Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχω την νικον d3300 εδω και 2 χρονια τωρα,αλλα μου κανει καπια νερα,και δε θελω να τη δωσω γιατι κοστιζει πολυ.Σκεφτομουν την pentax ks2..την εχει κανεις αυτη τη καμερα;η ποιοτητα στις φωτος ακουσα πως ειναι πολυ καλη.αλλα χανει καπου στο βιντεο.θα τη προτεινατε γενικα εναντι απο καπια νικον;αν και το βασικοτερο ειναι πως εχει σταθεροποιητη εικονας ενα πλας οταν κανεις πορτραιτα

και με φακους; μπορει να παρει υπερευρυγωνιο ας πουμε;απ αυτους της σιγμα η τοκινα

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλημέρα και καλή χρονιά να έχουμε!!

Το ερώτημα τίθεται ως εξής : 1) Sony a6300 + 18-55 mm OIS new

η

2) Sony a6500 body only μεταχειρισμενη σε καλή κατάσταση.

Οι τιμές περίπου ίδιες ( 100 ευρώ πιο ακριβή η α6500 )

Τι γνώμη έχετε;;;;

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά να έχουμε!!

Το ερώτημα τίθεται ως εξής : 1) Sony a6300 + 18-55 mm OIS new

η

2) Sony a6500 body only μεταχειρισμενη σε καλή κατάσταση.

Οι τιμές περίπου ίδιες ( 100 ευρώ πιο ακριβή η α6500 )

Τι γνώμη έχετε;;;;

 

Αν και η α6500 υπερέχει σε κάποια σημεία πιστεύω τα γνωρίζεις,(αισθητήρας και ποιότητα εικόνας είναι η ίδια)στην δικιά σου περίπτωση θα έκλεινα στην α6300 ποιο φθηνή με ένα φακό και δυο χρονιά εγγύηση πολύ σημαντικό αυτό,με τα εξτρά χρήματα που θα έδινες έτσι και αλλιώς παίρνεις έναν ακόμη φακό και τρίποδο

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολυ σκεφτομαι την σταθεροποιηση σωματος , παρα την ποιοτητα εικονας που ουτως η αλλως ειναι περιπου ιδια , ειδικα οσο αφορα το AFC. Ειναι αληθεια οτι η sony α6500 , οταν ειναι με κιτ φακο , δινει προτεραιοτητα στο συστημα σταθεροποιησης του φακου παρα του σωματος;;; Η δουλευουν λαι τα 2 συστηματα παραλληλα;;;

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολυ σκεφτομαι την σταθεροποιηση σωματος , παρα την ποιοτητα εικονας που ουτως η αλλως ειναι περιπου ιδια , ειδικα οσο αφορα το AFC. Ειναι αληθεια οτι η sony α6500 , οταν ειναι με κιτ φακο , δινει προτεραιοτητα στο συστημα σταθεροποιησης του φακου παρα του σωματος;;; Η δουλευουν λαι τα 2 συστηματα παραλληλα;;;

 

Αυτό δεν το γνωρίζω,μπορεί και τα δυο υποθετικά πάντα,η σταθεροποιηση είναι για ποιο αργές ταχύτατες κλείστρου άλλα το τρίποδο είναι απαραίτητο όταν παίζεις με ποιο αργές ταχύτητες,εκεί που θα έκανε την διάφορα είναι στο βίντεο αν χρησιμοποιείται και εκεί το σύστημα

Edited by tollisth
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Χαιρετω και εγω την παρεα! Ειμαι και εγω σε αναζητηση πρωτης dlsr, χωρις να εχω καποια εμπειρια απο φωτογραφια.. ετσι για να εχουμε κατι να ασχολουμαστε χαχα. Σκεφτομουν την αγορα μιας d3500 με τον 18-55 vr φακο. Αλλα βλεπω και καλη τιμη στην d5300 18-55 dx.. Τι προτεινετε? Κανει τοσο διαφορα η υπαρξη vr? Η να δωσω προτεραιοτητα στο σωμα της 5300 με σκεψη για μελλοντικη αγορα αλλου φακου? το budget δεν θελω να ξεφυγει πολυ πανω απο 450..
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω και εγω την παρεα! Ειμαι και εγω σε αναζητηση πρωτης dlsr, χωρις να εχω καποια εμπειρια απο φωτογραφια.. ετσι για να εχουμε κατι να ασχολουμαστε χαχα. Σκεφτομουν την αγορα μιας d3500 με τον 18-55 vr φακο. Αλλα βλεπω και καλη τιμη στην d5300 18-55 dx.. Τι προτεινετε? Κανει τοσο διαφορα η υπαρξη vr? Η να δωσω προτεραιοτητα στο σωμα της 5300 με σκεψη για μελλοντικη αγορα αλλου φακου? το budget δεν θελω να ξεφυγει πολυ πανω απο 450..

