'αυτό μέχρι να το φέρουν απλά πρέπει να περιμένω γιατι ούτε ημερομηνία παραλαβών δεν γνωρίζουν.

 

Είχατε παλαιώτερα τέτοια εμπειρία;;Δηλαδή πόσο να περιμένω;;

εχω απογοητευτεί πραγματικά!!

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια!

 

Ακόμα δε μου βρίσκει αναβάθμιση όμως... Γιατί; Το πήρα από Τιμ σήμερα και είναι Φιλανδικό...

 

Να πάω αύριο στη Νόκια λέτε πριν το φορτώσω; θα κάνει τίποτα;

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Επειδη τα Αγγλικα μου ειναι τελια:X μπορει να μου πει καποιος πως κανουμε αναβαθμιση?:wacko:

Οταν κανουμε αναβαθμιση:confused:

1)εχουμε μεσα την καρτα μνημης?

2)το τηλ το εχουμε στον φορτιστη?

3)το εχουμε κανονικα η στην λειτουργια εκτος συνδεσης?

Με ληγα λογια μπορει να μου πει καπιος την διαδικασια?:)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τα Αγγλικα μου ειναι τελια:X μπορει να μου πει καποιος πως κανουμε αναβαθμιση?:wacko:

Οταν κανουμε αναβαθμιση:confused:

1)εχουμε μεσα την καρτα μνημης?

2)το τηλ το εχουμε στον φορτιστη?

3)το εχουμε κανονικα η στην λειτουργια εκτος συνδεσης?

Με ληγα λογια μπορει να μου πει καπιος την διαδικασια?:)

 

Αμα διαβασης μερικες σελιδες πιο πισω 4-5 θα σου ληθουν ολες οι αποριες και κατα την αναβαθμιση θα σε οδηγηση το ιδιο το προγραμμα ....!!!

 

χρειαζεται λιγο υπομονη και μην σκεφτεις να διακοψεις την διαδικασια....

ουτε κατα διανεια !!!!

 

οταν κανει restart να περιμενεις μεχρι να τελειωσει !!!! απο μονο του !!!

 

καλη τυχη !!!

Link to comment
Share on other sites

παντως παιδια οι Photos το βραδυ ειναι μεγαλη απογοητευση.....:(

δεν καταφερα να βγαλω ουτε μια της προκοπης...

ολες βγαινουν με αυτο το "περιεργο" μπλε χρωμα......

(ελπιζω με την επομενη αναβαθμιση να κανουν..κατι και για αυτο.....)....

για τον φιλο που ρωτησε πιο πανω μετα την αναβαθμιση το ξυπνητηρι λειτουργει κανονικα και οταν κλεινεις το κινητο.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι...

Το λοιπόν, μετά απο ένα χρόνο έλαβα επιδότηση απο την vodafone, 345 ευρώ...

Σκέφτηκα να βάλω απο πάνω άλλα 150€ για να πάρω το Ν73 το οποίο ομολογώ πως αγάπησα απο τη στιγμή που το είδα... ενώ πήγαινα για το κ800ί.

 

ΌΜΩΣ!!!! Σαν καλή χώρα που είμαστε, με αγορά πάντα πλήρως εξοπλισμένη με τα τελευταία, και φυσικά έτοιμοι να εξυπηρετήσουμε τον πελάτη μας... έχουμε έληψη... το προβλημά μου είναι πως μπορώ μόνο απο τη vodafone να το πάρω καθώς θέλω να χρησιμοποιήσω και την επιδότηση γι'αυτό μέχρι να το φέρουν απλά πρέπει να περιμένω γιατι ούτε ημερομηνία παραλαβών δεν γνωρίζουν.

