Jump to content

Οδήγηση με αυτόματο ή χειροκίνητο κιβώτιο ταχυτήτων;


HellasLover
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 272
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τον λόγο που έχει συμπλέκτη από ότι θυμάμαι τον είχα διαβάσει σε περιοδικό για επαγγελματικά οχήματα (λεωφορεία, φορτηγά κ.λ.π.) . Αν βρω το περιοδικό θα το γράψω εδώ. Σε λεωφορεία (μάλλον και σε φορτηγά) υπάρχει και ένας άλλος τρόπος αλλαγής ταχυτήτων: το κιβώτιο είναι κανονικό χειροκίνητο με συμπλέκτη.Ο οδηγός μπορεί να αλλάξει ταχύτητα με τον κλασσικό τρόπο ή με τον παρακάτω: την ώρα που προχωράει το λεωφορείο αλλάζει ταχύτητα (π.χ. από 7η σε 8η) ΧΩΡΙΣ να πατήσει συμπλέκτη. Η ταχύτητα δεν έχει μπει ως τώρα. Για να μπει αφήνει το γκάζι, πατάει συμπλέκτη και ξανά γκάζι. Αυτό το έχω δει σε λεωφορεία Volvo (συγκεκριμένα Volvo Irizar Century) και σε κάποια SCANIA τα οποία έχουν κλασσικό χειροκίνητο κιβώτιο. Υπάρχει και σε άλλες μάρκες λεωφορείων. Αυτό ονομάζεται κιβώτιο με προεπιλογή ταχυτήτων.
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και 4 χρόνια ένα αυτόματο VW Polo...Το ότι είναι αυτόματο δεν με αποτρέπει από το να τρέξω λίγο παραπάνω στο ταξίδι ή στο να κάνω μια προσπέραση..Αντίθετα μπορώ να πω ότι με διευκόλυνε αρκετά..

 

Όσο αφορά το παρκάρισμα έχω κάνει τα πιο απίθανα παρκαρίσματα σε αρκετά μικρότερους χρόνους από ότι με manual κιβώτιο..

 

Και αν μάθεις το αυτόματο μπορείς άνετα να φρενάρεις σε μια στροφή χωρίς να χρειαστείς να πατήσεις το φρένο..Πολύ απλά σηκώνεις το πόδι από το γκάζι..

 

Ξέρω ότι το αυτόματο δεν είναι ιδιαίτερα διαδεδομένο στην Ελλάδα (οι χρόνοι παραλαβής νέων αυτοκινήτων με αυτόματο κιβώτιο κυμαίνονται από 3 μήνες και βάλε καμιά φορά) αλλά προσωπικά και στο επόμενο αυτοκίνητό μου αυτόματο θα αγοράσω...

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Ποιο το νοημα της υπαρξης του συμπλεκτη?!?!? Πραγματικα δεν μπορω να φανταστω...

Ειτε αυτοματο ειτε manual ΠΑΝΤΑ υπαρχει συμπλεκτης. Απλα στο manual το πατας εσυ:)

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια λετε να μπει ο καινουριος TSI κινητηρας με το DSG κιβωτιο στο polo το καλοκαιρι???
Link to comment
Share on other sites

Αληθεια λετε να μπει ο καινουριος TSI κινητηρας με το DSG κιβωτιο στο polo το καλοκαιρι???

 

 

Αν μπει ο TSI σε polo έφυγα για νέο αυτοκίνητο.:) .Πάντως που μπήκα σε ένα Golf με ΤSI κινητήρα μπορώ να πω ότι ήταν πολύ "ωραίος"...

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Αν μπει ο TSI σε polo έφυγα για νέο αυτοκίνητο.:)

 

 

http://www.drive.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=2316&Itemid=61

:) :) :rolleyes: : :rolleyes: ;) ;) :wacko: :wacko: :)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι γνωστο αυτο εδω και 1 εβδομαδα, αλλα αμφιβαλω οτι θα μπει στο Polo. Αλλη κατηγορια και το κοστος θα πρεπει να κρατηθει χαμηλο
Link to comment
Share on other sites

http://www.drive.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=2316&Itemid=61

:) :) :rolleyes: : :rolleyes: ;) ;) :wacko: :wacko: :)

 

 

Από την παραπάνω πηγή....

 

"Σύμφωνα με τη γερμανική εταιρεία ο νέος 1.4TSI και το 7άχυτο κιβώτιο DSG θα είναι διαθέσιμα από τα μέσα του ερχόμενου καλοκαιριού στα μικρά και μεσαία μοντέλα του ομίλου."

 

:D

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Αν μπει ο TSI σε polo έφυγα για νέο αυτοκίνητο.:)
Μαζί θα το πάρουμε μου φαίνεται αν μπει... :D :lol: Αν δε βγει και με DSG, μάλλον θα το πάρω πρίν από εσένα... :p

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Μαζί θα το πάρουμε μου φαίνεται αν μπει... :D :lol: Αν δε βγει και με DSG, μάλλον θα το πάρω πρίν από εσένα... :p

 

Κοίτα εγώ για αυτοκίνητο λέω κατά το νέο έτος (βλέπε 2008) άρα μάλλον θα έχεις πάρει πριν από μένα...:)

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Το αυτόματο είναι σαφώς και πιο άνετο και πιο ξεκούραστο...

