Jump to content

[Επίσημο] Nokia N73 - Μέρος Ι


john74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

φιλοι μου μηπως γνωριζεται πως μπορω να δω αρχεια .wmv στο Ν73 ??? Υπαρχει καποιο soft που τα υποστοιριζει ? Το Real Player δεν θα επρεπε να τα "βλεπει" ???
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια μετα απο μια μικρη ταλαιπωρεια στο να λειτουργησει ξανα το αλαρμ μανατζερ με κλειστο το κινιτο βρηκα ακρη !

 

Αφαιρεσα το προγραμα (αλαρμ μανατζερ) και ενεργοποιησα ξανα της μανας του , το εβαλα να χτυπηση με κλειστο το κινιτο για σιγουρια ,εκανα reboot kai ξαναεγκατεστησα το αλαρμ και τωρα δουλευει κανονικα...!

 

δε ξερω πως να το εξηγησω αυτο , ολο και καποια κουλα θα συμβαινουν

για να μας σπανε τα νευρα !!!

 

και καποιες εφαρμογες που ενω ηταν εγκατεστημενες εδειχναν το αντιθετο μεσα στη διαχειρηση εφαρμογων (και δε λεγαν να φυγουν), εφυγαν με delete κατευθειαν απο την memory card του αναλογου αρχειου !!!

 

Αυτα τα λιγα κουφα , και ειδωμεν....... στο μελλον ....!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδες, καλημερα.

 

Αντιμετοπιζω ενα προβλημα με το Ν73.

 

Επιδη με τα install/uninstall/games/applications το Ν73 τα επαιξε (και λογικο ηταν), αποφασησα να το κανω ενα φορματ = *#7370#. Ωραια ως εδω...

 

Μαζι με το φορματ, πρεπει να εσβησε καποια αρχεια απο την 'μανα'... δηλαδη καποια applications / settings (αυτο που μου σκεφτομαι ειναι το settings wizard μαζι με αλλα). Επισης καποια theme που εχω αποθηκευμενα στην μνημη της καρτας δεν σβηνοντε - οταν παταω C (το κοκκινο κουμπι για τελος κλησης) η το options, δεν μου δειχνει επιλογη για 'delete'.

 

Και τωρα αυτο που μου την εχει δωσει...

 

Στην επαναφορα κινητου, οταν ανοιγει βγαζει ενα 'install...' σαν να θελει να ενεργοποισει αρχειο στην MEMORY CARD.

 

 

Βοηθεια...

poriotis
Link to comment
Share on other sites

Παιδες, καλημερα.

 

Αντιμετοπιζω ενα προβλημα με το Ν73.

 

Επιδη με τα install/uninstall/games/applications το Ν73 τα επαιξε (και λογικο ηταν), αποφασησα να το κανω ενα φορματ = *#7370#. Ωραια ως εδω...

 

Μαζι με το φορματ, πρεπει να εσβησε καποια αρχεια απο την 'μανα'... δηλαδη καποια applications / settings (αυτο που μου σκεφτομαι ειναι το settings wizard μαζι με αλλα). Επισης καποια theme που εχω αποθηκευμενα στην μνημη της καρτας δεν σβηνοντε - οταν παταω C (το κοκκινο κουμπι για τελος κλησης) η το options, δεν μου δειχνει επιλογη για 'delete'.

 

Και τωρα αυτο που μου την εχει δωσει...

 

Στην επαναφορα κινητου, οταν ανοιγει βγαζει ενα 'install...' σαν να θελει να ενεργοποισει αρχειο στην MEMORY CARD.

 

 

Βοηθεια...