 

Οι διαφορές είναι ελάχιστες και οι δύο θα σε δώσουν πολύ καλά αποτελέσματα,Ο vr είναι καλύτερος όπως και να είναι,απλά από τον 18-55 δεν μπορείς να πάρεις κάποια αποτελέσματα όπως το bocke,σίγουρα θα πάρεις και άλλον φακό να το έχεις στο πρόγραμμα αυτό,προσωπικά έχω την d3400 που είναι ίδια με την 3500 η ποιότητα της εικόνας είναι εξαιρετική

Link to comment
Share on other sites

Οι διαφορές είναι ελάχιστες και οι δύο θα σε δώσουν πολύ καλά αποτελέσματα,Ο vr είναι καλύτερος όπως και να είναι,απλά από τον 18-55 δεν μπορείς να πάρεις κάποια αποτελέσματα όπως το bocke,σίγουρα θα πάρεις και άλλον φακό να το έχεις στο πρόγραμμα αυτό,προσωπικά έχω την d3400 που είναι ίδια με την 3500 η ποιότητα της εικόνας είναι εξαιρετική

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Παντελώς άσχετος με το "άθλημα" ψάχνω για την πρώτη dslr για δικό μου άτομο εξίσου άσχετο....... Απλά δεν θέλω να είναι κάτι το οποίο θα θελήσει να το αφήσει σε 3-4 μήνες για να "ανέβει" κατηγορία. Ούτε βέβαια κάτι το πολύ "προχωρημένο" μιας και μιλάμε για αρχικό στάδιο.

Σκέφτομαι για την Nikon D5600 Kit (AF-P 18-55 VR). Τι λέτε? Επίσης δεν θα έλεγα όχι και σε μεταχειρισμένη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παντελώς άσχετος με το "άθλημα" ψάχνω για την πρώτη dslr για δικό μου άτομο εξίσου άσχετο....... Απλά δεν θέλω να είναι κάτι το οποίο θα θελήσει να το αφήσει σε 3-4 μήνες για να "ανέβει" κατηγορία. Ούτε βέβαια κάτι το πολύ "προχωρημένο" μιας και μιλάμε για αρχικό στάδιο.

Σκέφτομαι για την Nikon D5600 Kit (AF-P 18-55 VR). Τι λέτε? Επίσης δεν θα έλεγα όχι και σε μεταχειρισμένη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Θα ξεκινήσω λέγοντας πολύ μεγάλο ρόλο παίζουν οι φακοί,γιατί με το ίδιο σώμα άλλα με δυο διαφορετικούς φακούς παίρνεις διαφορετικά αποτελέσματα π.χ. οξύτητα φωτογραφίας,αυτό είναι για τον πρώτο σου προβληματισμό δεν τίθεται θέμα αναβάθμισης σώματος άλλα φακού

Δεν ξέρω το bughet που έχετε άλλα θα σου πω το εξής μια χαρά είναι η 5600 αλλα θα σου πρότεινα όμως την D3500 που είναι ποιο φθηνή κατα 200 ευρώ άλλα παράγει τα ίδια αποτελέσματα σε ποιότητα εικόνας με λίγο ψάξιμο μπορείς να το διαπιστώσεις και με τα εξτρά χρήματα παίρνει έναν prime φακό π.χ 35mm(καλύτερη απόδοση σε χαμηλό φωτισμό και καλύτερο πίσω θόλωμα λογού διαφράγματος 1.8 )κάτι το οποίο θα συμβεί σίγουρα στο μέλλον,η μπορεί να πάρει μόνο το σώμα και κατευθείαν ένα prime φακό