Αλλά εάν δεν έχεις κανένα αυτόματο με πολλά κυβικά το χαμόγελο θα αργήσει να έρθει...ενώ με ένα χειροκίνητο τα πάντα "είναι στο χέρι σου"!

 

Εάν για κάποιον η οδήγηση δεν είναι αγκαρία και με το που μπαίνει στο αμάξι το πρώτο πράγμα που σκέφτεται δεν είναι ο προορισμός...το χειροκίνητο είναι μονόδρομος...

Link to comment
Share on other sites

Ki ego auto pisteuo den eiparxei tpt kalitero apo to na elegxeis esi to pos thes na pas kai oxi na se elegxei auto.

Bebaia den mporoume na apokleisoume kai to gegonos oti ena xeirokinito autokinito mporei na dimiourgisei kapia diskolia se kapion kainourgio odigo, logo tou oti opos kserete einai poloi ekinoi pou mperdeuoun tis taxitites.

Link to comment
Share on other sites

Ki ego auto pisteuo den eiparxei tpt kalitero apo to na elegxeis esi to pos thes na pas kai oxi na se elegxei auto.

Bebaia den mporoume na apokleisoume kai to gegonos oti ena xeirokinito autokinito mporei na dimiourgisei kapia diskolia se kapion kainourgio odigo, logo tou oti opos kserete einai poloi ekinoi pou mperdeuoun tis taxitites.

 

Όταν λες μπερδεύουν τις ταχύτητες τι εννοείς?!?Δλδ αντί να βάλουν 1η βάζουν 3η?!?Αυτό φαίνεται κατευθείαν διότι που να ξεκινήσει το αυτοκίνητο με 3η από το φανάρι...Για μένα προβλήματα και δυσκολίες δημιουργούν όσοι δεν μπορούν να σεβαστούν τους νέους οδηγούς και να θυμηθούν πως και αυτοί έτσι ξεκίνησαν κάποτε..

 

Και να παραμείνω on topic το νέο αυτόματο κιβώτιο της vw τι διαφορές έχει από το παλιό?!?

 

edit: επίσης επειδή σκέφτομαι τελικά να αγοράσω νωρίτερα από όσο είχα υπολογίσει αυτοκίνητο τι επιλογές έχω στο θέμα αυτοκίνητο με αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων?έχω δει 2-3 μοντέλα αλλά δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα ιδιαίτερα..(σημείωση: ένα μικρό πόλης θέλω να αγοράσω)

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το εχω ψαξει κ εγω ,γιατι υπαρχει περιπτωση να μην μου κατσει αυτοματο cabrio που ειναι η πρωτη μου επιλογη,οι επιλογες ειναι οι εξης (με αυτοματο/σειριακο) :

 

Citroen C2 1.6 VTR Sensodrive

 

+ Πιο γρηγορο,Τιμη κτησης

- Χωροι,"φτηνη" κατασκευη

(Δεν εχω βρει λεπτομερειες για το sensodrive)

 

Mitsubishi Colt 1.3 AMT CZ3

+ Κινητηρας,Αξιοπιστο,καλυτερη λειτουργια σε σειριακη λειτουργια

- Ποιοτητα συναρμογης υλικων,Σαρακακης

 

Suzuki Swift 1.3 Auto

 

+ Ομορφο,κρατημα,σπορτιφ,μεταπωληση

- ποιοτητα υλικων

(γενικα δεν εχω βρει πληροφοριες απο πουθενα για το αυτοματο)

 

Toyota yaris 1.3 MMT

 

+ Ομορφο,ασφαλες,αξιοπιστο,χωροι

- Τιμη κτησης,αλλαγες του κιβωτιου,καταναλωση

 

Smart forfour 1.5 Auto

 

+Ξεχωριστο styling,κρατηματα,επιδοσεις,καλυτερη λειτουργια σε σειριακη λειτουργια,καταναλωση

-Ακριβο,Ξεχωριστο styling

 

Επισης υπαρχουν κ τα corsa 1.2 easytronic,grande punto 8v 1.4,honda jazz cvt (πολυ καλο) τα οποια ομως δεν με εχουν απασχολησει λογο επιδοσεων κ λογο εμφανισης(jazz)

 

**μεγαλη στιγμη θα ειναι ετσι κ η vw βαλει τον νεο 1.4 TSI κινητhρα κ το νεο 7 ταχυτητων DSG σε αυτης της γενιας το polo.(θα το ρωτησω αυριο που θα παω στην εκθεση)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το εχω ψαξει κ εγω ,γιατι υπαρχει περιπτωση να μην μου κατσει αυτοματο cabrio που ειναι η πρωτη μου επιλογη,οι επιλογες ειναι οι εξης (με αυτοματο/σειριακο) :

 

Citroen C2 1.6 VTR Sensodrive

 