Κάνε φορμάτ στην κάρτα μνήμης και ξαναβάλε τα προγράμματά σου ένα προς ένα....Το πρόβλημα αυτό οφείλεται στο γεγονός πως το backup-restore δεν είναι σωστά ολοκληρωμένο.Μόνο έτσι θα λύσεις το προβλημά σου...:(

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

meta tin anavathmisei kapoia programata sti diaheirisi den kanoune egkatastasei oyte apegkatastsei,ehoune kati kodikoys typoy A0002o23 ktl ktl ,pos mporo na ta sviso ? mpainountas apo system explorer den mporo na ta vro..poy kai pos tha ta vro na ta sviso epeidi kathe fora poy tha vgalo kai valo memory card kanei installing syneheia ,ena prin den eiha provlima?
Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω σοβαρο προβλημα με το Ν73 μου.

Ενω ηταν το κινητο συνδεδεμενο με USB στο Pc σε κατασταση μαζικης αποθηκευσης πατησα το κουμπι να σβησει το κινητο και απο τοτε λειτουργει μονο σε καταστασης "εκτος συνδεσης"

Οταν προσπαθησω να μπω σε προφιλ π.χ. Αθορυβο για να μπω στο δικτυο τοτε κανει επανεκινηση και ξαναμπαινω μετα σε εκτος συνδεσης.

Εκανα format με *#7370# αλλα παλι το ιδιο προβλημα.

 

Δεν υπαρχει hard format για το Ν73 ?

Η διαδικασια με πρασινο + αστερακι + 3 ενω το αναβεις δεν λειτουργει.

 

Τι μπορω να κανω ?

Να το παω Nokia service ?

Φυσικα εχω εγγυηση. Μου το φτιαχνουν δωρεαν ετσι ?

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω σοβαρο προβλημα με το Ν73 μου.

Ενω ηταν το κινητο συνδεδεμενο με USB στο Pc σε κατασταση μαζικης αποθηκευσης πατησα το κουμπι να σβησει το κινητο και απο τοτε λειτουργει μονο σε καταστασης "εκτος συνδεσης"

Οταν προσπαθησω να μπω σε προφιλ π.χ. Αθορυβο για να μπω στο δικτυο τοτε κανει επανεκινηση και ξαναμπαινω μετα σε εκτος συνδεσης.

Εκανα format με *#7370# αλλα παλι το ιδιο προβλημα.

 

Δεν υπαρχει hard format για το Ν73 ?

Η διαδικασια με πρασινο + αστερακι + 3 ενω το αναβεις δεν λειτουργει.

 

Τι μπορω να κανω ?

Να το παω Nokia service ?

Φυσικα εχω εγγυηση. Μου το φτιαχνουν δωρεαν ετσι ?

Απο τη στιγμή που το έπαθε την ώρα της μαζικής αποθήκευσης, η λογική λέει οτι θα έφαγε κάποιο σκάλωμα η κάρτα μνήμης. Για δοκίμασε να την αφαιρέσεις μήπως λυθεί το πρόβλημα... :O
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το έπαθα κι εγώ και μόνο μετά από format της κάρτας επανήλθε.

 

Αν βγάλεις την κάρτα σου δουλεύει κανονικά;

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το music edition περιμενω και γω! Σε ενα site ελεγε θα κυκλοφορησει τον Οκτωμβρη αλλα απο οτι φενεται το κρατανε για Χριστουγεννα!!
http://www.telecyprus.com/images/stories/telecyprus_logo_small_news.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τι κάνουμε όλα καλά ?

έβλεπα τις φώτο στο mobile-review μεταξή κ800 και Ν 73.

Ιδέα μου είναι ή πράγματι την μέρα βγάζει καλύτερες φώτο το Ν73 ???

Το φλάς του είναι οκ ? Δυνατό σαν του Κ750 ή παπάτζες?

Πλησιάζει καθόλου το κ800 ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση:)

 

Πιος ειναι ο φακελος mail δεν μπορω να καταλαβω μπορει να μου πει καπιος?:O

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Είναι η δεύτερη φορά μετά την αναβάθμιση που μου ζητάει κωδικό πρόσβασης στα καλά καθούμενα. Και την πρώτη φορά (χτες) που τον έδωσα αλλά και τώρα που πάτησα ακύρωση ανακάλυψα ότι από το Μητρώο λείπουν τα πάντα. Δηλαδή εισερχόμενες – εξερχόμενες και αναπάντητες κλήσης και δεν ξέρω και τη άλλο ενδεχομένως έχει χαθεί.