Link to comment
Share on other sites

d3500 με τον 18-55 kit και τον 35mm με τα λεφτά που περισσεύουν αντί της 5600. Ο 35mm μπορεί να μην έχει zoom και να του κακοφανεί, αλλά ο φακός είναι άλλο επίπεδο. Η επόμενη αναβάθμιση από αυτό το πακέτο είναι η 7 σειρά πράγμα που σημάνει 500€ πάνω. Μόνο το WiFi λείπει από την 3500

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Edited by dgeorge4
Link to comment
Share on other sites

εγω να προσθεσω και οτι πρεπει να εισαι σιγουρος οτι θελει οντως dslr..πολλοι νομιζουν οτι θελουν αλλα το μεγεθος και η δυσκολια καλου αποτελεσματος λογω ρυθμισεων κλπ απομακρυνονται τελικα και μενει στο ντουλαπι αχρησιμοποιητη. απο εκει και περα οτι ειπαν και τα παιδια ειναι σωστα.
Link to comment
Share on other sites

εγω να προσθεσω και οτι πρεπει να εισαι σιγουρος οτι θελει οντως dslr..πολλοι νομιζουν οτι θελουν αλλα το μεγεθος και η δυσκολια καλου αποτελεσματος λογω ρυθμισεων κλπ απομακρυνονται τελικα και μενει στο ντουλαπι αχρησιμοποιητη. απο εκει και περα οτι ειπαν και τα παιδια ειναι σωστα.

 

 

 

Πολύ σωστή παρατήρηση, γενικά η DSLR δεν έχει το αυθόρμητο, το καθημερινό. Πιο πολύ σα χόμπι το θεωρώ πλέον, παρά ως κυρία φωτογραφική μηχανή.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Αν σου αρέσει η φωτογραφία και το κάλο αποτέλεσμα αναγκαστικά πας σε dslr/mirrorless και πλέον είναι αρκετά μικρές για να τις έχεις μαζί σου

σίγουρα όχι κάθε στιγμή άλλα τις περισσότερες φόρες και εν μέρει μπορείς να το πεις και χόμπι,θα συμφωνήσω και εγώ ότι θέλει να αφιερώσεις λίγο χρόνο για να μάθεις όπως πολύ σωστά ειπώθηκε για ρυθμίσεις ίσως και επεξεργασία που συνεπάγεται pc με μέτρια προς καλά χαρακτηριστικά με ips οθόνη όλα αυτά είναι πακέτο και όπως σωστά επισημάνθηκε είναι παράμετροι που πρέπει να υπολογιστούν άλλα το αποτέλεσμα σε δικαιώνει πλήρως

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Κάποιες προτάσεις για συσκευές που δίνουν καλό αποτέλεσμα με λιγότερες ρυθμίσεις?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Κάποιες προτάσεις για συσκευές που δίνουν καλό αποτέλεσμα με λιγότερες ρυθμίσεις?

 

Υπάρχει και το auto στις συγκεκριμένες δεν είναι μόνο με ρυθμίσεις επίσης η 3500 έχει και οδηγό από εκεί και πέρα μπορείς να πας στις Compact μηχανές π.χ.

https://www.skroutz.gr/s/4947870/Sony-Cyber-shot-RX100-III.html

 

https://www.skroutz.gr/s/8455091/Canon-PowerShot-G7-X-Mark-II.html#reviews

Με ένα γρήγορο ψάξιμο αυτές τις δυο έτσι για να πάρεις ένα μετρό σύγκρισης

Δεν ξέρω και το budget που μπορεί να διαθέσει σίγουρα υπάρχουν και καλύτερες επιλογές άλλα αυτές οι δυο πιστεύω καλύπτουν τον μεσώ χρήστη

Edited by tollisth
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 year later...
On 12/1/2020 at 7:38 ΜΜ, dgeorge4 said:

d3500 με τον 18-55 kit και τον 35mm με τα λεφτά που περισσεύουν αντί της 5600. Ο 35mm μπορεί να μην έχει zoom και να του κακοφανεί, αλλά ο φακός είναι άλλο επίπεδο. Η επόμενη αναβάθμιση από αυτό το πακέτο είναι η 7 σειρά πράγμα που σημάνει 500€ πάνω. Μόνο το WiFi λείπει από την 3500

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αυτήν τη μηχανή έχω εδώ και 1,5 χρόνο και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. 