 

Είχατε παλαιώτερα τέτοια εμπειρία;;Δηλαδή πόσο να περιμένω;;

εχω απογοητευτεί πραγματικά!![/QUO]

 

Vodafone ; Η χειροτερη εξυπηρετηση αυτη τη στιγμη πανελλαδικως.Δεν εχουν ουτε ΔΕΙΓΜΑ κινητου να πουλησουν,ολο παραλαβες κανουν.Εκτος απο κατι απαρχαιομενες πατατες...Συλληπητηρια φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι...

Το λοιπόν, μετά απο ένα χρόνο έλαβα επιδότηση απο την vodafone, 345 ευρώ...

Σκέφτηκα να βάλω απο πάνω άλλα 150€ για να πάρω το Ν73 το οποίο ομολογώ πως αγάπησα απο τη στιγμή που το είδα... ενώ πήγαινα για το κ800ί.

 

ΌΜΩΣ!!!! Σαν καλή χώρα που είμαστε, με αγορά πάντα πλήρως εξοπλισμένη με τα τελευταία, και φυσικά έτοιμοι να εξυπηρετήσουμε τον πελάτη μας... έχουμε έληψη... το προβλημά μου είναι πως μπορώ μόνο απο τη vodafone να το πάρω καθώς θέλω να χρησιμοποιήσω και την επιδότηση γι'αυτό μέχρι να το φέρουν απλά πρέπει να περιμένω γιατι ούτε ημερομηνία παραλαβών δεν γνωρίζουν.

 

Είχατε παλαιώτερα τέτοια εμπειρία;;Δηλαδή πόσο να περιμένω;;

εχω απογοητευτεί πραγματικά!![/QUO]

 

Vodafone ; Η χειροτερη εξυπηρετηση αυτη τη στιγμη πανελλαδικως.Δεν εχουν ουτε ΔΕΙΓΜΑ κινητου να πουλησουν,ολο παραλαβες κανουν.Εκτος απο κατι απαρχαιομενες πατατες...Συλληπητηρια φιλε μου

Eίσαι λάθος και κακοπροαίρετος! Τις περισσότερες νέες συσκευές μου (συμπεριλαμβανομένου και του Ν73) τις βρίσκω και τις αγοράζω ιστορικά από την vodafone που τις φέρνει συνήθως νωρίτερα από όλους...Ο "ιστορικός" αντίποδας δηλαδή της ΤΙΜ στις νέες κυκλοφορίες κινητών....Τελευταίοι και καταϊδρωμένοι...;)

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλά, πες με κακοπροαίρετο αλλα πιστεύω πως έχω τους λόγους μου, έχουμε ιστορία με την εν λόγω εταιρία οικογενιακώς, και 90% των κινητών που πήραμε με το Όνομα Vodafone απάνω, βγήκανε ελατωματικά... βάλε και το "έχουμε έληψη" το οποίο άκουσα και για το k800i το οποίο ήθελα αρχικά, νομίζω έχω κάθε λόγω να μην τους βλέπω με το καλύτερο μάτι απο πλευρά εξυπηρέτησης...

Αλλά αφου θα το πάρω με την επιδότηση το κινητό, λίγο πολύ δεν έχω άλλη επιλογή, παρά, να περιμένω σαν τον...

 

Thanks for reading! :)

Link to comment
Share on other sites

παντως παιδια οι Photos το βραδυ ειναι μεγαλη απογοητευση.....:(

δεν καταφερα να βγαλω ουτε μια της προκοπης...

ολες βγαινουν με αυτο το "περιεργο" μπλε χρωμα......

(ελπιζω με την επομενη αναβαθμιση να κανουν..κατι και για αυτο.....)....

για τον φιλο που ρωτησε πιο πανω μετα την αναβαθμιση το ξυπνητηρι λειτουργει κανονικα και οταν κλεινεις το κινητο.....

 

το πρόβλημα με τις βραδυνές photos λυνεται με τις ρυθμίσεις και ειδικότερα με την "ευαισθησια στο φώς" μονο με τις ρυθμίσεις μπορείς να αφαιρέσεις τον μπλέ κοκκο

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...