 

Έχει κανείς τίποτα υπόψη του ??

[sIGPIC][/sIGPIC]

Healthy disregard for the impossible.

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα να αντιγραψω τα μηνυματα μεσω του lifeblog αλλα δεν καταφερα να αντιγραψω τα προχειρα..
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Έκανα κι εγώ την αναβάθμιση σήμερα.

Γράφω δυο λόγια για τη διαδικασία.

Μόλις άνοιξα το Nokia Software Updater (v. 1.1.30) με ενημέρωσε ότι βγήκε καινούργια έκδοση την οποία, μετά το ΟΚ μου, κατέβασε και εγκατέστησε στο PC (v. 1.1.40) άν και την 1.1.30 την είχα κατεβάσει προχτές και δεν έχει βδομάδα που εμφανίστηκε στο δίκτυο. Πότε πρόλαβαν;

 

Στη συνέχεια άνοιξε η νέα έκδοση και μετά από ένα δυο ενημερωτικά παράθυρα άρχισε να κατεβάζει από το δίκτυο 60 ΜΒ αρχεία για ενημέρωση. Αν το ήξερα ότι κρατάει τόσο, δεν ξέρω αν το επιχειρούσα. Επίσης μετά την ολοκλήρωση του κατεβάσματος των αρχείων που πήρε γύρω στο τέταρτο (με χιλιάρα σύνδεση ADSL) χρειάστηκε άλλο κανένα δεκάλεπτο για την ενημέρωση του τηλεφώνου. Σε όλο αυτό το διάστημα (κανένα μισάωρο) δεν πρέπει να αποσυνδεθεί το καλώδιο από το PC και η μπαταρία του κινητού να είναι γεμάτη και βέβαια αν δεν έχεις καλό UPS, να μην κοπεί το ρεύμα. Η δικιά μου μπαταρία του Ν73 είχε δύο γραμμές και πάτησα ΟΚ υποθέτοντας ότι θα φτάσει αλλά το πρόγραμμα με προέτρεψε από την αρχή να συνδέσω το φορτιστή αλλιώς δεν προχωρούσε. Σε μια στιγμή έσβησε και η οθόνη τελείως και είπα ότι αυτό ήταν και αύριο είμαι για το service της Nokia αλλά μετά από μερικά λεπτά άνοιξε πάλι.

 

Όταν επανεκκίνησε το τηλέφωνο, άνοιξε σε αγγλική γλώσσα. Ζήτησε ώρα, τοποθεσία και ημερομηνία. Παρόλο που η γλώσσα ήταν στην αυτόματη αναγνώριση, δεν ρυθμίστηκε στα ελληνικά ακόμα και μετά από επανεκκίνηση. Τελικά τη ρύθμισα χειροκίνητα.

Στη συνέχεια το κινητό προσπαθούσε να εγκαταστήσει κάποιες εφαρμογές από την κάρτα μνήμης (δεν την είχα φορμάρει ακόμα) και έγραφε συνέχεια "installing" και κολλούσε εκεί μέχρι να πατήσω το κόκινο πλήκτρο οπότε έγραφε "αδυναμία εγκατάστασης κάποιων εφαρμογών της κάρτας μνήμης", προτρέποντάς με να τις εγκαταστήσω εκ νέου από τη διαχείριση εφαρμογών.

 

Είχα κρατήσει σε αντίγραφα τις επαφές μου μέσα από το: επαφές/επιλογες/αντιγραφή/στην κάρτα μνήμης και τις επανέφερα. Μερικά προγράμματα δε λειτουργούν και κάποια δεν εμφανίστηκαν καθόλου στις εφαρμογές αλλά αυτό το περίμενα. Έσβησα και τα εναπομείναντα (όσα μπόρεσα γιατί σε μερικά μου έβγαλε "αδυναμία αφαίρεσης") και στη συνέχεια έκανα φορμάτ στην κάρτας μνήμης και μετά επανεκκίνηση. Με τον τρόπο αυτό σταμάτησε να κάνει προσπάθεια για "installing" σε κάθε επανεκκίνηση και να κολλάει εκεί. Επίσης εξαφανίστηκαν και τα προγράμματα που δεν σβήνονταν στις εφαρμογές.