Αγόρασα όλο τ κιτ με τον 18-55 και τον 70-300,σε προσφορά στα 500 ευρώ.Την συνιστώ!

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλή χρονιά σε όλους.Καινούργιος και γω στο χωρο,μου μπήκε το μικρόβιο από κάποια ερεθίσματα που πήρα(ως τώρα τραβούσα συνέχεια με κινητά φωτογραφιες συνήθως βράδυ τον ουρανό και διάφορα άλλα πράγματα την μέρα,αλλά δεν το έψαξα παραπάνω) και θα ήθελα να κάνω μια αγορά φωτογραφικής μηχανής αρχικά για να τραβάω ωραίες φωτογραφίες και δεύτερον αν μου δοθεί η ευκαιρία να το κάνω και πιο επαγγελματικα.Budget σκέφτομαι γύρω στα 750-800€ για να μπορέσω με ένα υπόλοιπο ποσό να πάρω και ένα laptop για αυτή τη δουλειά και θα ήθελα την γνώμη σας αν πρέπει να πάει σε dslr ή mirorless και τι να προτιμήσω σε αυτή την τιμή.Προφανως αν υπάρχει κάτι που με πχ 50€ αξίζει περισσότερο,δεν το συζητάμε θα το προτιμήσω.Ευχαριστω πολύ και σορρυ αν έχει ερωτηθεί ξανά..

Edited by George6633
Link to comment
Share on other sites

On 7/1/2023 at 2:49 ΠΜ, George6633 said:

Καλή χρονιά σε όλους.Καινούργιος και γω στο χωρο,μου μπήκε το μικρόβιο από κάποια ερεθίσματα που πήρα(ως τώρα τραβούσα συνέχεια με κινητά φωτογραφιες συνήθως βράδυ τον ουρανό και διάφορα άλλα πράγματα την μέρα,αλλά δεν το έψαξα παραπάνω) και θα ήθελα να κάνω μια αγορά φωτογραφικής μηχανής αρχικά για να τραβάω ωραίες φωτογραφίες και δεύτερον αν μου δοθεί η ευκαιρία να το κάνω και πιο επαγγελματικα.Budget σκέφτομαι γύρω στα 750-800€ για να μπορέσω με ένα υπόλοιπο ποσό να πάρω και ένα laptop για αυτή τη δουλειά και θα ήθελα την γνώμη σας αν πρέπει να πάει σε dslr ή mirorless και τι να προτιμήσω σε αυτή την τιμή.Προφανως αν υπάρχει κάτι που με πχ 50€ αξίζει περισσότερο,δεν το συζητάμε θα το προτιμήσω.Ευχαριστω πολύ και σορρυ αν έχει ερωτηθεί ξανά..

Όπως είναι η κατάσταση με τις dslr που πανε για κατάργηση (ήδη η Nikon εχει ελάχιστα μοντέλα)θα σου ελεγα να πας σε mirorless απλα θα πρεπει να ανεβεις σε budget για να παρεις κατι αξιόλογο η ξεκινάς με μεταχειρισμένα,απλα οσο ασχολείσαι ανάλογα με το είδος της φωτογραφίας η και βίντεο αν σου αρέσει θα δεις οτι θα εχεις κάποιους περιορισμούς με το σωμα και τον φακο που σημαίνει περαιτέρω έξοδα,όποτε οσο είναι δυνατόν να το σκεφτείς καλα τι θέλεις από την αρχή.

 

Link to comment
Share on other sites

On 11/1/2023 at 7:56 ΜΜ, tollisth said:

Όπως είναι η κατάσταση με τις dslr που πανε για κατάργηση (ήδη η Nikon εχει ελάχιστα μοντέλα)θα σου ελεγα να πας σε mirorless απλα θα πρεπει να ανεβεις σε budget για να παρεις κατι αξιόλογο η ξεκινάς με μεταχειρισμένα,απλα οσο ασχολείσαι ανάλογα με το είδος της φωτογραφίας η και βίντεο αν σου αρέσει θα δεις οτι θα εχεις κάποιους περιορισμούς με το σωμα και τον φακο που σημαίνει περαιτέρω έξοδα,όποτε οσο είναι δυνατόν να το σκεφτείς καλα τι θέλεις από την αρχή.