+ Πιο γρηγορο,Τιμη κτησης

- Χωροι,"φτηνη" κατασκευη

(Δεν εχω βρει λεπτομερειες για το sensodrive)

 

Mitsubishi Colt 1.3 AMT CZ3

+ Κινητηρας,Αξιοπιστο,καλυτερη λειτουργια σε σειριακη λειτουργια

- Ποιοτητα συναρμογης υλικων,Σαρακακης

 

Suzuki Swift 1.3 Auto

 

+ Ομορφο,κρατημα,σπορτιφ,μεταπωληση

- ποιοτητα υλικων

(γενικα δεν εχω βρει πληροφοριες απο πουθενα για το αυτοματο)

 

Toyota yaris 1.3 MMT

 

+ Ομορφο,ασφαλες,αξιοπιστο,χωροι

- Τιμη κτησης,αλλαγες του κιβωτιου,καταναλωση

 

Smart forfour 1.5 Auto

 

+Ξεχωριστο styling,κρατηματα,επιδοσεις,καλυτερη λειτουργια σε σειριακη λειτουργια,καταναλωση

-Ακριβο,Ξεχωριστο styling

 

Επισης υπαρχουν κ τα corsa 1.2 easytronic,grande punto 8v 1.4,honda jazz cvt (πολυ καλο) τα οποια ομως δεν με εχουν απασχολησει λογο επιδοσεων κ λογο εμφανισης(jazz)

 

**μεγαλη στιγμη θα ειναι ετσι κ η vw βαλει τον νεο 1.4 TSI κινητhρα κ το νεο 7 ταχυτητων DSG σε αυτης της γενιας το polo.(θα το ρωτησω αυριο που θα παω στην εκθεση)

 

Ευχαριστώ....Τα σημείωσα και θα αρχίσω σιγά σιγά το ψάξιμο..Αν μάθεις για το polo και το νέο κιβώτιο μαζί με τον κινητήρα ρίξε ένα pm...

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Suzuki Swift 1.3 Auto

 

+ Ομορφο,κρατημα,σπορτιφ,μεταπωληση

- ποιοτητα υλικων

(γενικα δεν εχω βρει πληροφοριες απο πουθενα για το αυτοματο)

 

Ελεος! που το ξερεις οτι το swift δ εχει ποιοτητα υλικων? με τι το συγκρινεις? το λεω γιατι και εγω swift εχω και ειναι αψογο!

 

Στο θεμα εγω τωρα, εξαρταται απο το αυτοκινητο..το jazz πχ θα το επερνα με CVT, μια Ε200 με χειροκινητο(μονο και μονο επειδη περσυ που οδηγησα μια ηταν πολυ αργο.), μια Ζ4 επεισης, ενα GTI με DSG κλπ αλλα γενικα χειροκινητα...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Ελεος! που το ξερεις οτι το swift δ εχει ποιοτητα υλικων? με τι το συγκρινεις?

 

off topic Το συγκρινω με ολα τα παραπανω ;) Παντως σιγουρα ειναι καλυτερο απο το c2 αλλα μεχρι εκει

Link to comment
Share on other sites

Απο τοτε που δοκιμασα αυτοματο δεν γυρναω στο manual σε καμμια περιπτωση, ειναι περιττο στα 95% των αυτοκινητων. Στα υπολοιπα 5% τα αυτοματα ειναι τοσο εξελιγμενα που αλλαζουν πιο γρηγορα απο manual.

Audi Q7 4.2 FSI

[sIGPIC][/sIGPIC]

The prince of Whales and me!

Link to comment
Share on other sites

Απο τοτε που δοκιμασα αυτοματο δεν γυρναω στο manual σε καμμια περιπτωση, ειναι περιττο στα 95% των αυτοκινητων. Στα υπολοιπα 5% τα αυτοματα ειναι τοσο εξελιγμενα που αλλαζουν πιο γρηγορα απο manual.

Hmmmmm....... Ναι στο αμαξι σου και στο δικο μου!!!! (Το Q7 εχεις ετσι?:p ) Γιατι απο CLS μεχρι Maserati, πιστεψε με, εχουμε καλυτερο αυτοματο κιβωτιο απο αυτες:D

Link to comment
Share on other sites

Yep ;) Και ο μονος λογος που δεν εχουν γινει ολα τα αμαξια αυτοματα ειναι λογοι κοστους και μονο. Το αν κερδισεις 1 δευτερολεπτο παραπανω με manual(σε σχεση με μη εξελιγμενα αυτοματα) δεν νομιζω να ενδιαφερει και πολυ το μεσο οδηγο, μπροστα στα πλεονεκτηματα που προσφερει. Ειδικα στις πολεις

Audi Q7 4.2 FSI

[sIGPIC][/sIGPIC]

The prince of Whales and me!

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα πιστευω οτι στο μελλον ολα τα αυτοκινητα θα ερχονται με αυτοματα-σειριακα κιβωτια και το χειροκινητο θα ερχετε ως δευτερη επιλογη...εφοσον εξελιχθουν περαιτερω και μειωθει το κοστος τους θα αποτελουν βασικη επιλογη σε ολα τα αμαξια...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...