Ξέχασα να αναφέρω ότι στις επανεκκινήσεις μου έβγαζε ένα πρόγραμμα εκμάθησης μέχρι που πάτησα "ΝΑΙ" και μετά την ολοκλήρωση της παρουσίασης με ρώτησε αν θα επιθυμούσα να ξαναβγεί στην επόμενη επανεκκίνηση. Πάτησα "όχι" και υποθέτω ότι δε θα με ξαναενοχλήσει.

 

Αυτά τα έγραψα στη διάρκεια των αναμονών για την αναβάθμιση και των επανεκκινήσεων, έτσι για να ξέρετε περίπου τι θα αντιμετωπίσετε όσοι επιχειρήσετε την αναβάθμιση μόνοι τους.

 

Από ότι φαίνεται όλα πήγαν καλά αν εξαιρέσουμε τα προγράμματα. Έτσι κι αλλιώς είχα αποφασίσει από πριν ότι θα κάνω φορμάτ στην κάρτα μνήμης και θα τα εγκαταστήσω όλα από την αρχή γιατί από ότι φάνηκε μέχρι στιγμής στο φορουμ, είναι ο μόνος τρόπος για να δουλέψουν όλα σωστά.

 

Καλή επιτυχία σε όσους το επιχειρήσουν.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

μα την την τύχη μου! μόνο σ'εμένα κόλλησε???

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

@ tavros: Πρέπει να κάνεις επανεκκίνηση τον υπολογιστή σου.. Κι εμένα έτσι κολούσε.. Κοίτα εάν δεν ξαναδουλέψει το NSU, να αλλάξεις usb port το καλώδιο σύνδεσης του κινητού. Καλή αναβάθμιση..
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αρχίζω να αποκομίζω τα "οφέλη" της χθεσινής αναβάθμισης. Άργησα να τα αντιληφθώ αλλά πρώτο και καλύτερο είναι το παρακάτω:

Όταν ενεργοποιώ το bluetooth το κινητό σιωπά. Δεν ακούγεται κανένας ήχος ούτε κλήσεων ούτε τραγουδιών ούτε καν τα πλήκτρα. Μόλις το απενεργοποιώ, ο ήχος επανέρχεται.

 

Το αντιμετώπισε κανείς άλλος; Τι να φταίει;

 

EDIT: Τώρα το πρόσεξα, το φαινόμενο της απώλειας των ήχων δεν συμβαίνει ακριβώς με την ενεργοποίηση του bluetooth αλλά όταν συνδέεται με το BT ακουστικό (Motorola H500). Καλά, εντάξει, οι ήχοι πλήκτρων και τα τραγούδια ακούγονται στο ακουστικό αλλά οι ήχοι κλήσης δεν ακούγονται πουθενά αλλά και να ακουγόταν στο ακουστικό δε θα ήταν λύση να είμαι όλη την ώρα με το BT στο αυτί!!. Μόλις κλείνω το ακουστικό οι ήχοι επανέρχονται αμέσως!

Ευτυχώς λειτουργεί η δόνηση.

Να υπάρχει πουθενά καμιά ρύθμιση; Ψάχνω αλλά...

 

Μόνο σ' εμένα συμβαίνει;

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

"Παιδιά να κάνω μια ερώτηση και εγώ??Εχω το Ν70 και θέλω να παω στο Ν73 αλλα πρώτα θέλω να μάθω αν η ποιοτητα εγγραφής του Video είναι ανάλογη με το Ν70 το οποίο έχει αξεπέραστατη ποιότητα σε εικόνα και ήχο (είχα πάθει πλάκα όταν πρωτοείδα Video απο το Ν70).Επίσης κατάλαβα ότι το Ν73 δεν έχει οπτικό zoom και δεν έχει τόσο καλή ποιότητα στην αναπαραγωγή ήχου."