 

Αφού είναι έτσι τα πράγματα πρέπει να πάω σε mirrorless,το budget μου max 1000€(και μόνο αν είναι τόσο καλή περίπτωση).Θέλω μια πολυ καλή αναβάθμιση σε σχέση με ένα smartphone και να μπω λίγο στον κόσμο της φωτογραφίας,κατά κύριο λόγο μου αρέσει να βγάζω τοπία και εντάξει για αστροφωτογραφια που μου αρέσει πολύ φαντάζομαι πρέπει αργότερα να παίξω με φακούς κλπ.. Ειδα κάποια μοντέλα (Z50,ZFC,EOS M50 Mark ii και κάποια άλλα) αλλά δεν μπορώ να αποφασίσω γιατί δεν έχω τις κατάλληλες γνώσεις ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, George6633 said:

Αφού είναι έτσι τα πράγματα πρέπει να πάω σε mirrorless,το budget μου max 1000€(και μόνο αν είναι τόσο καλή περίπτωση).Θέλω μια πολυ καλή αναβάθμιση σε σχέση με ένα smartphone και να μπω λίγο στον κόσμο της φωτογραφίας,κατά κύριο λόγο μου αρέσει να βγάζω τοπία και εντάξει για αστροφωτογραφια που μου αρέσει πολύ φαντάζομαι πρέπει αργότερα να παίξω με φακούς κλπ.. Ειδα κάποια μοντέλα (Z50,ZFC,EOS M50 Mark ii και κάποια άλλα) αλλά δεν μπορώ να αποφασίσω γιατί δεν έχω τις κατάλληλες γνώσεις ακόμα.

Είχα πάρει πριν λίγα χρόνια την NIkon d3400 και τον 35mn τα αποτελέσματα εξαιρετικά πολύ πάνω από την τιμή της αλλά δυστυχώς με χάλασε η φωτογραφική και ακόμη δεν έχω αποφασίσει να αρχίσω να πουλάω φακούς και παρελκόμενα που είχα πάρει η να αγοράσω μια μεταχειρισμένη και να συνεχίσω

Δεν θα σε πρότεινα να πας σε NIkon crop mirrorless γιατί έχει λίγους φακούς και πολύ ακριβούς 

Αν πήγαινα σε κάτι θα ήταν σε sony λόγο ότι με αρέσει  το βίντεο και γενικά υπάρχει ποικιλία σε φακούς το λέω αυτό χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω,όπως και σε canon βέβαια που ανάφερες

Ψάξε μερικά reviews και διάφορα βίντεο με το setup που θέλεις για να πάρεις μια εικόνα για τον εάν σε καλύπτει,για κάθε αρχή ένα σώμα με έναν 35 στα 1.8 είναι μια καλή αρχή για all around και μετά το συνεχίζεις το κακό με τις mirrorless είναι ότι είναι πολύ ποιο ακριβές να κάνεις ένα setup από ότι θα έκανες σε dslr απλά έχε κατά νου ότι αν ξεκινήσεις κάπου δύσκολα μετά αλλάζεις 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλημέρα σε όλους. Ξεκίνησε η μικρή μου σεμινάριο φωτογραφίας και θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια εισαγωγική φωτογραφική μηχανή. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Στάλθηκε από το SM-A546B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, YanniZ said:

Καλημέρα σε όλους. Ξεκίνησε η μικρή μου σεμινάριο φωτογραφίας και θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια εισαγωγική φωτογραφική μηχανή. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Στάλθηκε από το SM-A546B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Θα ήταν χρήσιμο να ρωτήσει και στο σεμινάριο, για να είναι πιο κοντά σε αυτά που μαθαίνει...

Πάντως to kit Canon EOS 2000D με τον 18-55 IS είναι σχετικά τίμιο στα 450€.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι ρώτησε και της είπαν να περιμένει, αλλά σκέφτηκα να εκμεταλλευτώ την black Friday.

Στάλθηκε από το SM-A546B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...