 

Κάποιος που να ξέρει?? :)

Link to comment
Share on other sites

"Παιδιά να κάνω μια ερώτηση και εγώ??Εχω το Ν70 και θέλω να παω στο Ν73 αλλα πρώτα θέλω να μάθω αν η ποιοτητα εγγραφής του Video είναι ανάλογη με το Ν70 το οποίο έχει αξεπέραστατη ποιότητα σε εικόνα και ήχο (είχα πάθει πλάκα όταν πρωτοείδα Video απο το Ν70).Επίσης κατάλαβα ότι το Ν73 δεν έχει οπτικό zoom και δεν έχει τόσο καλή ποιότητα στην αναπαραγωγή ήχου."

 

Κάποιος που να ξέρει?? :)

 

Φίλε μου, απ'όσο γνωρίζω το video του Ν73 ίσως είναι το ίδιο ή και καλύτερο..

Αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις αν μπείς στο http://www.mobile-review.com και δείς τα video που έχουν τραβήξει. Όσον αφορά το ηχείο ( φαντάζομαι δεν διάβασες το forum ), ή μάλλον τα ήχεια του κινητού διότι έχει 2 έχουν απίστευτη απόδοση..Καμία σχέση με του Ν70. Του Ν70 ήταν αρκετά φτωχά σε ποιότητα και ένταση.

 

Πράγματι δεν έχει οπτικό..Μην τα θέλουμε και όλα δικά μας !!!

Link to comment
Share on other sites

Προς leftezi :

 

Και σε εμένα έτσι έγινε η αναβάθμιση με την διαφορά ότι με το backup επαναφέρθηκαν μόνες τους όλες οι επαφές αυτόματα. Μεγάλο πρόβλημα τα προγράμματα που χάθηκαν ή τα άλλα που δεν σβήναν ή το αέναο installing της memory card... Να φανταστώ πως θα ξεπεραστούν στην επόμενη αναβάθμιση ή θα έχουμε πάλι τα ίδια προβλήματα;

 

Μετά την αναβάθμιση το λεξικό του python σου λειτουργεί κανονικά ή με τετραγωνάκια;

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να δοκιμάσω το Ν73 και συνοπτικά με ενδιαφέρουν τα εξής θέματα:

  • Η αφύπνιση λειτουργεί με κλειστό το κινητό;
  • Το lifeblog mπορεί να απενεργοποιηθεί ή να αφαιρεθεί εντελώς;
  • Από αυτονομία μπαταρίας είστε ευχαριστημένοι;
  • Στην καταχώρηση υπομνήματος στο ημερολόγιο μπορώ να επιλέξω προφίλ επανάληψης; (ανά έτος, μήνα κλπ)
  • Ηχογράφιση συνομιλίας κάνει; πόση ώρα διαρκεί;
  • Όλες οι συσκευές που έρχονται στην Ελλάδα είναι αυτές με το υψηλό SAR; (τύπος RM-133)
  • Μπορώ να χρησιμοποιήσω τον File Manager και να φτιάξω στην έκθεση διάφορους φακέλους ανάλογα πχ με το θέμα των φωτογραφιών;
  • Μπορώ να φτιάξω κάπου φάκελο και να αποθηκεύσω αρχεία που δεν μπορεί να ανοίξει το κινητό; (πχ αρχεία .dll)

Link to comment
Share on other sites

emena meta apo anaba8misi mou dimiourgise provlima me itn karta mnimis, ekana format to kinito, ekana kai thn karta mnhmhs kai pali tpt .. to prob einai oti svinei mono toy ... kleinei entelws ????? ti mporei na fteei ? h se anap. h se opoiadipote xroniki stigmh to kinito kleinei apla :( den exo ekfwnisi onomatos sto profile kai de mporo na katalabw ti ginete... pame gia allagh ?
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...